Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casa de vis- cum o vedeti?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by vikinga Casa e marisoara si mai e pina sa fie terminata si apropo voi ce ati face cu un subsol(semisubsol, are geamuri prin care intre lumina, se poate aerisi dar nu are vedere[:D]). dati-mi si mie idei, daca aveti. Aici lumea le foloseste ca si extra dormitoare sau birouri(cu toate ca nu e voie, daca esti prins platesti amenda). scuze pt deviere Yasmin. Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Vikinga, in mod normal, ca sa fii nu fii in afara legii ce se face in acel demisol? [cool]Puffy, suna super cum ai remodelat tu casa, e exact si pe gustul meu[:D] Oana_B
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Alte idei: Pt. bucatarie-ca accesorii gasesc ca daca mergi pe portocaliu,bucataria ta va avea un aer f. vesel.Fata de masa,covorasul,perdeluta,brizbrizuri pt frigider(daca le agreezi)in nuante de portocaliu,eventual amestecat cu verde,motive florale chiar(vezi floarea soarelui,cum a mai sugerat cineva)-deasupra chiuvetei e fereastra?Daca da-pune-i o perdeluta scurta si ghivece cu flori pe pervaz.Daca e perete,schimba-i faianta.sau aplica desene in portocaliu peste cea existenta-sau schimba cu dale care imita caramida,sau cu bucati dintr-o teracota veche.Sub cabinete,neoane pe lung sau spoturi.O vaza cu floarea soarelui pe masa sau un cos cu fructe sau legume(morcovi:-) din ceara sau portelan.Masuta si scaunele din fier forjat negru sau din acela verzui(ca mucegaiul) care da o nota de antic. Sufrageria=luminoasa.Pt pereti alege culori calde care sa estompeze putin lumina ,sa nu o reflecte.Perdelute semitransparente(cum ti-am mai spus) cu draperii,daca lumina este prea puernica.exista acum un model de draperii care se pliaza pe orizontala,de jos in sus adica. Daca vrei perdele scurte,cred ca sunt potrivite cele dintr-un material mai dens(care lasa totusi sa treaca lumina prin ele) si atarnate simplu cu agatatori(se conf. din materialul perdelei.agatatori late din loc in loc,prin care se introduce bara metalica(galeria)-nu stiu daca intelegi. In cz. perdelelor scurte e bine sa pui sub ele(nu lipit de perete) canapelele sau masute,o mica biblioteca sau dulapior la nivelul perdelei,sau poti lasa asa simplu(presupsun ca nu ai calorifere acolo). Mi se pare f. importanta masuta de mijoc(dintre canapele)-sa fie cu colturile rotunjite(din cz de bebe mic).Ca idei de masute:cele din fier forjat,cele care au o statueta pe care se pune geamul masutei(gros),un cufar(am ce am cu cuferele)mare im loc de masuta(cu capacul plat), cu sau fara sticla deasupra,sau ceva practic din lemn cu mai multe sertarase si raftulete. (pt. ziare,reviste,buchete din flori uscate,scoici etc).Iti plac vazele mari:o amfora imensa din lut intr-un colt:-) O etajera din perete sau lemn,pe care pui diverse obiecte vechi:fier de calcat cu carbuni,butelci din lut ,amfore mici etc. Dormitorul copilului:daca va imparti camera cu fratiorul sau surioara si nu vrei sa redecorezi camera cand va fi nevoie,alege un stil unisex.Daca poti redecora camera peste cativa ani sau daca bb 2 va avea alta camera, poti sa-i personalizezi camera fetitei.Stilul printesa,stil floral,stil ursuleti etc. Indigoul pt. pereti este odihnitor. Astea sunt cateva idei,tinand cont si de preferintele mele:-)Poti sa iei idei si sa le combini cu cele ale celorlalte fete sau cu ideile si preferintele tale personale.Oricum succes:-) To be continued:-) Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Cum se decoreaza fereastra gen scena de teatru Se taie cartonul in triunghiuri isoscele ascutite de diferite inaltimi, latimi. Apoi se taie doua dreptunghiuri, cu latura mare mai mare decit inaltimea celui mai mare triunghi. dreptunghiurile trebuie sa aiba un partea de sus caneluri ca la rotile dintate, vreo 2-3 (sa arate ca niste turnuri de castel). Fiecare carton