Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moral sau legal? Cine este mama?


Recommended Posts

cand este vorba de sentimentele unor copii si a mamelor lor (naturale sau adoptive, despre vise si sufletele nevinovate nu cred ca se poate decide decat de la caz la caz. Intr-adevar nimeni nu poate simti ptr copilas ceea ce simte o mama, dar pe de alta parte nici eu nu concep cum de a fost posibil ca acel mame sa nu ceara trupusorul copilasului si sa plece doar cu o hartie, chiar daca scriau cuvintele seci si taioase: Avorton. de multe ori mamele adoptive se poatea mult mai bine decat mamele biologice care nu-si doresc copilul si care se trezesc peste nu stiu cat timp ca vor copilul. oricum e foarte greu de decis. sper sa nu se mai intample asta niciunui ingeras micut si nici mamicilor care nu-si doresc acest lucru. Corina si bb Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by lena
Papadie, intr-adevar e un subiect delicat, eu ca si Marina as inclina sa intreb: de ce nu au vrut sa-i vada, chiar Doamne iarta-ma si morti, suna cam sinistru...
voi vorbiti de lucuri sfinte aici. n-au vrut sa ii vada nici macar doctorii care au semnat actele de deces!! conditiile inumane de la maternitatea Ploiesti ar pune pe fuga si pe cea mai curajoasa fiinta umana din lume, daramite o lauza care a pierdut copilul, asa cum i s-a spus de animalele alea de asistente.
quote:
Am deviat putin de la subiect, dar sper ca am fost inteleasa...o mama este si cea care te creste si n-as vrea sa fiu in pielea cuiva care trebuie sa dea inapoi copilul pe care l-a crescut, iubit.
daca vorbiti numai despre cazul Ploiesti, realitatea e alta, parintii adoptivi n-au apucat prea mult sa-l creasca, e vorba despre adoptii ireale, din 2003, deci nici macar despre un an de zile nu vorbim aici. pe mine ma mira regimul de urgenta maxima in care s-au facut adoptiile, in special in cazul unor copii nascuti inainte de termen, cu probleme de sanatate, sub-dezvoltati, vorba aia oficiala "niste avortoni" ....vorbim despre trafic de copii, nu despre cine e mai mama decat alta. in dileme de genul asta, cel mai usor aflati raspunsul daca va puneti in pielea personajelor. cat despre mama saraca de la tara care, in viziunea unora, ar cam trebui sa renunte, spre binele copilului, la propriul copil, parca era o discutie aici ca ne iubim mama oricat de gri-sobolan ar fi ea...[q] din pacate, e tipic sa plateasca in tone de suferinta tocmai cine nu e vinovat de tragedia petrecuta. restul, doar vreo 10 % din salariu. [zid]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi, cum se poate lua atitudine? Se paote face ceva pentru o Romanie mai putin gri. Lix, unde esti? Esti ziarista, aici, in tara. Spuneai ca stii sa faci anchete. Nu se pot aduna declaratii de la mamici care au avut de suferit in urma nasterilor, la maternitatea din Ploiesti? Stiu ca Parchetul se ocupa de cazuri, dar putem sa ne spunem si noi parearea undeva, sa nu poata musamaliza macar de data asta. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mariailin
Mama este cea care stie ce-i mai bine pentru copil si asta include sa renunte la el daca e spre binele lui. Exista in biblie o pilda..... Maria
nu e putin cam prea mult ca o mama sa fie pedepsita de doua ori si opinia publica, in amintirea lui Solomon, sa ii dea dreptate tot calaului? asa se intampla si in cazul caselor nationalizate ( fac o paralela ca sa se inteleaga mai bine ce vreau sa spun, nu sa deviez subiectul), cand proprietarii de drept au fost furati o data, de comunisti, si a doua oara, dupa revolutie, tot asa, in numele a ceea ce au investit chiriasii in casa respectiva. aici nu vorbim de proprietati private, desigur, ci de un drept mult mai sfant si mai inalienabil. poate ca mamelor acelora li s-a spus ca asa e procedura, sa-l ingroape spitalul, sau din motive de preventie si igiena, nu se accepta contactul intre mama si copil (mort)! fetelor, cei de la Ploiesti sunt niste monstri, niste criminali, infirmierele si asistentele acelea nu pot fi numite oameni!! au prezervat o stare de mizerie fizica si umana, au facut legea acolo ca pe mosia proprie, credeti voi ca o femeie saraca cu duhul (asa cum spuneti voi), de la tara, doborata de durerea pierderii si fara educatia civica de a lupta pentru drepturile sale in societate, deci inclusiv intr-o maternitate, ar fi putut castiga dreptul de a-si vedea copilul chiar si mort dincolo de vointa cerberilor alora??? asistentele acelea au stiut ce fac, au facut-o cu buna stiinta, au pacalit pana si doctorii, iar parintii adoptivi, din punctul meu de vedere, sunt complici la infractiune, caci stiau sigur ce rezervor nesperat de copii pentru adoptie este aceasta blestemata "maternitate" ploiesteana.... "moral sau legal"...hm, de parca mama naturala ar avea dreptul exclusiv legal la propriul copil! il are deopotriva si pe cel moral, dragele mele, chiar daca nu s-a luptat cu morile de vant sa isi vada "avortonul".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by descintec
