Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Moral sau legal? Cine este mama?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 94
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by descintec
quote:
Originally posted by ale Subscriu. Nu cred ca e cazul sa acuzam mamele naturale. Sunt, cel putin, la fel de victime ca si cele adoptive. Iar parintii adoptivi - in cazul maternitatii din Ploiesti - chiar sunt complet inocenti? Ale&Totu&mama
Ai vreo informatie in sensul asta? Sa nu cream scenarii de filme americane de mina a doua. D.
Nu creez scenarii de filme. Insa nu mi se pare corect sa judecam 'la gramada' - dupa cum deviase discutia la un moment dat. Q - puiul sa-ti fie sanatos si voinic si sa te bucuri de el ani multi si fericiti! Ale&Totu&mama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu uitam un lucru : marea majoritate a celor care vor sa adopte un copil isi doresc ca acesta sa fie cat mai mic, sa poata trai alaturi de el toate momentele, si bune si rele. Si atunci ce fac ? Se indreapta spre o maternitate, intra in legatura cu persoanele de acolo si vor sa fie anuntati imediat ce se iveste un caz de abandon. Si iata ca se iveste cazul, esti anuntat ,plin de emotie te prezinti, tii in brate puiul de om si simti ca e al tau si ai face orice pentru el. Ti se spune ca totul e OK, ca a fost abandonat de mama lui, deci nu mai trebuie sa astepti ca ea sa semneze abandonul si nu risti ca ea sa apara mai tarziu. Incepi demersurile, iei copilul acasa si devii mama cu adevarat, pentru ca eu consider ca atunci cand adopti un copil e ca si cum l-ai naste a doua oara ,dar cu o soarta mai buna. Bineinteles, ca in bucuria ta , esti recunoscatoare celor care te-au ajutat sa fii mama( indiferent ce inseamna aceasta recunostinta : bani, cadouri, etc) Asta inseamna ca ti-ai cumparat copilul ? Inseamana ca esti imorala ? Consider ca singura ta vina este ca ai crezut ceea ce ti s-a spus ca nu ai facut cercetari pe cont propriu sa vezi cine e mama copilului, daca l-a abandonat sau i-a fost furat. Dar poti oare sa faci asa ceva ? De ce oare ar plati cineva pentru un copil care s-a nascut la 6 luni, poate cu probleme de sanatate, cand in tara asta exista atatia copii abandonati sanatosi ? Sincera sa fiu nu as putea raspunde la intrebarea : Cu cine sa ramana copilul ? M-am pus si in locul mamei naturale: incerc de peste zece ani sa ma un copil si atunci cand reusesc se intampla nenorocirea. Nu stiu cum as reactiona, cert este ca as lua-o razna, nu as mai gandi logic, cred ca mi-as dori sa fug ,sa ma ascund si sa-mi plang suferinta, sa se crape pamantul si sa ma inghita. Sincera sa fiu nu stiu daca as avea puterea sa merg sa-mi vad copilul.Dar asa sunt eu, si asa cum spun unele fete sunt de condamnat si nu as mai avea dreptul sa-mi cresc copilul. E o mare dilema si imi doresc din tot sufletul ca nici un copil din acei copii sa nu fi fost adoptat pentru a nu exista nici o mama care sa sufere, fie ea naturala sau adoptiva. Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Oz, ai stiut ca fata este bine si te-ai linistit ! Daca nu stiai nimic de copil te linisteai ? In primele zile erai dupa nastere, dar atita timp cit ti-o aducea nu aveai de ce sa te ingrijorezi ! Nu as judeca pe nimeni, cu atit mai putin o mama,insa daca se pune problema ca acel copil sa ajunga la o mama adoptiva, ma intreb daca mama naturala aflata in spital nu s-a preocupat atunci de el de ce l-ar cere mai tirziu mamei adoptive daca acel copil ar fi bine ingrijit- cazul fericit? eu una sa nasc fara a avea posibilitatea sa imi cresc singura copilul , pt ca am ramas insarcinata fara sa imi doresc un copil, l-as incredinta altei femei care sa il iubeasca ! daca ma apuca dorul de bebe, ma mustra constiinta sau imi vine ideea sa profit dupa urma mamei adoptive, atunci nu cred ca vre-o instanta de judecata mi l-ar mai da .... daca se facea trafic de copii in maternitate, se poate ca mamele acelea sa nu fi stiut , dar parca prea multe mame se resemnau cu copiii lor morti , totusi in maternitati ca si in spitale oamenii vorbesc unii cu altii, intreaba , cer sfaturi...ori acolo toate aceste mame plecau acasa fara sa isi vazut pruncul-viu sau mort, iar odata scandalul iscat vor cumva sa repare vina... Qsar ce splendida trebuie sa fie viata ta cu Dinu [flo] ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
