Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu mi-am crescut baietelul in acelasi apartament in care aveam doi ciini, dar niciodata acestia nu au intrat in camera copilului, pina el nu a implinit doi ani.Chiar si dupa aceea, le limitam accesul dar era copilul cel care incepuse sa se plimbe prin toata casa ( pe teritoriul ciinilor!!!!).Si nu am avut nici cea mai mica problema, singurul lucru deranjant era ca trebuia sa fac mai multa atentie ptr ca miscarilor copiilor sint mai bruste si ciinilor, daca nu au crescut in acelasi timp cu ei, pot fi f susceptibili.PLus diverse placeri ale copilariei:tras ciinii de coada, urechi, luat jucariile din gura ciinilor, ceea ce acestia din urma nu prea apreciaza, fiind la mijloc si gelozia.Dar cu atentie, s-a rezolvat bine!Plus deparazitari interne din 6 in sase luni!!!Stiu ca o sa spuneti ca otraveam animalele ( ceea ce nu s-a intimplat!!!!!!), dar se transmit asa usor parazitii intestinali, iar la un copil mic e crima curata sa-l expui la asa ceva!Are un copil destule locuri de unde sa ia gardia, oxiuri si toata gama de viermi! Nu stiu daca acelasi lucru se poate spune si despre pisica!!!!!!Care are un par f fin, ce se strecoara peste tot, mai ales in conditiile in care voi aveti o singura camera!Ai cumva posibilitatea sa o tii numai in bucatarie?Cel putin, pina mai creste bb un picut.Cum se face deparazitatea la pisici si ce alte riscuri mai sint???Pisicile ,fiind prin natura lor animale posesive si geloase,ea fiind in casa inaintea copilului, nu va incerca sa se "razbune" pe bebe, ptr afectiunea furata?Astea sint raspunsuri pe care poate numai un medic veterinar si fetele care au avut pisici prin prejma copiilor iti pot da. Eu mi-am spus experienta pe care am avut-o cu ciini si copil.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o pisica birmaneza , pe nume Kity..:))...si nu ne-a incurcat deloc de cand il am pe Vlad, pisica este vaccinata, nu iese afara, Vlad este innebunit dupa ea....se iubesc f mult unul pe altul...si sa-i vezi ce frumos se joaca... Intr-adevar cat a fost bb-eu mic...si cat am putut...l-am ferit sa puna mana pe ea, pe Kity nu am lasat-o la el in camera...totul a fost ok.. Acum cand Vlad are 2.4 ani...nu mai am cum sa-l tin..:),...departe de ea..si nici nu vreau...:)...se joaca prea frumos... asa ca...ce rost avea sa o dam...:) te pup si nastere usoara... [biz][biz][biz] Maria&Vladut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pisica, si ce-i drept nu am inca copil...dar nici nu ne-a trecut prin minte s-o dam cand va veni bebe.... Amintiti-va, cei care aveti bunici la tara, cum e viarta acolo pt. un copil mic: toata ziua in contact cu tot felul de animale...si nu am patit nimic... Avem prieteni cu copii mici care vin la noi si care sar pe pisic si-l trag de coada, ciufulesc, etc...si niciodata, absolut niciodata nu a ripostat....sta ghemuit si indura...ceea ce nu ar suporta de la un om mare..am prieteni care au crescut copil mic langa 2 caini de talie mare (unul ogar afgan, tot cu par fin...)...L-au pazit si l-au vegheat ca pe puiul lor, uneori chiar impiedicand parintii sa-i aplice corectiile necesare. Plus ca am citit studii ca acei copii care cresc avand in preajma un animal, sunt mult mai sociabili, mai adaptabili si mai sanatosi!!!! Va ures succes, V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu puteam sa lipsesc din subect ! Noi avem 2 pisici ... si BB, nu ne-am pus problema sa renuntam la ele. Avem 3 camere. Am facut o separare de teritorii. Adica BB 2 camere, pisicile la bucatarie, teritoriu comun sufrageria. Daca ne jucam cu pisicile sau le periem, schimbam hainele. Se face multa curatenie. Pisicile nu ies afara (musai), si sunt periate regulat (sunt maidaneze). Partea haioasa e ca BB e innebunit dupa pisici ! Rade cu hohote cand se joaca cu ele. A invatat sa le momeasca cu jucarii, le arunca mingii, iar matele alearga dupa ele. E greu, da' se poate, si e frumos ! mama L
