Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Viata si legile din Japonia!!!


Recommended Posts

Draga nana imi pare nespus de rau prin ce treci . Am vazut o data la televizor despre divort si despre faptul ca sotul avea o amanta . In cazul acesta si tu il poti urmari nu iti trebuie detectiv dar trebuie sa faci chstia asta 1 an de zile si sa notezi tot si fotografii . Cred ca un an ar fi prea mult . Sper sa nu fie cazul de divort si toate lucrurile sa se indrepte spre bine .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by nanatigru
Merci pt. sfaturi. Numai ca in cazul meu copilul nu are certificat de nastere romanesc,iar eu nu vreau sa ma intorc in tara pt. ca trebuie sa merg periodic cu el la spital din cauza unor probleme din nastere.Pe langa asta nu sunt sigura daca e bine sa divortez acum cu toate ca nu stiu daca mai rezist mult .Dar dacavoi divorta este obligat sa-mi dea hishariyo plus pensie alimentara pt. copil ,nu credeti?In cazul japonezelor asta e legea.Pe langa asta ,el e vinovatul si nu am de gand sa plec cu coada intre picioare dupa ce si-a batut joc de mine. Cred ca de aia se si casatoresc cu straine pt. ca stiu ca noi suntem pe dinafara cu legile lor care ,sunt destul de complicate.Sunt putin cam dura dis de dimineata...De aceea cred ca daca am stii mai multe despre legile lor ne-am descurca mult mai bine.Bineinteles ca de la caz la caz. Cu drag nana . O zi buna la toata lumea.[flo][pup]
In caz de divort, DOAR daca ramai in Japonia poti beneficia de ajutor material si acela va fi destul de limitat intrucat casnicia a avut sub 14 ani ! Dar datorita faptului ca ai un copil de nationalitate japoneza, si daca acesta iti este incredintat, automat primesti viza de sedere (pare-mi-se permanenta) fara incurcaturi, daca depui cererea la mai putin de 3 luni de la divort (vizele din perioada casatoriei mai raman valabile 3 luni). Evident indicat ar fi sa-ti gasesti si ceva servici, ca sa mearga treaba cu viza "unsa" si "iute". Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nanatigru
Iti multumesc Hannen Despre dovezi-am ceva dovezi,pe detectivul am facut mai mult decat iti poti imagina dar trebuie sa stiu mai multe despre legile si dedesubturile lor ca sa pot sa divortez si sa raman in Japonia. Acum trebuie sa plec. Va pupic .[pup]
Acele "dovezi" pot fi folosite si ca sa-l convingi sa "te ajute" daca ajungeti la divort. Si atentie ce semnezi, nu semna nimic pana nu esti convinsa de continutul celor de pe foaia respectiva. Chiar si o foaie aparent inofensiva poate contine chestii care sa fie folosite ulterior impotriva dorintei tale (ex. declari ca nu vrei pensie alimenatra sau cine mai stie ce...) Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact Otilia,ai dreptate.Prietena despre care vorbeam a patit exact la fel.Stia ca o inseala iar chestia asta la divort conteaza.Nu imi aduc aminte exact procedura si detaliile cazului ei insa ea a avut un bun sfatuitor,japonez sotul unei alte prietene.Daca tu ai dovezi clare ca te inseala poti sa-l dai in judecata si trebuie sa plateasca .Sotul prietenei de care iti vorbeam a vrut cu orice pret sa divorteze cit mai repede,deh amanta era gravida,si nu ia pus bete in roate.A fost de acord sa-i plateasca nu stiu cit acolo pe luna.Si el a venit la ea cu tot felul de hirtii si hirtiute sa semneze,insa ea fata desteapta nu a semnat pina nu a avut traducerea a tot ce scria acolo.Traducere e mult spus,sotul prietenei noastre comune ia citit tot ce scria acolo si s-a interesat pe ici pe colo cum ar putea sa o ajute.Tot el(fostul sot) acum dupa divort este garantorul ei .Pt ca trebuie sa ai pe cineva care sa garanteze pt tine.Poate fi si compania la care lucrezi sa zicem,in cazul in care reusesti sa te angazeji. Este greu stiu,dar nu imposibil.Fruntea sus si poate reusesti sa termini totul cu bine,Noi suntem alaturi de tine atit cit putem ,cit stim nu o sa ezitam sa-ti dam un sfat. Numai bine tie si puiului. Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca nu-ti mai poti salva casnicia draga nanatigru! Nu stiu daca iti vor fi de folos urmatoarele randuri dar am sa-mi dau si eu cu parerea in ceea ce priveste divortul de un cetatean japonez. In primul rand nu semna nici o hartie daca nu stii ce contine [o fata pe care o cunosc a ramas si fara copii si fara viza din cauza ca a semnat fara sa stie ce] Este normal si legal ca in cazul unui divort copilul sa ramana in custodia mamei chiar daca aceasta este gaijin si chiar daca nu are servici[asta daca nu semnezi ca renunti la el]ai grija Daca copilul este nascut in Japonia obligatoriu vei primi viza permanenta mai ales ca ai 6 ani de cand esti aici. Daca stii ca are amanta poti sa -l urmaresti sau strange dovezi pt ca stiu ca acestea te vor ajuta la divort Poti prin lege sa obtii bani lunar de la amanta pt ca ti-a stricat familia[de asta sunt sigura]Este o lege care cred