Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport pt copil


Recommended Posts

Buna tuturor! Stiti cumva de ce acte este nevoie pt a trece un copil pe pasaportul unui bunic, sau daca cumva se poate face pasaport pt un copil de un an si jumatate? L-am rugat pe tatal meu sa se intereseze in Romania, iar cei de la directia pasapoarte i-au spus ca doar daca prin sentinta judecatoreasca copilul e trecut in grija bunicilor, atunci el poate fi trecut pe pasaportul acestora (al bunicilor). Sincer mie chestia asta mi se pare fff complicata. De cateva zile incerc sa vorbesc cu cineva de la consulatul Romaniei din Haga, dar inca nu am reusit caci e tot timpul ocupat, asa ca am apelat la voi. Deci va rog, daca cumva stiti ceva despre aceasta chestiune, sa-mi spuneti si mie. Va multumesc anticipat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Acum cateva saptamani s-a dat o reglementare prin care copilul poate fi trecut pe pasaportul unuia dintre parinti. Potrinit noii Legi a pasapoartelor (din 2002, parca) pana la aceasta reglementare copiilor li se faceau pasapoarte individuale. Cred ca un copil poate calatori cu un bunic numai daca acel copil are pasaportul lui personal iar bunicul poseda asupra lui imputernicire de la ambii parinti. Nu stiu daca exista o conditie de varsta. E bine sa te interesezi in aceasta privinta. In orice caz, am vazut iarna asta copii calatorind singurei (din Ro spre SUS, de pilda, cu avionul, bineinteles), dati fiind pe mana stewardeselor si personalului de la aeroport care se ocupa de asa ceva. Asadar sunt sigura ca se poate calatori si cu un bunic, dar, repet, copilul trebuie sa aiba pasaportul lui. Julie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ceea ce a zis Julie. Eu sunt f mult pe aeroporturi si am vazut multi minori calatorind singuri. Asta inseamna ca au pasapoarte individuale. Mai multe tr sa te interesezi ca legile din Ro nu sunt intotdeauna ca cele din Europa (desi multe dintre ele au fost adaptate cerintelor UE). Mai ales ca vine vorba de un copil doar de un an si jumatate care bineinteles trebuie insotit. Dar e posibil sa se poata si in Ro... De ce nu???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt raspunsuri! Intr-un final am reusit si am vorbit cu cineva de la consulat. Mariailin ai dreptate, cam tot povestea asta mi s-a spus si mie. E nevoie de o declaratie de la fiecare parinte cum ca sunt de-acord ca copilul sa aiba pasaport, declaratie care trebuie autentificata de catre un notar sau la consulat. Nu am intrebat cat costa o astfel de autentificare, insa mi s-a spus ca taxa perceputa de un notar in Ro e maximum o treime din cea perceputa de catre consulat. Apoi mi s-a spus ca e de preferat sa se faca carerea pt pasaport in Romania, deoarece prin ambasada dureaza intre 3 si 6 luni pana se obtine acesta. Va multumesc inca odata pt raspunsuri. O zi buna in continuare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Julie are dreptate (am trecut pe la Politie acum o jumate de ora). Copiii cu virste de pina la 14 ani se trec pe pasaportul unuia dintre parinti. Trebuie printre actele necesare trecerii copilului pe pasaport era si acea declaratie notariala prin care parintii sunt de acord cu acesta trecere. Eu am luat saptamina trecuta o asemenea declaratie. Notarul a eliberat-o in 2 exemplare: una pentru Politie, iar cealalta trebuie lasata la Politia de frontiera. Pe declaratie scrie si in ce tara va calatori copilul si in ce perioada. Numai bine, Vio
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea, pt ca am fost patita: te duci sa dai declaratia ca esti de acord ca puiutului sa i se faca pasaport la ambasada sau consulatul romana in tara unde esti, pt ca ambasada reprezinta autoritatea romana in strainatate. Iti spun asta, pt ca acum in noiembrie am vrut sa-i scot pasaport copilului si sotul era plecat in Franta; inainte de a pleca el, noi nu ne-am gandit ca trebuie declaratia lui prin notariat. Deci la Politie la pasapoarte considera buna declaratia data la consulat sau la ambasada(si a costat cam 30 euros).Daca o faci la un notar oarecare de acolo si o trimiti in Romania, trebuie apoi sa fie trimisa la Haga sa capete nu stiu ce apostila si dureaza. Daca vrei amanunte iti raspund pe pm. Pupici, Gabriela si baietii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrei i-am facut pasaport individual cand avea 2 luni! Atunci nu se mai trecea in pasaportul parintilor, intre timp s-a schimbat schimbarea si tb sa motivezi daca vrei sa-i faci pasaport individual la copil. Acuma facem procura cuiva din Ro ca sa faca pasaport la jr. si motivam prin faptul ca va calatori si doar cu unul din parinti. Procura se face la consulatul roman. Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...