Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lupta contra mizeriei umane&fizice din maternitati


Recommended Posts

ma doare sa vad ca subiecte frivole, cu articole de senzatii din ziare, aduna mai multe pagini si mai multe pareri decat dorinta noastra de a face intr-adevar ceva cu ce se intampla in spitalele Romaniei noastre. ce se intampla? ne-am vlaguit luptand la subiecte de genul "nu sunt de acord sa dau spaga??". unde sunt glasurile vehemente pe care le-am mai auzit cu alte ocazii? fetelor, daca vrem sa facem ceva, putem face, intr-adevar, acum, in plina campanie electorala, cand se bate moneda pe dorinta noastra suprema de a face parte din Uniunea Europeana. deci pana acum s-a propus asa: 1) scrisoare deschisa care sa inceapa cu legislatia din Romania si ce se respecta din ea: Ex: - legea romana spune ca medicamentatia si spitalizarea copiilor... este gratuita. Cazuri concrete: medicamentele gratuite nu se elibereaza decat o zi pe luna, la anumite farmacii, daca nu ajungi nu le mai poti lua gratuit pe motiv ca s-au terminat fondurile. Cazuri concrete cu copilasi cazati in conditii de groaza, internati cu o boala si adusi acasa cu inca doua, de cadou. - se dau lunar, pentru cresterea si ingrijirea copilului, 210.000 lei Calcul: cat se cheltuie intr-adevar, lunar, cu cresterea unui copil. - Spitalizarea asiguratilor este gratuita, operatiile gratuite... Cazuri concrete cu spaga ceruta pe fata de medicii ginecologi, condtiile incredibile din maternitati cand s-au intamplat sa moara copilasi nou-nascuti din cauza unei pene de curent, etc. Stiu ca zgandaresc rani, dar in scopuri nobile, fiindca este inadmisibil sa se intample asa. Cu toate chestia asta s-ar putea face niste pliante, care sa includa pozici care sa zugraveasca realitatea crunta, pliante care s-ar putea trimite organizatiilor internationale de apararea drepturilor oamenilor, UNICEF-ului, organizatiilor guvernamentale Romanesti, sotiilor conducatorilor nostri iubiti... Astept sugestii despre legalitatea actiunii si eficientizarea ei. 2)O promovare a atitudinii noastre prin obiecte de imbracaminte inscriptionate si brand-uite cu www.desprecopii.com. De ex. caciulite pentru copii pe care sa scrie "Supravietuitor al maternitatilor din Romania" sau "Promit sa ma fac MARE si sa dau na-na la Ministerul Sanatatii" "Joaca-te cu mine, nu cu viata mea". 3) O alta idee ar fi pozitivarea aspectului. Deci ma gindeam mai ales la confectionarea unor insigne pe care si le pot prinde in piept doctorii si asistentele omenoase. Insignele respective se pot confectiona foarte usor de catre mamici sau viitoare mamici (o sa povestesc cum) si se pot darui asistentelor si doctorilor care au aratat dedicatie in momente critice. Iar daca insigna respectiva ar avea si ceva reclama intr-un ziar, TV ceva ar fi minunat. 4) Panouri... nu insist pe metoda, care desi buna, e mult prea costisitoare si nu cred ca ne-am putea permite. Panotajul e scump si trebuie tot felul de aprobari ca sa se poata face. Din pacate stau extrem de prost cu timpul liber ca sa fiu motorul acestei actiuni. FETELOR, VA ROG FRUMOS, NU LASATI DORINTA SI SUBIECTUL SA MOARA. FACETI CEVA ACUM, SI REPEDE, pana nu prind dusmanii de stire. Sau faceti-o destul de puternica astfel incat, chiar daca dusmanii prind de stire, sa modifice toate nemultumirile noastre in bine. Cu sinceritate, Mihaela sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am nascut la Campina pentru ca mi-a fost frica sa nasc in Ploiesti!!! Dupa aceasta nastere sunt si mai convinsa ca omul sfinteste locul... Desi maternitatea de la Campina este una mica si nu are resursele financiare din Ploiesti era super curat si oamenii se purtau cu tine de parca erai cea mai importanta persoana pentru ei (de la femeile de servici care ne vorbeau frumos dimineata cand veneau sa spele pe jos pana la medici si asistente). Pur si simplu le dadeai asistentelor cate un cadou nu din obligatie (pentru ca se purtau super frumos si cu noi si cu bebeii) ci pentru ca stiai ca au salarii mici si erau asa dragute ca simteai nevoia sa te revansezi cumva. Imi spuneau ca nu au mai avut copii decedati de nu mai stiau cand. Pediatra de bebei era asa de stricta cu igiena ca nu cred ca ar fi putut intra vreodata o infectie in spital. La ploiesti e si multa nesimtire. O ruda a mea a stat internata 2 zile acolo si mi-a zis cand a iesit ca-i venea sa dea foc la lucruri (era o mizerie si gandacime de nedescris).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, asta e sorta poporului nostru: multa jelanie si nici un pic de actiune. A fost subiectul cu spaga, mult discutat pe forum. Am propus sa-i ajut pe cei care vor sa dea in cap cersetorilor de spaga. Voiam cazuri concrete pe care sa le demasc cu camera ascunsa. Mi-am dat mail-ul si-am asteptat mesaje. Stiti cite am primit? Nici unul! Fiecare natiune isi merita conducatorii pe care-i are. Iar noi - ne meritam din plin soarta! "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

