Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebare pentru mamicile prin cezariana!


Recommended Posts

Da,Adoliana,acea amorteala de care zici tu o au toate mamicile care au nascut prin cezariana,dar textura pielii difera de la om la om ,amorteala trecand mai greu sau f repede,chiar la 2 saptamani.Eu nu am simtit cand puneam mana pe langa operatie,adica pielea era total amortita incat nu simteam ca am pus-o .Dar dupa multe luni a trecut total.La fel ca si tine m-am speriat si am fugit la eco,dar dr mi-a spus ca este totul bine numai ca muschii abdominali inca nu s-au retras si ca doar nu vreau ca pielea sa se retraga asa de repede cand ea s-a tot dilatat 9 luni.Nu iti face probleme ca totul este bine,dar daca poti fa cateva abdomene si bucura-te de dulceata ta de[copil] ca tare merita sa suferi sa ii faci ,totul se recompenseaza cu un zanbetel,un pupicut etc M.DRAGU
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 38
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pisi-pis,eu stiu exact pe dos,ca cele orizontale sunt mai bune,atunci se taie mai putini muschi,poate ai inteles tu gresit.Eu am cezariana orizontala,dar n-am simtit niciodata nici o amorteala.Am avut ceva probleme numai atunci,in sensul ca am avut o acumulare de lichid sub piele care nu se mai resorbea,dar muschii s-au prins din prima,iar la 2 luni de la operatie faceam deja abdominale.Ma mai deranja la inceput la schimbarile de vreme,dar nu amorteala,doar o jena in zona respectiva.Iar acum,dupa aproape sapte ani nu mai am absolut nici o problema.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu se mai practica decat taietura orizontala la cezariene,(decat in cazuri de urgenta)tocmai ca refacerea este mai rapida pentru organism,decat in cazul celor verticale.Eu am avut o cusatura care se numeste intradermica si nu am avut nici un fel de problema cu inchiderea operatiei,infectii sau altele.Nu mi s-a scos nici un fir,am avut doua nodulete la capete care au cazut singure la 3 saptamani de la operatie.Acest tip de cusatura se face prin interior,practic oparatia mea este ca o linie trasata pe hartie,atat de subtire este si abia vizibila.Poate chiar este bine pentru cele care opteaza pentru acest tip de nastere,sa intrebe medicul despre cusatura asta,eu nu stiam ca exista,medicul mi-a spus atunci ce vrea sa-mi faca si a fost o.k. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am refacut repede dupa ambele cezariene, dar amorteala la locul operatiei am avut de fiecare data (operatie orizontala). Si acum, dupa aproape 2 ani de la a 2-a operatie, daca o ating, tot mai simt putin zona anesteziata... Laura si bebitele: Bianca (4 ani si 10 luni) si Ramona (1 an si 9 luni) http://community.webshots.com/user/lauratenea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Rosa, si draga fetelor, se poate sa ma fi inselat, nu zic nu, mai ales ca au trecut citiva ani buni de atunci. Si m-am tot uitat pe internet dupa ce am vazut raspunsul vostru. Am ramas cu gura cascata cite tipuri de taieturi exista, in functie de zona la care vrea sa ajunga medicul. Intr-adevar, mi s-a parut ca in cazul cezarienelor, taietura transversala e cea mai des utilizata si preferata. Citez: "Most commonly, a transverse incision through the lower abdomen is made. The incision is either a Maylard or, more commonly, a Pfannenstiel incision. Transverse incisions take slightly longer to enter the peritoneal cavity, usually are less painful, have been associated with a smaller risk of developing an incisional hernia, are preferred cosmetically, and can provide excellent visualization of the pelvis. din sursa: http://www.emedicine.com/med/topic3283.htm, un articol mare despre cezariana. Si din alta parte, am mai gasit: "Several useful transverse abdominal incisions are available to the surgeon performing gynecologic surgery. Historically, the obstetrician-gynecologist has preferred this type of incision. Reported advantages include better cosmetic results, less pain, and low incidence of hernia formation. Gynecologic have embraced certain types of transverse incisions for specific gynecologic operations. However, several disadvantages to the transverse incision exist. These incisions limit exploration of the upper abdomen, are associated with greater blood loss, and are more prone to hematoma formation when compared to a midline incision. An increased risk of injury to nerves innervating the area also exists, thus leading to subsequent anesthesia of the overlying skin." Deci pina la urma tot nervii, bata-i vina! Sursa celui de-al doilea citat nu o postez, fiind nu tocmai ortodoxa pentru gravidute. Totusi are informatii interesante despre tipurile de taieturi, despre diferite tipuri de pacienti, si despre suturi si ate de cusut. Daca cineva e interesat, sa-mi spuna ca-i transmit si sursa prin PM.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am doua cezariene ( orizontale) .Prima am facut-o la 30 de ani a doua la 38 de ani peste prima.La prima operatie nu am ramas cu urmari la a doua am avut o zona amortita care si-a revenit in cateva luni , aprox jumatate de an.Incearca sa faci cat mai multa miscare si gimnastica si nu-ti mai fa probleme din nimic. Apriluta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Experienta mea este exact pe dos... Adica am ramas ani de zile (acum mi-a trecut) cu o senzatie de jena, pe care o simteam NUMAI in anumite momente... intime. Numai atunci. Credeam ca nu-mi va mai trece niciodata. O durere mica, punctuala, intr-un loc al operatiei. Simteam clar ca e ceva incurcat cu nervii mei pe acolo... Voua pot sa va spun (sotu' nu a stiut niciodata nimic!). In tot cazul, amorteala nu am avut. La mine, efectul a fost invers, v-am spus... [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...