Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CU SAU FARA ANIMALE????


Recommended Posts

Multumesc pentru anticorpi. Stiu ca intrebarea initiala a fost pentru toxo, am deviat putin de la subiect doar pt ca ma obsedeaza lozinca asta cu alaptatul si imunitatea si mi se parea putin exagerata fara insa a avea cunostinte medicale in tema. Cat despre problema rahatelului, fetelor, nu sunt de acord. Toti la gramada in parc nu-i un principiu sanatos, vara unde ies eu (desi e un parc extrem de mare) plajistii lasa gunoaie, grataristii la fel, cainarii lasa in urma rahatei, copiii ambalaje de inghetata, biciclistii pet-uri de suc, etc, iar cosuri de gunoi sunt cate unul pe km patrat. Si in plus fiecare se injura cu fiecare, copilul sare pe cearsaful plajistului, cainele sperie copilul, biciclistul darama gratarul si tot asa. Bucurestiul e un oras mare, supraaglomerat iar spatiile verzi sunt extrem de putine, asa ca nu poti sa condamni pe nimeni. Nu compara, Oz, cu Timisoara, e un oras pe care poti sa-l bati in orice directie din parc in parc. In plus prefer de o mie de ori un caine la bloc care alearga intr-un parc doua ore pe zi decat unul la curte care se uita cu jind dupa gard. Acuma eu nu vreau sa fac echipa cu toti proprietarii de animale, sunt multi nesimtiti pe lumea asta si eu ma lovesc de ei in fiecare zi. N-am sa generalizez considerandu-i pe toti nevinovati, buni si drepti, dar nici nu-mi plac generalizarile de genul... toti sunt nesimtiti. Plus ca vara, in parcurile unde nu sunt toalete, cate un copil isi face nevoile dupa fiecare pom. N-am vazut nici un parinte sa plece cu kk in punga, ori egalitatea e doar pentru catei? Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Andrada
quote:
Originally posted by moka
..........ori egalitatea e doar pentru catei? Moka si Mokutza (3 luni)
nici o egalitate pentru catei!!!! Ii toleram dar nu le dam locul in autobuz sau parlament! L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Deci consideri ca e-n regula ca tinerii cetateni sa-si faca nevoile prin parcuri,iar parintii sa nu stranga dupa ei?[hc]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici vorba!!! Fireste ca toata lumea trebuie sa stringa dupa toti membrii familiei (copii, pisici, broaste testoase, etc). Numai ca in mod normal copilul face la oala si catelul in parc. Si egali tot nu sintem..... Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Lia
quote:
Originally posted by Andrada
quote:
Originally posted by moka
..........ori egalitatea e doar pentru catei? Moka si Mokutza (3 luni)
nici o egalitate pentru catei!!!! Ii toleram dar nu le dam locul in autobuz sau parlament! L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Deci consideri ca e-n regula ca tinerii cetateni sa-si faca nevoile prin parcuri,iar parintii sa nu stranga dupa ei?[hc]
Eu, dupa umila-mi parere, cred ca e o reactie in lant: atita timp cit adultii nu se vor rusina sa-si satisfaca nevoile fiziologice in lucuri publice deschise(parcuri, strazi, etc.), nu vor intelege necesitatea existentei, folosirii si intretinerii corespunzatoare a toaletelor publice pt.ei, odraslele lor si ciinii lor ( se subintelege ca toaletele nu sint pt. catei[:D]), de aceea nici nu vor cauta sa repare "accidentele mirositoare" ale acestora, adica sa stringa kkteii, pe romaneste. E chestie de educatie elementara. Cit despre convietuirea cu animale de companie in spatii mici(garsoniere, ap. cu 2 cam), fiecare ia pina la urma decizia care i se pare mai potrivita, dar eu, una, desi mor dupa pisici, cind am stiut ca sint insarcinata, am hotarit: nu animale in casa la copil! E mai sanatos, de ce sa-mi asum riscuri inutile? Cine ma obliga? Omul e om si animalele au fost create sa-l slujeasca pe om, sa-i aduca foloase omului, nu invers! Oricit imi plac animalele, n-am sa pun niciodata dragostea pt.ele in balanta cu dragostea pt. copil, nu as sovai nici o clipa sa pun in primul plan copilul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Andrada
