Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Ortansa
Lia,scuza-ma...dar mai rar ai sa vezi un copil facand treaba mare in mijlocul drumului,decat vezi cainii facand asta pe unde apuca, pe trotuare,strazi,langa masini,lifturi etc. Deci ma refer aici la faptul ca fecalele de catel(de cele mai multe ori,mari cat cele de om) le gasesti la tot pasul, chiar sub nasul tau,calci pe ele,tu si copiii tai...cele de copil sunt mai dupa un boschete,mai dupa un copac...:-)) Daca mai adaugam aici si faptul ca,asa cum a spus si Andrada,cainii fac DOAR afara,pe cand copiii fac asta DOAR accidental...e clar o mare diferenta. Normal ca si mamicile ar trebui sa-si invete copiii sa faca treaba mare inainte de a iesi afara face parte si asta dintr-o educatie si o igiena corecte.Eu personal procedez in felul urmator:cand plec la un drum mai lung(de obicei cu masina) iau olita copilului(captusita pe dinauntru cu o punguta) in masina. De obicei plecam afara doar dupa ce a facut treaba mare la WC-fetita cea mare este f. punctuala in privinta asta.La mare pe plaja,cand era mai mica,tot asa ne caram cu olita dupa noi.O data,fiindca o uitasem,am pus-o sa faca in galetusa de nisip si apoi am aruncat-o intr-un tomberon de pe plaja (chiar daca era cam departe).Eu cred ca asa procedez corect.Tin f. mult la respectul de sine in primul rand,respectul fata de copil si in plus ii dau si o lectie de comportament in societate.Nu cred ca trebuie sa minimalizam importanta si gravitatea faptului ca,si am sa ma refer in primul rand la Bucuresti(Ca pe asta il stiu cel mai bine) a devenit atat de murdar SI(Nu Doar) din cauza posesorilor de caini. E ca si cum ati spune:"Aa,copiii fac kk afara,apoi sa faca si cainele meu la fel" Am divagat putin de la subiect...eu nu am nici un "pet",am copii si v-am povestit despre ei.Si asta ma doare cel mai tare de cate ori ma duc acasa in Ro...inainte aveam fobia cutremurelor,acum am inceput sa am fobia KK-ului de caine. EU PERSONAL nu pot sa NU ACUZ proprietarii de caine ca NU PLEACA cu kakatelul in punguta. Vina e a lor si doar a lor.Daca iti respecti casa(e clar asta,deoarece nu-i permiti catelului sa faca kaka in casa) de ce n-ai respecta si strazile,aleile,parcurile,iarba?Nu sunt tot ale tale? Nu traiesti,mergi,plimbi tu si catelul si copiii tai pe ele?A,sau poate gandesti ca pt. asta exista primaria,sa curete strazile.Pai daca te ghidezi dupa aceasta teorie,probabil ca si acasa ai o menajera,care pt. asta e platita:ca sa curete. Pe de alta parte,daca cainele tau ar adulmeca rahatul altui caine(poate nedeparazitat ca al tau) ti-ar conveni sa-ti vina acasa cu tot felul de boli? Eu PERSONAL nu vreau sa pozez nici in Basescu, dar nici in Brigite Bardot... Si atata timp cat copilul meu nu deranjeaza nici un animal,fie el caine sau pisica, am pretentia ca nici ele sa nu-mi "deranjeze" copiii.Fie prin latraturi,muscaturi sau kk pe ghetute. Tot EU PERSONAL nu am in casa nici un animal(am doar o ciripitoare in colivie-si sincer, tare i-as da drumul sa zboare).Prefer ca eu sa fiu cea care le insufla copiilor mei toate acele sentimente de care se vorbea mai sus.Prefer ca primul lor cuvant sa fie MAMA si nu HAMHAM...Asta e parerea mea personala si aplic aceste reguli doar familiei mele.Fiecare face cum ii e mai bine. Numai bine va doresc. P.S.si inca ceva ,ca uitasem:da,trebuie sa ne ferim si de fasole si de orice corp strain care ar putea fi inhalat sau inghitit de copil.Trebuie sa ne ferim si de substantele otravitoare,plante de apartament,oala fierbanda de pe aragaz,apa din cada,piscina,mare,prizele si sursele de curent electric,ferestre si balcoane deschise....si lista poate continua . Cand ai copii trebuie sa ii feresti de multe.Trebuie sa prevezi pericolele posibile si sa le minimalizezi.Sa faci tot ce ti-e posibil pt. siguranta copiilor tai.Eu asa vad meseria de mama. Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Ortansa,eu cred ca ambele comportamente sunt in egala masura deranjante,fara legatura cu frecventa cu care le intalnim,cu locul(in mijlocul strazii sau in boscheti),cu o eventuala egalitate intre copii si catei,la care presupun ca nu gandeste nimeni.Singurii vinovati de aceste manifestari deranjante nu sunt copiii sau cateii,ci adultii lipsiti de bun-simt care-i insotesc. Si iar m-am abatut de la subiect...gramada de scuze. Si fata de copiii nostri si fata de animalele pe care le posedam ar trebui sa ne manifestam intr-un mod responsabil.Eu traiesc cu convingerea ca daca avem deja un animal cand hotaram sa avem un copil,va trebui sa luam niste hotarari responsabile ca sa nu sufere nici copilul nici animalul.Daca nu avem,probabil ca cel mai intelept lucru e sa nu adoptam animale cat copilul este foarte mic. Varianta "da-l!" ar trebui sa fie in momentul in care toate celelalte variante au fost epuizate,fara legatura cu "e greu sa cureti dupa el in fiecare zi,vei fi terminata de oboseala si-asa". Eu si Iepu' am petrecut cate doua luni in foecare an la ai mei acasa,unde sunt doi catei si trei pisici care stau in casa si inca doi catei afara(nu-s din categoria care murdaresc parcurile,ca nu-i lasam pe strada,isi fac nevoile in curte si curata ai mei imediat[:D]) si n-au fost nici un fel de probleme cu Iepu'.E adevarat ca n-au intrat in camera unde stam noi cand mergem la ai mei,sunt spalati periodic,deparazitati si nu-s violenti. In perioada cand Iepu' vorbea mai mult pe limba lui,a invatat uimitor de repede numele tuturor cateilor si pisoilor si nu-i uita de la o vizita la alta.[:)]I-a placut teribil sa le dea ordine cateilor si sa vada cum se "igzecutau" baietzili cuminti.[:)]Acasa in Japonia nu avem animalute si probabil ca foarte curand nu vom adopta din motive de comoditate(cand Iepu' isi va exprima dorinta pe tema asta, vom adopta).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ortansa
Desi am inceput mesajul adresandu-ma Liei,pe parcursul lui m-am referit la modul general si nu Liei in special. Asa ca<lia scuzele de rigoare daca s-a inetels altfel:-) Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Nu m-am sumperat dilok,Ortansa.Scusele nust necesare.[flo] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai am vb cu socrii mei si sapt viitoare pleaca sotul meu la Galati sa o duca !!!! saraca , cred ca simte ca ne despartim ca numai in gatul meu sta (ca un bb)si oriunde ma duc vine dupa mine...... DAR ASTA ESTE !!! ...si pt noi e MAI IMPORTANT BEBELE !!! n-am vrut sa o dau la nici un strain pt ca in toamna ne vom muta si cine stie poate ne luam o casa macar cu 3 camere si atunci cu siguranta o vom lua inapoi.... asa ca pana pe 15 o sa o iubesc cat pt 1/2 an [:)][q] pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pt mine ESTE MAI IMPORTATNT bbul si doar pt faptul ca nu i-am facut vant pisicii nu cred ca sunt o mama mai putin responsabila!Da, stau intr-adevar si curat toata ziua dupa ea,dar asta sa fie cel mai mare bai ca nu ma dor mainile s-o fac.Ar fi fost frumos din partea mea dupa ce ca pisica a fost singurul suflet care mi-a tinut de urat in timpul sarcinii de dimineata pana seara, dupa ce-am nascut sa-i spun:"hai,dispari ca acum nu mai am nevoie de tine". mihaelaH
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIHAELA ai perfecta dreptate , dar noi stam intr-un ap cu o camera si apoi voi face cezariana , deci oricat de mult mi-as dori (si exact ca si la tine a fost -si va ramane primul sufletel al casei )nu o pot tine deocamdata . speram sa ne mutam cat mai repede sa o putem lua inapoi ,ca vreau sa cred ca si intre ea si bb s-a creat o leg si stiu ca ar fi f fericit bb meu si cu ea in casa.... o iubim ca pe copilasul nostru (si numai cei care au animalute stiu cat de mare este atasamentul pt asa sufletele)si stim ca o lasam pe maini bune si la pers care deasemenea o iubesc (ca am stat cu ea o vara intrega la parinti). pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moka
Cat despre problema rahatelului, fetelor, nu sunt de acord. Toti la gramada in parc nu-i un principiu sanatos, vara unde ies eu (desi e un parc extrem de mare) plajistii lasa gunoaie, grataristii la fel, cainarii lasa in urma rahatei, copiii ambalaje de inghetata, biciclistii pet-uri de suc, etc, iar cosuri de gunoi sunt cate unul pe km patrat. Si in plus fiecare se injura cu fiecare, copilul sare pe cearsaful plajistului, cainele sperie copilul, biciclistul darama gratarul si tot asa. Bucurestiul e un oras mare, supraaglomerat iar spatiile verzi sunt extrem de putine, asa ca nu poti sa condamni pe nimeni.
