Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi din aprilie 2003 (9)


Recommended Posts

Vad ce nimeni nu mi-a raspuns INCA le curiozitate,dar sunt o fire rabdatoare asa ca.........sau poate ati fost ocupate cu lenjeria ROSIE,avand in vedere ce zi a fost?!?!?!?!? Ariel sa stii ca nici Axel nu rontaie nimic,i-am dat si eu o feliuta de portocala,a moflait-o,a muscat din ea si mai ca s-a inecat. Mananca tot pireuri mixate,iar daca cumva nu am mixat bine boabele de orez,isi invarte limba in gura si le scoate afara CU SUCCES. In schimb moflaie mici bucatele de banana,mar si graham,de marimea a 4 boabe de orez si nu a patit nimic. Am auzit si eu ca bebeii se super agita cand le ies canini,caci durerile de pana acum au fost fleacuri! Corina am tot uitat sa-ti scriu,dar uite acum prind prilejul,analiza 3,4,5 au fost facute in laboratorul spitalului si desi nu i-am administrat nici un medicament au iesit 3 rezultate diferite(sterila; 50.000ml/urina; 10.000ml/urina)?????? Pupici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
cary, incerc eu sa-ti raspund la intrebare...eu vreau al 2 lea bebe, insa la momentul potrivit. adica, atunci cand voi avea un post de munca si o vechime de cel putin 10 luni, ca sa nu mai stau sa numar banii de pampersi, etc. doar cu alexutza ne descurcam, insa daca apere si bebe2....nu mai facem fatza. eu imi doresc mult ca bebe2 sa fie baietel, deoarece fetita mult dorita mi-a fost oferita de Doamne Doamne si as vrea sa fie o diferenat de 3-4 ani intre ei.mi-e inca teama de nastere, ceea ce la alexutza nu am avut, pt ca nu stiam cum e:) acum am aflat, dar m-am decis ca bebe2 va veni pe lume in alte conditzii si anume prin nastere cu epidurala. nasterea alexutzei a fost traumatizanta pt mine, deoarece am avut niste complicatzii, din cauza carora am avut contractii, fara dilatatie si duap 11 ore de chin era sa ajung la bisturiu...ce a fost a trecut, dar pe viitor voi stii care e cea mai buna metoda pt mine. mi-e dor sa fiu iar insarcinata. a fost superb!!! ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinanunta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, parca nu caninii urmau la rand acum, ci incisivii laterali si primii molarii. Caninii eu stiu ca vin mai tarziu, cand prichindeii sunt ceva mai marisori si suporta mai bine durerea, in jur de 16-18 luni. Si noi avem 2 jos (unul jumate, de fapt) si 3 jumate sus. Sunt foarte taiosi, sa te fereasca Dumnezeu sa le stai in cale, ca nu mai scapi! Pentru el trebuie ca e foarte placut si-i ofera confort, ca sa nu mai zic ce se distreaza cand simte ca a facut ceva ce nu trebuia. Despre consistenta mancarii, noi suntem taman pe dos, adica nu suportam nimic de consistenta piureului. Preferam bucatele taiate, dar, in adancul sufletului nostru mititel, am dori bucata intreaga sa ne infruptam din ea. Cary, io pic de la intrebarea ta, pentru ca am deja doi. :-) Si sa nu plec pana nu va intreb: ati dat la prichindei vreo bucatica de ceva in care exista si albus de ou? Eu i-am dat un fursecut in care pusesem oul intreg, nu era pentru el, dar atata i-a fost de pofta incat am cedat. N-a facut nimic neplacut, dar ma intreb ce anume ar putea sa faca?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lexi, si sotul meu i-a dat din gresala lui Jonathan o bucatica de paine care era facuta cu ou intreg. Nu stia ca pusesem si ou in ea dar vad ca nu a patit nimic. Singura chestie cu albusul de ou e ca poate da alergii in viitor. De aceea e bine sa-i ferim. Cary, bebe numarul 2 e in proiect la noi peste vreo 2 ani. Mi-ar fi foarte greu sa am doi bebei cu care nu ma pot intelege. Adela http://community.webshots.com/user/adela23_1999
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

