Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

Oamenii de cand traiesc in locuri mai sigure (case, blocuri, orase)sau departat tot mai mult de natura! Si pt. ca undeva in subconstientul nostru noi apartinem naturii, incercam sa o aducem la noi in casa. Avem plante in ferestre si balcoane, lacuri mici in acvarii, acum s-au mai inventat si acele fantani in cascade ca sa avem muntii mai aproape si ... animalele de casa, pet-uri: pisici, caini, papagali, etc. Totul face bine psihicului, ochiului, sufletului. Oamenii cu asemenea preocupari sunt deosebiti fata de ceilalti, sunt nu stiu cum, altfel...parca mai buni, mai toleranti. De aceea cred ca igiena exagerata ne indeparteaza si mai mult de natura, si mult mai gustos e un fir de iarba mestecat fara a fi spalat, sau pisica care toarce de placere sub palma ta nu sub "degetul" pus cu frica! De altfel s-a spus ca blana de pisica are proprietati curative daca nu ma insel, iar blandetea unui caine poate invinge timiditatea exagerata a unui copil. E bine sa fim cat mai aproape de natura, chiar daca te speli cu Dove si miroase f. frumos, e artificial , ma intelegi? Viorela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by anca tanasica
Exista mult mai multe avantaje ca BB sa creasca alaturi de un animal decat dezavantaje...
in conditii optime da! dar cand 3 persoane stau inchesuite intr-o camera si colac peste pupaza mai este si o pisica, ma tem ca situatia devine periculoasa. Pisica nu poate fi fericita in acest mediu, mult prea stramt pentru nevoile ei, devine geloasa pe copil si nu are unde sa-si consume energia. Bebelusul are nevoie de curatenie exemplara, iar in aceasta situatie este foarte greu de tinut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz
quote:
Originally posted by moka
Fericirea animalelor din categoria "pet" nu depinde de curte, spatiu, mancare, conditii, etc, (astea sunt doar nevoi) ci de atentia si dragostea celui care le detine. "Pet"-ul nu este un obiect, un bibelou si nici un animal salbatic, el depinde de farama de afectiune pe care poti sa i-o acorzi. Studiez animalele si psihologia lor de foarte mult timp si n-am vazut niciodata fericirea in ochii unui caine in lant sau ai unei pisici cuibarita in sura.
Nu stiu unde ai studiat tu psihologia pisicii dar ceea ce spui tu aici este foarte fantezist. Deci, fericirea pisicii nu depinde de satisfacerea nevoilor ci de iubirea stapanului? Pisica este un animal, satisfacerea nevoilor este pe primul loc, iar pisica este un animal care isi marcheaza teritoriul si care sufera atunci cand este invadat. O pisica nu poate fi 'fericita' (aici putem discuta la nesfarsit ce inseamna fericirea pisicii) daca este inchisa intr-un spatiu mic fara sansa sa hoinareasca, sa-si satisfaca curiozitatea. sa vaneze (sau sa incerce sa vaneze) o vrabie, un soarec, etc. In viziunea mea o pisica cu nevoile satisfacute (si implicit 'fericita') este una care are o casa, poate sa hoinareasca in voie, sa vaneze, sa se catere in copaci, vine la ora mesei si mananca pe saturate dupa care isi face siesta in prezenta stapanilor care o iubesc si o rasfata. O pisica are nevoie de SPATIU in primul rand si apoi de dragoste. Hai sa luam exemplul unui 'animal' si mai dezvoltat si dependent de dragoste, OMUL, chiar crezi ca un om este fericit daca este inchis intr-un spatiu mic, fara intimitate, fara sansa de al parasi, oricat de multa dragoste i se ofera? Textele astea parca sunt menite sa te convinga ca de fapt pet-urile nu au nevoie decat de dragoste si nu trebuie sa ne simtim deloc vinovati daca le lipsim de nevoile lor doar pentru comoditatea noastra.
Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pui OMUL in categoria "pet"? Naspa! Nu e deloc o comparatie sanatoasa si e si pe langa subiect. Oricum conform pledoariei tale inteleg ca aurolacii si homelesii sunt foarte fericiti: au spatiu, miscare, mancare, haine... La fel si maidanezii, plesnesc de fericire! Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand am nascut-o pe Ioana, stateam intr-un apartament cu o camera. Aveam si un motan, Buha, pe care nu l-am dat, dar caruia i-am limitat accesul in camera in primele luni. Asa ne-a sfatuit pediatra. Cand a implinit Ioana cinci luni, ne-am mutat la doua camere. Cu tot cu Buha. Acum il mai avem si pe Zorro (alt motan, salvat de sotul meu de la o moarte sigura prin inghet). Motanii nu intra in camera copilului decat accidental. Fiarele dorm cu noi in camera. Ioana e perfect sanatoasa si socializeaza cu motanii in sufragerie, care e si camera de joaca a copilului. Pisoii sunt deparazitati si vaccinati, nu ies afara, decat cel mult in scara blocului. Ii iubim tare mult pe amandoi si nu ne da prin cap sa renuntam la vreunul. Suntem mai atenti la igiena si asta e! Cat cu pericolul la care imi expun copilul, o sa vad ce e de facut cand va aparea problema. Ne confruntam cu riscuri in fiecare zi. Nu cred ca o matza e mai periculoasa decat, sa zicem, chimicalele din alimente. Parerea mea! Trisha
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! sunt mai confuza decat atunci cand am postat acesta tema. insa crystinne - esti sigura ca e de la un fir de par ??? ca eu nu prea cred, mai ales ca zici ca nici nu era asa apropiata de pisici. parerea mea este ca nimeni care se hotaraste sa aiba un animalut nu ar trebui sa se gandeasca ce "rau" pot face ele.eu zic ca, conteaza alte lucruri cum ar fi : devotamentul, atasamentul, dragostea care ti-o ofera,momentele cand te destind... rau se poate intampla la orice pas, oricand si oricui si cu cat ne gandim ca o sa o patim cu atat , cred eu, cu atat nu scapam. iar in ceea ce priveste nevoile unui animal.....oricine poate arunca o bucatica de mancare, sau eu stiu ,dar ca si noi vor si ele macar un pic de caldura sufleteasca. o zi calduroasa ! pupici pt bebici,mamici si burtici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moka
Pui OMUL in categoria "pet"? Naspa! Nu e deloc o comparatie sanatoasa si e si pe langa subiect. Oricum conform pledoariei tale inteleg ca aurolacii si homelesii sunt foarte fericiti: au spatiu, miscare, mancare, haine... La fel si maidanezii, plesnesc de fericire!
eu am senzatia ca nu vrei sa intelegi ce am scris. Nu am pus omul in categoria pet, l-am luat de exemplu pentru ca este in mod clar mai dependent de dragoste decat o pisica, si totusi nu poate fi fericit daca este consemnat intr-un spatiu strans cu multa dragoste. Mai citeste o data ce am scris si ai sa vezi ce inseamna o pisica fericita, care isi satisface nevoile si este iubita. Si daca este sa raspund sincer cred ca o pisica maidaneza poate fi mai fericita decat una inchisa in casa, in masura in care reuseste sa faca rost de mancare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by MALUBA
rau se poate intampla la orice pas, oricand si oricui si cu cat ne gandim ca o sa o patim cu atat , cred eu, cu atat nu scapam.
Corect, dar daca iesi pe strada si-ti cade o caramida in cap, nu stiai ca o sa-ti cada, pe cind daca copilul tau face, Doamne fereste!, vreo boala care tu stiai ca se poate lua de la pisica... Ideea era ca macar de riscurile de care il poti pazi sa il pazesti! Acuma tu nu te supara, faci cum crezi tu..., poate ca eu sint mai prapastioasa, ceea ce nici nu e de mirare avind in vedere cite "prapastii" am mai vazut... Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o pisica dar nu are voie in casa. Cand Julian a venit pe lume a incercat sa il zgaraie cand i l-am aratat... shi nici nu imi place sa o las in casa din cauza parului care ii cade shi este foarte periculos pt bb... mai ales in perioada in care se taransc pe jos. Daca chiar vrei pisica tzine-o departe de bb... Am o prietena care a avut foarte multe probleme medicale de cand a fost mica din cauza la un par de pisica inghitzit shi neeliminat afara. Grija cu animalele de casa... sunt dragutze shi periculoase. Gabbriela & Julian [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

grea decizie![bang] acum iti povestesc din experienta mea: posesori de pisica blanda, draguta, acum e si in etate si avem si un bb mic de 5 luni. avem 2 caere, dar tot nu mi se pare suficient spatiu. ei stau complet izolati unul de celalalt, fac si eu cat pot de des curat, dar asta nu inseamna ca nu am gasit fire de la matza prin cele mai diverse locuri, si asta ma scoate din minti. ma gandesc cu groaza la perioada in care bb va incepe sa mearga si sa linga tot ce gaseste! iar pisica nici nu se pune problema sa o dam ( eu i-as face vant, fie vorba intre noi), ca e a sotului si innebuneste fara ea, iar el nu e de acord ca pisica e un rau pt copil. eu nu vreau sa risc cu nimic sanatatea copilului meu. Oana si bb Erik http://community.webshots.com/user/oana_noemi http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...