Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

hepatita B si sarcina


adelais

Recommended Posts

Bun gasit tuturor! Am marea rugaminte, la persoanele care cunosc mai multe despre acest subiect, sa ne "lumineze". O prietena, insarcinata in 7 saptamani tocmai a aflat ca are hepatita B. Am cautat si am gasit o gramada de informatii pe net dar i-ar fi de mare folos si niste sfaturi din partea unor persoane cu experienta. Confuzia este mare pt. ca un medic, prieten de familie, ne-a spus ca nu este cazul sa renunte la sarcina. Sunt ingrijorata si trista pentru ea. Va multumesc tuturor si va doresc ceea ce si voi va doriti! [pup] Adelais PS Sper ca n-am creat un subiect care a mai fost discutat. Daca da, va rog sa-mi dati un link si sa-l stergeti. multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu stiu ca nu-i nici o problema hepatita B in sarcina. Si mie mi-a fost frica pentru ca la analize mi-a iesit o valoare pozitiva si una negativa, dar de fapt eram imunizata... Cum am tras o spaima destul de mare (analizele le-am scos cu o saptamina inainte de programarea mea la doctor si nu intelegeam semnificatie rezultatului) m-am interesat, l-am sunat pe doctor, am rascolit cartile si Internetul, am dat telefon chiar la InfoHepatita (o linie speciala) si mi-au spus ca oricum, chiar daca eram bolnava nu era grav. Singura chestie in cazul prietenei tale este ca bebe va fi vaccinat contra hepatitei B imediat dupa nastere. Asa ca nu este deloc un motiv de renuntare la sarcina! Multa sanatate prietenei tale si bebelusului! [flo][flo][flo] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adelais, Prietena toate are toate sansele ca pina naste sa se vindece de hepatita B... In Franta analiza asta se face numai in ultimul trimestru de sarcina, ca sa stie daca se pregatesc cu vaccinul pentru bebe sau nu in momentul nasterii. Oricum, singurul tratament pentru hepatita B este odihna si bineinteles, fara alcool, fara tigari, deci nimic deosebit fata de o sarcina normala. In 95% din cazuri se vindeca spontan. Eu am facut examenul cu o luna inainte de DPN (data probabila a nasterii) si mi-a iesit: Serodiagnostic de hepatita B: Antigene HBS: negativ Anticorpi ANTI-HBS: pozitiv (SUP 1000 mIU/ml) Eu mi-am zis: "de unde anticorpi, ca doar n-am fost bolnava...". Dar uite ca se pare ca am fost si habar nu am avut! De altfel doctorul meu a crezut la inceput ca sunt vaccinata... Sper ca prietena ta sa se linisteasca. Multa sanatate! [flo][flo][flo] Otilia&LaAdelita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...