se prepara in felul urmator: se ia cartonul se acopera pe o fatza cu lipici aplicat pe toata suprafatza in mod egal, fara zoaie. Se acopera cu pinza taiata la dimensiuni un pic mai mari decit cartonul si se preseaza uniform trecind cu palma usor intr- singura directie. Se intoarce pe partea cealalta si se prind resturile de material pe carton (excesul se decupeaza) Pinzele care acopera cartoanele sint multicolore dar in culori aprinse. Se ia galeria (parca asa se numea in Romania) de lemn care acopera bara de care se atirna perdeaua, un fel de U in profil arat aceasta galerie cu baza f lunga si laturile f mici, arata ca o bara de masina si se acopera cu cartoanele astfel. Dreptunghiurile se pun la capetele galeriei sa acopere si partea laterala (jumate de dreptunghi pe latura lunga a U-ului, jumatate pe latura mica. Intre dreptunghiuri se plaseaza trunghiurile cu baza triunghiului pe marginea de jos a barei. Totul trebuie masura fireste inainte ca triunghiurile si dreptunchiurile sa acopere fix lungimea galeriei. In galerie se fixeaza doua bare. Una inspre fereasta pentru perdeaua subtire, alta la exterior pentru draperia mata. Aici decorarea tine de gustul fiecaruia, se pot desena capete de papusi care "rasar" din spatele perdelei cind o stringi, luna si stelele pe o draperie albastru inchis (in timp ce perdeaua fina poate avea un soare cusut contur cu fir de PNA gros, niste norisori (tot contur), pasari nu elaborat ca o schita de copil. Capetele de papusi care rasar se prind asa. Cumperi papusile (din alea de minuit ca o manusa) si le prinzi la jumatea (si pe lungime si pe latime) draperiei pe spate. Cind stringi draperia nu o rulezi in lateral ci o stringi la jumatate in cute crete, astfel incit papusa apare, si ii poti aseza bratele de "cuiul" batut in perete ca sa stringi draperia, astfel ca apare ca si cum papusa ar stringe perdeaua si ar tine-o in brate. (ah aiurea scriu, iertare, daca in intelegi). Daca mai vrei perdele mai am idei....
[cool] Merci Andrada, acum am priceput! [flo] Eu am un baietel care va avea vreo 4-5 ani cand ne vom muta si va trebui sa decorez... Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Oana B de aprecieri[flo]. Si cred ca la subsol o sa facem o mini sala fitness, o sa punem si o sauna si ne-am gindit la un mini bazin intr-o camera cu incalzire la podea(asa facem si baia) ca oricum aici cam e frig intr-una si nici nu am loc destul sa fac un bazin afara si oricum sunt la mare asa ca vara nu ne trebuie. dar iarna asa de relaxare parca n-ar fi rau dar ar fu muuulta munca. Stilul asat de subsol am mai vazut la cineva, avea si un mini barulet(facut asa ca un zid de roci) si toata gresia si faianta erau ceva ce imita piatra si natura, nu stiu cum sa explic mai bine. Arata foarte bine si f primitor si relaxant, avea multe decoratii tot pe stil land hause. Si ma gindeam ca asa am fi "intre legi"[:D]. Aaa si tot la subsol o sa am si masina de spalat si uscatorul, nu in baia mare din flat. Scuze inca o data pt deviere Yasmin [flo] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vikinga, daca subiectul asta ajuta mai multe persoane, eu nu pot fi decat fericita[bis]. Iar subsolul tau suna foarte bine, mai ca ma gandesc si eu la al meu, pe langa garaj si o bucatarie imensa, acolo ar mai fi loc si de relaxare... si merci mult pt aprecieri, esti o dragutza. si daca a mea casutza nu ar fi langa cimitir, ar fi chiar bine de tot[bang] In legatura cu barele perdelelor, eu nu am asa ceva. Portiunea unde ar trebui sa fie bara e mascata de o chestie care se numeste aici carton-pierre (si acolo sunt trei sine paralele pe care se prind perdelele, draperiile...), ffff la moda, se face din chestia asta un contur lat al tavanelor si la mijloc, in jurul lampii un cerculet, o florcica umpluta cu culoarea peretilior (carton-pierre-ul asta ma streseaza enoooorm, sigur il dau jos, dar in partea in care masca bara, era o