Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003 (9)


Recommended Posts

Buna, Bine ai venit Laura! Si Ilincutza mea avut perioade in care nu voia sa pape mai nimic ci voia doar laptic de la mami si painica. am lasat-o in pace si am incercat cu mai multe feluri de mancarici:i-am scos galbenusul si ficatelul fiert o perioada. acum papa ficatel prajit in putin unt.galbenus nu vrea mai deloc, dar o data pe sapt mananca supa cu galusti si deci ii asigur astfel ousorul. i-am dat ciulama cu ficatel, dar nu i-a placut.incerc sa o scot cat mai mult afara si ii dau ceva fier picaturi. ilincutza a inceput sa fie mai putin suspicioasa cu persoanele pe care le vede rar: am fost duminica pe la socrii si nu a mai plans cand au navalit toti pe ea (5 persoane). cand vin de la serviciu plange si rade in acelasi timp, iar daca intarzii prea mult la baie , plange in hohote, abea o mai opresc la tzitzi si e asa scumpa: cand suge se uita in ochii mei cu o privire plina de recunostinta si ma mangaie cu manutele. rade si vorbeste cu cateii si copii (indiferent daca ii vede in parc, la geam sau TV), recunoaste niste personaje din desene pe care i le-am lipit eu pe pereti. merge doar tinuta si nu are nici un dintisor.are cam 10,5 kg si 78 cm. pupici. Corina si bb Ilinca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutam pe toata lumea, mame si bebei! Multumim pentru sfaturi. Noi aici ne continuam lupta pentru cate o lingurita cand e vorba de ousor sau legume. Diana nu merge inca singurica. Face un pas, maxim doi dupa care fie se lasa in jos, fie se "arunca" spre o mobila sa se sprijine. Mai nou a descoperit placerea cataratului. Cutia de jucarii sau cosul de rufe (pus ca obstacol ca sa nu iasa din sufragerie pe hol) amandoua sunt excelente. Si a inceput sa testeze limitele. Pana unde poate intinde coarda? Cand aude un cat-se-poate-de-autoritar "nu e voie!" se uita lung la cine a spus, zambeste cu toata gura, se preface ca a inteles si se apuca de altceva dar numai cateva secunde (ca parintii astia uita repede...) si se furisaza sa continue activitatea interzisa. Daca nu ar fi asa de hazlie si de scumpa, cat de tare m-as enerva!!! Numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetele.vad ca sunteti foarte active. eu am intrat intr-o stare de amorteala si sper sa ies curand din ea. mdea.cred ca mega-oferta de job in NZ este o mare teapa. am luat legatura cu cateva persoane care mi-au zis ca au fost tepuite de aceasta firma, care este intr-adevar recunoscuta la ei, insa nu face nimic pt bietii oameni, decat sa le ia banii. in concluzie, promit mult si fac putin. in final m-ar fi costat 5300 usd toata distractia, fara garantia ca voi reusi...nu ma risc. in rest, toate bune si frumoase. de ieri, alexutza mai are un dintisor. in total are 7 :). vrea sa stea numai in picioare si a inceput sa-si bage nasucul peste tot. a descoperit prizele si incerca sa bage degetelele in gaurele. de azi nu mai poate! i-am pus aparatoare. de papat...papa, insa in stilul ei caracteristic, adica sta cate 1 ora la masa si mananca maxim 200 gr/ml. inainte ii placea iaurtul, acum stramba din nas si la el...e bine totusi ca mananca... ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinanunta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, revin in calitatea mea de mamica de mai(la voi, veteranele) sa va povestesc ce se mai intampla cu somnul colorat al fetitei mele. in rest Thea e super vesela imi sare acum in tarc ca o minge si cate 10 minute si rade in hohote si mi-e frica sa nu sara prea sus... mananca bine , sta bine in picioare si tropaie in 4 labe e o dulceata.. dar... vreau sa va spun ca sunt rupta asa crunte sunt noptile.efectiv nu mai stiu cum sa procedez.azi noapte s-a trezit pe la 11, si-a gasit tetinutza si a ros-o pina la 12 invartindu-se apoi s-a sculat si da-i plansete pina la 1 jumate.in brate tacea pina o puneam jos.i-am dat niste panadol si s-a linistit.e rasfat sau durere?ca nu mai stiu zau.ca dup-aia a dormit pina dimi dar eu pina la 2 n-am inchis ochii , ce sa mai si invat azi...ati patit asa la iesitul dintisorilor?ca noi la 8 luni nu avem nimik...