Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003 (9)


Recommended Posts

Bun venit Laura si bebe Diana.Noi suntem Adina si bb Rares nascut pe 21 martie.Vad ca in legatura cu alimentatia ai primit sfaturile cele mai potrivite.As insista pe ideaa care a subliniat-o si cary..daca la inceput nu le accepta cu lingurita da-i la biberon pana se obisnuieste macar cu gustul.Eu asa i-am dat lui Rares vreo luna.Manca foarte bine dar supica de legume sau orice alta mancarica ce nu consta in fructe nu accepta la lingurita.Am inceput sa-i dau cu bibe pe la 7 luni ca nu mai puteam amana prea mult si de la 8 luni suntem un mare mancacios.Aproape orice mananca..defapt ar manca..dar nu-i dam decat ce are voie..cam acelasi meniu pe care l-au zis si fetele numai ca noi mancam si dimineata si seara cam 300-350 ml de lapte cu sau fara cereale! Ca ultima veste nu stiu daca v-am mai spus dar ne ies si noua dintosii..si pe deasupra suntem si putin racit..ne curge nasul la greu,se infunda si e tare greu cu somnicul..dar macar nu si-a pierdut pofta de mancare!In rest toate cam la fel..e activ de nu mai poate escaladeaza si el tot ce poate..arunca jucariile jos si plange sa i le dam.se alinta si se mataie pe langa noi si canta nevoie mare ca nu vrea sa vorbeasca.Zice doar da. Va pup ca nu doarme si ne pregatim si noi sa facem poze pentru cea de-a 10-a luna..Vine cineva cu o camera mai buna si bineinteles ca nu putem rata ocazia! Va pup! Adina si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut din nou! Astazi m-am lipit de calculator... Anisia, vreau sa iti spun ca la multi bebici le curge nasucul cand le ies dintisorii, deci daca nu e febra peste 38 si nu sunt alte semne de raceala, poti sa pui nasucul infundat pe seama dintilor. La Emi nu s-a potrivit, ei nu i-a curs nasul in schimb a fost f. nervoasa si a dormit prost in noptile de dinainte de a sparge gingia. La noi dintii au iesit f.f. greu, cam unul pe luna, au inceput pe la 7 luni si acum abia isi face aparitia al patrulea. Numai bine, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, fetele! Draga bebe Diana, bine ai venit, credeam ca sunt singur! Eu sunt bebe Eduard si-mi pare bine sa facem cunostinta, ca suntem in aceeasi oala cu mancarea. Si la mine preferatul e tot laptele (de mami), celelalte mancaruri sunt ca sa ne strambam la ele, sa le scuipam, sa le luam pe degetele si sa le bagam la altii in gurita, sa punem apa pe ele si sa le facem piure acolo, la fatza locului. Mananc cu placere doar orezul, cat mai simplu, pentru ca simt orice combinatie pe care incearca mami sa mi-o strecoare in el, asa ca-i arat pe moment ca NU imi place si ca NU il prefer asa cum s-a gandit ea sa mi-l prepare. Mai mananc carnita de pui si de curcan, cu toate ca as prefera oasele de pe care se ia carnea, ce le-as mai morfoli eu pe ele... Dintre fructe, avocado este in top, urmeaza perele, piersicutele, strugurii, nectarinele si, daca n-am incotro, merele. Dar niciodata pasate, prefer sa le apuc cu mana mea (stii tu, ce-i in mana nu-i... piure). In rest, de cate ori am ocazia, ma bucur de laptele lui mami, acum am invatat si ce trebuie sa fac ca sa