Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003 (9)


Recommended Posts

Rebecca are 5 ani si 2 luni,sa stii Laura ca de multe ori imi spune niste chestii de ma lasa tablou,iar eu lupt din rasputeri sa am textele pregatite. Axel merge in casa tot timpul incaltat. Laura eu zic s-o incalti,dar pentru problema cu piciorusele,au citit ca se incalta invers,stangu in dreptul si dreptul in stangul pentru ai forta varful piciorului sa paseasca corect. Bendis ai chef de scris la 4 DIMINEATA???????Eu una la ora aia dorm tun!!! Mihaela cred ca ti-ai facut visuri ca pleci la tara cu familionul,ca uite ce vreme frumoasa e afara!! Pupici si week-end placut cu picii! [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc frumos, Bendis! Am vrut sa vad si eu poze cu David dar nu am gasit.[q] Sa-ti traisca si tie baiatul si multa sanatate. Sper sa se faca repede bine sa nu mai aiba dureri. Mi-e tare mila de puii astia mici care nu pot protesta saracutii decat prin plans. Stiu ca anumite lucruri trebuiesc facute pentru binele lor, dar tot mi se rupe inima cand imi imaginez prin ce trec ei atunci. Cary, sa-ti trasca copii! 4 ani diferenta intre ei. Asa mi-ar place si-mi doresc si eu, al doilea copil la aproximativ 4 ani fata de primul, daca se va putea. Deci pe la 5 anisori incep sa puna si intrebari mai sensibile? Asa cum ma stiu, mi-e tare teama ca nu voi putea sta serioasa in fata ei si sa-i raspund asa cum ar trebui la ele. dar... mai am din fericire pana atunci si poate ma mai "intelepciunesc" intre timp. Mi-ai dat o idee cu incaltatul. Doar ca am o mica problema: nu avem pantofiori! Cum toate au un inceput, m-oi descurca eu sa-i cumpar si ei, mai ales ca incepe sa aiba nevoie. Multa santatae la toata lumea si numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele. alexutza a inceput sa mearga tinuat de manutze...asa ca ma doaaaarrrreeee spatele de nu mai pot. a facut deja prima buba. s-a zgariat pe obrajor si a plans mult. ne jucam de-a "placintele", adica o tin la mine in brate, cu picioarele orientate catre fatza mea, iar ea se arunca pe spate, capul ajungandu-i langa genunchii mei. o amuza teribil. adora sa mearga si sa danseze. o tin de manutze si ii cant sau dau drumul la muzica si tzopaim impreuna, pana cad eu lata:) de cand s-a ridicat in picioare i-am pus ghetutze care sa-i tzina glezna, iar cand e foarte cald ii pun tenisori. ideea e sa aiba o baza. si ea avea un mers ciudat, adica tzinea un picior orientat in exterior, insa vad ca acum nu-l mai tzine. cred ca era o chestie de a-si mentzine echilibrul. alexutza are o placere deosebita in a arunca lucrurile pe jos. a inceput cu "teroarea" asta in urma cu vreo 2 luni si vad ca-si perfectzioneaza performantzele in fiecare zi. mi nou, vrea sa ma ajute sa-i dau papa, asa ca baga manutza in castron. eu am lasat-o si la sfarsitul mesei arata ca un adevarat "porcolette". a inceput sa doarma ziua de pe la 14 la 17, asta dupa ce am inceput nesfarshitele ture prin casa. de papat...avem urmatorul orar: - 9.30: branzica (din vitalact)+1 banana+1 danonino (uneori) -13.30: piure legume (cartof, morcov, dovlecel, ardei, telina)+ficatzel/carnitza vita/pui sau galbenush de ou -17.30: 1 danone natural mic+suc de fructe+2 mere rase+1 danonino -21.30: 250 ml lapte vitalact + fainos hero (fructe/miere) in rest suc intre mese (morcov+mere), 100 ml. deja bem cu canitza, iar mancarica numai cu linguritza, chiar si laptele. alexutza nu avrut niciodata sa pape din biberon, asa ca s-a obisnuit cu linguritza de mica, iar de vreo luna a inceput sa bea cu canitza. nu mai sta cuminte cand face baitza. vrea sa stea in picioare si sa merga prin caditza:) nu mai sta cuminte cand ii schimb pampers-ul. vrea in picioare:) cred ca, daca ar putea, ar dormi in picioare:) despre ziua de nastere...va fi pe 10 aprilie. am hotarat ca tot atunci sa rupem turta. vom face acasa, noi, nashii si bunicii, deci in familie. cam atat pt seara asta. va pupam si noapte buna:) ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinanunta http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acum si "noi" suntem "vizibili"javascript:insertsmilie('[foto]') http://photos.yahoo.com/dianabalas Cum stau BB-usii cu degetelele? Pt. David degetelul este cel mai bun somnifer. Ai dreptate Cary ... ora 4 nu e o ora tocmai potrivita pt.scris. Dar pt. ca David a avut probleme seara trecuta eram pregatita moraliceste pt. o noapte alba ... pe care am si facut-o chiar daca David a dormit tun. http://photos.yahoo.com/dianabalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Bendis, cum se mai simte puiutul? Imi pare rau ca a trebuit sa treaca prin aceasta experienta. Nici unde in lume nu se face decalotarea la bebelasi decat in Ro. Nu stiu de ce unii doctori in Ro o promoveaza totusi cand se stie clar ca decalotarea se produce natural pana pe la varsta de 5 ani, iar in unele cazuri in pubertate (fara durere bineinteles). M-am interesat mult pe tema asta, mai ales ca citisem pe forum povesti horror cu decalotatul si peste tot am primit acelasi raspuns - nu e necesara, daca nu produce dificultate la urinat. Asa ca, pe cuvant daca inteleg de ce se practica in Ro. Multa sanatate puiutului si bine ati facut ca ati schimbat medicul. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu l-am vazut pe David si imi vine sa-l mananc,e tare dragalasi,ca toti copiii de altfel la aceasta varsta. Decalotarea mi se pare o mare tampenie,bine ca Axel nu are nevoie de ea ca asta ne mai lipsea pe langa cate am avut.De ce or fii doctori astia asa SADICI?????Am auzit ca dupa decalotare,la fiecare baie trebe sa-i dai cu NIDOFLOR,ESTE UN UNGUENT. Axel isi baga degetelul in gurita doar cand isi face aparitia un nou dinte,in rest adoarme cu suzeta si la scurt timp o scoate din gurita singur. Ariel e cam nasol cu spatele tau si la acest capitol sunt scapata caci lui Axel ii place sa se plimbe singur sprijininduse cu o manuta de perete.Si noi avem cam tot asa programul de masa cu diferenta ca si dimineata si seara papam cu biberonul lapte cu cereale. Peste i-am dat o singura data cu piure de cartofi si nu prea i-a placut,deoarece nu a mancat mult,deci am amanat urmatoarea portie. Ariel sa stii ca si Axel calca cu un picior MULT in exterior de aceea am fost la ortoped,dar de cand merge incaltat s-a reparat problema asta. Pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hai sa vin si eu cu noile vesti.In sfarsit dupa cautari indelungate si interviuri si asteptari :M-AM ANGAJAT!!!! Sunt tare fericita.Se mai amelioreaza un picut partea financiara si parca pot indrazni si eu sa visez mai departe de camaruta asta mica de camin.M-am angajat exact pe ce am terminat:economist in Transporturi si sper sa-mi fie bine.Nu m-a interesat prea mult salariul deocamdata pentru ca-mi doream postul foarte mult,a fost o unica sansa sa fac ce imi doresc si astfel sa-mi fac si eu experienta sa nu ma mai impiedic de ea mereu.Oricum le-am spus ca as fi dispusa sa incep cu 3.500000 pentru inceput pana invat ce sa fac si abia dupa ma astept la o eventuala marire.Deci mai putin de 3,5 mil nu cred ca voi lua!EHE,dar ii iau nu-i dau..asa ca is buni si astia.Deci de luni ma duc la munca,in Piata Iancului,de la ora 8 si nu stiu exact pe la cat termin.Luni aflu toate amanuntele si vi le spun si voua. Imi plange sufletul ca nu voi mai sta cu Rares dar mai tare imi plange acum cand vad ca el creste si nevoile incep sa se multiplice. De bb 2 la noi deocamdata nu poate fi vorba.Daca vom ajunge sa ave casa noastra si salarii cat de cat stabile atunci ma voi duce sa fac ceva seturi de analize,si cele genetice(pt ca la Rares doctorii spun ca ar fi genetic si in acest caz la al doilea bb ar fi sanse de 50 la suta sa fie nascut cu aceleasi probleme) si vom decide in functie de ele.Eu imi doresc mult al doilea bb,pentru ca acum stiu ce trebuie facut ca sa decurga totul bine,dar sa vedemm..M-am gandit chiar si la o posibila adoptie.Dar nu stiu daca-l voi convinge pe sot care nu prea ar vrea.oricum mai e cale lunga pana acolo. Rares mai nou nu mai vrea deloc singur in camera.Vrea de-a busilea pe jos tot timpul si se ridica de ce nimereste si merge si in picioare.Ieri cand am pus muzica am vazut si eu ca da din fundulet tinandu-se cu mainile de marginea patutului.HIHI ce-am mai ras...Nu prea suporta sa mearga cu mine de manuta.Il tin si nu-i place deloc. Se chinuie sa iese cel de al patrulea dintos si-i tare tare mofturos.Chiar acum plange sa-l iau din patut..adica se mataie asa ca defapt nu plange tare decat daca-i singur in camera sa ii e foame.In rest toata ziulica e un matait.Se joaca fosrte putin cu jucarile,el vrea carti tastaturi sau alte lucruri care numai jucarii nu se cheama.Am ras tare cand am fost in Carrefour erau plusurile alea de la orchestra foarte viu colorate.Doamne ce iau mai placut!!!Ce le mai certa si