Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003 (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna ziua la toata lumea! Sunt o membra nou-nouta a forumului si incerc sa gasesc locsorul cel mai potrivit unde sa pot schimba informatii referitoare la bebei care se afla in zona lui 10 - 11 luni. Fetita mea, care se numeste Diana, tocmai a sarit de 10 luni- este nascuta in martie 2003. E un copil sanatos (pana acum), cuminte (pana acum), dar ceva ma framanta: nu mananca foarte bine alimentele solide Laptele il bea fara nazuri. Cateodata, cand are ea chef, accepta si cerealele, pasta de fructe, de dovleac sau de morcovior. Dar cam asta e tot! Incerc sa-i dau altceva? Se stramba, scuipa, tine gura stans inchisa sau intoarce capul si plange dupa lapte. [bibe] Este cazul sa ma ingrijorez? Se intampla si altora? E mai bine sa insist cu alimentele solide sau sa o mai las? Numai bine! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit ca ai nimerit bine! Axel are si el 10 luni si 4 zile. Ce inseamna la tine alimente solide? Nu au deloc zeama cum ar fii supa? Sau nu au suc de fructe,ma refer la piureul de fructe cu branza de vaci? In tot cazul eu cred ca la aceasta varsta ar trebui sa cam insisti,deoarece laptele nu e de ajuns. Pe curand ca vine BB si nu ma lasa sa scriu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns. Sa-ti traiasca baiatul! Am spus solide, insa de fapt ar fi trebuit sa spun ca e vorba cam de tot ce nu este lapte. [:D] De exemplu ii dau galbenus de ou bine fiert. Accepta o lingurita - doua pana sa inceapa sa protesteze; ii mai adaug putina pasta de legume si o mai "pacalesc" cu doua lingurite. Dar asta e tot! [q] I-am dat piureuri de fructe - banane, capsuni, piersici. Cand are ea chef, astea le accepta bine. In ceea ce priveste piureurile de legume, in afara de morcovei si dovleac, la restul intoarce capul dupa ce da de gustul lor. Bucatelele mici de carnita fiarta, le molfaie in gurita si mai mult le scuipa decat le inghite. Am crezut ca daca i le pun in fata ca sa le bage ea in gura o sa fie mai bine. Aiurea! Se joaca cu ele, le intoarce intre degetele pe toate partile si cand se plictiseste le da pe jos ( noua joaca: ea da lucrurile pe jos si mama vine sa le ridice! ). Dupa sucurile de fructe nu se omoara. O gurita-doua daca ii e sete. Nici macar apa nu prea bea. Laptele insa, asa cum am mai spus, il consuma foarte bine. Cam asta e... Numai bine! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Supa:legume fierte,zeama si carne totul se face in blender pana cand devine o pasta gen sos si se da cu lingurita,daca nu vrea cu lingurita le poti pune in biberon si sa tai tetina. Piureul:cartofi cu zeama+galbenus+o lingurita de lapte praf totul mixat. Fructe:iaurt 150g+1 mar+jumatate de banana+2 biscuiti+1 lingura branza de vaci,totul mixat si dat cu lingurita. E bine sa-i dai 3,4 lingurite,daca nu mai vrea nu-i oferi imediat lapte,las-o sa se joace si sa vada ca nu vine in meniu si altceva apoi incearca iar cu 3,4 lingurite.Nu-i da bucatele de carne intregi ca se poate ineca. Rabdare si succes!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Bine ai venit printre noi Laura si bb Diana. Noi avem bebei papaciosi, dar nu-ti fa nici o grija, va papa si bebitza ta curand daca insisti. Stiu ca in Canada ca si in USA alimentatia solida se introduce mai tarziu si se incepe cu fructe, ceea ce face ca legumele sa nu fie prea bine primite din cauza ca nu sunt dulci. Acesta este si motivul pentru care Diana nu vrea sa pape legume. Cel putin asa mi-a explicat doctorita mea de aici. Incepand de la varsta de 6 luni, mi-a spus chiar sa ii pun f. putina sare in mancarea de legume si outz cat sa ii schimbe gustul, adica eu abia sa o simt ca este acolo. De atunci, Emi papa si cate putina sare la masa de pranz doar. Hai sa iti spun ce papa Emi (e nascuta pe 11 martie) acum ca sa iti faci o idee. Dar asta nu inseamna ca si Diana ta trebuie sa pape din prima la fel. Trebuie putina munca, luata incetisor, introdus cate putin, observat ce ii place si ce nu si cu timpul se va obisnui si cu mancarea solida. 8:30-9:00 250 ml lapte formula (cu sau fara cereale) 12:30 pireu de legume cu outz, ficatel sau carne de pui/curcan. Ficatelul il papa de obicei cu pireu de cartofi si o frunza de salata verde sau castravete murat sau rosie. Ii mai fac destul de des si pilaf de orez dar pun o gramada de legume, in special morcov. Tocanita de dovlecel si supa de sfecla rosie cu smantana sunt preferatele ei pentru masa de pranz. Ca desert, ii dau aprox 60-70 ml de suculet de portocale sau mar sau nectar de piersici (acesta din urma ii place enorm). La masa de pranz mananca f. mult, cateodata chiar 300 g de pireu plus suculetul. Facem o micuta pauza (10 min) inainte de suculet. 