reportajele si documentarele facute prin spitale si maternitati nu cred ca schimba lucrurile in profunzime, poate sint demisi 1, 2 directori dar coruptia si mizeria ramin sa "troneze"... un miting sau o scrisoare de protest poate atrage atentia asupra conditiilor umilitoare, dar sa fie un grup mare -ceea ce nu cred ca se va realiza... cind s-a pus problema donarii din strainatate la un spital pt copii, care ramasesera fara medicamente, oficialii au "sarit in sus" ca nu e cazul, reportajul a stirnit scandal, dar s-a musamalizat repede ! ma rog ca Dumnezeu sa inmoaie inimi si sa lumineze minti ale celor din sistem , direct implicati, la mina carora ajungem ... ne meritam soarta in masura in care trecem nepasatori pe linga aproapele nostru aflat in nevoi pe care ne ferim sa il "deranjam" poate din nestiinta, din teama sau din neputinta...avem tineri, avem oameni care lucreaza in sistemul sanitar din pasiune, preocupati sa mearga bine treaba, dar care se izbesc de zidul nepasarii, al coruptiei de cei "caliti" in sistem de-a lungul vremii, puternici, iar tinerii prefera sa plece capul stiind ca cei care indraznesc sa vorbeasca li se astupa gura de urgenta !!! au fost inchise spitale acum juma` de an, citi din noi am protestat ? s-a spus ca in locul lor se deschid asezaminte sociale; ieri citeam undeva ca nici asa nu e bine- se vor grabi romanii sa "profite" ,sa scape de "poverile" de cei de acasa: batrini, bolnavi si le vor lua escrocii casele ... desi ceva adevar e , cind vine vorba de actiune pt cei multi, se gasesc pretexte ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by mihuletu
ma doare sa vad ca subiecte frivole, cu articole de senzatii din ziare, aduna mai multe pagini si mai multe pareri decat dorinta noastra de a face intr-adevar ceva cu ce se intampla in spitalele Romaniei noastre. ce se intampla? ne-am vlaguit luptand la subiecte de genul "nu sunt de acord sa dau spaga??". unde sunt glasurile vehemente pe care le-am mai auzit cu alte ocazii? fetelor, daca vrem sa facem ceva, putem face, intr-adevar, acum, in plina campanie electorala, cand se bate moneda pe dorinta noastra suprema de a face parte din Uniunea Europeana.
Mihaela, eu sa stii ca intr-adevar m-am vlaguit luptind la acele subiecte despre spaga si stii de ce, pt. ca de exemplu a trebuit sa dau replici unor membre ale forumului care considerau ca ceea ce au dat ele medicului la nastere nu a fost spaga ci “ o modalitate de a-si exprima multumirea ” sau cum am mai auzit expresia: “i-am dat dreptul” (ce drept? care drept? n-are salariu?). Atita timp cit vor mai exista in tara asta femei care vor avea o asemenea gindire, atunci sa nu va mirati ca nu se va face nimic concret si sa nu te miri Adriana ca nu primesti nici un mail pt. a demasca pe cineva cu camera ascunsa ! Pina nu vor intelege toate femeile din tara asta ca acei bani sunt SPAGA in adevaratul sens al cuvintului, ca ceea ce au facut ele acolo a fost o ILEGALITATE (corupere a unui cadru medical), nu vom putea inainta pe acest drum spinos. Cine sa lupte alaturi de noi? E adevarat ca pacientii sunt numeric vorbind mult mai numerosi decit cadrele medicale, dar mai trebuie ca acesti pacienti sa fie si UNITI !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[b]NU VREAU SA NE LANSAM IN POLEMICI ci sa fim unite si sa gasim o metoda de rezolvare a tuturor problemelor. Nu luptam acum si aici doar impotriva coruptiei medicilor si nici a felului in care se alimenteaza coruptia, luptam si impotriva mizeriei si saraciei din spitalele romanesti. Rog frumos sa ne concentram asupra subiectului, ca ne doare pe toti, inclusiv pe parintii nostri, sotii nostri, copiii nostri si pe cele care inca nu au nascut si nu stiu ce le asteapta. Aceste polemici ne dezbina si ne slabesc fortele. sara daniela si mami www.sara.haihui.