mai vb cu ele..Se uita lumea ca la circ la el.Abia astept sa pot sa-i iau unul de ala....Cred ca o sa il iau de ziua lui care-i pe 21 martie! Noi cred ca vom face ziua in familie.Nici nu stim daca vom lua motul ,pentru ca nu vom avea bani de pregateala mare.Si aici in camera nu avem loc,deci vor trebui bani si pentru drum pana la Buzau i innapoi.Asa ca vom face ceva micut de un an si peste cateva luni vom face si petrecerea de mot! Alte noutati?Mai nimic.AAA,eu i-am facut din peste ciorbita..dar asta mai demult..nu i-am mai dat de 2 luni cred..oricum initial s-a strambat dar a acceptat-o si a papat. Meniul e cam la fel: dimineata :300 lapte cu cereale sau fara pe la 10 cand mananca foarte dimineata(adica pe la 7) mai mananca o banana sau 2 mere rase la pranz:piure din legumele din supica cu carne si apoi bea si zeama goala din biberon..de doua ori pe saptamana dau ou in loc de carne-i-am facut chiar si omleta cu branza in tigaia de teflon(nu prea o accepta ca nu-i asa moale sa alunece pe gat ca supa pasata) El mai mesteca dar cand ii dau bucati mari nu mananca bine si le scuipa uneori dupa ce le tine 5 minute in gura..asa ca mai astepta.Deocamdata roadem la paine . Si seara inca 300-350 ml lapte cu cereale sau simplu. Cary ma bucur ca sunteti bine. Sa dea dumnezeu sa nu mai aveti probleme. Mihaela o sa-ti calc pe urme cred cu serviciul!ce-o sa mai plang ca nu-l voi mai vedea toata ziulica pe print.Unde mai pui ca la interviu pentru a fi sigura ca nu ma va elimina din start le-am zis ca am bb dar ca e la Buzau la bunici! Ma duc ca printul meu da pantalonasii jos ca a facut ceva urat in pampers si vrea schimbat. Va pup pe toate! "Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea" Adina si bb Rares Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

felicitari anisia pt job! sa dea Dumnezeu sa fie bine. ai grija la cartea de munca. sa insisti sa ti-o faca! eu am renuntat la 3 joburi in primul rand ca nu-mi faceau CM dupa 2-3 luni de munca. eu tocmai am ratat un interviu, din cauza ca m-au intrebat de alexutza. le-am zis ca sta cu mama, dar amandoi tipii s-au strambat...nu era mare job, dar inca un sut in fund....stiu ac orice sut in fund e un pas inainte...dar in stilul asta, ajung la Constanta... eu mai caut...tu de unde ai luat ofertele? eu am mers pe calea internet si romania libera... ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinanunta http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci ariel!Sper sa-mi faca carte de munca!Ei chiar m-au intrebat daca am asa ceva,banuiesc ca special sa stie daca trebuie sa-mi faca sau nu.cine stie.Tot aceeasi varianta am folosit si eu!Insa jobul asta l-am gasit in Romania libera. Bafta multa in continuare.Ma duc la Raresu ca nu vrea sa doarma si in curand o sa trebuiasca sa-i dau supica![pup] "Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea" Adina si bb Rares Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lipseste omul a saptamina de pe forum si are de citit 2 zile!!!Bravoo!!Eu tocmai ma apucasem cu elan sa raspund la intrebarea ta,Cary,cind mi s-a blocat calculatorul si ....am ramas o saptamina intreaga cu el stricat, ca nu stiam ce are pina cind ,am descoperit ca saracul mouse capitulase in fata lui Alex si din cauza lui calculatorul facea pe-a "mortul" asa ca azi ne-am innoit cu un mouse si ..am revenit!! Deci,sa raspund la intrebarea ta Cary,ca m-a bushit risul cind am citit, pt ca noi tocmai acest subiect il dezbatem de vreo 3 saptamini,DA am vrea inca un bb DAR mi-ar fi f greu,sotul e plecat toata ziua la servici ,iar eu sint singura si nu cred ca m-as descurca cu 2 prichindei,desi de dorit ar fi o diferenta de 2-3 ani intre ei.Doamne, nu pot sa cred ca ma gindesc la bb 2 cind eu aveam impresia ca si unul singur ar fi prea mult pt mine, ca nu m-as descurca!!!Pb ramine inca in discutie!!! Ce bine inteleg acum multe lucruri pe care le faceau parintii pt noi,grijile lor,dorintele lor,offff!!! Alex are putina gripa ,ii curge nasul si de ieri a facut si febra 38.5,i-am dat Panadol iar pt nas Pivalone e f bun data trecuta i-a trecut repede,sper si acum!! PS.Cary,si mie mi-au oprit impozit,am sunat la servici si mi-au promis ca de luna viitoare o sa fie ok(dupa ce mi-a spus in prealabil ca s-au saturat de salariul meu ca in fiecare luna are pb cu el ,ca atitea schimbari ,legi...,bla ,bla ,bla). Gabi[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...