intai pun intrebarea, sa n-o uit: si ai vostri baga tot ce prind in gurita? ca sara m-a adus la neagra disperare. nu-i scapa nimic negustat. ariel, noi ii dam toata mancarica de consistenta terciurilor. in rest, painica foarte mica - si i-o bagam direct in gurita, de frica sa nu se inece daca o lasam pe ea sa manance singura, iar din mar o las sa muste cu pauze mari, sa aiba timp sa inghita. albus nu i-am dat inca, o tot incercam cu mamaliguta pe care insa nu o mananca intotdeauna cu placere. bendis, bine ai revenit, chiar ma intrebam ce mai face scorpioanca cu berbecutul mic. sunteti foarte inalti, la 77 cm. oala e o problema si pentru noi, nu stam in fundulet pe ea nici imbracati. nu ne place si pace. o mai las o perioada si o sa mai incerc mai incolo. referitor la intrebarea ta, cary, luna viitoare m-am programat pentru un sterilet mic, asa ca... sara va ramane singura la parinti, sunt sanse foarte mici sa ne razgandim. singurele motivatii ar fi ori sa castigam la loto ori sa plecam afara. cu intarziere, dar Bine ati venit! Karmen si alexias, v-am trecut si pe voi pe lista. nu mai actualizati si voi pozicile de la adresa stiuta? noi am inlocuit pozicile vechi cu trei nou-noute. pupici sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Mea culpa ptr ca nu prea am mai scris. Sa incerc sa raspund: 1. Imi doresc mult de tot un alt bb, de data asta baietzel. O problema ar fi ca la al doilea bb nu ar mai avea cine sa ma ajute. Mama mea are peste 70 ani, sta acum cu Ilincutza iar peste 2-3 ani cand as vrea eu bb2, nu ar mai putea sa ma ajute, mai ales ca bb2 s-ar naste prin cezariana. Apoi eu am acum 34 ani, si o sarcina la 36-37 ani cred ca m-ar nelinisti. Dpdv financiar nu prea imi fac probleme 2. Si ilincutza are acum o perioada in care stagneaza, are 9 kg si ceva si 76 cm. 3. Ilincutza cam de doua saptamani a inceput sa duca totul la guritza.Se uita dupa frimituri le apuca si apoi le duce la guritza.Daca ii dau paine cu galbenus sau cascaval, la un moment dat vrea sa ia in manutza si sa duca ea la guritza. Eu ii dau mancarea taiata sau maruntzita cu furculitza. Nu mai vrea nimic de consistentza cremoasa. 4 Eu i-am dat cam de o luna-doua si albus: in galusti sau prajituri de casa. 5 De distrat Ilincutza : ii cant mereu, ma joc cu ea, ma incrunt si a inceput si ea sa se strambe la mine, ieri a descoperit cate lucruri incantatoare sunt in geanta mea: le tot scotea si le baga inapoi. La olitza o punem - cu succes, cand vedem ca da semne: se inroseste la fatza. Acum nu mai manaca, vrea doar lapte (a inceput sa bea dorna- eu nu prea mai am) si e maraita.Nu stiu de ce. Ea nu are nici un dintzishor. Ce parere avetzi de D3 injectabil? Dar de Peritol? De sf Valentin, sotzul meu a fost un dragutz: mi-a adus o planta superba: bambusi inmuguritzi si o bratara faina de argint (nu ma asteptam decat la floare) si seara am fost la un restaurant indian. pe bb ilincutza am lasat-o noaptea la sora-mea, prima data de cand am nascut-o. Cand am ajuns doar noi doi acasa, am intrat la ea in camera si am inceput sa-i miros lucrusoarele.Mi-era deja dor de ea. Va pupam! Apropo, cand se mai incalzeste, ce-ati zice daca ne-am intalni mamici-bbici intr-un parc? Corina si bb Ilinca 11 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut mamicute, noi sau mai cu experienta pe aici! Repejor: Dragos papa mincare bucatele fara nici o problema. Ce nu poate inghiti sau nu vrea scuipa. De inecat nu s-a intimplat niciodata. Avem noroc. Papa singur soldatei doar ca ii ia mult timp si se minjeste tot. Olita am incercat-o, cind vedem ca da semne il asezam repede pe tron si face acolo. Daca nu-l observam la timp face in pampers. Speram ca la