ca exista doar in Japonia]Iar daca acea femeie este casatorita sotul ei v-a primi aceeasi suma de la sotul tau. Poate unele sfaturi din randurile de mai sus le-ai mai primit si de la fete si atunci imi cer scuze daca le stiai deja....oricum am sa-l intreb pe al meu si daca mai aflu cate ceva iti scriu. Cunosc si o filipineza care a divortat pana acum, de 3 ori in japo asa ca am sa o intreb pe ea ...de la ea stiu ca poti primi bani de la amanta. Stiu ca mai poti scoate de la el si jumatate din banii pe care i-a dobandit in cei 6 ani de cand sunteti casatoriti ,din cate ai spus tu am inteles ca are bani al tau....cu atat mai bine ....sunt sigura ca lucrurile se vor finaliza in favoarea ta. Oricum iti promit ca ma interesez sa aflu mai multe de la tipa aceea filipineza ..... Nu parasi domiciliul sub nici o forma chiar daca iti este greu. Oricum daca ai probleme poti sa-mi dai un pm ca te ajut cu ori ce . Inca nu cred ca e cazul dar daca nu ai cum sa-ti gasesti apartament sau servici apeleaza la mine ca nu e nici o problema,acum tu sa fii sanatoasa si sa-ti dea Dumnezeu putere.Bafta [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nana! Eu am venit prima data in Japonia acum aproximativ 2 ani si 5 luni. Ti-am trimis si mesaj privat, dar nu stiu daca l-ai primit sau l-ai citit, iti rescriu aici link-ul pe care ti-l trimisesem http://www.crcjapan.com/japan_law/en/ , ai informatii despre divort, custodie si viza. Eu iti dau site-ul, e in engleza, sper sa te descurci. Daca nu intelegi, spune-mi si iti dau o mana de ajutor la tradus. Din ce am spicuit eu pe aici, sunt 4 feluri de divorturi in Japonia, sunt 5 motive de baza stipulate in Codul Civil Japonez in urma carora se poate divorta (unul din motive este infidelitatea uneia din parti). Custodia copilului se acorda, in majoritatea cazurilor, mamei, iar daca aceasta nu este de nationalitate japoneza, dar are un copil cu un japonez, poate primi rezidenta permanenta. In ceea ce priveste intretinerea copilului, am inteles ca suma pe care tatal o plateste, daca mama are custodia, este foarte mica. Vezi ca pe acest site poti trimite si tu intrebari la webmaster. Din stanga paginii, de la Help Now... iti recomand sa citesti Prevention, de la Laws, mai tot iar daca mai vrei de la News, eu inca nu am reusit sa citesc, poate din articolele de acolo obtii informatii sau iti vine vreo idee. Acum am vazut ca primul link http://lists.nbr.org/japanforum/showMessage.asp?ID=9148 de la Resources trateaza despre un divort intre un roman si o japoneza. Daca mai intra cineva pe site poate iti da mai multe informatii sau gaseste chestii importante pe care eu nu le-am vazut. Mult succes! O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deoarece Otilia a precizat ca s-au schimbat legile si acum se poate obtine viza permanenta dupa 3 ani, nu dupa mai multi cum scria in link-urile date de mine, unde se pare ca informatia nu mai era actualizata, nici pentru acest ultim link nu stiu cat de actuale sunt informatiile, am vazut ca aici pe site scrie ca ultimile modificari au fost facute pe 13/01/2004, sper sa fie totul modificat dupa legile noi. O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am bagat putin nasul eu pe linkul de la Eli, si sincer cred ca situatia nu e roz, asa cum a fost descrisa mai sus de Hannen si Pengunica. Acelea au fost cazuri "norocoase" in care partea japoneza "tinea cu tot dinadinsul sa divorteze" si nu avea nevoie de copil, voia "sa scape de el", de fapt. Este cam ce stiam si eu, doar ca speram ca s-a mai schimbat ceva intre timp (de anul trecut). - vezi la sectiunea Law optiunea 2. Informatia de acolo pare de actualitate, desi unele informatii am impresia ca nu au fost actualizate de 2 ani ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pentru cele intimplate .Iti doresc din tot sufletul ca totul sa se termine cu bine. DAca aveai viza permanenta era mai simplu.Avind copil ,probabil ca poti sa primesti viza desi nu stiu ce tip de viza se poate primi in cazul asta. Un divort intre japonezi ,din cite stiu eu ,tatal are dreptul asupra copilului ,poate si din cauza ca el deobicei intretine familia. In cazul in care copiii ramin la mama ,tatal plateste pensie alimentara stabilita prin intelegere. Un sfat ar fi sa cazi la intelegere cu sotul sa te ajute sa iei viza permanenta ,sa trimitei copilul la cresa ,sa iti iei servici pina te pui pe picioare si dupa aceea sa divortati.Si bineinteles sa ii ceri pensie alimentara.BAnuiesc ca nu vrea copilul ,nu?IAr pentru toate astea iti trebuie sa-l santajezi cu ceva.Pentru ca nu pare om rezonabil.(cred ca m-a luat somnul cind am spus santaj ,dar sper ca ai inteles ideea.) (Nu prea am timp de internet ,s-a inmultit familia intre timp si responsabilitatile sunt mai mari.) Iti doresc inca odata sa se termine totul in favoarea ta. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...