Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Debransare de gaze


Recommended Posts

Lia, te contrazic putin, noi am pus centrala acum 2 ani.Am obtinut avizele necesare(acordul asociatiei si nu al fiecarui locatar in parte), Stam la etajul 1 si conducta principala n-am tras-o decat pana la 1, am fost primii care am vrut asta.Anul trecut niste vecini de la 8 au vrut sa faca acelasi lucru si in afara de aprobarile cunoscute de-acum au avut nevoie si de acceptul nostru scris ca sa poata prelungi pana la 8 conducta principala, iar de-acum inainte fiecare din cei ce vor dori sa se lege la gaze vor trebui sa vina la usile noastre sa ne ceara acordul si evident sa ne plateasca partea ce le revine din cheltuiala initiala facuta de noi.Aceasta conducta n-a devenit proprietate comuna a tuturor locatarilor, astfel incat fiecare sa se lege cand si cum vrea. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, Liliana, asa e. Ce conteaza ca act e acordul asociatiei dar unele asociatii nu ti-l dau decat dupa ce obtii acceptul majoritatii vecinilor (ca sa se spele pe maini in eventualitatea unor reclamatii). Eu am in bloc aproape numai batrani, mi-a trebuit o saptamana sa-i conving ca nu le fur gazul cu centrala mea. Bychi, sa nu uiti topicul pana la primavara, abia atunci o sa poti sa-ti faci lucrarea. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moka
Da, Liliana, asa e. Ce conteaza ca act e acordul asociatiei dar unele asociatii nu ti-l dau decat dupa ce obtii acceptul majoritatii vecinilor (ca sa se spele pe maini in eventualitatea unor reclamatii). Eu am in bloc aproape numai batrani, mi-a trebuit o saptamana sa-i conving ca nu le fur gazul cu centrala mea. Bychi, sa nu uiti topicul pana la primavara, abia atunci o sa poti sa-ti faci lucrarea. Moka si Mokutza (3 luni)
Exact acea foaie le-a fost ceruta vecinilor de la parter la asociatie, fara ea nu primeau aprobarea de debransare. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by liliana csaki
Lia, te contrazic putin, noi am pus centrala acum 2 ani.Am obtinut avizele necesare(acordul asociatiei si nu al fiecarui locatar in parte), Stam la etajul 1 si conducta principala n-am tras-o decat pana la 1, am fost primii care am vrut asta.Anul trecut niste vecini de la 8 au vrut sa faca acelasi lucru si in afara de aprobarile cunoscute de-acum au avut nevoie si de acceptul nostru scris ca sa poata prelungi pana la 8 conducta principala, iar de-acum inainte fiecare din cei ce vor dori sa se lege la gaze vor trebui sa vina la usile noastre sa ne ceara acordul si evident sa ne plateasca partea ce le revine din cheltuiala initiala facuta de noi.Aceasta conducta n-a devenit proprietate comuna a tuturor locatarilor, astfel incat fiecare sa se lege cand si cum vrea. http://community.webshots.com/user/lilianacsaki
Tot ce e posibil. Ce am spus eu era valabil acum 2 ani la Sibiu. Iar la Sibiu majoritatea blocurilor au 4 etaje (sunt si blocuri inalte, dar habar n-am cum s-a procedat pe la ele, stiu doar de o colega care statea la 7 din 10 si a pus conducta principala pana la 10 (impreuna cu inca cativa vecini de la etajele mai mici)), si probabil de aceea s-a spus ca trebuie instalata conducta principala complet (una e 4 etaje, alta 10) Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by OtiliaLia
quote:
Originally posted by Cary
Am centrala de 2 ani si nu am avut nevoie de semnaturile altor locatari ca sa se debranseze odata cu mine. Stau la parter si instalarea centralei,cu teava de gaz,proiectul si toate aprobarile de la toti sfintii din DISTRIGAZ s-a ocupat firma care a facut montajul si ma costat 5 milioane. Daca esti singurul doritor pe scara SI la etajul 10 atunci te costa foarte mult. Mentiune daca sa presupunem ca la anul un alt vecin pe scara doreste montarea unei centrale,atunci iti va achita TIE cota parte din teava de gaz principala,deoarece tu ai suportat costurile de inceput. DA asa este pana la primavara RADETUL nu face debransari. Bafta si succes!
Sorry, daca nu ti-a semnat pe foaie ca e de acord cu debransarea ta de la gaz, nu poate fi obligat sa-ti platesca absolut nimic atunci cand se va debransa. Probabil debransarea ta e fara conducta principala, dar noi am semnat ca suntem de acord toti cu debransarea familiei de la parter (poate asa a fost acum 3 ani). Conducta principala se ridica, indiferent de etajul la care e locatarul (exceptie parterul) pana la ultimul nivel ! District-gazul nu aproba proiecte partiale. Asa ca si daca stai la et.1 si daca stai la et.10 tot cam acolo e cheltuiala cu conducta principala. Oricum te-a costat enorm 5 milioane acum 2 ani. Acum 3 ani debransarea celor de la parter i-a costat cu materiale si manopera, plus proiect cu mult sub 1 milion. Iar la pe scara noastra tot balamucul incepand cu proiect, conducta principala si pana la bagat gazul in casa (2 tevi - una aragaz, una centrala)(inclusiv taxa de deschidere cont- parca asa-i zice) ne-a costat in jurul a 3 milioane de familie, acum 2 ani. Lia-S
Te contrazic OtiliaLia Cari are dreptate. Prin aceleasi etape am trecut si noi si cu aproape aceeasi bani. Poate o fi la voi altfel dar in Bucuresti asa este, exact cum a spus Cary. Mirela, mamica lui Andreiutu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cary, atat de mult costa un metru de teava ??????? Pai, daca ridic teava pana la etajul 8 unde stau, ma usuca de bani. Cred ca ar trebui sa conving cativa dintre vecini sa ne debransam de-odata. E sigur ca dupa luna martie se pot face debransari? Ma ingrozesc putin de cate formalitati trebuie facute si de faptul ca trebuie sa luptam cu mentalitatea vecinilor (toti pensionari). Vecinii mei au decis ca pe perioada zilei sa opreasca caldura ca sa mai economiseasca niste bani. II inteleg dar cu bb mic in casa nu se poate sta in frig. Asa ca din martie vom face tot posibilul sa ne punem centrala. Va multumesc mult pt. raspunsuri. Bychi si bb Tiberiu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da costa foarte mult,dar atentie daca vecinii(pensionari)se debranseaza si sunt de acord cu tine,de unde au ei bani pentru montarea centralelor aferente apartamentelor?Oare intrebarea ta nu cumva se referea la o centrala de bloc?unde costurile sunt mai mici,iar teava de gaz se imparte la nr. de apartamente?? NU UITA din acest am statul face o asa numita decontare de max 15.000.000 lei/salariat pentru montarea centralelor de apartament,termopan,calorifere,etc.,vezi capitolul"PROBLEME LEGISLATIVE" unde s-a discutat. O alta solutie (din punct de vedere financiar) este montarea unui aparat de aer conditionat cu ambele facilitati cald-rece si asa te asiguri si de canicula de la vara. Succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Necesarul de caldura al unei camere nu poate fi acoperit, la iernile aspre din Romania, de cantitatea de caldura furnizata de aparatul de aer conditionat. El poate fi folosit, cel mult, ca adaos (cand sistemele instalate nu fac fata - nu functioneaza la parametri, lucru frecvent de altfel la noi).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...