solutie avantajoasa). Dar din chestia asta as putea face rafturi lungi si inguste la inaltimea de 1,5m, pe care sa pun tablourile (in loc sa le agat) si alte accesorii, vase cu flori, pietricele si altele. Andrada, chestia cu perdelele taiate in v-uri suna interesant tare, dar nu prea pricep cum se suspenda. Se cos v-urile unele de altele, sau se tivesc si se lasa libere, sau nu se tivesc deloc.. se taie drept sau pe bié? In bai nu am deloc ferestre, am trape de aerisire. In bucatarie am deja spoturi. De fapt sapt viitoare o sa fac cateva poze mai clare, sa vedeti exact ce am, ca mi-a plecat barbatul in elvetia cu tot cu camera. ferestrele japoneze, care adica? perdeaua gen plasa iar suna interesant, pt buc. Si perdeaua scurta si ghivecele de flori par f atractive, dar din pacate sunt genul de om care nu se prea se intelege cu plantele de camera. Ori pun prea multa apa, ori deloc[bang] Perdele pt bebe mi se par amandoua superbe, cred ca o sa le fac pe amandoua si le schimb din timp in timp. Ortansa: Hobbiul meu- vopsitul cuferelor[:D]. Am pictat o gramada si mari si mici, o sa le gasesc eu loc prin casa. Mi-e tare teama totusi sa nu exagerez cu accesoriile, ca se tot aduna de-a lungul timpului siesti tentat sa le expui... Nu o sa schimb deloc faianta si gresia. La buc am faianta verzuie, deci cred ca o sa merg pe accesorii verzi. Voi ce masa si scaune ati pune in buc avand in vedere ca, cabinetii sunt din lemn, dar deschis la culoare, cred ca nu se vede deauns de bine in poza. Din nou, sapt viitoate o a am si poze pe webshots. Fierul forjat da intr-adevar un aer antic f drumos, dar as vrea ceva luminos in scimb. daca pot sa ma explic... Cu vasul cel mare de lut - bebe ar putea sa il darame peste ea, nu? Sau zici sa il suspend cumva? Sub fiecare fereastra din casa am calorifer, doar ca sunt puse in nise in perete, nu ies in relief. Totusi , nu ar fi o idee buna sa le acopar cu mobila pt ca iarna nu mai dau caldura. bebe nu va imparti dormitorul cu fratiorul, al treilea dormitor care acum serveste de camera de oaspeti va fi al bebeului 2. Si la mine sufrageria si camera de zi sunt oarecum impreuna pt ca sunt despartite de o mare usa din lemn, la care am de gand sa renunt si sa las spatiul deschis. Sufrageria a mai mica decat camera de zi pt ca de acolo s-a separat balconul. Cu tapitatul scaunelor nu ma complic, donez direct totul pt ca sunt sculptate, grele din lemn. La fel si canapelele si fotoliile din camera de zi (eu le spun jiltzuri). Mai e un set de canapele si fotolii tapitate care ar putea fi reinnoite (si care se vad in pozicile cu bebe) dar nu sunt multumita de forma, si nu sunt nici f comode. Una o sa o reconditionez si o sa o folosesc in al treilea dormitor, pana vine bebe 2... Hai ca deja a iesit jumatete de casa[il]. Mai ziceti ca ziceti bine. O sa ma apuc de decorare la vara, ca sa putem zugravi (adica noi ne mutam la mansarda si lasam loc liber santierului si nu se poate pana la vara pt ca nu avem incalzire la mansarda). Dar trebuie sa am planul gata si timp sa ma perind prin magazine sa vad ofertele. Vai, ce de treaba am...[bang] http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alte idei de decorare puteti gasi si-aici: http://tlc.discovery.com/fansites/tradingspaces/beforeandafter/beforeandafter.html (pe fiecare "season" gasiti o multime de imagini "before and after" dintr-un show tv) Enjoy![:)] [gravi]Irina,Vevica-mica & margicu'din burtica[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Yasmin Nu o sa schimb deloc faianta si gresia. La buc am faianta verzuie, deci cred ca o sa merg pe accesorii verzi. Voi ce masa si scaune ati pune in buc avand in vedere ca, cabinetii sunt din lemn, dar deschis la culoare, cred ca nu se vede deauns de bine in poza. Din nou, sapt viitoate o a am si poze pe webshots. Fierul forjat da intr-adevar un aer antic f drumos, dar as vrea ceva luminos in scimb. daca pot sa ma explic...