vara sa scapam scutece dar mai vedem. Si noi gustam tot Mihulet, dar absolut tot si mai nou (nu avem decit 2 dinti jos) roadem cu furie de la suzeta, deget, biberon, si am inceput sa si muscam. Draga Cary, multumim de mesaj. Al 2-lea bb va veni sigur peste 1 1/2 an, cred. La prima incercare am avut contractii din seara de 2.04 de la 22.00 (m-am internat pina a doua zi dimineata)apoi iar am mers la spital pe la 14.00 unde pina la 8 seara inca nu mi se rupsese apa. Am nascut abia in 3.04 la 23.15. Dar tot pe cale normala o sa nasc, o fetita daca da Domnul. Poze noi o sa punem si noi saptamina asta. Va pupam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt intr-o mare criza de timp asa ca am sa raspund la 2 intrebari: Albus a mancat in galusti si nu a patit nimic,dar asta nu inseamna ca fac exces de galusti.Prajituri inca nu i-am dat,prefer sa manance cat mai multe fructe. Corina eu sunt PENTRU D3 injectabil,la cura de calciu lactic. Stiu ca inainte se gasea si fiolo buvabila,dar de mult timp nu se mai gaseste,avea un miros de-o luai la fuga si gust pe masura;doar cu suc mergea.In tot cazul injectia D3 nu doare ca vaccinul. Tuchi daca nu se rezolva nimic cu impozitul,eu te sfatui sa faci cerere prin care soliciti baza temeiului legal din Codul Fiscal care a dus la aceasta impozitare pe nedrept. Pupici ca mai am treburi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa incep prin a raspunde la o intrebare atat de incitanta cum este aceea pusa de Cary. Daca ar fi sa nu analizez prea mult „situatia” DA mi-as dori sa-i fac lui David un tovaras de joaca. Perioada de sarcina pentru mine a fost una din cele mai frumoase. Ma gandesc cu multa nostalgie la toate senzatiile pe care le-am trait atunci. Daca iau in calcul varsta, insecuritatea in care traim, relatiile mele cu „belle mere” as spune NU. Oricum in acest moment sunt si eu un Hamlet. Termenul limita pt. „rezolvarea” acestei dileme (autoimpus) este implinirea varstei de un an si jumatate pt. David. Mihuletu ... iti multumim pt. urare! Sa va spun ce „minuni” a mai facut David al meu. In primul rand este posesorul a patru dintisori (cu „mancarimi” de inca doi!) extrem de taiosi. Dupa ce il alaptez se uita cu multa tandrete in ochii mei, urmatorul gest ... o muscatura „zdravana”. Intinde mainile pt. a-l lua in brate. Fals. De fapt acest gest este o invitatie la o plimbare extrem de lunga (obositoare pt. mine – amuzanta pt. el). I-am luat hamuri, dar inca nu ma simt confortabil atunci cand le folosesc (David nu da semne ca l-ar deranja...). Singur nu a pasit ... INCA. Una din placerile cele mai mari este sa faca baie in cada cu taticul lui. Chiuie si da din picioruse ca se mai formeaza un „lac” si pe langa cada. Spune mama, tata, papa, caca, baba, DA. Ii da pusi lui Mausi (jucaria lui preferata!) si se saruta ori de cate ori se duce la oglinda (sper ca nu am de a face cu un mic Narcis). De foarte putine ori ma saruta si pe mine. Ieri m-am rugat toata ziua sa-mi dea un pusi... nu l-am putut indupleca. Seara cand au venit musafiri si a fost luat in brate un sarut angelic a poposit pe obrazul proaspat sositei... Sa mor de invidie! Cand apare EL PADRE eu am „disparut” definitiv din „baza” lui de date. Exista o lege a compensatie. Ori de cate ori ii intind bratul ma mangaie cu manuta lui calda si catifelata... Pot sa-l las singur fara probleme. Nu protesteaza. Uneori are mici accese de personalitate pe care le trec cu vederea tinand cont de faptul ca nu e zi de la Dumnezeu sa ma minunez ca a „iesit” asa un berbecut cuminte din doi scorpioni nebuni. Aceste fiind spuse va doresc o saptamana buna alaturi de micile voastre minuni DD
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...