Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Debransare de gaze


Recommended Posts

Stiti cumva care este procedura si formalitatile pentru debransarea de gaze in vederea instalarii unei centrale termice de apartament. E vorba de Bucuresti, sect. 1, bloc cu 10 etaje. Trebuie acordul asociatiei de proprietari si un anumit numar de doritori de debransare? Va multumesc si sper sa ma lamuriti si pe mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Trebe sa depui 2 cereri catre Asoc. in vederea debransarii de la gaze,caldura si apa calda pentru montarea centralei termice PROPRII,cu mentiunea ca nu ai datorii la intretinere. Cerere 1 merge la DISTRIGAZ pentru aprobare. Cererea 2 merge la RADET care vine sa puna dopuri la teava de calorifere. Apoi cauti echipa autorizata care face proiectul si montarea centralei. La DISTRIGAZ gasesti afisate echipele autorizate. Bafta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai in principiu trebuie sa existe sursa de gaze la care sa te conectezi, asta inseamna "coloana principala" si costa de te usuca s-o faci singura, mai ales la un bloc de 10 etaje ! E necesar proiect pentru scara, si executata lucrarea. La noi la scara, cineva de la parter s-a debransat inaintea celorlalti fara sa construiasca coloana principala, dar era parter. Pentru etajele superioare nu merge fara coloana principala. Dupa cate retin, trebuie majoritate de semnaturi (ale locatarilor) ca sa-ti aprobe debransarea, sa n-ai datorii la asociatie. Pare-mi-se, daca nu s-a schimbat ceva de anul trecut (asa era in vara la Sibiu) Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ce a zis Cary e foarte bine. Cererile trebuiesc semnate si stampilate de catre asociatie. Pe cea de la RADET trebuie sa mai scrie "De acord cu debransarea". Pe cea de la distrigaz "De acord cu instalarea" O veste proasta.. pana la primavara (martie) RADET-ul nu mai face debranshari. Cu respect, Florin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am centrala si deci am trecut prin toate etapele. Pot sa-ti spun ca trebuie sa depui o cerere la Asociatia de locatari a blocului. Nu este nevoie sa fie mai multi doritori, poti fi doar tu. Spre exemplu noi suntem singurii din bloc care ne-am debransat. Daca iti aproba cererea si spun daca pentru ca exista si riscul de a nu-ti aproba (niste prieteni de-ai nostrii nu-si pot monta centrala desi au cumparat-o deja pentru ca asociatia nu le da acceptul), atunci mergi mai departe cu debransarea si montarea centralei. Daca vrei mai multe amanunte, cu placere. Mirela, mamica lui Andreiutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de bychi
Stiti cumva care este procedura si formalitatile pentru debransarea de gaze in vederea instalarii unei centrale termice de apartament. E vorba de Bucuresti, sect. 1, bloc cu 10 etaje. Trebuie acordul asociatiei de proprietari si un anumit numar de doritori de debransare? Va multumesc si sper sa ma lamuriti si pe mine.
Ce debransare doresti de fapt, eu am inteles ca e vorba de cea de gaz, ori aici toate raspunsurile sunt despre debransarea de la centrala termica ? Scuze daca am inteles eu gresit. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am centrala de 2 ani si nu am avut nevoie de semnaturile altor locatari ca sa se debranseze odata cu mine. Stau la parter si instalarea centralei,cu teava de gaz,proiectul si toate aprobarile de la toti sfintii din DISTRIGAZ s-a ocupat firma care a facut montajul si ma costat 5 milioane. Daca esti singurul doritor pe scara SI la etajul 10 atunci te costa foarte mult. Mentiune daca sa presupunem ca la anul un alt vecin pe scara doreste montarea unei centrale,atunci iti va achita TIE cota parte din teava de gaz principala,deoarece tu ai suportat costurile de inceput. DA asa este pana la primavara RADETUL nu face debransari. Bafta si succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cary
Am centrala de 2 ani si nu am avut nevoie de semnaturile altor locatari ca sa se debranseze odata cu mine. Stau la parter si instalarea centralei,cu teava de gaz,proiectul si toate aprobarile de la toti sfintii din DISTRIGAZ s-a ocupat firma care a facut montajul si ma costat 5 milioane. Daca esti singurul doritor pe scara SI la etajul 10 atunci te costa foarte mult. Mentiune daca sa presupunem ca la anul un alt vecin pe scara doreste montarea unei centrale,atunci iti va achita TIE cota parte din teava de gaz principala,deoarece tu ai suportat costurile de inceput. DA asa este pana la primavara RADETUL nu face debransari. Bafta si succes!
Sorry, daca nu ti-a semnat pe foaie ca e de acord cu debransarea ta de la gaz, nu poate fi obligat sa-ti platesca absolut nimic atunci cand se va debransa. Probabil debransarea ta e fara conducta principala, dar noi am semnat ca suntem de acord toti cu debransarea familiei de la parter (poate asa a fost acum 3 ani). Conducta principala se ridica, indiferent de etajul la care e locatarul (exceptie parterul) pana la ultimul nivel ! District-gazul nu aproba proiecte partiale. Asa ca si daca stai la et.1 si daca stai la et.10 tot cam acolo e cheltuiala cu conducta principala. Oricum te-a costat enorm 5 milioane acum 2 ani. Acum 3 ani debransarea celor de la parter i-a costat cu materiale si manopera, plus proiect cu mult sub 1 milion. Iar la pe scara noastra tot balamucul incepand cu proiect, conducta principala si pana la bagat gazul in casa (2 tevi - una aragaz, una centrala)(inclusiv taxa de deschidere cont- parca asa-i zice) ne-a costat in jurul a 3 milioane de familie, acum 2 ani. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe atunci vecini imi spuneau ca pun o bomba care poate exploda in orice minut(e bloc de pensionari),asa ca am preferat ca sa am tot felul de aprobari si totul sa fie legal,ca scumpi vecini sa stea linistiti si sa ma lase in pace,de aceea am dat atatia bani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...