Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

Inca o intrebare, fetelor, ce inseamna primele luni de viata? Doua,3 sau mai multe? Ca eu as vrea ca atunci cand Matei are 4 luni sa o aduc inapoi pe Tasha. Noi stam in 2 camere si pisica avea acces cam peste tot, dormea cu noi in pat, dar daca o sa fac mai multa curatenie, o sa fie oare vreo problema?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Imi permit sa raspund si eu. Nu va recomand sub nici o forma copil mic si animal in acelasi apartament.La casa sunt alte conditii.Am avut 7 ani pisica si stiu ce vorbesc.Dupa 2-3 ani am inceput sa nu mai pot respira fara medicamente.Am devenit dependenta de Bixtonim fara de care nu puteam dormi si eram foarte nervoasa.Abia dupa 6 ani (cand ajunsesem la limita de astm)am descoperit ca am dobandit alergie grava la par de animale si praf(nu am avut antecedente in familie).Dupa tratament si mutarea de acasa(am preferat sa ma mut cu soacra pentru ca nu aveam ce face cu pisica, iar alergenul dispare dupa f mult timp din casa), alergia a cedat dar nu se va vindeca niciodata.Acum am titru' crescut de anticorpi ceea ce a facut sa ii transmit fiului meu o predispozitie catre alergii (indiferent de ce tip).Daca mie mi s-a intamplat vi se poate intampla si voua.Ganditi-va de doua ori cat rau poate face unui nou nascut daca un adult poate pati asa. Iubesc f mult animalele si cred ca un copil se dezvolta mai bine in preajma unui animalut.Dar in conditiile in care nu ii este pusa in pericol sanatatea.Medicul mi-a spus ca pisica e cea mai proasta alegere. Multumesc Sanatate maxima Andreea & Octaveatza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut (si am) alergie la praf de casa si par de animale dar ma tratez. Se fac niste vaccinuri dupa o schema foarte complicata dar dupa tratament nu mai ai crize. Medicul care m-a tratat pe mine mi-a zis ca alergici suntem toti!!! Problema cu alergia e ca se manifesta prin contact prelungit cu alergenul pe fondul unei sensibilizari a organismului (raceli, stres, hipovitaminoze, etc.). Tratamentul consta in desensibilizarea organismului si in inlaturarea factorului care a creea o bresa in sist.imunitar. Eu am facut tratamentul acum 10 ani si de atunci nu am mai avut nici o problema. Ce-i drept crizele prin care am trecut mi-au dat de gandit si de atunci evit stresul si mananc "bine". Alergia e ce-i drept o mare problema dar se trateaza... Anca si bebelina Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by oz
quote:
Originally posted by mihaelabebe
... dar reformulez intrebarea in cazul in care ai luat boala, ai devenit imuna, anticorpii se transmit si la bb-i sau nu?
nu stiu daca anticorpii se transmit la copil, nu am auzit nimic despre asta, mi se pare oarecum irelevant pentru ca singurul pericol este la fete cand gravide sau in cazul in care imunitatea este grav afectata. Oricum daca mama are anticorpi copilul este protejat in viata intrauterina, dupa aceea nu prea cred. Daca te intereseaza tare as putea cauta.
Se face atata caz despre anticorpii de care copilul beneficiaza prin laptele matern de parca ar fi niste entitati pe care bebicul trebuie sa le consume zilnic, ca pe aer. Totusi, eu nu am gasit nicaieri un articol documentat despre aceasta problema. Daca ai vreun link pro sau contra dami-l si mie te rog ca ma astenizeaza sloganurile si vreau sa stiu ce sa raspund la replica de care sunt deja satula cu anticorpii. Plus ca din cati bebici stiu eu sau experiente povestite n-am reusit sa trag concluzia ca bebicii alimentati artificial ar fi mai bolnaviciosi decat ceilalti. Cat despre parcuri, sunt intr-adevar WC-uri pentru caini tot atat cat sunt si pentru oameni. Educatia nu vine de la sine, iar bunul simt (cine il are) trebuie sa fie completat de o dotare adecvata. Asa ca pana cand in parcuri nu for fi delimitate zone clare: de caini, de plimbare, de copii, de plaja, etc, dotate corespunzator nu poti sa acuzi stapanul de caine ca n-a plecat cu kakatelul in punguta acasa. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, cam asta vreau si eu sa zic. Si eu am papat doar formula ca mama n-a putut sa ma alapteze si toata copilaria mea am haladuit de dimineata pana seara ca nu-mi placea in casa, plus ca am stat cand la tara cand la oras si nu m-am imbolnavit de nimic. Si exemple din astea sunt nenumarate, asa ca de-aia ma intreb conform carei statistici sau argumentari stiintifice anticorpii astia fac minuni? Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Laptele matern are o componenta ideala si contine hidrocarburi usor asimilabile, grasimi (inclusiv cholesterol), proteine (inclusiv anticorpi sau imunoglobuline), vitamine, substante minerale, fermenti, hormoni si factori antibacterieni." uite si un link: http://www.drgreene.com/21_552.html Eu nu cred ca mai exista vreun doctor pediatru (sau de oricare alt tip) care sa conteste existentza anticorpilor in laptele matern. Dar sint anumiti anticorpi care trec in lapte si care te protejeaza de anumite boli. Nu inseamna ca bebeul este protejat de ex de varicela numai pentru ca mama a capatat imunitate la 5 ani...etc. Anticorpii, interferonul nu fac in general minuni, dar ajuta sistemul imunitar atunci cind este atacat de bacterii, virusuri. Si mai cred ca nu trebuie sa asteptam amenajari speciale ca sa stringem dupa ciini (ajunge o pungutza cu nod). Spatiul citadin se creeaza de obicei in jurul oamenilor nu al animalelor. Spre protectia oamenilor (mai ales a celor mici) sint impuse masurile de igiena. Iar bunul simt nu trebuie sa fie neaparat intretinut de dotari adecvate. Il ai sau nu-l ai. Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord sunt cu Andrada,de ce sa fie necesare dotari speciale ca sa cureti mizeria dupa un caine,o punga e de ajuns,iar acum sunt peste tot cosuri de gunoi,macar de asta nu ne mai putem plange,la noi in fata blocului trebuie sa facem slalom printre "rahatii"care sunt la tot pasul,e ceva de-a dreptul ingrozitor.Bietii copii nici nu pot alerga in voie,vesnic sunt atentionati"ai grija,vezi unde calci,uite,caca de caine!"Daca sunt asa mari iubitori de caini,oare de ce nu curata mizeria patrupedelor care le poseda?Le e sila cumva?Eu imi invat copilul sa nu arunce pe jos nimic,nici macar guma de mestecat,iar "rahatii"sunt peste tot,ne bucuram cand ploua ca se mai dizolva si pier.Scuze,dar m-am enervat,detinatorii de animale pledeaza atat pentru ele,dar nu am vazut nici unul sa stranga dupa,oare de ce?Ni s-a intamplat sa gasim in lift si la usa liftului o mizerie de nedescris,bineintele ca o zi nu s-a putut folosi liftul,dar stapana sau stapanul a vazut ce a facut animalul,ca doar era cu el si n-a binevoi sa vina sa curete,a asteptat ziua femeii de serviciu ca sa curete ea.Sunt convinsa ca astfel de lucruri de intampla si altora,iar scuze de genul"n-a mai putut sa se tina,era singur de prea mult timp in casa,dar de obicei nu face asa ceva"ma fac sa simt ca ori eu nu sunt normala ca nu pot intelege astfel de lucruri,ori s-a ajuns la un grad de nesimtire care depaseste cu mult puterea mea de intelegere. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by moka
Cat despre parcuri, sunt intr-adevar WC-uri pentru caini tot atat cat sunt si pentru oameni. Educatia nu vine de la sine, iar bunul simt (cine il are) trebuie sa fie completat de o dotare adecvata. Asa ca pana cand in parcuri nu for fi delimitate zone clare: de caini, de plimbare, de copii, de plaja, etc, dotate corespunzator nu poti sa acuzi stapanul de caine ca n-a plecat cu kakatelul in punguta acasa.
Inainte sa plec din Timisoara, primaria a amenajat cateva locuri pentru caini pe langa niste parcuri. In zona unde stateam s-a facut un parc foarte frumos pentru copii care avea un semn mare la intrare care spunea: Accesul cainilor interzis! Ei bine, cei care isi plimbau cainii pe acolo inainte de amenajarea parcului au considerat ca nu este nici un motiv sa-si opreasca cainii sa pise stalpii de la jucariile amenajate pentru copii, sa-si faca nevoile in groapa de nisip si sa-i dea pe tobogan. Chiar am intrebat pe unii dintre ei de ce nu merg la locul amenajat pentru caini si mi-au zis ca ei acolo vin de mult timp si locul pentru caini e prea departe (cam 7 minute de mers pe jos). Culmea!! este ca unii veneau cu cainele si copilul in acest parc si gaseau foarte firesc sa se joace copilul in rahatul cainilor. Cand imi amintesc de subiectul asta imi creste tensiunea!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Eu nu cred ca mai exista vreun doctor pediatru (sau de oricare alt tip) care sa conteste existentza anticorpilor in laptele matern. Dar sint anumiti anticorpi care trec in lapte si care te protejeaza de anumite boli. Nu inseamna ca bebeul este protejat de ex de varicela numai pentru ca mama a capatat imunitate la 5 ani...etc. Anticorpii, interferonul nu fac in general minuni, dar ajuta sistemul imunitar atunci cind este atacat de bacterii, virusuri.
Cred ca se exagereaza foarte mult chestia asta cu alaptatul. Cea mai mare cantitate de anticorpi (in jur de 90%) sunt in colostru, adica secretia din primele zile dupa nastere, apoi restul in lapte pe parcursul alaptarii. Cum vad eu treaba asta, din punct de vedere imunologic nu exista o diferenta semnificativa daca mama a alaptat 2 luni sau 2 ani atata timp cat copilul a beneficiat de colostru. Cred ca imbolnavirile mai frecvente la copiii hraniti cu biberonul vin din igiena necorespunzatoare si nu din lipsa imunitatii. Eu nu am alaptat decat foarte putin, 3 saptamaini pe primul, 10 zile pe al 2-lea copil si sunt foarte sanatosi. Fiica-mea a facut o amigdalita la 3 ani si a fost prima data cand a fost bolnava si a avut febra. Nu au avut otite, 'rosu-n gat' si alte chestii din astea niciodata. Intrebarea initiala cu anticorpii era legata de anticorpii fata de toxoplasmoza (cel putin asa am inteles eu) si nu despre anticorpi la modul general.
quote:
Si mai cred ca nu trebuie sa asteptam amenajari speciale ca sa stringem dupa ciini (ajunge o pungutza cu nod).
asa cred si eu. E vorba de bun simt, daca ai animal esti responsabil pentru el si nu este vina nimanui ca ai hotarat sa ai caine la bloc, de ce trebuie sa calce altii in rahati? si faptul ca nimeni nu strange nu este o scuza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...