parerea mea simpla: A naste un copil este de milioane de ori mai usor decit a creste, educa si face OM din unul. Este adevarat ce spunea cineva: cuvintul 'mama' este o calitate vazuta prin ochii copilului. Dragostea, caldura, sprijinul - sunt doar citeva din necesitatile unui copil pentru a fi echilibrat si sanatos. Eu consider parintii adoptivi - adevaratii parinti. [flo]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Qsar, am fost foarte emotionata citind cele scrise de tine, la fel cum am fost si cand am citit pentru prima data cuvintele tale citate de Papadie aici… Printre primele subiecte citite la reintoarcearea mea pe net si pe forum a fost “Povestiri dupa idei furate - povestirile Dinului”. Mi-a placut tare mult ideea, preocuparea ta izvorata din iubire si mi-am dat seama cat de norocos este Dinu ca esti mama lui. Pentru ca asa este, fara putinta de tagada – Qsar, TU esti mama lui! In legatura cu cele intamplate la Ploiesti - absolut strigator la cer!!! - recunosc ca imi este foarte mila de bietele mame care au trecut prin asemenea suferinte si asemenea bataie de joc. Este revoltator si de neconceput ca asa ceva se poate intampla! Insa, intr-adevar, eu in locul lor n-as fi plecat doar cu un petic de hartie ca dovada ca pruncul meu multasteptat a murit… …Am fost insarcinata, m-am ingrijit cum am putut mai bine, pentru mine si pentru puiul meu, am asteptat cu nerabdare marea intalnire si a fost minunat momentul in care mi-am strans copilul in brate pentru prima oara. De atunci a trecut un an, primul zambet, primul dintisor, ganguritul, primele cuvintele, acum suntem la primii pasi, pe scurt, l-am vazut si il vad cum se dezvolta si devine cu adevarat un mic omulet, iar iubirea mea creste zi de zi. Eu una recunosc ca acum il iubesc mult mai mult decat acum un an cand l-am nascut. Poate suna ciudat, dar asa simt. Am divagat putin pentru a va explica parerea mea. Ei bine, cred ca, in momentul asta, mama adoptiva iubeste mai mult copilul sau cel putin este mai atasata de el decat mama biologica, totusi atat de greu incercata, saraca. Asta ca tot s-a pomenit aici de Solomon si de iubirea materna. Iar parinte inseamna mai mult decat aducerea pe lume a unui copil. Asadar, problema este cu adevarat delicata si, asa cum bine spunea cineva, trebuie judecata caz cu caz. Nu stiu daca toti acei copii au avut norocul lui Dinu. Qsar [flo], sa-ti traiasca fiul si sa va bucurati unul de celalalt! Daca Dumnezeu a vrut ca voi sa va intalniti si sa fiti fericiti impreuna, inseamna ca asa trebuie sa stea lucrurile! Claudia si [copil]Cristi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, cred ca minimalizati un pic faptele monstruoase care s-au petrecut. Nu vreau sa par insistenta, dar totusi trebuie sa accentuez inca o data faptul ca acolo s-au intimplat niste fapte incredibile, reprobabile, s-a ajuns in situatia sa se incheie adoptii cu fraudarea legii, s-au petrecut de fapt un sir lung de infractiuni a caror victime au fost intii parintii naturali si colateral, parintii adoptivi. Aici nu este vorba de cine iubeste mai mult copilul, ci de cine are acest DREPT. Intiietatea eu o acord evident parintior naturali care au fost indusi in eroare cu buna stiinta de catre personalul medical, ei nu si-au abandonat copiii si nu i-a intrebat nimeni daca vor sa-si dea spre adoptie copilul. Degeaba se scoate in fata, vina doar a asistentelor, doctorii sint la fel de vinovati in aceeasi masura daca nu si mai mare. Eu as vrea sa te intreb cataghe ca esti in domeniu, nu de altceva, care este cea mai mare pedeapsa pe care o prevede Comisia voastra medicala de disciplina (sau cum s-o numi ea), atunci cind se constata culpa evidenta a unui angajat, citi dintre ei au ajuns sa raspunda penal pt. faptele lor, si cum oare este posibil o asemenea sanctiune de 10 la suta din salariu pt. cele ce s-au intimplat la maternitatea din Ploiesti? Se tot bate apa piua cine-si iubeste mai mult copilul, mama naturala sau cea adoptiva, dar oare poate cineva masura acesta iubire si daca da, cum? Cum putem dovedi ca o mama adoptiva isi iubeste mai mult copilul decit cea naturala, decit contrabalasind acest fapt cu situatiile negative? Acest lucru nu se poate compara si masura cu nimic. Spuneti ca o mama adoptiva isi iubeste de 2 ori mai mult copilul, de ce? Ca nu a putut avea propriul sau copil? Ca s-a zbatut sa-l aiba? Aceslasi lucru poate fi valabil si la o mama biologica. Ba poate ca-l iubeste si mai mult ca este o bucatica din trupul si sufletul ei. Dar problema nu e asta si ma repet, ci de cine are acest drept. Avind in vedere subiectul de fata care se refera la maternitatea din Ploiesti eu zic sa revenim si sa mai reflectam o data. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poti crea alt subiect... nu cred ca nu am inteles monstruozitatea faptelor ! insistind pe ele ce vrei totusi sa dovedesti ? daca culpabilizezi medicii in corpore, ce anume sa iti raspunda cataghe-Catalina care e medic ? (indirect) o acuzi si pe ea ? daca acolo s-a putut intimpla monstruozitatea atunci mergi acolo, intreaba sa iti raspunda ce masuri s-au luat, de ce s-au luat acelea si care e concluzia anchetei ... poti accesa site-un Ministerului Sanatatii si cere lamuriri si prin e-mail www.ms.ro , ai dreptul la libera informare adresa d-lui SECRETAR DE STAT - ASISTENTA MEDICALA , DR. VASILE CEPOI este cepoi@ms.ro numai bine ! Lili
quote:
Originally posted by Grace
Dragii mei, cred ca minimalizati un pic faptele monstruoase care s-au petrecut. Nu vreau sa par insistenta, dar totusi trebuie sa accentuez inca o data faptul ca acolo s-au intimplat niste fapte incredibile, reprobabile, s-a ajuns in situatia sa se incheie adoptii cu fraudarea legii, s-au petrecut de fapt un sir lung de infractiuni a caror victime au fost intii parintii naturali si colateral, parintii adoptivi. Aici nu este vorba de cine iubeste mai mult copilul, ci de cine are acest DREPT. Intiietatea eu o acord evident parintior naturali care au fost indusi in eroare cu buna stiinta de catre personalul medical, ei nu si-au abandonat copiii si nu i-a intrebat nimeni daca vor sa-si dea spre adoptie copilul. Degeaba se scoate in fata, vina doar a asistentelor, doctorii sint la fel de vinovati in aceeasi masura daca nu si mai mare. Eu as vrea sa te intreb cataghe ca esti in domeniu, nu de altceva, care este cea mai mare pedeapsa pe care o prevede Comisia voastra medicala de disciplina (sau cum s-o numi ea), atunci cind se constata culpa evidenta a unui angajat, citi dintre ei au ajuns sa raspunda penal pt. faptele lor, si cum oare este posibil o asemenea sanctiune de 10 la suta din salariu pt. cele ce s-au intimplat la maternitatea din Ploiesti? Se tot bate apa piua cine-si iubeste mai mult copilul, mama naturala sau cea adoptiva, dar oare poate cineva masura acesta iubire si daca da, cum? Cum putem dovedi ca o mama adoptiva isi iubeste mai mult copilul decit cea naturala, decit contrabalasind acest fapt cu situatiile negative? Acest lucru nu se poate compara si masura cu nimic. Spuneti ca o mama adoptiva isi iubeste de 2 ori mai mult copilul, de ce? Ca nu a putut avea propriul sau copil? Ca s-a zbatut sa-l aiba? Aceslasi lucru poate fi valabil si la o mama biologica. Ba poate ca-l iubeste si mai mult ca este o bucatica din trupul si sufletul ei. Dar problema nu e asta si ma repet, ci de cine are acest drept. Avind in vedere subiectul de fata care se refera la maternitatea din Ploiesti eu zic sa revenim si sa mai reflectam o data. O concluzie este locul in care te-ai plictisit sa mai gindesti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...