Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Diferite metode de contraceptie


Recommended Posts

Adica eu microavortez in fiecare luna pt ca am sterilet?[:D] Daca-mi permiti draga irnad,prefer sa microavortez in fiecare luna decat sa folosesc metoda naturala care mi-a pus "surpriza"in brate si acum are 7 luni.Ca e un ghemotoc frumos mama,mama si ca-l iubesc mai mult decat lumina ochilor, da, dar nu vreau in fiecare an cate unul! Si inca o intrebare:daca noi microavortam atunci cum se interpreteaza vasectomia? In afara de faptul ca nu mai sunt eu pacatoasa ,ci sotu'! Imi cer scuze,irinad,esti cat se poate de pasnica, dar nu ma pot abtine[:D]. http://community.webshots.com/user/mihaelabebe100 mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Crystinne ... El spune ca ar fi de preferat contra implantului acela in brat cu hormoni, deoarece ultimul, ar deregla functiile organismului ducand la reducerea menstruatiei si chiar pe termen lung la disparitia. Oare o fi adevarat?? Ati mai auzit?? Dar si asta tot pe baza de hormoni este. ...
Crystinne, eu am patit acelasi lucru dupa folosirea pilulelor contraceptive timp de doi ani. Plus ca aveam si niste dureri de cap cumplite...A trebuit sa renunt la ele. Important este sa gasim ceea ce este potrivit pentru noi. Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vasectomia si legarea trompelor produc sterilizarea - mai precis lichidul seminal nu contine nici un [gica], iar in cazul femeilor nu mai ajunge nici un ovul in trompe si respectiv in uter. (totul e mecanic) Deci practic nu are cine sa se mai adune, nici urma de produs de conceptie [:D] N-avem nici un pacatos!![cool] Fiind vorba despre metode de contraceptie, m-am trezit si eu sa-mi spun parerea privind MOTIVUL pentru care nu prefer metodele hormonale (fara sa mai amintesc de riscul de cancer- demonstrat, in conditiile in care eu am antecedente familiale si este inca un motiv sa fiu precauta) sau sterilet si prefer metodele naturale + prezervativ. Trebuie sa recunosc ca si pentru noi primul bebe (care are aproape 3 ani) a reprezentat o "surpriza" (dar de vina a fost lipsa noastra de experienta si prezervativul, nu metodele naturale). Pe al doilea il astept acum ([gravi]28 sapt, baiat) si e un copil asteptat si dorit si care a venit destul de greu pt. ca serviciul era solicitant si stresant (A! alta metoda de contraceptie: STRESUL :Inhiba ovulatia, chestie demonstrata). Nici prin minte nu-mi trece sa moralizez pe cineva, n-am nici un drept si nici intentie, dar mi-am zis ca e bine de stiut. Poate pentru cineva de aici conteaza si acest aspect, asa cum a contat pentru mine... Toate bune!![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

