Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moral sau legal? Cine este mama?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Va multumesc pentru gandurile bune. Lena, nu sunt o femeie puternica sunt o femeie ca oricare, au fost intamplarile mai puternice decat mine (a trebuit sa plecam in Canada si astfel nu am mai vazut zi de zi spitalul durerilor mele, a trebuit sa incepem o noua viata in care ca sa razbesti trebuie sa uiti tot ce urasti, ca de, o viata noua nu se cladeste pe ura). De obicei, sunt doar un simplu spectator la discutiile voastre, imi sunteti prietenele care-mi lipsesc aici, pe plaiurile taramului alb. Poate nu as fi intervenit nici acum daca nu ar fi fost condamnate tot bietele femei (tot pagubasul cu pacatul) si stiind cat de intensa este durerea cand pierzi ce ai mai scump pe lumea aceasta, am vrut de la voi mamici sau viitoare mamici,un pic de compasiune pentru bietele femei. Nu este important cine iubeste mai mult (dragostea nu poate fi comparata, cand iubesti cu adevarat iubesti cu tot sufletul nu cu particele din suflet iar Mamele iubesc adevarat indiferent daca sunt mame adoptive sau mame naturale) ci unde-I este copilului mai bine. Va sarut, prietenele mele, pe voi si bebicii vostrii iar celorlalte va doresc ce-mi doresc si mie: un bebe cat mai curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Doamne, va rog sa ma iertati ca nu am venit mai repede. Descantec te rog sa ma scuzi! si ca sa iti raspund si tie si celorlalti: Am fost exact in mijlocul acestui scandal. Am cunoscut parintii care si-au luat copilul acasa, parintii care au refuzat sa il i-a, si mai mult am mai aflat de un caz facut public in urma cu ceva timp (de mine) in care o familie, dupa ce a fost anuntata ca pruncul lor a murit, l-au luat, ingropat, pomenit- dupa 2 luni au primit un telefon ca sa vina sa isi'ridice' copilul din spital ca traieste! ok . pe rand! ce am observat eu la fata locului. De ce nu au cerut sa isi vada copii cand li s-a spus ca au murit? de ce nu au cerut trupul micutilor petru ingropaciune? In cazul acestora: sunt oameni simpli; foarte, foarte simpli. Cu foarte putina educatie. Ei nu stiu de la viata decat: munca, casa, femeie, barbat, copii. Ei nu concep ca cineva este capabil sa le i-a copilul de la san. Sunt foarte naivi si cu credinta in Dumnezeu (a nu se intelege ca sunt si drepti!) Pur si simplu nu au putut concepe (ca si noi dealtfel) ca se poate intampla asta. De ce nu au cerut trupul? Din cauza saraciei. Fiind oameni foarte simpli, traiesc -9 capete -din 1-2 milioane. De unde sa mai aiba ei si de o ingropaciune crestineasca- care te duce la o cheltuiala intre 3-5 milioane-pe putin. Au zis: Doamne ajuta ca se ocupa altcineva de pruncul lor. Stiu ca nu este uman, dar asa stau lucrurile la ei! I-am cunoscut bine. Sunt draguti ca oameni, acum foarte fericiti, insa viata la tara nu inseamna o bogatie pentru ei. A doua familie care nu a luat pruncul, provine din nefericire dintr-o familie destramata de rromi-familie cu multi copii. Nu prea le-a pasat! Deloc chiar!!! Au acceptat ce li s-a zis. Punct. Lipsa educatiei ne aduce aici. Un om educat cere mai mult de la viata. Cand e vorba de saracie, in ce am vazut eu...exista prea putin sentimentul matern. Saracia insemna ca nu ai cum si nu poti sa te educati. Nu intotdeauna, dar adevarat in cazurile de fata. NU generalizez. Exista si exceptii! Caz 3: familia care a primit telefon la 2 luni dupa ce si-au ingropat copilul. De ce au refuzat sa vada acel copil? 1. De rusinea Satului. Traiesc la tara, in sat. Viata intr-un sat e foarte dura, iar gura satului e foarte deochiata. Le vine greu sa infrunte barfa taraneasca! 2. Nu erau siguri ca acel copil e a lor, cum nu au fost siguri ca acel copil ingropat este al lor. 3. Familie cu multi copii. Posibilitati reduse. Bani putini. Educatie minima. Acestia din urma au pastrat tacerea 8 ani. Acum, cu acest scandal au avut curajul sa vorbeasca. In prima zi, fiindca a doua zi s-au razgandit si nici nu au mai vrut sa vorbesca cu mine... fiindca "nu se rezolva nimic!"-citez Ce am descoperit in acest ultim caz: acest copil avea doua certificate de deces, intr-unul murise inca inainte de a se naste, plus: decesul a fost inregistrat cu o luna de zile mai tarziu. Arhiva a fost inundata, multe date pierdute. Lipsa de timp pentru un jurnalist de a se ocupa doar de un subiect. Presiunea sefilor de a-l face mai repede. Predarea cazului pe mana anchetatorilor. Ce cred eu? Imi este foarte clar ca s-a descoperit ceva foarte crud. O mare retea de trafic de copii. Imi este f greu sa anchetez fiindca nu dispun de toate mijloacele necesare. Descantec, nu se v-a musamaliza de tot. Imi pare rau ca eu nu dispun de toate mijloacele necesare pentru a ma ocupa cum trebuie de aceasta poveste. Asta inseamna inclusiv descoperirea retelei si gasirea copiilor...sau aflarea povestii lor. Asta e o ancheta ce poate dura 1 an de zile. E greu si singura nu o pot face!!! lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, stiti cat e de greu sa-ti vezi bebelusul abia nascut mort? Intrebati de ce nu au vrut sa-si vada bebelul? Cred ca nici eu nu as fi vrut! Mama mea a pierdut 3 copii (un baietel si 2 fetite gemene) la nastere (au trait intre 1 si 3 zile). Cand a vazut sub.asta mi-a zis ca nici o mama, oricat de titrata ar fii nu poate sa-si vada bebelul mort, mai ales atunci, imediat dupa nastere. Mama mi-a spus ca nu a vrut sa-l vada pe niciunul (dar de asta s-a ocupat mama ei). Pe moment nu mai gandesti, simti doar un mare gol, si in nici un caz nu te gandesti ca e o greseala (ca nu te astepti la asa ceva intr-o maternitate). Durerea e prea mare (si nu tine de studii sau facultati). Eu una pe cei vinovati i-as pedepsi f.aspru caci nu poti sa te joci asa cu sufletele oamenilor. Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...