primesc, asa ca ma apuc cu nadejde de bluza ei si trag si ridic si ma uit in ochii ei cu o mutrita rugatoare si... mami cedeaza. Bine ai venit si pupic la mamica ta, sper sa mai vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce frumos mai ninge,zau ca nu-mi vine sa stau in casa,toata ziua vreau afara!Ma intreb daca ar vrea sa se opreasca,ca de 2 zile o tine tot asa. Axel ridica fata in sus,sa prinda fulgii pe obrajori si se incrunta cateodata de iti vine sa-l mananci. Mai Laura ce faci tu cu Dienuta la -50 de grade,tot cate 2 minute iesiti afara ca si Adela? Ce frigu naibi la voi! De regula cand noi stam la masa Axel nu e de fata,este foarte pofticios,dar daca se intampla totusi sa fie prin preajma nu-l servesc din mancarea noastra deloc,deoarece mancarea are delikat si multe alte mirodenii care nu-i fac bine.Dar saracutul plescaie si nu ma lasa inima sa nu-i dau totusi ceva:PAINE si atat. De regula ca sa stea linistit ii dau o lingurita si un castronel de inox,astea 2 impreuna fac o galagie teribila care ii place foarte mult si care ma inebunesc pe mine la creieras,dar rezultatul este bun,noi papam si el se joaca! Ariel ce-ai facut cu job-ul? Bafta in continuare mamicilor studente! Pupici tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lexi
Salut, fetele! Draga bebe Diana, bine ai venit, credeam ca sunt singur! Eu sunt bebe Eduard si-mi pare bine sa facem cunostinta, ca suntem in aceeasi oala cu mancarea. Si la mine preferatul e tot laptele (de mami), celelalte mancaruri sunt ca sa ne strambam la ele, sa le scuipam, sa le luam pe degetele si sa le bagam la altii in gurita, sa punem apa pe ele si sa le facem piure acolo, la fatza locului. Mananc cu placere doar orezul, cat mai simplu, pentru ca simt orice combinatie pe care incearca mami sa mi-o strecoare in el, asa ca-i arat pe moment ca NU imi place si ca NU il prefer asa cum s-a gandit ea sa mi-l prepare. Mai mananc carnita de pui si de curcan, cu toate ca as prefera oasele de pe care se ia carnea, ce le-as mai morfoli eu pe ele... Dintre fructe, avocado este in top, urmeaza perele, piersicutele, strugurii, nectarinele si, daca n-am incotro, merele. Dar niciodata pasate, prefer sa le apuc cu mana mea (stii tu, ce-i in mana nu-i... piure). ...
Buna Eduard, buna Lexi, bucurosi de cunostinta! [pup] Ce jocuri frumoase stiiiii...[bis] Vrem si noi! In privinta mancaricilor, Diana e mai mofturoasa. A scuipat azi primele 2 lingurite cu galbenus de ou amestecat cu legume fierte de nu s-au vazut (a facut "prrrrr" cu gura plina si mi le-a pus pe fata) si a refuzat orice alta lingurita. Dar a descoperit si un gust nou care ii place: iaurtel cu capsuni. Oare o sa reusesc sa o pacalesc maine cu galbenusul? Numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cary
Doamne ce frumos mai ninge,zau ca nu-mi vine sa stau in casa,toata ziua vreau afara!Ma intreb daca ar vrea sa se opreasca,ca de 2 zile o tine tot asa. Axel ridica fata in sus,sa prinda fulgii pe obrajori si se incrunta cateodata de iti vine sa-l mananci. Mai Laura ce faci tu cu Dienuta la -50 de grade,tot cate 2 minute iesiti afara ca si Adela? Ce frigu naibi la voi! ...