irinad, ai dreptate ca e bine de stiut pentru ca exista persoane pentru care conteaza foarte mult si ideea de a nu lasa sa traiasca oul fecundat. Desi, totusi, el nu are suflet, nu are inca sistem nervos, dar totusi reprezinta o viata sau un potential de viata. Aici discutia poate continua mult si sunt implicate probleme filosofice, biologige, psihologice, etc. Cum spui si tu, exista persoane pentru care asta conteaza foarte mult. Pentru mine e suficient ca stiu ca pilulele pe care le iau in principiu inhiba ovulatia si sa sper ca nu se intampla fecundarea. Nu am cum sa stiu daca se intampla si prefer sa-mi ascund capul in nisip si sa ma prefac ca nu se intampla. Pentru ca pentru mine asta e cea mai buna metoda, ma simt perfect cu ele si mi se par foarte simplu de administrat. Pentru cei la care conteaza foarte mult sa nu existe fecundare, ramane si diafragma folosita in combinatie cu spermicide, (pentru ca fiecare singura e cam nesigura) dar nu se poate imediat dupa nastere pentru ca nu e in regula cu dimensiunea, pozitia, habar-n-am a colului. Si probabil, dupa ce nu mai vreti copii, o metoda definitiva. *************************************************************** Apropo de contraceptie, ati citit cartea lui David Lodge, "Muzeul britanic s-a daramat?" A aparut recent stiu ca se gaseste pe la Humanitas. Mi s-a parut foarte simpatica. (pentru cine nu e familiarizat cu autorul, e vorba de un roman, in nici un caz de ceva stiintific-medical, etc)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va spun si eu o faza anectodica: o metoda de contraceptie de pe vremea lui Ceausescu[ups]. Am auzit de ea de la o vecina, care a lucrat intr-o mare fabrica (pe vremea aceea!!) si mi-a spus ca a salvat pe multe femei care ramaneau des insarcinate, cu aceasta metoda. E vorba de niste ovule, facute in casa, manual, din sare grunjoasa si galbenus de ou, care se introduc in vagin inainte de contact. Va marturisesc ca am incercat si eu la inceputul vietii sexuale (nu erau asa multe metode contraceptive pe aici!), dar simteam o usturime groaznica! Insa pe vremurile acelea probabil era mai usor de suportat, decat sa treci printr-un avort facut la babe [:0][:0], sau sa faci o droaie de ceausei! Eu am renuntat repede la metoda, trecand la folii contraceptive, si apoi,dupa bebe, la pastile si apoi la sterilet. Melina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iar din vremuri mai indepartate (ca sa vedeti cat de veche este problema contraceptiei) am auzit ca o strabunica de-a mea a incercat sa faca un avort "facand o baie" in raul inghetat care trecea prin spatele casei (evident undeva pe la mijlocul iernii). Treaba se intampla pe la inceputul secolului trecut. Scopul propus a fost atins, adica strabunica a scapat de copilul nedorit, problema este ca a murit si ea[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca nu v-ati luat la harta, la un asemenea subiect poti supara usor. Am asteptat sa se adune multe opinii pt.ca ma intereseaza problema. Fetelor, eu am folosit condoame - 'tot poporul multumit', dar dupa BB nu le-am mai suportat.Acum, pina ma hotarasc pt BB2 folosesc PHARMATEX - grozave in timpul 'prestatiei', apoi vine 'sopirla in chiloti'(mi-a placut si mie!) si nu mai e la fel de grozav. doris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine este sa nu se suparam si in schimb sa acceptam si sa "celebrate diversity" cum zice o reclama de pe Discovery. Cartea de care ziceam povesteste o zi din viata unor tineri catolici practicanti posesori a 3 copii si traind teama unei noi sarcini. Se petrece prin anii '60 cand catolicii interziceau orice metoda contraceptiva. Este scrisa cu mult umor si mie mi-a placut foarte. In fine, eu sunt un fan al autorului, am citit tot ce s-a tradus de el iar asta e romanul lui de debut. Celelalte au ca tema viata universitara si sunt tot de factura comica. De fapt si eroul principal de aici este doctorand in literatura engleza... De exemplu am vazut pe la teleu ca beduinii pun pietre in uterul camilelor ca sa nu ramana gravide ca atunci nu mai vor sa mearga. Adica sterilet, nu? Metode contraceptive s-au folosit de cand lumea si peste tot. Asta daca ne permitem sa alunecam intr-o discutie pitoreasca.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sirod
Ma bucur ca nu v-ati luat la harta, la un asemenea subiect poti supara usor. Am asteptat sa se adune multe opinii pt.ca ma intereseaza problema. Fetelor, eu am folosit condoame - 'tot poporul multumit', dar dupa BB nu le-am mai suportat.Acum, pina ma hotarasc pt BB2 folosesc PHARMATEX - grozave in timpul 'prestatiei', apoi vine 'sopirla in chiloti'(mi-a placut si mie!) si nu mai e la fel de grozav. doris
Ce anume sunt astea PHARMATEX? Si iarta-ma ca te intreb, Doris, ce inseamna "sopirla in chiloti"? [:I] Chiar nu stiu la ce te referi. [flo][pup] Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...