Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

quote:
Originally posted by moka
Oz, ai perfecta dreptate in cazul parcurilor special amenajate, daca ai alternativa locului tau, ca proprietar de pet n-ai ce cauta intr-un spatiu special amenajat pentru altcineva.
nu draga, nu ai inteles! Indiferent ce alternative ai daca spatiul este amenajat pentru copii si semnalizat corespunzator NU AI CE CAUTA ACOLO!
quote:
In schimb inversunarea cu care plasezi amaratul de caine doar in curte e putin exagerata, exista zeci de rase care nu supravietuiesc intr-o curte, care n-au fost create pentru curte sau care nu se adapteaza intr-o curte.
nu eu plasez animalul in curte cu inversunare, tu incerci sa convingi (sau sa te convingi) ca un caine este fericit la bloc. Eu iti aduc argumente contra din experienta si cunostintele mele, fara sentimentalisme lacrimogene. Sunt si eu curioasa care sunt rasele alea care nu supravietuiesc la curte? eu nu am nimic impotriva celor care au curte si lasa animalul si in casa, mi se pare un compromis rezonabil, dar animalul are nevoie de spatiu si mai ales are nevoie sa isi faca nevoile atunci cand ii vine si nu de 2 ori pe zi.
quote:
Iar treaba asta cu... ce bine c-am plecat, ca va scaldati intr-un rahat diluat... hai sa fim seriosi.
am zis ca ma bucur ca am plecat vizavi de imaginea de nebunia generalizata pe care ai prezentat-o tu: biciclistul care rastoarna gratarul, cainele care sperie copiii, personajele care se injura, rahateii de caine, hartiile de pe jos... Dar am fost foarte serioasa, fara nici o urma de ironie, cand am vorbit de pelicula de rahat diluat care acopera trotuarele si spatiile verzi din Ro. Cand ai de-a face cu un rahat pe care il vezi poti sa-l ocolesti dar in cazul oraselor mari din Ro densitatea rahateilor este atat de mare si ei se gasesc fie in forma vizibila (proaspeti) fie invizibili (diluati si intinsi pe trotuare) ABSOLUT peste tot. Cateodata va invidiez pentru ca nu aveti habar cat de periculos este pentru sanatatea copiilor.[/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by oz Sunt si eu curioasa care sunt rasele alea care nu supravietuiesc la curte?
???? In Romania? La minus 20 iarna? Mda, toti cainii cu par scurt s-ar simti in largul lor, ce-i drept.
quote:
eu nu am nimic impotriva celor care au curte si lasa animalul si in casa, mi se pare un compromis rezonabil
Ba mie mi se pare impotriva celor mai elementare norme de igiena un du-te vino curte-casa de o suta de ori pe zi intr-o zi ploioasa si cu noroiul pana-n gat.
quote:
dar animalul are nevoie de spatiu si mai ales are nevoie sa isi faca nevoile atunci cand ii vine si nu de 2 ori pe zi.
Este si asta o parte de disciplina. Ritmul il stabileste cainele, ca cere atunci cand vrea. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maluba,chiar daca ti-e greu acum ,cred ca-ti vei da seama f. curand ca ai facut alegerea cea mai buna.Sarcina usoara in continuare(esti pe ultima 100 de m,nu?)si o nastere si mai usoara.
quote:
Originally posted by moka
si ma refeream la responsabilitatea de a strange deopotriva dupa noi, copiii nostri sau animalele noastre in locuri publice. Moka si Mokutza (3 luni)
Deal!Uite,eu am sa sfatuiesc toate mamicile pe care le cunosc sa stranga dupa copiii lor si sa nu-i lase sa se joace in locurile special amenajate cainilor,iar tu la randul tau,vei sfatui toti cunoscutii tai,proprietari de patrupezi sa stranga mizeria dupa ei ,sa nu lase cainii sa zburde in locurile amenajate pt. copii si in gropile cu nisip si sa le puna botnita(la cei care este nevoie,fireste) asa cum prevede legea(din cate stiu eu). Ok? P.S.-sa nu dati cu rosii pt. ce-am zis,n-am spus-o cu rautate,dar mie pur si simplu mi-e frica de cainii de talie mare.Nu pot sa ma controlez deloc cand ii vad,pur si simplu intru in panica.Daca mai sunt si cu copiii dupa mine....Asta e:-( Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moka, tu esti ferm convinsa ca viata perfecta a unui caine este la bloc??? Cred ca fiecare individ cu bun simt care are un caine la curte ii amenajeaza un loc pentru iarna in hol sau in alta parte unde este mai cald, nu este o regula ca daca omul are curte nu plimba cainele prin parcuri si nu are grija de el iarna. Cat despre disciplina legata de nevoile cainelui...el impune ritmul??? hai sa fim seriosi...daca omul nu este acasa de dimineata pana seara ce face cainele? si daca iarna ii trebuie de 2-3 ori pe zi sa se pise, vara bea mai multa apa si ar merge mai des saracu' dar nu se poate ca nu are cine-l scoate. Problema este ca tot ce poti tu oferi unui caine la bloc poate oferi si cel care are curte, DAR el poate lasa cainele afara cand merge la lucru, in felul asta cainele isi face nevoile cand vrea, alearga si latra pe la gard, isi face de lucru si nu se plictiseste...cu alte cuvinte se comporta normal. Iar spre bucuria cetatenilor nevinovati cainele respectiv nu isi face nevoile in mijlocul trotuarului sau in parcul copiilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oz, si atunci ce propui? Sa nu mai existe caini la orase? pt ca sincer, majoritatea traim la boc, nu la curte... Si serios vorbind eu cred ca e mult mai fericit cainele meu in apartament, chiar daca nu il duc decat odata pe sapt in parc, decat al bunicamii care e legat de lant 24 din 24...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ca aveti o discutie importanta, intervin si eu cu o nelamurire: adica sa inteleg ca in Romania, tara in care (inca) traiesc este "nebunie generalizata" ? Si e pardosita cu "rahat diluat" de la ciini in "forma vizibila si invizibila" [ups] si nici apa de ploaie nu il spala ? Iar sanatatea copiilor este pusa in pericol ? [:(] Si nimeni nu face nimic ?!!! [toanerele [V]
quote:
Originally posted by oz
quote:
Iar treaba asta cu... ce bine c-am plecat, ca va scaldati intr-un rahat diluat... hai sa fim seriosi.