moda ton in ton nu prea mai este in voga, incearca accesorii lila, sunt extrem de elegante cu verde pal. sau caramiziu, dar asa e mai traditionalist. in bucatarie, si in general,nu e obligatoriu sa pastrezi aceeasi culoare , citisem un exemplu despre floarea soarelui repetata peste tot, devine monoton si obositor, dupa o vreme nici n-o sa mai sesisezi schimbarea de decor. daca as avea bucataria ta as revopsi cabinetii in gri mediu, merge cu alb (gri in loc de negru, caci veti avea bebe si deci mai moderam nitel atomosfera). apoi, la culorile astea de baza, poti adauga vopseaua de perete care poate fi la fel ca verdele din baie (pal) si asigura fluiditatea casei, cu tapiserie de scaune galben foarte pal, perdelele pot fi jaluzele romane, stii cum sunt astea? si ai scapat si de grija ca le agata bebele: sunt facute din material pur si simplu (adica pot fi croite), avantaj ca ti-l alegi. o sa caut un link sa vezi procedura de fabricatie, e foarte usoara. sau poti cumpara de la magazin,poate din bambus foarte deschis la culoare (in ton cu tapiseria scaunelor). apoi, pe rafuri, poti folosi la perfectie ornamente in toate culorile curcubeului, caci ti-ai asigurat fondul destul de neutru, in asortare insa cu verdele peretilor. si peretii astia, poti sa ii pictezi diferit, unul verde, altul galben, altul lila, etc. combinatia verde pal, galben pal, gri si lila, vreau sa iti spun ca e foarte eleganta si poate fi folosita in mai toate stilurile, inclusiv cu antichitati, ba chiar indicata, caci mobila si accesoriile "grele, intunecate", ies in evidenta si mai mult, fara sa oboseasca ochiul.
quote:
Sub fiecare fereastra din casa am calorifer, doar ca sunt puse in nise in perete, nu ies in relief. Totusi , nu ar fi o idee buna sa le acopar cu mobila pt ca iarna nu mai dau caldura.
o idee ai avut-o chiar tu: poti sa le atasezi niste zabrele de fier forjat, asortate cu bucataria (eventual cu mobila), ca niste gardulete de gradina si in felul asta nu barezi caldura. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, oricum ti-ai decora casa, dupa o vreme tot nu mai sesizeri schimbarea.[:D] Gata, buctaria e ca si facuta[:D]. Am planul aproape clar in minte, scriu mai multe detalii sapt viitoare, cand nu trebuia sa rupt din timpul pretios cu tati[il]. In ceea ce priveste lila-ul... Dormitorul nostru a ramas lila (ca nu am zugravit dupa ce m-am maritat) iar mobila noua e galben-crem mat cu contur maro inchis si accesorii verzulii. Dar nu s-au potrivit deloc cu lila-ul peretilor. Cel putin asa mi se pare mie. Sau poate nu sunt la locul potivit, cine stie... http://community.webshots.com/user/yasmintarakci http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...