Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lupta contra mizeriei umane&fizice din maternitati


Recommended Posts

Eu nu am nascut in Romania, pentru ca nu am vrut. Mi-era chiar groaza de asta. Acesta este principalul motiv pentru care am venit in Olanda, ca sa pot naste aici. Una dintre surorile mele a nascut la Spitalul Filantropia, si am fost si noi toate acolo, cand a nascut. Pot sa va spun ca la sfarsitul zilei, mi-am jurat ca nu nasc acolo. Si nu pentru ca ar fi fost doctorii rai, sau asistentele. Daca s-a intampalt asa, nu stiu. Bine, sora mea a si cotizat suficient. Dar, in primul rand ca in tot spitalul era intuneric, sala de nasteri parea un abator, de pe hol. Am stat acolo, langa usa, si mi s-a facut rau. Eu am vrut ca nasterea sa mi-o amintesc cu placere, sa nu-mi umbreasca nimic fericirea de a-mi vedea bebele, sa nu-mi fie frica, fiind la prima nastere. Eu nu suport nici cea mai mica durere, dar, credeti-ma, la nastere nu am avut nici o problema, nu mi s-au parut mari durerile, nu mi-a fost frica. Stiam ca sunt pe maini bune, de profesionisti, nu le-a lipsit zambetul de pe buze nici un minut. Si, chiar le-am strigat sa taca la un moment dat, ca nu mai suportam sa se vorbeasca in jurul meu cand aveam contractii, mai ales in olandeza. Si, spre surprinderea mea, nu a mai scos nimeni nici un sunet. Bineinteles, sotul meu a fost cu mine tot timpul, si m-a ajutat foarte mult prezenta lui. Am avut o nastere superba. Oare cand se va intampla si la noi, in Romania, sa simtim incredere atunci cand ne ducem intr-un spital, cand nu ne va mai fi frica sa fim tratati, operati? Nu stiu daca va ajuta in vreun fel atitudinea noastra, a mamicilor de pe forum, dar, macar, e un inceput. Este inadmisibil ce se intampla la noi in tara, iar stirile de la maternitatea din Ploiesti m-au socat. Sunt de parere ca un reportaj TV ar fi de folos, daca ar fi facut mai lung, documentat, cu episoade si exemple. Nu stiu daca vreo scrisoare adresata oficialitatilor, va ajunge la ei. Ancuta http://community.webshots.com/user/Busch_family
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Ira
Ok, hai sa scriu site-urile pe care le-ai cerut: http://www.guv.ro/ = Guvernul Romaniei http://www.ms.ro/g_ms/ms.htm = Ministerul sanatatii http://www.cmr.ro/ = Colegiul Medicilor din Romania Imi cer scuze daca te-am suparat cu ceva.
Ira, stai linistita, nu m-ai suparat cu nimic, dar vezi tu noi femeile de multe ori ne lasam duse de emotii si sentimente si uitam sa fim eficiente in multe situatii. Trebuie sa fim si noi mai “barbate” si sa luam taurul de coarne daca vrem sa ne aparam drepturile si mai ales daca vrem sa ne bage cineva in seama ! Povesti despre cum s-a nascut au mai fost foarte multe pe forum, acum e timpul sa facem ceva concret.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Cary
Nu inteleg de ce "Trebuie sa cotizam corespunzator" in spitale pentru a se purta normal cu tine,atata timp cat in fiecare luna mi se retine CAS-ul.
Cary, crede-ma ca si pe mine m-a framintat intrebarea asta si daca ai fi citit subiectul “Nu vreau sa dau spaga” de saptaminile trecute ai fi vazut ca acolo s-a dezbatut problema pe toate partile. Eu am si obosit de cind tot vorbesc despre asta, ma intreb acum doar cind naiba o sa avem si noi un sistem de asigurari la fel ca cel din occident, pt. ca atunci vom plati niste bani mai multi e adevarat, dar macar acei bani vor fi LEGALI !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by adrianangi
Draga admin. Tocmai am spus ca ideea cu mitingul nu mi se pare potrivita. Atitea mitinguri sunt in tara asta..., eu fac o stire, dar nu va fi nimic spectaculos. A doua zi lumea va uita ce si cum... Imi mentin parerea: protestul nostru nu trebuie sa fie puternic in voce, prezenta numerica, densitate de pancarde ci in inteligenta. Hai sa fim istetem, mamicilor, sa batem fundulet cefele groase din Romania! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Adriana, ideea cu hainitele inscriptionate e foarte buna si inedita, (dar nu crezi ca cefele groase nu o sa sesizeze ironiile noastre mult prea subtiri?) Totusi trebuie sa ne agatam de orice idee, deci: exista pe forum fete care sa lucreze undeva in confectii? In ceea ce priveste ideea cu mitingul, Adriana e adevarat ca acum e iarna, dar ce spui de mai la primavara asa cind se mai incalzeste ? Si cu scrisorile trebuie sa le facem si pe astea si sa le trimitem prin net deocamdata, daca altfel nu se poate. Chiar daca nu stim daca vor ajunge sau nu la cine trebuie noi sa ne facem datoria.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alison7 Cary, crede-ma ca si pe mine m-a framintat intrebarea asta si daca ai fi citit subiectul “Nu vreau sa dau spaga” de saptaminile trecute ai fi vazut ca acolo s-a dezbatut problema pe toate partile. Eu am si obosit de cind tot vorbesc despre asta, ma intreb acum doar cind naiba o sa avem si noi un sistem de asigurari la fel ca cel din occident, pt. ca atunci vom plati niste bani mai multi e adevarat, dar macar acei bani vor fi LEGALI !