Si totusi, cum se poate lua atitudine? D.
Descantec, exista un protest al parintilor din Romania si diaspora, cu semnaturi, dar pe un alt site cu aceeasi tematica, nu stiu daca se admite publicarea linkului, din motive de publicitate. ma gandeam chiar ca desprecopii.com este o comunitate mult mai mare si mai puternica, poate daca s-ar alatura eforturile...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

gata, v-am citit pana la capat, toate mesajele. si mi se rupe sufletul, caci am impresia ca se incearca abaterea atentiei de la adevaratii vinovati pentru situatia creata spre victimele de fapt si de drept. e in firea noastra sa gasim tapi ispasitori printre cei mai fara de aparare? as fi vrut sa vad aceeasi inversunare, ca aceea fata de mamele care nu si-au vazut copiii (din motive pe care noi nu le stim, deci nu le putem judeca in necunostinta de cauza), si fata de cei care au facut posibila aceasta drama. era ultimul lucru la care ma asteptam: sa gasesc opinia publica intoarsa cu degetul acuzator spre nefericitele respective...dar asta este o strategie veche de abatere a atentiei in virtutea dogmei "toti suntem vinovati". in felul asta, daca si victima e gasita "vinovata", calaii vor plati mai putin si vor avea circumstante atenuante...trist, foarte trist.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by qsar Daca hazardul biologic a facut ca el sa se nasca din pantecul altei femei care nu a gasit in adancul sufletului puterea de a-l vedea macar, viu sau mort... ea s-a decazut pe sine din orice drept. Q (Gabriela)
eu cred cu tarie ca femeile au cerut lucrurul acesta, dar nu au fost lasate sa isi vada pruncii!!! normal, nu? asistentele stiau ca pruncii traiesc, cum sa le fi dat permisiunea sa ii vada si sa ii ia acasa pentru ingropaciune, cand copiii erau deja rezervati spre adoptie? ar fi fost ultimul lucru pe care traficantele respective l-ar fi permis: mama sa isi vada copilul si sa descopere ca e viu, voi nu va imaginati? altfel, chiar nu putem judeca decaderea din drepturi materne dupa subiectivitatea noastra. ati putea spune drept in fatza unei mame ca nu mai are dreptul acesta, dupa ce a fost mintita, furata, tradata, vanduta, chinuita si lasata cu durerea ei ca un animal la taiere fara mila si fara o umbra pe constiinta din partea celor care i-au furat pur si simplu copilul? nu mai, gata, ca imi vine sa plang, de revolta si disperare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

conchita, asa gindesc si eu. Mamele si copii implicati in astfel de drame platesc destul prin suferinta lor. Dar trebuie facut ceva sa nu se mai intimple. Nu doar in 2003 s-au intimplat in maternitatea din Ploiesti astfel de lucruri. Si poate nu doar in maternitatea din Ploiesti, aici doar a explodat. DC e o comunitate mare, poate ar conta vocile noastre. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
gata, v-am citit pana la capat, toate mesajele. si mi se rupe sufletul, caci am impresia ca se incearca abaterea atentiei de la adevaratii vinovati pentru situatia creata spre victimele de fapt si de drept. e in firea noastra sa gasim tapi ispasitori printre cei mai fara de aparare? as fi vrut sa vad aceeasi inversunare, ca aceea fata de mamele care nu si-au vazut copiii (din motive pe care noi nu le stim, deci nu le putem judeca in necunostinta de cauza), si fata de cei care au facut posibila aceasta drama. era ultimul lucru la care ma asteptam: sa gasesc opinia publica intoarsa cu degetul acuzator spre nefericitele respective...dar asta este o strategie veche de abatere a atentiei in virtutea dogmei "toti suntem vinovati". in felul asta, daca si victima e gasita "vinovata", calaii vor plati mai putin si vor avea circumstante atenuante...trist, foarte trist.
