Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lupta contra mizeriei umane&fizice din maternitati


Recommended Posts

quote:
Originally posted by descintec
ma uit acum la un film. Nu l-am prins de la inceput, nu stiu cum se numeste. Vremea nazistilor. Sfatul batrinilor intr-un sat de evrei, incercind sa gaseasca o solutie pentru a nu fu deportati. O idee vine de la nebunul satului: sa cumpere un tren si sa organizeze o "deportare" spre Israel. Un dram de nebunie ne trebuie si noua ca sa sa credem am putea misca ceva. Mie, in momentle de luciditate, mi se pare ca e pur si simplu zadarnic. Si totusi, nu-i pacat sa stam cu mainile incrucisate? Pentru inceput ideea cu caciulitele si tricourile cu sloganul "Supravietuitor la maternitatilor din Romania." Cum se poate pune in practica? D.
Trenul Vietii.E de un regisor roman, si are actori romani. Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele am citit interventiile voastre. Revolta va este indreptatita. Mizeria, saracia si lipsa de educatie, profesionalism si omenie sunt omniprezente in spitalele din Romania. Am vazut asta si cand am nascut dar mai mult vara trecuta cand tatal meu a fost f grav bolnav. Observatiile mele sunt urmatoarele: - f putin medici 'cer' de la inceput dar niciunul nu refuza; medicii rezidenti sunt de multe ori fandositi si pilosi.. unii dintre ei au stofa de medic bun... dar acestia nu sunt lasati sa creasca de pestii mari; - asistentele sunt cat se poate de impertinente si ele sunt cele care prin comportamentul lor fac oamenii sa se simta ca niste viermi. Este haios cum te cunosc doar in ziua in care 'cotizezi' . Tura viitoare privesc prin tine... Si sunt majoritatea prost educate si se vad mai destepte decat medicii; - infirmierele vor sa para asistenete medicale si au comportament de director de spital; Mi am dorit sa pot fi directorul unui spital si sa pot face ceva ,,, dar stiu ca as 'zbura' imediat... Am vazut si medici dedicati ...si asistente sprintene si binevoitoare. dar nu in numa mare. Cred ca mentalitatea este de vina. Poate ar putea fi legalizata spaga (ca la unguri??) asa macar statul ar castiga??? poate ar tb sa se aloce fondur pt ca medicii sa fie bine platiti (adev e ca e jenant ca un medic sa aiba 4 mil lei!!!!) astfel incat sa si permita un standard de viata???!!!! nu stiu ,,, pana una alta daca pot face ceva sa va sustin in initiativa voastra o voi face cu placere Adina ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alison7
quote:
Originally posted by iris ma intreb insa cit de legal e sa faci filmari, cit de legal e sa imparti de exemplu casete sau cd, ca la muzee, le dai femeilor care intra in spital sa asculte mostre din viata de zi cu zi in acel spital, ce s-ar intimpla - in fons nu poti sa iti alegi asistenata, infirmiera...
Este foarte legal sa faci filmari (cu anumite reguli impuse de CNA), este foarte legal sa imparti casete sau cd-uri, suntem o tara libera, e democratie, nu mai e ca pe vremea comunismului!....S-au facut multe demascari de coruptie in presa scrisa si in cea televizata pina acum, dar poate nu destule inca…... Cei care nu stiti despre ce se vorbeste (nu din vina voastra dar poate nu mai sunteti la curent cu ce se intimpla in tara) va rog nu mai faceti comentarii inutile. Aceste comentarii nu fac decit sa ne impiedice in drumul nostru catre scopul acestui subiect.
nu am vrut sa comentez inutil (din afara tarii?!!!).... stiu ce inseamna spitalele, maternitatile si naravurile rele din ele, am avut parte cu virf si indesat de ele, intr-un timp nu prea indepartat, si mi-e clar ca nimic nu s-au imbunatatit de la plecarea mea din romania; ma intrebam sincer cit de legal e, si nu vroiam nicicum sa descurajez o asemenea sau orice alta actiune impotriva situatiei asteia nenorocite; (ce sa fac, comentez si eu cum ma duce capul...) iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vad ca s-au incins spiritele putin, ca de, asa ne este obiceiul [bang][bang]..dar nu asta vreau sa comentez...am vorbit aseara cu o prietena de-a mea, cadru medical intr-unul din spitalele din Bucuresti si am rugat-o sa ma ajute sa inteleg ce ar trebui sa facem ca sa rezolvam ceva in sistemul romanesc si m-a socat raspunsul ei : nimic, sau aproape nimic...dar pana la urma a zis ceva : cadrele medicale, de orice nivel se tem foarte tare de presa, televiziune, etc..si parerea ei era ca o schimbare de mentalitate ar schimba cu adevarat totul pentru ca indiferent daca se castiga bine sau nu, mentalitatea este cea cu adevarat gaunoasa, care face ca oricat castiga un cadru medical sa incerce sa mai "ciupeasca" putin si din alte parti...deci mai intai mentalitatea si pe urma evident si conditiile de castig al cadrelor medicale...deci propunerea mea este ca pe langa scrisorile deschise care sa fie adresate organismelor de stat din Romania dar si organismelor europene care ar putea sa faca ceva in aceasta privinta, apropo de integrarea mult-dorita din 2007...ea nu credea ca insignele vor fi purtate de cineva, n-ar face decat sa evidentieze ca respectiva persoana isi sfideaza colegii si nimeni n-ar face-o pe fata(asta e parerea ei si inclin sa-i dau dreptate)...deci?? Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si am uitat ceva, parerea ei era sa lungin aceasta campanie(articole in presa, camera ascunsa, etc) cat se poate de mult, constant, sa nu se uite, sa obligam opinia publica sa fie la curent cu incercarile noastre si sa stresam autoritatile sa ia ceva masuri..aici ne pot ajuta jurnalistii acestui site drag, asta daca considera ca merita si daca o pot face...cine se ofera sa faca scrisorile deschise, cine are talent la asa ceva? Roxana Lilea,mama Mariei 3 ani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Roxana mi-a dat o idee. Ce ar fi daca am cauta finantari nerambursabile ca sa facem o campanie gen "Alcoolul dauneaza grav sanatatii" sau "Cititi cu atentie..." dar sa punem un indemn de a nu mai da sapaga si de a atrge autoritatilor atentia ca omul simplu plateste serviciile medicale si vrea ca banii platiti de el sa ajunga in sistemul medical. Si alt fapt despre care vroiam sa va cer opinia este ce s-a intamplat la Spitalul Municipal din Arad. Medicii au organizat o licitatie la care au adus diverse opere de arta pe care le-au vandut si pe langa asta au adunat si donatii importante. In alta ordine de idei: Ce ar fi daca ne-am organiza intr-o fundatie "Despre copii"? si am aduna si ceva bani cu care sa incercam schimbarea mentalitatii? Suna prea pretentios? Prea greu? Ce parere aveti? Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca un sprijin concret poate fi obtinut si din partea ONG-urilor. Ma refer la cele care se ocupa in mod special de copii si la cele care se ocupa de femei ( gen egalitatea sanselor, etc.). Oricum , indiferent de ce cred unii despre aservicrea mass-media , eu cred cu tarie ca, totusi , presa reprezinta o putere..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exista o organizatie care are ca obiectiv eliminarea (cam indraznet spus :)) spagii, schimbarea mentalitatilor, operatiuni de "prevenire". Stiu ca sint foarte vaga, dar atita am retinut de la stirile BBC de azi dimineata. Poate stiti voi ceva despre asta. Poate ne pot ajuta in vreun fel cu idei.... D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
Fetelor, Roxana mi-a dat o idee. Ce ar fi daca am cauta finantari nerambursabile ca sa facem o campanie gen "Alcoolul dauneaza grav sanatatii" sau "Cititi cu atentie..." dar sa punem un indemn de a nu mai da sapaga si de a atrge autoritatilor atentia ca omul simplu plateste serviciile medicale si vrea ca banii platiti de el sa ajunga in sistemul medical. Si alt fapt despre care vroiam sa va cer opinia este ce s-a intamplat la Spitalul Municipal din Arad. Medicii au organizat o licitatie la care au adus diverse opere de arta pe care le-au vandut si pe langa asta au adunat si donatii importante. In alta ordine de idei: Ce ar fi daca ne-am organiza intr-o fundatie "Despre copii"? si am aduna si ceva bani cu care sa incercam schimbarea mentalitatii? Suna prea pretentios? Prea greu? Ce parere aveti? Andreea
Imi place ideea.... alt lucru care ar merge ar fi ca fiecare spital sa aiba un 2 cutii : una in care sa se puna reclamatiile si una in care sa se puna recompensele.Aceste cutii urmand sa fie desigilate 1 data pe luna.... Banii sa fie distribuiti ca prime personalului pt care NU S AU FORMULAT PLANGERI iar persoanele reclamate in mod repetat sa fie penalizate. Stiu ca poate genera probleme intre colegi dar e treaba lor sa se organizeze... Ca si noi de altfel !!!!! trebuie sa facem ceva... a ag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators
Sunt foarte interesante discutiile de la acest topic. Insa - pentru a face un pas inainte - trebuie un plan de actiune. Desprecopii.com este o forta care trebuie organizata temeinic. Dar...organizarea trebuie sa aiba radacini in Romania. Si inca ceva - desi unele din ideile si initiativele ce se scriu pe site sunt sublime ... ne lipseste suportul financiar. Este asbolut trist ca nici o firma cu bani, cu bugete imense de marketing si reclame ... nu scoate nici un cuvintel ... - desi stau cu ochii pe acest forum !! Pentru a sustine actiunea cu caciulitele la nou-nascuti, am contactat diverse corporatii cu sediul (si profit) in Romania ... si toti ne-au raspuns ca nu sunt interanti de campanie. Ar fi atit de simplu sa avem si suportul financiar - pentru ca ... hai sa fim sinceri - cum putem face ceva fara bani? Asadar - Desprecopii.com cheama la actiune concreta. - In numele solidaritatii umane, in speranta ca vom shimba ceva in Romania - contactati prieteni, relatii, cunostinte. Vorbiti-le despre forta acestei comunitati. Poate de undeva - cineva ne va intinde o mana de ajutor si va finanta o campanie de sensibilizare. - Ziaristii care cauta subiecte pentru ziare pe acest forum ... scrieti in ziarele voastre despre framantatile si ideile acestei comunitati! - si ... nu in ultimul rand ... faceti o donatie cit de mica in conturile DC.com Atunci cind resursele vor apare, cind ideile noastre se vor 'maturiza', vom trece la actiune. Iar glasul nostru va fi auzit. lista ramane deschisa. [flo] [dc]
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...