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este un subiect delicat si din nefericire nu pot fi decat subiectiva! Am sa incerc totusi sa ma detasez de faptul ca am un cocker si doi copii:o fetita de 11 ani si un baietel de 7 luni.Cand am venit cu cel mic din spital, catelul meu l-a marait si a fost tare nemultumit de noul membru.I-am interzis cu desavarsire sa intre in camera copilului .Nu vreau sa ma lungesc cu vorba,ceea ce vreau eu sa spun ca prezenta unui animal in casa are avantaje si deazavantaje.Tu esti cel mai in masura sa cantaresti si sa apreciezi daca dezavantajele il afecteaza pe viitorul tau puiut.Trebuie sa iei in calcul ca ai o singura camera(deci nu prea ai unde sa tii pisica), ca lasa foarte mult par, ca trebuie sa te speli pe mana ffffff des, ca trebuie sa cureti cearceaful in permanenta de zecile de fire de par si, vrand nevrand atentia cea mai mare o vei da puiutului... daca aveati mai multe camere nu era o problema... Cred totusi ca o pisica in prezenta unui nou-nascut nu este benefica si chiar prezinta pericole(n-ai de unde sa stii cum se va manifesta cand vei veni din spital).Ar fi o solutie, sa dai pisica o perioada de timp la cineva care o va iubi...si s-o recuperezi mai tarziu... Toate cele bune! M.P
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre pisici: ai mare grija unde isi face nevoile, copilul nu trebuie sa aiba acces la ladita cu nisip, pericol de toxoplasmoza care duce la orbire. Ai grija ca ele,mult mai agile decit cainii, prefera sa se cuibareasca in patul micutului. Si eu am avut indoile (am un ciobanesc german) inainte de nastere si am cerut parerea la N pediatrii si N medici veterinari.Toti mi-au spus ca nu e nici o problema daca respect stric anumite reguli de igiena. Acum nu rergret. Bebeul meu are 1,4 ani si Betty este cel mai bun prieten al lui. Primul cuvint pe care l-a spus a fost Biti (cu primul i de la intai). Suporta stoica toate jumulelile lui, o trage de coada, ii da peste bot, o trage de blana..., calca pe ea cind sta lungita, singura ei reactie e sa se fereasca si sa-l pupe pe obraz. Cred ca daca ar iesi singuri pe strada si andrei ar fi amenintat de ceva, si-ar da sufletul ca sa-l apere. In concluzie, cred ca apropierea de un animal are mai multe avantaje decit indepartarea acestuia de copil. Cu conditia ca parintii sa respecte,cu anumite eforturi, acele reguli stricte de igiena, controale la veterinar, deparazitare, etc. si sa nu lase niciodata copil singur cu animalul. Reactiile ambilor sunt imprevizibile, totusi... Adriana "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pisica. Doua sarcini pierdute. Acum is graviduasa. Nu am si nu am avut toxoplasmoza. Nu ma ocup nici de hranitul pisicii si nici de curatatul tavitei. Noaptea, teoretic, nu are ce sa caute in dormitorul in care dorm. Uneori se mai strecoara si doarme pe pervaz. Ziua misuna pe linga mine pe hol, in sufragerie, in bucatarie etc. Nu se atinge de nimic de pe masa (hrana umana etc) Atit tavita pt toate cele mici si mari cit si castronelele cu apa si mincare sunt in baie. De cind sunt insarcinata am incetat cu pupatul bot in bot si tinutul in brate. Pisica nu iese afara si maninca numai hrana pisiceasca. Cu o igiena atenta nu ai problema cu toxoplasmoza. Este evident ca dupa ce nasc nu o sa alung pisicea. (vezi poza e la pagina mea cit ii de blanoasa...asa si zilnic dau cu aspiratorul) cele bune, papa "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...