ce ma bucur ca am plecat!
quote:
Nu compara, Oz, cu Timisoara, e un oras pe care poti sa-l bati in orice directie din parc in parc. In plus prefer de o mie de ori un caine la bloc care alearga intr-un parc doua ore pe zi decat unul la curte care se uita cu jind dupa gard.
n-am comparat Timisoara cu nimic, am scris despre ce mi s-a intamplat mie. Nu exista NICI o scuza pentru indivizii care isi aduc cainii intr-un loc amenajat si destinat COPIILOR, acolo unde la intrare exista un semn mare care atentioneaza ca accesul cainilor este interzis. Asa cum am spus in zona exista si un loc amenajat special pentru caini, cu groapa de nisip, obstacole, etc si totusi oamenii continuau sa-si aduca cainii pe locul destinat copiilor. Imi aduc aminte ca inainte sa plec aparuse un gardian public care-si facea veacul prin parc incercand sa indrume proprietarii de caini spre locul amenajat special pentru ei, dar noaptea tot acolo veneau. Cat despre cainele de curte si cel de bloc...da-mi voie sa-ti spun ca nimic nu te opreste sa scoti la plimbare cainele care sta la curte. Cum vad eu problema: cainelul de la bloc i se refuza un drept elementar si anume sa-si faca nevoile ATUNCI cand il apuca, el trebuie sa astepte ora de plimbare sau cheful proprietarului si sa se tina. Am vazut in practica numeroase cazuri de animale cu probleme urinare, din cauza ca trebuie sa se tina pana seara cand vine omul de la lucru. De asemenea sunt frecvente cazurile de caini cu probleme la coloana pentru ca trebuie sa urce si sa coboare scarile.
quote:
Plus ca vara, in parcurile unde nu sunt toalete, cate un copil isi face nevoile dupa fiecare pom. N-am vazut nici un parinte sa plece cu kk in punga, ori egalitatea e doar pentru catei?
trebuia sa ma vezi pe mine! s-a intamplat o singura data dar am pus o punga de plastic pe jos, fata a facut pe punga dupa care am pus acolo si hartia pe care am folosit-o, am strans punga si am aruncat-o. Pe mine nu ma intereseaza ce fac altii! Si apropo de egalitate, nu am sa pun niciodata semnul egal intre un copil si un caine dar putem compara rahateii. Lasand la o parte frecventa si locul aparitiei lor (care au fost deja discutate) putem sa vedem care este impactul lor asupra sanatatii publice. In mod evident rahatul de caine este mult mai periculos decat cel de la copiii pentru ca poate transmite numeroase boli. Problema cea mai mare este ca atunci cand ploua rahatul se dizolva si curge peste tot, iarba, trotuare, etc si formeaza o pelicula de rahat diluat, care, in Ro exista aproape peste tot unde pui piciorul. Mie ideea asta imi ridica parul in cap, voua nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of, cu egalitatea asta nu m-ati inteles, inseamna ca m-am exprimat eu prost. N-are nici o legatura cu comparatia copil/caine, ca doar nu-i cineva absurd sa-i situeze pe aceeasi treapta (desi daca urmariti An. Plann. sunt multi care-si bibilesc patrupedul mai ceva decat copilul). Era o analogie cu o fabula care mie-mi place foarte mult si ma refeream la responsabilitatea de a strange deopotriva dupa noi, copiii nostri sau animalele noastre in locuri publice. Oz, ai perfecta dreptate in cazul parcurilor special amenajate, daca ai alternativa locului tau, ca proprietar de pet n-ai ce cauta intr-un spatiu special amenajat pentru altcineva. Dupa cum am mai zis sunt multi nesimtiti pe lumea asta. Dar daca respectivul gardian si-ar fi facut traba bine si ar fi dat cateva amenzi, vorba circula repede si sa vezi ce curat ramanea locul copiilor. In schimb inversunarea cu care plasezi amaratul de caine doar in curte e putin exagerata, exista zeci de rase care nu supravietuiesc intr-o curte, care n-au fost create pentru curte sau care nu se adapteaza intr-o curte. Iar treaba asta cu... ce bine c-am plecat, ca va scaldati intr-un rahat diluat... hai sa fim seriosi. Am umblat mult prin lumea asta si tot sub kk sunt atunci si francezii si belgienii, ca sunt zone pe la ei (sau erau cand am fost eu) pline de kk. Maluba, bine ca ai gasit o solutie buna pentru pisicuta. Ce-i drept, nici eu n-as fi stat intr-o camera cu bebic si pisoi, dar daca socri tai o vor si o iubesc nu-ti fa griji - o sa se adapteze ea. Poate chiar o sa aveti surpriza sa nu mai vrea sa vina inapoi. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...