Nici vorba!!! Fireste ca toata lumea trebuie sa stringa dupa toti membrii familiei (copii, pisici, broaste testoase, etc). Numai ca in mod normal copilul face la oala si catelul in parc. Si egali tot nu sintem..... Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Da' cine sustinea ca stem egali cu cateii sau testoasele?ca mie mi-a scapat[:)] Presupun ca teoria cu "in mod normal copilul face la oala iar catelul in parc" are valoare doar in cazurile in care intr-adevar copilu' nu obisnuieste sa faca pe unde il apuca,pen' ca daca si cupilu' face bine-merci in parc,ajungem la concluzia ca lucrurile stau in mod identic si-n cazu' in care suntem posesorii unui catel si-n cazu' in care avem copil,fara legatura cu frecventa cu care acestia isi fac nevoile-n parc(catelu' in fiecare zi,cupilu' probabil doar de trei ori pe saptamana[:D]). Scuze pentru devierea de la subiect si o zi buna tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, eu iubesc f mult animalele, mai ales pisicutele, am avut 2 motanei, dar stateam la casa si ei erau mai mult pe afara, veneau acasa cand aveau chef si ca sa manance, sa doarma sau cand era timp urat afara, altfel nu-i puteam tine in casa, eu nu i-am castrat, nici nu le-am smuls gherutele, nu mi se pare normal. AM renuntat la ei pt ca venea bebe si pe langa pericolul toxoplasmozei, pt care eu din fericire am anticorpi, mi-a fost frica de par (eu cunosc un copil care a murit langa mine in spital cand eram copil de la chisturi hidatice), de zgariaturi pt ca pisoii mei zgariau tot timpul din joaca desi le taiam unghile si de ce nu chiar de paraziti si alte boli. E adevarat ca ei simteau ca sunt gravida si pisoiul meu preferat dormea cu f mare grija pe burta mea, totusi mi-a fost frica mai mare decat atasamentul pt ei, mai ales ca ne-am mutat la apartament cu 2 camere: sufragerie si dormitor. Ei nu ar fi suportat sa stea inchisi intr-un astfel de loc ar fi innebunit. deci nu te pot sfatui pt ca te inteleg si acum imi dau lacrimile cand ma gandesc la ei, dar eu consider ca am facut bine pt bebe si o sa ammai incolo alte animale, chiar un catelus cand e si el mai marisor pe la vreo 5 anisori. pupici si succes la luarea deciziei celei mai bune pt voi, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

prin laptele de mama se transmit copilului si celule ale sistemului imunitar si anticorpi pana la 6 luni. Adica pana cand sistemul digestiv la bebelusi e nedezvoltat, prin asta intelegand PERMEABIL (nu are enzime care taie proteinele de exemplu, iar anticorpii sunt proteine, el practic nu digera ci "absoarbe") astfel ca el pur si simplu primeste diverse molecule (proteine, lipide, glucide, minerale, vitamine), celule de la mama intr-o compozitie care este cea mai potrivita pt bebelus. Este perfect adevarat ca in colostru este o concentratie f mare de anticorpi, dar pana la 6 luni -varsta la care deja digera orice-, copilul primeste de la mama si anticorpi si nutrimente si celule imunitare si compozitia laptelui de mama e cea mai optima pt corpul bebelusului. Laptele praf nu are anticorpi si nici celule imunitare. Eu sunt exemplul clar de copil nealaptat si care a fost bolnav toata copilaria... Bineinteles ca se bate toba in mod exagerat pe alimentarea asta naturala si pot fi si mari dezavantaje cand mama transmite prin lapte ceva ce ii poate dauna f rau bebelusului, dar in principiu laptele de mama e cel mai potrivit aliment pt bebelusi pt ca la nivel molecular e perfect pt el. pupici, allya si alex-dinu (28 oct 2003) http://community.webshots.com/user/allyalex
