Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lupta contra mizeriei umane&fizice din maternitati


Recommended Posts

si spitalele romanesti. se discuta mult despre spaga, conditiile mizere din maternitati, spitale de pediatrie si spitale, in general. toata lumea e de acord ca ar trebui sa protestam, dar CUM sa protestam? intrebare: care sunt metodele legale de protest (juristi de pe forum)? inafara de protestul stradal (mitting...) care cred eu ca nu e foarte eficient pentru ca nu se vorbeste de el decat la niste buletine de stiri si atat, intreb: nu s-ar putea face un soi de scrisoare deschisa/inchisa catre forumurile internationale (UNICEF, chiar si Guvernul Romaniei ca sa nu avem surpriza, in cazul unui scandal, sa se spuna cu nonsalanta ca ai nostri conducatori nu sunt informati de conditiile din spitalele&maternitatile romanesti...) in care sa incepem cu legislatia din Romania referitoare la drepturile mamelor si a copiilor (medicamente gratuite, spitalizare gratuita...) si in care sa continuam cu povestile triste traite de multe din noi? credeti ca e eficient? ca am putea face cu-adevarat ceva? sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Parerea mea sincera e ca noi nu putem face nimic. Doar cei din interior pot face ceva. Bine, nu toti, dar destui. Si au inceput deja sa faca. Uite, datorita/gratie/multumita personalului medical de la Ploiesti s-a alocat o suma foarte mare pentru utilarea si amenajarea maternitatilor din tara. Se va mai rezolva ceva din mizerie in sensul propriu al cuvantului. Coruptia e atat de inradacinata in sistemul asta, ca orice tentativa a noastra ar fi sortita esecului, dupa parerea mea. Dar cred ca isi vor rupe singuri gatul o parte din ei, sa fie exemplu si pentru altii. Manuela si bb Costin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de reactie e o forma de complicitate. O aprobare tacita a ceea ce se intimpla linga tine. Cu riscul de a parea ciudata,eu nu ma pot stapini sa intervin nici daca vad o mamica lovindu-si copilul pe strada... Asa ca, CE SI CUM FACEM sa aratam societatii si,mai ales, celor care ne conduc, CA NE DOARE? Mihulet are dreptate,un mitin nu rezolva mare lucru. Mai ales ca el poate fi manipulat de diverse grupari politice pentru atragerea de capital electoral. Si, ce e celmai important,nu se poate miza pe o prezenta mare a mamicilor, avind in vedere ca e iarna iar bebeii nostri sunt prea mici pentru a sta in frig...,pot raci si Doamne fereste,ajungem cu ei la SPITAL.[bang] S-atunci m-am gindit la altceva. O promovare a atitudinii noastre prin obiecte de imbracaminte inscriptionate si brand-uite cu www.desprecopii.com. De ex. caciulite pentru copii pe care sa scrie "Supravietuitor al maternitatilor din Romania" sau "Promit sa ma fac MARE si sa dau na-na la Ministerul Sanatatii" "Joaca-te cu mine, nu cu viata mea". Problema e confectionarea acestora. Cred ca cine le-ar produce le-ar putea comercializa, eu cu draga inima as cumpara, ar putea obtine si profit, care ar putea fi investit intr-o casa de copii, caz umanitar, ... Asta-i toata ideea pe care o am... Dar sunt receptiva la (orice) alta forma de protest inteligenta si eficienta! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Manuc
Parerea mea sincera e ca noi nu putem face nimic. Doar cei din interior pot face ceva. Bine, nu toti, dar destui. Si au inceput deja sa faca. Uite, datorita/gratie/multumita personalului medical de la Ploiesti s-a alocat o suma foarte mare pentru utilarea si amenajarea maternitatilor din tara. Se va mai rezolva ceva din mizerie in sensul propriu al cuvantului. Manuela si bb Costin
Manuc, te rog sa nu mai fii asa pesimista. Hai sa ne punem capetele la contributie si sa gindim solutii nu sa spunem din start ca nu putem face nimic. Daca toti am fi pesimisti cum s-ar mai schimba ceva? Da e adevarat ca in urma celor intimplate la Ploiesti s-au alocat 100 milioane dolari pentru reabilitarea maternitatilor romanesti, bani veniti de la Banca Mondiala. Poate a trebuit sa se intimple asa o tragedie si sa se mai intimple si altele ca sa se faca ceva. Pentru ca guvernantii nostri numai asa fac treaba impinsi de la spate, numai daca se intimpla cine stie ce tragedii de proportii. Daca ziceti ca protestele stradale ar fi chiar asa ineficiente, atunci o alta solutie ar fi intr-adevar o scrisoare trimisa pe siteurile mai multor institutii : una la guvern, una la ministerul sanatatii, una la Colegiul Medicilor, una la Directia de Sanatate Publica, etc. Cunoaste cineva siteurile acestora sa le spuna aici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu e vorba de lipsa de reactie, chiar sunt singura care pot scrie ca, pt mine, zilele din maternitate au fost cele mai fericite ale vietii mele? Eu am nascut la Giulesti, cu un medic de exceptie(Sorin Puia) care m-a tratat f bine, nu am stat in rezerva, ci in salon, nu era mizerie, chiar cu lipsa de fonduri aferenta, se vedea intr-adevar saracie multa, intr-adevar, insa eu m-am simtit excelent. Pentru mine, faptul ca aveam pt prima data copilul langa mine, m-a facut sa plutesc si sa nu mai observ detaliile negative. Adrianangi, ideea cu caciulitele mi se pare excelenta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ira draga, tu nu intelegi ce urmarim noi aici? Si eu am fost fericita ca mi-am tinut copilul in brate, etc. etc. dar asta face parte din bucuria fiecarei mame care naste, noi vorbeam aici de altceva, de conditiile din spitale! Faptul ca am plutit noi de fericire nu trebuie sa ne faca oarbe la alte “amanunte” din spital care amanunte btw ne-ar fi putut afecta de altfel foarte rapid fericirea ….... Hai sa nu fim subiective si sa amestecam lucrurile. Si faptul ca ai fost tratata extraordinar de bine de medicul tau asta s-a intimplat pentru ca probabil l-ai si “motivat” corespunzator…...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pentru mine zilele din maternitate au fost minunate, si conditiile au fost super. Insa sunt constienta ca sunt printre putinele mamici care pot spune asa ceva. Stiu ce se intampla in marea majoritate a maternitatilor si a spitalelor. Si as vrea sa fac ceva sa nu mai fie asa. Sunt de acord sa facem scrisori sa le trimitem diferitelor organisme care pot face ceva in privinta asta, si imi place si ideea adrianei, chiar foarte mult, insa nu stiu cien ar putea face asta. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 5 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...