Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

indraznesc sa postez si eu un subiect nou legat de animalute. credeti ca este bine sau nu sa tii un animalut (in cazul asta o pisica )in preajma unui bebe mic (nou-nascut)???? am o pisica de 1 anisor- Kytty (metisa--birmaneza cu persana )pe care o iubim la nebunie. e tare nebunatica, plina de viata, dar in acelasi timp ascultatoare si toata aceste stari ni le insufla si noua, ne bucura, ne face sa radem tot timpul. mentionez ca pe 1 martie voi naste un printisor si stam deocamdata intr-un apartament cu o camera . mai pot tine pisica in casa fara sa afecteze in vreun fel sanatatea bb-ului??? pisica are carnet de sanatate, vaccinuri...tot! sunt deschisa la toate sfaturile! pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Subscriu.Si sora mea avea un pisoi cand a nascut si nu s-a intamplat nimic rau.Tine cont insa ca pisica devine geloasa pe noul membru al familiei,asta pentru ca ea este un animal cu foarte mare personalitate si va constientiza ca nu va mai fi ea in centrul atentiei ci cel mic.Stiu ca pisoiul sora-mi s-a suparat asa de tare cand l-a adus pe nepotelul meu de la maternitate ca s-a ascuns de nu l-au mai gasit o zi intreaga si cand l-au gasit era incruntat,facuse o cuta adanca intre sprincene,ca un om.A suferit pentru ca a simtit ca in casa este altcineva,o mogaldeata care miroase ciudat si in jurul caruia se invart toti.Dar cu timpul s-a acomodat. Oana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi avem si pisica si bebelusa. La inceput ne-a fost teama, nu stiam cum va reactiona cind vom veni cu Alexandra acasa. Am primit o sumedenie de sfaturi, multi "sfatuindu-ne" sa dam pisicuta, ca nu e bine, par, posibile zgirieturi, bla-bla-bla. Dar nu ne-am indurat, mai ales ca o avem de aproape 8 ani si e o pisica blinda si prietenoasa. Asa ca am tinut-o, desi si noi la vremea aceea tot un apartament cu un dormitor aveam si ea era obisnuita sa doarma cu noi in pat, dar uite ca nu avem nici o problema. In primele saptamini a suferit, simtea ca nu mai e eroul principal si parca resemnata isi gasise un cuibusor in debara si iesea doar sa pape si sa-si faca nevoile. Venea repede cind o auzea pe Alexandra plingind, dar niciodata n-a atacat-o, nici macar n-a venit prea aproape de ea. Iar acum s-a obisnuit, "intelege" ca nu are voie in camera fetitei sau in preajma ei. Alexandra acum cind o vede intoarce capusorul dupa ea si ride, daca vine prea aproape de ea intinde minuta si-odata si-o infinge in blana ei. Dar nici macar atunci nu riposteaza. E o pisicuta tare blinda. Te pup si sarcina usoara in continuare, Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba sa nu aiba acces, Oz, dar e de preferat sa nu intre in contact unul cu altul in primele luni. In plus regulile de igiena sunt mai stricte, ca odata ce copilul o va lua la sanatoasa prin camera si va duce totul la gura e de preferat sa nu se umple de par de pisica. Totul e OK daca va descurcati. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, imi permit sa iti raspund si eu la sub postat, deorece la un mom dat am trecut prin aceleasi momente in care ma intrebam daca TREBUIE sa dau pisica , din cauza ca sunt insarcinata. Toata lumea in jur ma "sfatuia" sa o dau, dar am mers la medic, pisica oricum avea toate vaccinurile la zi, dar i-am facut un control suplimentar, asa ca la cap asta ne-am linistit. Avand in vedere ca aveti numai o camera, va trebui sa fii foarte atenta si sa cureti bine parul de pe urma pisicii si maxima grija la spalatul mainilor. Plus ca daca ai da pisicul, tu ai suferi foarte tare , si acel animalut este un "pui" al tau si e ca si cand cineva ti-ar cere sa renunti la primul copil in favoarea celuilalt. Mie nu mi se pare corect nici pt animalut , nici pt tine, care ai putea sa suferi o trauma. Oricum, iti doresc sarcina usoara si sa iei decizia corecta. Saphir [gravi] 35 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moka
Nu e vorba sa nu aiba acces, Oz, dar e de preferat sa nu intre in contact unul cu altul in primele luni. In plus regulile de igiena sunt mai stricte, ca odata ce copilul o va lua la sanatoasa prin camera si va duce totul la gura e de preferat sa nu se umple de par de pisica. Totul e OK daca va descurcati.
crede-ma, cunosc foarte bine riscurile pe care le implica o pisica, face parte oarecum din meseria mea. Am incercat un mesaj mai moderat pentru ca nu am vrut sa-mi sara in cap prietenii naturii cu exemple ale unor prieteni care nu au avut probleme cu pisica sau cu povestioare lacrimogene despre sufletelul pisicii. Eu iubesc la nebunie animalele dar nici o secunda nu as pune in pericol sanatatea copiilor mei pentru ele, cred ca este benefic pentru copii sa aiba animale dar dupa o anumita varsta si in conditii rezonabile (casa cu curte sau macar o locuinta mai mare). Intr-un apartament cu o camera 3 persoane vor fi foarte mult si copilul va avea de suferit pentru ca nu are locul lui unde sa inchizi usa si sa fie liniste, mai adauga si pisica cu poluarea de rigoare... Oricat de vaccinata si deparazitata este nu trebuie uitat ca pisica lasa foarte mult par care este inhalat de copil, pisica se linge in toate zonele dupa care se linge pe par...cred ca e greu sa ai conditiile optime pentru un bebelus si apoi pentru copilas cu pisica in asa un loc stramt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu te-as sfatui sa tii pisica in aceeasi camera cu bb. Si stiu ce inseamna sa dai pisica dupa ce te-ai obisnuit cu ea. Am avut si eu una pe care la insistentele familiei si prietenilor am dat-o cu cateva zile inainte sa nasc. I-am dat-o unei prietene la care pot sa ma duc oricand sa o vad. Am plans dupa ea in hohote, dar mi-a trecut repede cum am avut copilul. Apucasem sa aduc un cos pentru copil acasa si bineinteles ca ii interziceam sa se suie in el, iar ea, ca sa ma pedepseasca, acolo s-a dus si a marcat locul. Si altfel nu aveam probleme cu ea de genul asta. Dar cand ar fi vazut si copilul... Manuela si bb Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...