vezi aici: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19895 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19862&whichpage=1 si daca ai rabdare mai gasesti citeva subiecte legate de acealsi scandal. asta a fost pur si simplu subiectul de azi de prima pagina din EvZ
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by qsar Daca hazardul biologic a facut ca el sa se nasca din pantecul altei femei care nu a gasit in adancul sufletului puterea de a-l vedea macar, viu sau mort... ea s-a decazut pe sine din orice drept. Q (Gabriela)
eu cred cu tarie ca femeile au cerut lucrurul acesta, dar nu au fost lasate sa isi vada pruncii!!! normal, nu? asistentele stiau ca pruncii traiesc, cum sa le fi dat permisiunea sa ii vada si sa ii ia acasa pentru ingropaciune, cand copiii erau deja rezervati spre adoptie? ar fi fost ultimul lucru pe care traficantele respective l-ar fi permis: mama sa isi vada copilul si sa descopere ca e viu, voi nu va imaginati? altfel, chiar nu putem judeca decaderea din drepturi materne dupa subiectivitatea noastra. ati putea spune drept in fatza unei mame ca nu mai are dreptul acesta, dupa ce a fost mintita, furata, tradata, vanduta, chinuita si lasata cu durerea ei ca un animal la taiere fara mila si fara o umbra pe constiinta din partea celor care i-au furat pur si simplu copilul? nu mai, gata, ca imi vine sa plang, de revolta si disperare...
http://www.evz.ro/topstory/?news_id=142975 (declaratiile celor doua familii) " Am plecat stiind ca nu am copil de luat acasa. (...)Poate vor sa ne bage pe git alt copil. Eu nu iau copilul altuia”. NU INTELEG DE CE ARATI ACUZATOR SPRE QSAR??? Subiectivitatea lui Qsar este baietelul ei superb! Baietelul ei infiat. Ea a luat si iubeste copilul altuia! Nu stiu citi dintre noi au puterea sa faca un astfel de gest... Nu stiu daca ai copii, daca iti doresti, daca ti-ai pus vreodata problema sa adopti dar aceasta este qsar: Iti postez un citat dintr-un mesaj mai vechi: Originally posted by qsar
quote:
Pentru ca asta este adevarul... Copiii si parintii nu se intalnesc pur si simplu. Toate povestirile despre adoptii fericite pe care le-am auzit au in ele o nota de divin, de magie... Exista o fractiune de secunda cand simti ca mititelul adormit care le zambeste ingerilor prin somn, este COPILUL TAU... O simti cu toata fiinta ta, pana-n ultima fibra. Din clipa aceea nimic nu te mai poate intoarce din drum... Nimeni nu te mai poate influenta... Simteam atunci ca m-as lua de piept si cu Dumnezeu daca mi-ar sta in cale... intre mine si COPILUL MEU.
Ai putea sa-l iei din bratele ei si sa-l dai cuiva care nici macar n-a avut curiozitatea, inima, bunatatea sa vada un "avorton"??? "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...