Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Revolta la Casa de Pensii?!


Recommended Posts

Am primit urmatorul mail la redactie: "Vineri 23 ian. va fi o noua zi in care mamicile din Bucuresti vor fi nevoite sa stea ore in sir la Casa de Pensii Bucuresti pentru a primi banii pe concediul de crestere a copilului pana la implinirea varstei de 2 ani. Acest lucru se intampla in fiecare luna. Cele care vin dimineata(ora 8) pot intra uneori sa ia banii, alteori sunt tinute afara pana se hotarasc cei de la paza sa de-a drumul inauntru. NU se stie ora la care incepe programul, nu se stie ora la care vei pleca de acolo... si asta luna de luna... mamici cu copii dupa ele... sau mamici ingrijorate ca au ramas copiii singuri sau bolnavi acasa. Totul ar fi mult mai normal daca banii ar fi depusi intr-un cont sau pe un card. Dar deocamdata "nu se poate" . DE CE? In speranta ca veti veni sa vedeti ce se intampla acolo, va multumesc pt timpul acordat" Asa este?! Adriana Popescu "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de adrianangi
Am primit urmatorul mail la redactie: "Vineri 23 ian. va fi o noua zi in care mamicile din Bucuresti vor fi nevoite sa stea ore in sir la Casa de Pensii Bucuresti pentru a primi banii pe concediul de crestere a copilului pana la implinirea varstei de 2 ani. Acest lucru se intampla in fiecare luna. Cele care vin dimineata(ora 8) pot intra uneori sa ia banii, alteori sunt tinute afara pana se hotarasc cei de la paza sa de-a drumul inauntru. NU se stie ora la care incepe programul, nu se stie ora la care vei pleca de acolo... si asta luna de luna... mamici cu copii dupa ele... sau mamici ingrijorate ca au ramas copiii singuri sau bolnavi acasa. Totul ar fi mult mai normal daca banii ar fi depusi intr-un cont sau pe un card. Dar deocamdata "nu se poate" . DE CE? In speranta ca veti veni sa vedeti ce se intampla acolo, va multumesc pt timpul acordat" Asa este?! Adriana Popescu "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Eu am intrebat daca se poate sa-i depuna sotului meu (concediu de paternitate) banii in Card. Raspuns NU. Am insistat .... stiind ca tot la sect. 3, prietenul nostru (tot concediu de paternitate) primeste banii in cont. Raspuns: "NU stim de ce". Deductia noastra logica: prietenul nostru este angajat (are angajator), ceea ce nu e cazul nostru. Deci, in unele cazuri se poate. Nu am reusit sa aflu clar conditiile. La sectorul 3, Directia juridica ar trebui sa ne lamureasca. Cum, deja m-am certat mult cu ei pt. acest concediu de paternitate .... memoriu, audiente, nu am mai avut nervi sa redeschid subiectul. mama L PS: merita cercetat, cozile sunt groaznice ... iar participantii la ele au, de cele mai multe ori, un copil MIC in brate, sau doi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este ingrozitor ceea ce se intampla acolo. Si eu am fost intr-o astfel de zi in prima luna,dupa care am gasit bunavointa din partea ANGAJATORULUI sa-mi plateasca el din fondul CAS,iar restul sa-l vireze in contul Casei de Pensii. Oare de ce nu se i-a nici o masura in acest sens?????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru sectorul 2,3 si 6 Casa de pensii este in Calea VITAN,vis-a vis de MALL. OCHINEGRI,vrei sa spui ca ai un loc de munca,esti in CIC si nu primesti de la angajator banii,ci de la cCasa de pensii. Eu sunt in aceasta situatie,iar la lichidarea fiecarei luni mi se vireaza suma in card-ul de salarii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mey casa de pensii e pt toata luumea la vitan mall. Pe card nu se poate e clar decat daca ai firma (esti administrator sau asa ceva). daca esti salariat fie si cu contract suplimentar toti banii ii primesti de la firma cum vrei tu . Si in general banii se dau trei zile. adica in loc sa va inghesuiti vineri mergeti luni sau marti. Desi comenteaza casiera e obligata sa ii dea. In plus vineri sta pana pe la 7 seara cand nu mai e aglomerat deloc. Marina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu primesc banii intocmai cum ai primit raspunsul la subiectul postat de tine la "Probleme Legislative",dar probabil cum fiecare padure are uscaturi,asa si firmele au fite si saracele mamici sunt nevoite sa-si primeasca banii stand la coada aia ENORMA.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, sunt o viitoare mamica care va naste peste o luna si sunt tare curioasa sa stiu care este "fabuloasa suma" NETA pe care o vom primi in timpul concediului de ingrijire copil, pentru cele ce au apucat sa nasca dupa data de 1 ianuarie 2004. Daca stiti... Ca la cite zvonuri sunt, nu mai stii ce trebuie sa crezi. Si as mai vrea sa stiu daca in timpul acestui concediu ni se opresc asigurarile si impozitul. Va multumesc Ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...