[bang]numai nopti nedormite in schimb imi doarme ziua si doua reprize de doua ore sa recupereze si pentru ca oboseste de la atata agitatie..ea care dormea doua reprize de jumate de ora.problema mea e ca nu poci dormi ziua cu ea. ce ziceti ca as putea face inainte sa daram usile de cat ma bat de ele?:) pupicei la bebeii vostrii cei mari si frumosi cristiana si bb Theodora Alexia http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Cristiana, buna Thea! Din pacate e durere, nu e rasfat. Sa va povestim (si sa "auda" toata lumea" ) cum ne-am comportat noi la iesitul dintisorilor. Inainte sa iasa primii, Diana a fost agitata vreo doua saptamani. Noaptea dormea, insa nu a fost zi in care sa nu ma doara capul de la galagie. O apuca plangaceala din senin; o luam eu in brate, vroia la tata; era la tata, vroia jos; era jos, iarasi galagie ca vrea sus. Incercam sa-i dau de mancare, arunca biberoul nervoasa. Verificam diaper-ul, curat. Ii verificam temperatura- nu era asta. Firesc, m-am gandit la dinti. I-am controlat din cand in cand gurita dar... NIMIC!!! Intr-o zi m-a apucat de degetel, mi l-a bagat repede in gurita ei si m-a muscat cu forta cu ceva FOARTE ASCUTIT!!! URAAAA !... Primii doi dintisori. Au urmat cateva luni linistite, normale. Insa a venit randul la urmatorii doi. Atunci a fost agitata aproape o luna. Isi luase ca obicei "plansul de seara" si nu adormea. Plangea pe un ton deosebit, "maruntel" si insistent care macina nervii. Singurul lucru care a ajutat-o a fost Tylenol-ul pentru bebei, pe care i l-am dat uneori inainte de lapticul de seara atunci cand parea ca sufera cel mai mult. Dupa Tylenol adormea fara probleme si nu se trezea decat dimineata tarziu. Dupa ce dintisorii de sus au spart si ei gingia, ca prin minune a redevenit "cel mai cuminte copil". Va dorim sa treceti cat mai repede peste etapa asta si pe cat posibil fara dureri. Este ceva temporar. Numai bine! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa scriu eu cite ceva acum ca am prins ocazia!!Nu stiu la voi cum e dar la mine Alex nu ma lasa aproape deloc sa ma apropii de calculator,cum il deschid cum se infiinteaza linga mine si vrea neaparat sa stea cu picioarele pe tastatura si sa se joaca cu mouse-ul ,asa ca ,cu mare parere de rau renunt!!! De citeva zile a prins curaj si se aventureaza in curse scurte de unul singur(5-6 pasi),vad ca invata cum sa cada si a renuntat definitiv la premergator!!In schimb spatele meu e in mare suferinta pentru ca vrea plimbat prin toata casa !! Zilele trecute m-am dus in baie sa-i pregatesc terenul pt baita si l-am auzit ca vine dupa mine tiris ,asa ca stateam linistita,insa cind m-am intors el se ridicase in picioare si admira apa din WC!! Am inceput sa ne uitam impreuna la pozele din revista deja mi-a ciufuliut citeva reviste "Mami",imi ia degetul si ma pune sa-i arat pozele ,am incercat sa-i citesc o poveste dar nu are rabdare asa ca mai astept!!Aseara am fost la verisoarele lui si aveam emotii ca nu e sociabil pt ca el sta mai mult cu mine, nu a avut ocazia sa se joace cu alti copii ,dar am fost placut surprinsa sa-l vad foarte in forma, chiar la un moment dat se agata de Florina (care are 5 ani)sa-i ia o carte din mina!! Gabi si Alex[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa scriu si eu putin...daria nu vrea sa mearga singura [:(] cu premergatorul merge si face fel de fel de "figuri"; este tare curioasa, daca fac ceva si nu vede ce se intampla, incepe sa traga de mine sa-i arat ce pun la cale acolo; mai nou "danseaza" isi leagana tot corpul, inclusiv capul, parca-i o mica "rokerita"; acvi, sa stii ca nici daria nu are rabdare sa asculte povesti, asa ca si noi mai asteptam [:)] dintucii n-au mai aparut, nu are decat doi, cei de jos. Atat, pt. azi, va asteptam si pe voi cu vesti bune.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...