Draga Cary, noi nu locuim acolo unde sunt -50 de grade. Suntem muuuult mai la vest, tocmai la celalalt ocean. Aici iarna nu e frig-frig, iar vara nu e cald-cald. De exemplu astazi au fost in jur de 6 grade (plus). Anul asta am avut zapada in oras o singura zi si, cand a simtit fulgii reci pe fata, Diana s-a speriat si a inceput sa planga. Insa probabil ca odata ce va mai creste va ajunge sa se bucure si ea de zapada. Numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, hai sa te linistesc eu, cu ce mi-a zis mie nutritionista cand am intrebat-o de aportul alimentar zilnic la bebe. Mi-a spus ca bebeii au perioade in care mananca mai mult si altele in care par nu a manca deloc. Dar atata timp cat primesc zilnic cate o lingura din fiecare grup de alimente e ok (pt bebeii sub un an). Pare putin, asa e, dar pt unii bebei e de ajuns. Plus bebita ta, bea mult lapte, deci isi ia mare parte din nutrienti din el. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa insisti cu restul alimentelor, incet, incet o sa le prinda ea gustul. Succes cu galbenusul maine.[;)] Cary, nu mai e asa frig, e doar -25[:D]. Macar acum putem respira cumva, plus ca putem sa ne permitem luxul de a merge la pas, in loc sa fugim unde avem de mers.[8D] Dar tot nu iesim la promenada ci doar daca e necesar.[biz] Adela http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Adela%20P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Bun venit mamica Laura si bebitei Diana, noi suntem mama Lili si bebita Daria, implinim 10 luni pe 29 ianuarie, suntem mancacioase si nu stim ce sfaturi sa-ti dam , nu pot sa spun ca am facut ceva anume pt. a o face sa manance, pur si simplu a mancat ce i-am dat, eu cred ca fiecare copil are felul lui de a fi (mers, vorbit, mancat etc.) daca Diana este sanatoasa, eu cred ca asta este ritmul ei, incet, incet va manca ea, stai linistita. Va dorim numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bun venit mamica Laura si bebita Diana, uite-le pe celelalte colege de grupa. mama prima- corinaq - 1 martie - Ilinca Karmen - 1 martie - Calin toni - 2 martie - Raluca RUSCUS - 7 martie - Danny Thierry mamamariana - 11 martie - Emilia Gabriela Laura B - 11 martie - Diana loremari2000 - 13 martie - Loredana dy - 15 martie - Cezar lexi - 15 martie - Eduard Vlada -15 martie - Vlad alexias - 19 aprilie - Alexandra cary - 19 martie - Axel Andrei Anisia - 21 martie - Rares-Costin Brindu - 21 martie - Mihail Lilib - 29 martie - Daria Acvi - 3 aprilie - Alex Tuchi - 3 aprilie - Dragos Mihuletu - 3 aprilie - Sara Daniela Adela P - 3 aprilie - Jonathan Mathieu Verutza - 8 aprilie - Alina-Diana Pico - 9 aprilie - Ioana Carrina Caterina - 9 aprilie - Giulio Ariel - 10 Aprilie - Alexutza Taisia (Monica) - 10 aprilie - Adrian Piti - 11 aprilie - Armand Adrian ivartolas - 11 aprilie - Alex Bendis - 13 aprilie - David anutze - 16 aprilie - Bianca issabbella - 19 aprilie - Delia Crysa - 20 aprilie - Bianca Saso - 22 aprilie - Nathalie Pisicutele - 23 aprilie - PISICUTA ungureaa - 25 aprilie - Gabriel Andreea Ana - 26 aprilie - Anais Geta Sfia - 27 aprilie - Mihaela dana d - 28 aprilie - Ana Ilinca Lumi - 2 mai - Denisa Cristina ange - 13 mai - Robert Mihail Bebelusha 28 - 16 mai - Corina pozici cu bebei de martie - aprilie: http://community.webshots.com/user/mitzapicia adresa bradutului cu bebeii nostri: http://www.haihui.ro/tree.html eu iar sunt doar in trecere pe aici, o pauza scurta intre trimis fata la soacra si facut de mancare sotului. va tot amenint cu o poveste despre noi, sper sa-mi pun amenintarea cat de curand in practica (sa-mi intre crocodila in sedinta :). pupici grabiti arielule, daca oferta pare cat de cat serioasa, eu as spune sa nu stai pe ganduri. cat de rau o fi acolo, nu cred ca poate fi mai rau ca aici, in Romanica noastra. sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Laura cu bb Diana! Nu m-am putut abtine sa nu intru sa vad ce mai factei, desi am f multa treaba. Pana acum am raspuns la tot felul de intrebari posibile la interviul de marti. Ce sa va spun ca am niste emotii... Bb Cezar merge f. bine singur, fara sa fie sprijinit, dar dupa vreo 12 pasi se lasa in sezut. Cand ajunde la prag, se aseaza si trece 4x4. In rest va mai tin la curent. In legatura cu persoana pe care am angajat-o sa aibe grija de Cezar pe durata serviciului, vreau sa ma interesez si sa cumpar o camera web sa o pot urmari de la birou. Asa as fi mai linistita. Poate stiti voi mai multe despre aceasta si imi da-ti de stire si mie. Voi reveni marti dupa interviu. Multa sanatate! Dy - mami de Cezar si sotie de Danut http://community.webshots.com/user/dienuta101
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...