Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003 (9)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tot eu, A 4-a urocultura a iesit cu 50.000 germeni/ml.urina,deci iar nu e sterila;in tot cazul maine am si ultimul rezultat si antibiograma. De maine incep cu administrarea de URO-VAXOM si termin cele 10 zile de injecti,dupa care am sa continui cu ceva din antibiograma. Ariel te-ai apucat de munca de nu dai nici o veste? Corina am scapat de cistografie,caci acum iar avem infectie. Theodora ti-am vazut baietii,sunt super frumosi! Mihuletu ce-ti face crocodila??Dar Sara cea frumoasa?o indoapa mamasoacra?las' ca-i mai bine acolo decat la cresa! Fetelor ce mai faceti voi si bebeii de nu mai scrieti numic????? Pupici si sanatate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna, ce mai faceti mamici+bb? noi suntem binisor. dintii se lasa asteptati din greu. ilinca are zile in care manaca bine, zile in care nu. n-am inteles ce este cu contributia suplimentara care nu se impoziteaza? eu oricum am inceput din noe serviciul. imi pare tare rau, as fi vrut sa mai stau acasa. ptr cary: imi pare rau ptr nebunia cu rezultatetle. de aceea eu ii fac ilincai intr-un singur loc analizele. bine ca nu ii faci cistografie.poate urina de maine va fi sterila. uro-vaxom nu are contraindicatii la varsta asta? ptr toate celelate: mai dati si voi fetelor un semn de viata! stie cineva cum se procedeaza la turta: mai intai se taie din par si apoi se rupe turta sau viceversa? pupici! Corina si bb Ilinca 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina URO-VAXOM ii dau pentru cresterea imunitatii,nu e antibiotic si se poate administra inca de la 6 luni. Cat priveste treaba cu impozitul,vine cam asa: Toate mamicile daca stau acasa primesc o indemnizatie(fie ca ai sau nu contract suplimentar)care se impozita pe baza grilei de impozitare in 2003,acum de la 01.01.2004 acest impozit nu se mai retine.Dau un exemplu: Presupunem ca in 2003.luam 10.000.000 lei din care mi se retinea 6.5% sanatare,1% somaj,iar restul se impozita si impozirul era de 2 mil. ACUM din 2004 mi se retine doar 6.5%sanatate SI ATAT!!!! Cat despre turta si mot mai astept si eu sfaturi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit! V-am urmarit postarile chiar daca stau prost cu timpul: in martie voi avea de dat doua examene si pana atunci am de invatat, de predat teme si de dat teste. Dar, subiectul principal sunt bebicii nostrii care foarte in curand vor implini 1 an, asa ca sa va spun ce am aflat eu despre taiatul motului. Nu stiu care e exact ordinea (turta-mot sau vice-versa) insa am auzit ca la fetite se rupe turta, iar la beietei se taie motul. O buna prietena de-a mea, avand si fetita si baiat a zis ca le-a facut la amandoi turta si le-a taiat si motul (mai bine sa fie dacat sa nu [:D]). Si, normal, copiii au avut de ales dintre obiectele de pe tava. Tot de la ea am aflat ca turta trebuie impartita intre invitati si mancata toata -nu e bine sa se arunce nimic-, iar fetita/baiatul trebuie sa stea pe ceva cu apa cat timp se taie motul si se se rupe turta deasupra capului lui pentru ca asta ar aduce noroc. “Cate bordeie atatea obicee”. Daca ceea ce v-am spus stiati deja, imi cer scuze ca v-am plictisit. O sa urmaresc si eu subiectul in contiunuare pentru ca ma intereseaza orice informatie. Multa sanatate la bebei si la mamici! Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, din nou! Povestea cu motul si cu turta nu mi-a dat pace. [:D] Am mai gasit despre subiectul asta la: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8599 Din ce am inteles eu acolo, citind cam repejor, "e ca motul se taie prin gaura turtei" ...??? Concluzia mea nr. 1 e ca turta e cu gaura la mijloc. A doua e ca mai intai se taie motul, apoi se rupe turta. Eu ma gandeam sa ii fac copilului un pandispan micut, sa nu chinui invitatii sa inghita multa turta daca nu le-o place! Hmmm... ce fac eu acum? Laura http://photos.yahoo.com/laura00ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici de aprilie,sint nemultumita de faptull ca fetita mea (Alexandra face pe 19 aprilie 1AN)doarme cu mine si cu sotul meu in pat ,ceea ce este foarte incomod.Am incercat so las sa plinga dar sa intimplat contrariul asteptarilor mele ,devenind si mai speriata . 2)mai am un baietel de 8 ani care a fost singur pina anul trecut cind a venit pe lume sorioara lui ,am mereu impresia ca sint vinovata ca nu-i mai pot oferi tot atita atentie ca inainte.DACA AVETI VREUN SFAT BUN NU EZITATI SA MIL DATI.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alexias, ca sa te linistesc un pic, iti spun ca si bebele nostru (1 an pe 15 martie) doarme tot cu noi in pat. Eu n-am incercat sa-l las sa planga, pentru ca il banuiesc de o forta in plamani care n-ar face bine la rabdarea mea si nici la nervii lui. :-) Asa ca am tot amanat, c-o fi dupa Craciun, c-o fi dupa anul nou, dupa boboteaza, etc. Mai astept Pastele, ca asa m-a sfatuit cineva, nu dau nume. [;)] Sunt o gramada de sfaturi privind pusul copilului in patutul lui/camera lui/somnicul lui de unul singur, depinde pe care vrei sa-l urmezi si cata tarie ai. Eu am folosit la primul junior metoda cu lasatul sa planga in patut la el, intrat dupa 2 minute, lasat iar, intrat dupa 3 minute, lasat iar, etc... ai prins ideea. A functionat, in sensul ca, dupa 3 zile, adormea si dormea deja singur, asta pana am inceput sa citim povesti si am stricat rutina, a venit bunica si i-a mai stricat-o inca o data, dar acum (5 ani) adoarme singur, dupa o tona de povesti, cantece, pupaturi, masaje si altele din acelasi arsenal. Insa, cu trecerea timpului, imi dau seama ca astea sunt niste clipe minunate si mai e putin pana cand voi vedea semnul cu interzis pe usa camerei lui. Sigur ca nu e cel mai bun raspuns pe care il asteptai, dar pot sa revin si sa-ti torn si lista de cum-sa-facem-bebele-sa-doarma-singur. :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uff ca greu mai apuc sa scriu...nu stiu nciodata unde sa scriu mai repede cat e ziua de lunga.Raresu a inceput din ce in ce sa fie mai rasfatat.Plange daca ramane singurel in camera,daca nu-l bagam in seama si nu ne jucam cu el.E jale mare..defapt nu plange, mai mult se mataie si tipa si se arcuiste tot de nervi. Avem deja doi dinti si e pe vine si al treilea,poate si asta este unul din motivele nervilor. trebuie sa ne apucam si noi de injectii cu cerebrolisin (25 pe luna patru luini,dar voi face o pauza de o luna dupa vaccinul de 1 an).Am fost la magureanu ,doctora neuropsihiatru si i-a placut de rares si progresele facute.Chiar vroiam sa va intreb daca bb-ii vostri vorbesc daca atunci cand ii intrebati unde-i un lucru care-l stie el recunoaste si se uita spre el,daca bat din palme si fac cu mana Pa.Mi-a zis doctorita ca astea ar fi lucruri pe care ar trebui sa le faca acum si sa vb mult cu el si sa ma joc.Am facut si primii 3 pasi singurei.Acusi o luam lafuga.Nu are stare o clipa si ma oftic atat de tare ca nu am spatiu mai mare in camaruta asta mica. Cary multa bafta si sanatate puiutului!!!! laura multa bafta la examene! pupici! "Copilul nu datoreaza parintilor viata ci cresterea" Adina si bb Rares Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...