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa spun ca parinti care strang rahatul copilului din iarba am vazut(eu sunt una dintre ei),dar posesori de caini care sa faca asta nu am vazut niciodata.Cum as putea sa nu fac asta,doar copilul meu se joaca acolo impreuna cu alti copii?Si sunt,asa cum a mai spus cineva mai devreme, exceptii,cand un copil face o anumita nevoie afara,de regula face la oala sau la wc,acasa,pe cand un caine pentru asta este scos afara,in principiu. dori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia,scuza-ma...dar mai rar ai sa vezi un copil facand treaba mare in mijlocul drumului,decat vezi cainii facand asta pe unde apuca, pe trotuare,strazi,langa masini,lifturi etc. Deci ma refer aici la faptul ca fecalele de catel(de cele mai multe ori,mari cat cele de om) le gasesti la tot pasul, chiar sub nasul tau,calci pe ele,tu si copiii tai...cele de copil sunt mai dupa un boschete,mai dupa un copac...:-)) Daca mai adaugam aici si faptul ca,asa cum a spus si Andrada,cainii fac DOAR afara,pe cand copiii fac asta DOAR accidental...e clar o mare diferenta. Normal ca si mamicile ar trebui sa-si invete copiii sa faca treaba mare inainte de a iesi afara face parte si asta dintr-o educatie si o igiena corecte.Eu personal procedez in felul urmator:cand plec la un drum mai lung(de obicei cu masina) iau olita copilului(captusita pe dinauntru cu o punguta) in masina. De obicei plecam afara doar dupa ce a facut treaba mare la WC-fetita cea mare este f. punctuala in privinta asta.La mare pe plaja,cand era mai mica,tot asa ne caram cu olita dupa noi.O data,fiindca o uitasem,am pus-o sa faca in galetusa de nisip si apoi am aruncat-o intr-un tomberon de pe plaja (chiar daca era cam departe).Eu cred ca asa procedez corect.Tin f. mult la respectul de sine in primul rand,respectul fata de copil si in plus ii dau si o lectie de comportament in societate.Nu cred ca trebuie sa minimalizam importanta si gravitatea faptului ca,si am sa ma refer in primul rand la Bucuresti(Ca pe asta il stiu cel mai bine) a devenit atat de murdar SI(Nu Doar) din cauza posesorilor de caini. E ca si cum ati spune:"Aa,copiii fac kk afara,apoi sa faca si cainele meu la fel" Am divagat putin de la subiect...eu nu am nici un "pet",am copii si v-am povestit despre ei.Si asta ma doare cel mai tare de cate ori ma duc acasa in Ro...inainte aveam fobia cutremurelor,acum am inceput sa am fobia KK-ului de caine. EU PERSONAL nu pot sa NU ACUZ proprietarii de caine ca NU PLEACA cu kakatelul in punguta. Vina e a lor si doar a lor.Daca iti respecti casa(e clar asta,deoarece nu-i permiti catelului sa faca kaka in casa) de ce n-ai respecta si strazile,aleile,parcurile,iarba?Nu sunt tot ale tale? Nu traiesti,mergi,plimbi tu si catelul si copiii tai pe ele?A,sau poate gandesti ca pt. asta exista primaria,sa curete strazile.Pai daca te ghidezi dupa aceasta teorie,probabil ca si acasa ai o menajera,care pt. asta e platita:ca sa curete. Pe de alta parte,daca cainele tau ar adulmeca rahatul altui caine(poate nedeparazitat ca al tau) ti-ar conveni sa-ti vina acasa cu tot felul de boli? Eu PERSONAL nu vreau sa pozez nici in Basescu, dar nici in Brigite Bardot... Si atata timp cat copilul meu nu deranjeaza nici un animal,fie el caine sau pisica, am pretentia ca nici ele sa nu-mi "deranjeze" copiii.Fie prin latraturi,muscaturi sau kk pe ghetute. Tot EU PERSONAL nu am in casa nici un animal(am doar o ciripitoare in colivie-si sincer, tare i-as da drumul sa zboare).Prefer ca eu sa fiu cea care le insufla copiilor mei toate acele sentimente de care se vorbea mai sus.Prefer ca primul lor cuvant sa fie MAMA si nu HAMHAM...Asta e parerea mea personala si aplic aceste reguli doar familiei mele.Fiecare face cum ii e mai bine. Numai bine va doresc. P.S.si inca ceva ,ca uitasem:da,trebuie sa ne ferim si de fasole si de orice corp strain care ar putea fi inhalat sau inghitit de copil.Trebuie sa ne ferim si de substantele otravitoare,plante de apartament,oala fierbanda de pe aragaz,apa din cada,piscina,mare,prizele si sursele de curent electric,ferestre si balcoane deschise....si lista poate continua . Cand ai copii trebuie sa ii feresti de multe.Trebuie sa prevezi pericolele posibile si sa le minimalizezi.Sa faci tot ce ti-e posibil pt. siguranta copiilor tai.Eu asa vad meseria de mama. Ortansa-de[copil][copil]X mamica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...