Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

lupta contra mizeriei umane&fizice din maternitati


Recommended Posts

Parerea mea este ca ar trebui sa infiintam o fundatie " Despre copii", asta ca sa ne putem organiza ca si ONG. In momentul in care vom fi organizati ca ONG, putem accesa fonduri externe . Accesati www.mie.ro sau www.infoeuropa.ro. MIE, de exemplu, gestioneaza anual programe de Investitii in Servicii Sociale, in cardrul acestora, MIe fiind autoritate de contractare. Autoritati de implementare sunt ADR-urile ( Agentiile pentru dezvoltare regionala)iar aplicantii ( cei care pot solicita fondurile) sunt Consiliile Locale sau Judetene , in parteneriat cu ONG-urile. Asta ar insemna ca fundatia noastra sa aiba filiale in toate judetele tarii. Aceste programe de investitii in servicii sociale sunt destinate sprijinirii realizarii Planului national antisaracie si de promovare a incluziunii sociale, aprobat prin HG nr. 829/2002.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by descintec
Exista o organizatie care are ca obiectiv eliminarea (cam indraznet spus :)) spagii, schimbarea mentalitatilor, operatiuni de "prevenire". Stiu ca sint foarte vaga, dar atita am retinut de la stirile BBC de azi dimineata. Poate stiti voi ceva despre asta. Poate ne pot ajuta in vreun fel cu idei.... D.
Descintec, te referi cumva la PNA adica Parchetul National Anticoruptie ? Eu asta stiu ca e singura institutie care se ocupa cu asa ceva la noi in tara, nu e infiintata demult cam de vreo 1-2 ani dar chiar a spus la tv ca pina acum din 2000 de dosare au rezolvat peste jumate. Au fost trimisi in instanta multi “oameni de afaceri” inclusiv un fost ministru. (nu e incurajator?)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

alison, nu. Imi pare rau ca nu am retinut, nu citisem inca pe forum despre posibilitatea de organizarea unei fundatii si nu am fost destul de atenta la denumiri. Ceea ce mi-a atras atentia era ca incearca sa lucreze la nivelul schimbarilor de mentalitate, in scopul educarii, prevenirii fenomenului. Nu se ocupa de prinderea si aducerea in instanta a cazurilor de shpaga. E o organizatie, fundate, finatata de CE, parca. E foarte vag ce pot spune. Oricum , ideea Monicai mie mi se pare de luat in seama. Si cea a adunarii de fonduri, fiindca e nevoie de bani. Eu nu ma pricep deloc la asa ceva, dar este inca vreme sa invat :) D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni,as vrea sa spun si eu 2 lucruri : 1.Am stat de vorba acum cativa ani cu o asistenta medicala cu vechime in campul muncii.Imi spunea ca medicii si asistentele iau spaga pentru ca e firesc sa ia spaga,asa invata din prima zi cand pasesc intr-un spital.Asta e obiceiul locului si il adopta imediat.E adevarat ca sunt salariile mici,dar si daca ar avea salarii mari tot ar lua spaga.Era multumita ca toata lumea da "darul",nu era ingrijorata catusi de putin pt viitorul ei. 2.Desi condamnam in gura mare sistemul asta cu spaga,cand avem noi o problema medicala......ei? Mie imi vine sa-i impusc pe toti medicii care nu te baga in seama pana nu le dai dreptul.Cand mama mea a fost in spital pt o operatie dificila,ii multumeam lui Dumnezeu ca am suficienti bani sa cotizez in buzunarele largi ale medicului,asistentei sefe,infirmierelor,anestezistului.Am uitat de toate principiile,nu ma interesa decat sa aflu cine e persoana care trebuie "unsa" si cu cat,ca sa fie multumita. Puteti sa spuneti ca voi nu faceti la fel?Ei ne obliga sa facem asa,si ne vor obliga intotdeauna,pentru ca stiu prea bine ca atunci cand cineva are probleme cu sanatatea,nu se mai uita la bani,nu mai are principii,nu mai vrea decat ca actul medical sa se desfasoare cat mai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Jasmine, ai perfecta dreptate in tot ce spui, dar daca privim toata povestea asta ca pe ceva implacabil, nu vom ajunge niciodata sa schimbam ceva. Am spus-o de foarte multe ori, exista multi medici tineri, inca entuziasti si pasionati de meserie, carora nu le convine acest sistem, chiar daca da, ai dreptate, a ajuns sa faca parte dintre obiceiurile adinc inradacinate ale practicii medicale in Romania. Ceea ce vreau eu sa intreb este: de ce in alte parti se poate si la noi nu? Orice om vrea s-o duca bine, sau "mai bine", si totusi in tarile civilizate medicii se multumesc cu ceea ce cistiga din salarii, fara sa pretinda nimic in plus. De ce? Medicii din Romania sunt o categorie umana ca oricare alta, cu bune si rele. Ce anume ne garanteaza noua ca in momentul in care salariile le-ar asigura un trai decent, combinind aceasta cu masuri punitive pentru cei care continua atunci nu sa pretinda, ci sa primeasca chiar daca nu au pretins, lucrurile nu se vor schimba? Dupa parerea mea, aici este vorba de doua lucruri esentiale: 1. bani - trebuie sa-i si oferi omului ceva inainte sa ii ceri, asta e legea in orice profesie intr-o societate care se pretinde "normala"; 2. mentalitate - aceasta se poate schimba, de voie sau de nevoie. In speranta ca nu am suparat pe nimeni va doresc numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxanal ...o schimbare de mentalitate ar schimba cu adevarat totul pentru ca indiferent daca se castiga bine sau nu, mentalitatea este cea cu adevarat gaunoasa, care face ca oricat castiga un cadru medical sa incerce sa mai "ciupeasca" putin si din alte parti...