Fetelor, am spus-o si o mai spun, nu suma pe care o platim cu totii lunar la asigurari este problema, problema e ca banii nu ajung acolo unde trebuie! In momentul asta sunt 13 mii de miliarde blocati in trezorerie, bani colectati de la cetateni pentru asigurari de sanatate, a caror utilizare pentru sanatate nu e autorizata de ministerul de finante, fiind considerati, tineti-va bine, "excedent"!!! Pai cum naiba poti sa ai un excedent financiar intr-un sistem care se prabuseste?!!! Nici nu cred ca e nevoie sa se plateasca mai multi bani, dar cu banii aia sa se faca lucrul ala pentru care ii da omul, nu altceva! Iar daca tot e sa se schimbe sistemul, atunci ne-ar trebui un sistem concurential, cu mai multe case de asigurari nu una singura cu care face statul ce vrea el - chestie care, de altfel, trebuia facuta imediat dupa revolutie, nu acuma, dupa 14 ani de mizerie! Aveti tot sprijinul meu pentru actiunea cu caciulitele, insignele si orice altceva la care va ginditi voi, mi se pare o chestie foarte inspirata! Daca pot ajuta cu ceva, o fac cu cea mai mare placere, poate as putea chiar sa incerc sa-mi conving seful sa introduca chestia cu insignele si in maternitatea unde lucrez eu. Succes, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am gindit la panouri cu reclame bine gindite instalate peste drum de maternitatile principale din marile orase. Sau pungi de plastic cu inscriptii similare. Daca aveti nevoie de scrisori catre institutiile internationale cred ca va pot ajuta, cred ca trebuie trimise mai ales la organizatii de femei/ mamici din vest. Putem afla si adresele directorilor de maternitati si ale politicienilor si sa le trimitem e-mailuri si scrisori individuale, lor si eventual sotiilor lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cataghe Iar daca tot e sa se schimbe sistemul, atunci ne-ar trebui un sistem concurential, cu mai multe case de asigurari nu una singura cu care face statul ce vrea el - chestie care, de altfel, trebuia facuta imediat dupa revolutie, nu acuma, dupa 14 ani de mizerie!
Eu stiam ca la noi sunt 3 case de asigurari de sanatate: cea nationala, cea a Transportatorilor si cea a Armatei. Deci nu e doar una singura. Si daca ar fi sa se faca si mai multe ar fi foarte bine si acum dupa 14 ani, niciodata nu e prea tirziu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ai inteles, Oana, eu vorbeam despre un sistem concurential. Aceste trei case au fiecare bucatica lor, nu reprezinta alternative pentru cetateanul din Ro. Iar unde nu sunt alternative, lucrurile merg asa cum merg, ca oricum nu ai de unde alege. Cind ai de unde alege, atunci se schimba lucrurile. Bineinteles ca e mai bine mai tirziu decit niciodata, pacat e ca s-a ajuns in situatia in care s-a ajuns in conditiile in care nu suntem noi prima tara din lume care se loveste de problemele astea, asa ca daca chiar voiam sa deschidem ochii acum 14 ani putem s-o facem. problema e ca nu a avut nimeni interesul. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amuleta
M-am gindit la panouri cu reclame bine gindite instalate peste drum de maternitatile principale din marile orase. Sau pungi de plastic cu inscriptii similare. Daca aveti nevoie de scrisori catre institutiile internationale cred ca va pot ajuta, cred ca trebuie trimise mai ales la organizatii de femei/ mamici din vest. Putem afla si adresele directorilor de maternitati si ale politicienilor si sa le trimitem e-mailuri si scrisori individuale, lor si eventual sotiilor lor.
Va rog sa nu va suparati pe mine dar faza cu caciulitele si insignele mie mi se pare o metoda prea blanda si care din pacate nu cred ca va da rezultate. Mai degraba inclin sa sustin ideea trimiterii de scrisori de protest sau nu neaparat de protest dar in care sa cerem sprijin, catre politicieni, sotii de politicieni, ministerul sanatatii, directori de maternitati etc. Si in paralel sa facem cumva ca aceste scrisori sa devina publice, adica sa apara in vreun ziar ceva. Faza cu panourile este o idee interesanta insa din pacate panourile sunt mult prea costisitoare. In acelasi timp am auzit zilele trecute la stiri undeva ca pe site-ul ministerului sanatatii este supus unei dezbateri publice proiectul de lege pentru asigurarile sociale. Eu am intrat astazi dar nu am gasit nimic. Mai incerc si zilele urmatoare, cred ca si acolo putem face ceva. Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...