am zis ca ma bucur ca am plecat vizavi de imaginea de nebunia generalizata pe care ai prezentat-o tu: biciclistul care rastoarna gratarul, cainele care sperie copiii, personajele care se injura, rahateii de caine, hartiile de pe jos... Dar am fost foarte serioasa, fara nici o urma de ironie, cand am vorbit de pelicula de rahat diluat care acopera trotuarele si spatiile verzi din Ro. Cand ai de-a face cu un rahat pe care il vezi poti sa-l ocolesti dar in cazul oraselor mari din Ro densitatea rahateilor este atat de mare si ei se gasesc fie in forma vizibila (proaspeti) fie invizibili (diluati si intinsi pe trotuare) ABSOLUT peste tot. Cateodata va invidiez pentru ca nu aveti habar cat de periculos este pentru sanatatea copiilor.
[/quote] "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Porumbita
oz, si atunci ce propui? Sa nu mai existe caini la orase? pt ca sincer, majoritatea traim la boc, nu la curte...
tot ce propun eu este sa strangeti mizeriile dupa ei, sa fiti constienti de pericolul pe care il reprezinta si sa nu va mai imbatati cu apa rece sustinand ca sunt super-fericiti inchisi in casa, singuri toata ziua.
quote:
Si serios vorbind eu cred ca e mult mai fericit cainele meu in apartament, chiar daca nu il duc decat odata pe sapt in parc, decat al bunicamii care e legat de lant 24 din 24...
si mie mi se pare inacceptabil sa ti un caine in lant. Dar de ce preferi sa compari cainele tau cu cel din lant si nu cu cel care zburda fericit in curte? E mai fericit al tau atunci?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot am ajuns la "problema" rahatilor de caine diluati sau ne, aflati ca peste tot in lumea asta exista. Si in frumoasa si curata Germanie, exista.[zz] In fond, fiecare face ce vrea. Si cand ma gandesc ce "inocent" a inceput acest subiect: Posted - 22/01/2004 : 22:39:39 "indraznesc sa postez si eu un subiect nou legat de animalute..." Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ortansa Uite,eu am sa sfatuiesc toate mamicile pe care le cunosc sa stranga dupa copiii lor si sa nu-i lase sa se joace in locurile special amenajate cainilor,iar tu la randul tau,vei sfatui toti cunoscutii tai,proprietari de patrupezi sa stranga mizeria dupa ei ,sa nu lase cainii sa zburde in locurile amenajate pt. copii si in gropile cu nisip si sa le puna botnita(la cei care este nevoie,fireste) asa cum prevede legea(din cate stiu eu).
Nu exista in zona unde stau eu locuri special amenajate pentru caini. Exista insa pentru copii si sincer eu n-am vazut niciodata caini pe acolo. De cand a aparut bebicul mergem la plimbare cu totii (in weekend, ca singura mi-e peste puteri sa car si bb si carut si caine de-odata trei etaje cu doua maini). Am o lopetica pe care o iau dupa mine, si cand se intampla sa-i vina cainelui... face doar pe pamant... fac o gropita destul de adanca, depozitez obiectul cu pricina si-apoi o astup. Traim in Rom, nu-ti spun ce-mi aud urechile in momentele alea ca ma ia in balon juma' de parc, dar niciodata vreun posesor de caine... cate o baba, copiii, liceenii... Imi car gunoaiele pana acasa... vreo punga, vreun pet de suc... hartii... cosurile de gunoi sunt fie pline ochi fie ravasite, dar refuz sa car cacatul cainelui. La cos l-as duce fara probleme. Botnita nu-i pun cainelui, e foarte educat, in spatii aglomerate nu-i dau drumul din lesa si mi-e frica sa-i dau drumul cu botnita acolo unde vin doar caini ca dau de vreun cretin ce tine caine doar sa-l puna la bataie si al meu cu botnita nu se poate apara. Cat despre prietenii mei, nu mi-ar mai fi prieteni daca ar face altfel.
quote:
Originally posted by Ortansa P.S.-sa nu dati cu rosii pt. ce-am zis,n-am spus-o cu rautate,dar mie pur si simplu mi-e frica de cainii de talie mare.Nu pot sa ma controlez deloc cand ii vad,pur si simplu intru in panica.Daca mai sunt si cu copiii dupa mine....Asta e:-(
Toti avem fobiile noastre, mie mi-e o frica de paralizez de niste amarati de paianjeni, asa ca te inteleg perfect Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...