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cind am stat in maternitae, de ambele dati, m-am gindit mereu ce tare ar fi o camera ascunsa; ar fi fost bune pentru a inregistra comportamentul tuturor, de la infirmiere la medici, limbaj si atitudine, nu neaparat flagrantul darii dreptului ci comportamentul de zi cu zi--- si apoi duse la sala de sedinta si aratate in plen...sa se vada... apoi , cumva date publicitatii, la scoala mamei de exemplu pentru reclama negativa sau in alte momente, pur si simplu facut publicitate ; uneori am impresia ca nu se vad, altfel nu pot sa imi explic cum poate o dctorita cu pretentii de doamna, sa se rujeze in sala de tratamente in sectia de lauze si exemplele continua la nesfirsit; nu cred insa ca se va schimba ceva pina ce nu apar concurenta reala intre cei care ofera servicii medicale si salarii normale pentrru cei ce lucreaza in serviciile medicale; sint si eu de parere ca nu e vorba de mita decit in putine cazuri, ; fiecare femei care da bani ii da pt a se simti fie in siguranta fie recunoscatoare, fara a-i cere nimeni explicit- insa daca nu dai vezi tu, ai sa ai ce inregistra pe camera ascunsa...; nimic nu creed ca se va schimba radical pina in momentul in care vom stii ca sint platiti cum se cuvine, din buget, din ceea ce noi platim lunar; si pina atunci cale lunga din pacate; ma intreb insa cit de legal e sa faci filmari, cit de legal e sa imparti de exemplu casete sau cd, ca la muzee, le dai femeilor care intra in spital sa asculte mostre din viata de zi cu zi in acel spital, ce s-ar intimpla - in fons nu poti sa iti alegi asistenata, infirmiera...mi-am amitit ca o asistenta s-a ratoit la mine cind am intrebat-o cum se numeste, mare jivina, trebuia sa poarte ecuson ca toti din spital, dar ea nu..si m-a intrebat de ce nu am si eu ecuson...dar am dat-o in git, a fost mica mea victorie, desi stiu ca nu s-a schimbat decit putin de tot din comportamentul ei; e greu dar fara a face nimic, nu numai ca nu se va schimba in bine dar cred ca situatia se va inrautati; toti cei care vin noi in lumea medicala vor deveni si ei ca cei vechi, si tot asa...pacat..insa ce e de facut? as crede ca tot ceva galagie,dar mare de tot, pe tot frontul , cum sa zic, ca o camapanie de publicitate; dar cine sa faca toate astea?; toate cele care trecem prin spitale, plecam ca din tun de acolo, ne plingem prietenilor, sau laudam ce-am vazut dar trecem mai departe la viata normala...ramin cei din media si ei au si sanse mari, dar poate numai o camapanie mare si lata ar spala ceva din mizerie... eu va urez succes celor care se incumeta, si sper sa pot ajuta cumva , cindva; cred ca asta simt toti cei ce discuta subiectul dar trebuie ca cineva sa inceapa; cine? noi? iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma uit acum la un film. Nu l-am prins de la inceput, nu stiu cum se numeste. Vremea nazistilor. Sfatul batrinilor intr-un sat de evrei, incercind sa gaseasca o solutie pentru a nu fu deportati. O idee vine de la nebunul satului: sa cumpere un tren si sa organizeze o "deportare" spre Israel. Un dram de nebunie ne trebuie si noua ca sa sa credem am putea misca ceva. Mie, in momentle de luciditate, mi se pare ca e pur si simplu zadarnic. Si totusi, nu-i pacat sa stam cu mainile incrucisate? Pentru inceput ideea cu caciulitele si tricourile cu sloganul "Supravietuitor la maternitatilor din Romania." Cum se poate pune in practica? D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by iris ma intreb insa cit de legal e sa faci filmari, cit de legal e sa imparti de exemplu casete sau cd, ca la muzee, le dai femeilor care intra in spital sa asculte mostre din viata de zi cu zi in acel spital, ce s-ar intimpla - in fons nu poti sa iti alegi asistenata, infirmiera...
Este foarte legal sa faci filmari (cu anumite reguli impuse de CNA), este foarte legal sa imparti casete sau cd-uri, suntem o tara libera, e democratie, nu mai e ca pe vremea comunismului!....S-au facut multe demascari de coruptie in presa scrisa si in cea televizata pina acum, dar poate nu destule inca…... Cei care nu stiti despre ce se vorbeste (nu din vina voastra dar poate nu mai sunteti la curent cu ce se intimpla in tara) va rog nu mai faceti comentarii inutile. Aceste comentarii nu fac decit sa ne impiedice in drumul nostru catre scopul acestui subiect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...