Intr-adevar mentalitatea e cea mai importanta in acest proces. Pentru ca daca in privinta partii materiale mai putem face ceva mai usor, de exemplu am putea apela la diverse organizatii filantropice sau diverse institutii care sa ne ajute sa dotam spitalele cu aparatura, etc., in privinta mentalitatii este cel mai greu de luptat. Exemplul dat de discutia dintre Roxanal si acea asistenta este foarte concludent. Oricit ar avea salariu daca s-au invatat cu obiceiul spagii greu se vor dezvata, pt. ca lacomia e mare…... Deci chiar daca le va mari statul salariile, ei tot vor lua daca asa s-au invatat sau daca asa i-am invatat… As da si eu un exemplu, am vorbit odata cu o asistenta medicala si mai direct mai indirect am determinat-o sa vorbeasca despre spaga. Stiti ce mi-a zis? “ Atita timp cit oamenii vor continua sa dea, nu va disparea spaga.” Adica, cu alte cuvinte: “Daca oamenii sunt fraieri si dau, noi de ce sa nu primim?” Morala:… in final nu stiu daca mai conteaza cine e vinovat, ei ca primesc sau noi ca dam, chestia e ca trebuie sa facem ceva sa demontam acest obicei gaunos, care ingroasa coruptia la noi in tara si uite din cauza asta nu vor astia sa ne primeasca in UE….. Vorba Catalinei: De ce in tarile civilizate medicii sunt multumiti cu salariile pe care le au si nu mai pretind nimic? De ce asistentele medicale din tarile civilizate se simt jignite daca incerci sa le dai macar un buchet de flori? Pentru ca au alta mentalitate, de aia. Deci banii ca banii, dar lupta cea mai grea e cu mentalitatea. In concluzie, o campanie de publicitate masiva ar fi binevenita, dar trebuie sa gasim firma de publicitate dispusa sa ne ajute. Ideea cu “Fundatia Despre copii” sau cum a zis Monica organizarea ca ONG ar fi foarte buna mai ales daca aceste ong-uri pot beneficia de finantari nerambursabile. Atunci cind organizatia sau fundatia noastra va dispune de suficienti bani isi va permite sa platesca o campanie de publicitate de proportii cu ajutorul careia poate vom incepe sa schimbam mentalitatea romaneasca actuala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut ideea cu insignele.In ceea ce priveste mituirea medicilor si asistentelor as vrea sa spun doua lucruri:noi oamenii(pacientii)i-am invatat intr-un fel si la salariile care le au medicii si asistentele nu mai putem comenta.Nu se compara cu ce e in strainatate. Sunt medici care te lasa sa mori in fata lor daca nu le scoti bani din buzunar si culmea am auzit ca ii si numara! [medic][:(] alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alina morostes In ceea ce priveste mituirea medicilor si asistentelor as vrea sa spun doua lucruri:noi oamenii(pacientii)i-am invatat intr-un fel si la salariile care le au medicii si asistentele nu mai putem comenta.Nu se compara cu ce e in strainatate. Sunt medici care te lasa sa mori in fata lor daca nu le scoti bani din buzunar si culmea am auzit ca ii si numara! [medic][:(] alina
Alina, nu ai inteles, ideea era ca nu avem garantia ca odata ce vor avea salarii marite nu vor mai pretinde in plus, deci chiar si atunci cind li se vor mari salariile s-ar putea sa avem surpriza sa ne mai ceara… Deci acum mai au circumstante atenuante ca au salariile mici, dar dupa aceea….... Aici la subiectul asta ne gandim in perspectiva, in viitor ...…..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alison7
quote:
Originally posted by alina morostes In ceea ce priveste mituirea medicilor si asistentelor as vrea sa spun doua lucruri:noi oamenii(pacientii)i-am invatat intr-un fel si la salariile care le au medicii si asistentele nu mai putem comenta.Nu se compara cu ce e in strainatate. Sunt medici care te lasa sa mori in fata lor daca nu le scoti bani din buzunar si culmea am auzit ca ii si numara! [medic][:(] alina
Alina, nu ai inteles, ideea era ca nu avem garantia ca odata ce vor avea salarii marite nu vor mai pretinde in plus, deci chiar si atunci cind li se vor mari salariile s-ar putea sa avem surpriza sa ne mai ceara… Deci acum mai au circumstante atenuante ca au salariile mici, dar dupa aceea….... Aici la subiectul asta ne gandim in perspectiva, in viitor ...…..