17:00 branza sau iaurt cu biscuiti si fructe. Papa in general 200-250 g din care jumatate sunt fructe si cealalta jumatate branza de vaci sau un iaurtel simplu. Ca fructe ii dau mar, banana, piersica, mango, papaya, para si mai gusta si din altele (pepene rosu sau galben, ananas) pe care i le dau in manutza si le mozoleste bine. Am incercat cu lapte cu orez dar nu e prea incantata, iar paste cu branza nu poate mesteca inca si la blender sunt cam ciudate, asa ca mai asteptam pana ne mai cresc niste dintuci. 21:00 250 ml lapte formula cu sau fara cereale. Parerea mea e sa incerci sa ii dai la fiecare masa cateva lingurite de papica solida pe care sa incerci sa le cresti zilnic si apoi sa completezi cu lapte daca nu poate sa pape inca o masa intreaga. Incepe cu o lingurita, apoi doua, si asa mai departe. Fa mancarea pentru ea gustoasa, sa iti placa si tie cand o incerci. O alta idee ar fi sa o luati cu voi la masa si sa ii dati sa guste din mancarea voastra. Puneti mai putina sare si fara piper si dati-i si ei cate o lingurita de supa/ciorba sau altceva ce gatiti pentru voi. Nu este interesata de ceea ce bagati voi in gura? Emi e inebunita. Aseara tati manca un mar si eu o mandarina si se uita cand la unul, cand la altul si pana la urma s-a repezit la tati si i-a trasmarul din gura. Noi avem alta problema... Emi nu vrea sa mestece. Deci nu papa decat daca mancarea e f. fin facuta ca o creme. Blenderul sa traiasca. Roade un morcov, un biscuite, o coaja de paine, un bread stick, o bucata de mar sau pepene, suge o felie de portocala si e deosebit de fericita atunci cand are ea ceva de papat in mana. Ii dau mereu cate ceva ca sa se obisnuiasca cu gustul si cu masticatia chiar daca mai mult strica mancarea si dupa 3-4 minute toata mancarea e pe jos. Sper ca odata cu dintii sa mestece si ea, ca altfel nu vrea deloc, scuipa afara sau daca o fortez se ineaca si ma sperie tot, asa ca mai bine cremuiesc totul. Asa e f. mancacioasa, ii place sa pape, chiar daca nu e f. mare (are 75 cm si 9 kg), sunt multumita de felul in care papa. Mai nou, am inceput sa bem suculetul din cana si incercam incet-incet sa renuntam la bibe, astfel incat la un anisor sa nu mai avem nevoie de el. Sa va spun cea mai tare faza. Ieri eram cu ea jos, in living room si acolo are si ea un scaunel mititel care oricum e mare pentru ea... e numai bun pentru 3-4 anisori si ce credeti ca a facut? S-a urcat in picioare pe el. Am stat si am urmarit-o sa vad si eu pana unde ajunge. M-a vazut ca sunt langa ea si dupa ce a ajuns in picioare, mi-a intins manuta sa o ajut, ce credeti sa faca???? sa se urce si pe spatar. Va dati seama ca daca o pierd un piculet din vedere escaladeaza tot??? Si inca nu poate merge singurica in picioare. In schimb, scarile le urca la foc automat tinandu-se de balustrada. Ieri am fost la bookstore si i-am cumparat o carticica cu pagini mai groase cu tot felul de animalute si surioara Ioana a invatat-o sa arate nasucul la toate animalele. E asa de fericita cand da cate o pagina... scoate niste sunete de bucurie. La sfarsitul cartii este o oglinda si cand ajunge acolo incepe sa se strambe in oglinda, sa rada si sa scoata limba. E teroare. Tati a filmat-o aseara ca nu se stie cand le va mai face din nou. Hai ca inchei aici ca a venit si trage de mouse si de mana mea. Tre' sa mergem la joaca. Pupici, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mamamariana
Buna fetelor! Stiu ca in Canada ca si in USA alimentatia solida se introduce mai tarziu si se incepe cu fructe, ceea ce face ca legumele sa nu fie prea bine primite din cauza ca nu sunt dulci. Acesta este si motivul pentru care Diana nu vrea sa pape legume.
Mamamariana, ai dreptate cu introdusul alimentatiei solide mai tarziu decat in alte parti insa nu se incepe cu fructe ci cu cereale. Ordinea recomanadata aici e: cereale, legume, fructe, suc de fructe, carne, lactate.[flo] Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamamariana, sa-ti traisca fetita! Diana isi va serba si ea zilele de nastere ca si bebelusa ta: pe 11 martie. Am citit pana acum de pe forum ce am gasit (in limita timpului disponibil) legat de ce mananca alti bebei si am ajuns la o concluzie: e musai sa insist mai serios cu alimentatia Dianei. Pana acum am cam lasat-o in voia ei. Am hranit-o cand i-a fost foame (mananca destul de regulat, cam din 3 in 3 ore de la 8 sau 9 dimineara cand se trezeste pana pe la 9 seara cand se culca). E bine dezvoltata, are 9,5 Kg. E activa. Are 4 dintisori. Nu am motive de ingrijorare serioasa. Totusi trebuie sa invete sa manance si altceva decat lapte, ca doar e fata mare acum. Are si Diana pofte: daca vreunul dintre noi are cu un pahar de bere sau vin in mana, hop si ea pe respectivul! Si nu oricum, ci cu buzele tuguiate si gatul intins la maxim! [:D] Scuze ca o tai rapid dar trebuie sa fug acum la baita. Iti multumesc mult pentru sfaturi. Numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...