Poate ca ai dreptate,mentalitatea romanilor ar trebui schimbata si cred ca e foarte complicat acest lucru. alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUNA ziua la toti, in primul rand imi cer scuze ca am sa scriu numai catevA randuri deoarece am o pozitie f incomoda .sunt internata la maternitatea bucur de vreo 8 zile iar inainte am fost la spitalul municipal de unde am fugit efectiv.fac parte din cei la care bani nu sunt o problema si totusi sunt internata ptr ca desi am indesat buzunarele mai multor medici, avand colul f scurt nu mi sa facut cerclaj si acum desi sunt in 25 de sapt am sacul in vagin deci pana se va produce avortul e chestie de timp numai.am ramas gravida dupa 7 ani de la casatorie si este un copil mai mult decat dorit.am avut ca dr la municipal seful clinici de ginecologie ,iar aici am ca dr directorul spitalui.si totusi, dupa atatea zile in spitale pot sa va spun ca sunt mai mult decaT DARamata psihic.cred c a la ce am vazut voi ramane traumatizata toata viata.eu inteleg ca au salari mici , inteleg coruptia la toate nivelurile dar nu si cand e vb de sanatate.orice om dak are , sunt convis ca da, dar si dk nu are trebuie sa aibe aceeasi sansa la viata ,sa beneficieze de acelasi tratament.am avut la municipal mai multe colege de camera, datorita carora am refuzat sa stau intr-o rezerva.ma simteam bine cu ele, niste fete deosebite.va dau doua exemple si trageti concluziile pe care le doriti. 1.o fata de 26 de ani,sit materiala exceLENTa,fata cu studii, cAre si -a dorit copilul enorm,si abia ramasese insarcinata.a facut ca si mine toate analizele, toate testele ptr ca sa evite orice prob.face echo la dr pop si acesta ii spune ca e o probl cu copilul.ajunge la municipal iar conferentiarul care po trata ii spune ca nu e absolut nimik in neregula .si ajunge aceasta fata ;la 8 luni si simte ca nu mai misca copilul, fuga la dr,si stupoRE.copilul e mort in ea.nu vreau sa comentez reactia ei.i=au provocat nasterea, si a nascut normal un copil mort care apropae sa facut bucati in ea.au vrut sa o externeze si ea a insistqat sa i se mai faca un echo ca altfel nu pleAca..CE SA VEZI..era o bucata ramasa in ea.si urmeaza iar chiuretajul de rigoare.la momentul externari ghiciti ce scrie pe foaie..copil nascut la termen, viu, decedat la 2 ore dupa nastere.a jurat fata aceasta ca nu va lasa lucrurile asa, si sunt convinsa ptr ca e o femeie puternica. 2.o alta colega de salon 14 ani , de etnie rrom gravida, a dat la internare 30.000lei.au fost toti bani pe care ii avea.si a preluat-o ca pacient medicul de garda.o saPT Am stat eu acolo, o sapt nu a venit nimeni sa o vaDA.cereA bANI de acasa sa poATA merge sa vb cu medicul si ia adus sotul 90.000.lei.va dati seaama ca plangea incontinuu ptr ca ii era rusine sa mearga la dr fara bani.am incercat sa ii ofer eu dar a refuzat categoric desi ii spusesem ca nu e nevoie sa mi returneze .in fine, cat dadeai , cam atat primeai.eu am dat la primul control, 5 mil si tot nu am fost multumita..si am renuntat la tot si am plecat.nu am sA uit niciodata cum erau tratate femeile acolo.si e mai grav ca sunt cinvinsa ca nu se va schimba nimic.e dureros, dar e crudul adevar.eu chiar aveam voie sa fumez in salon. a si inca ceva..era internTa , prob mai e si acum sotia ministrului sanatati,dana razboiu de la tvr 1, spitalul impanzit de bodyguaqrzi, nu se putea intra ptr ca sa declarat carantina la et de ginecologie si la maternitate.dadea sotul mau sa poata ajunge la mine 200.000 lei ori de caye ori venea.iar pe restul fetelor le anunta sa coboare la parter, deci afara ca au vizita.erau femei gravide care nu aveau voie nici la wc sa mearga si urcau cu sacosile de mancare.ma simteam fff prost, dar asta e situatia. soarta copilului meu depinde acum intai de dzeu si apoi de tratamentul pe care il fac.si trebuia sa ma ridic din pat noaptea la 12 sa chem asistenta ca e ora sa ma intepe , desi aveau 100.000 la injectie si datoria ei era sa imi urmareasca fisa si sa imi faqca tratamentul.este drept ca mi-am cam pus poalele in cap si ma cam stiau acolo de nebuna, nimeni nu se punea cu mine.ar fi multe...mult prea multe de povestit,dar stau fff incomod.si eu sper sa putem scimba ceva..dar..mi-am pierdut increderea. bAfta si sper ca nu v-am plictisit puffy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...