Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport pt copil


Recommended Posts

Draga Tinatache, am si eu o intrebare si anume ce cetatene are Juniorul tau??? Intreb asta, pentru ca fiica mea are cetatenia germana si si eu i-am facut anul trecut pasaport individual si nu m-a intrebat nimeni de ce si cum. Stiu ca "tutus" intreba de pasapoartele in Rom.respectiv Olanda, dar vad ca tu locuiesti in Germ si poate stii ceva de vreo schimbare de lege pe aici. Multumesc si scuze daca nu m-am formulat pe intelesul tuturor Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by roxanak
Draga Tinatache, am si eu o intrebare si anume ce cetatene are Juniorul tau??? Intreb asta, pentru ca fiica mea are cetatenia germana si si eu i-am facut anul trecut pasaport individual si nu m-a intrebat nimeni de ce si cum. Stiu ca "tutus" intreba de pasapoartele in Rom., dar vad ca tu locuiesti in Germ si poate stii ceva de vreo schimbare de lege pe aici. Multumesc si scuze daca nu m-am formulat pe intelesul tuturor Roxana
hihi, roxana, e romanas de-al nostru ca si noi suntem la fel, cu green-card. Da, stiu ca anul trecut asa era, pai cand i-am facut Andrei pasaport in 2002 NU SE PUTEA trece copilul in pasaportul parintilor. Intre timp s-au gandit si au mai schimbat ceva: acuma se trece copilul DOAR in pasaportul parintilor, doar daca dai declaratie ca copilul (cica in scris poti face cacofonii:)) circula cu ambii parinti (si impreuna si separat) iti aproba sa faci pasaport individual. Ce sa zic, noua ne-a iesit deja parul prin caciula si suntem abia la faza de obtinut CNP, procura, apoi trimis, depus, trimis inapoi... ce mai... deja ma doare mintea... Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma doare capul daca va trebui sa fac si eu miscarea asta aici. pasaportul Luciei e valabil doar doi ani deci in mai trebuie sa-l schimb. Declaratia nu-i mare lucru de dat si nici sa o trec pe pasaportul tatalui ei nu-i greu (e doar neamt), dar daca va trebui sa calatoresc numai eu cu ea si va trebui sa o trec in pasaportul meu 8e romanesc), sa ma tina atunci nervii la cat voi avea de umblat si de asteptat la fel ca si voi. Mai am timp pana in mai si atunci voi vedea mai departe. Multa rabdare, nervi si sa fiti tari in lupta cu birocratia. Pupici Roxana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
Andrei i-am facut pasaport individual cand avea 2 luni! Atunci nu se mai trecea in pasaportul parintilor, intre timp s-a schimbat schimbarea si tb sa motivezi daca vrei sa-i faci pasaport individual la copil. Acuma facem procura cuiva din Ro ca sa faca pasaport la jr. si motivam prin faptul ca va calatori si doar cu unul din parinti. Procura se face la consulatul roman. Un An Nou Fericit!
Vara trecuta am fost la Consulatul Roman din München si ni s-a spus ca se pot trece copii pe pasaportul parintelui numai daca acesta are pasaport de tip vechi. Pe cel de tip nou nu se mai trec. Sotul avea pasaport nou iar eu vechi, asa ca n-am vrut sa ne mai complicam cu titlul de calatorie (valabil doar pentru un drum in Ro) si am trecut copilul pe pasaportul meu. Urma sa plecam in tara peste o luna si n-am fi avut timp sa obtinem pasaport individual prin Consulat, asa ca ne-am zis ca e mai bine sa ne ocupam noi la fata locului. Odata ajunsi in Ro (la Iasi) am facut cerere pentru pasaport individual dar ne-au refuzat pe motiv ca ei nu vad nici un sens in asta...nu mai intru in amanunte ca iar ma enervez! Chiar nu se poate decat prin Consulat sau cu procura de la Consulat, daca mergi personal nu se ia in consideratie, cu toate ca soliciti acelasi lucru??? Aveam si un act de la notariat in care specificam ca suntem amandoi de acord sa i se faca baietelului ( 10 luni pe atunci) pasaport individual, am fost in audienta la seful de la Pasapoarte si nimic! Multe salutari! Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tutus, scuze ca ti-am umplut sub., totusi sper sa te ajute vorbaria noastra de aici. Cristina, uite unde stateau iesenii, acolea la o aruncatura de bat! Si noi tot la Iasi ajungem, parca vezi ca ne asteapta o surpriza... Oricum, mai e ceva, acuma nu se poate deloc obtine pasaportul prin consulat, asa ca ai de ales: ori titlu de calatorie si-l faci in tara, ori procura si ti-l face altcineva. Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxanak
Ma doare capul daca va trebui sa fac si eu miscarea asta aici. pasaportul Luciei e valabil doar doi ani deci in mai trebuie sa-l schimb. Declaratia nu-i mare lucru de dat si nici sa o trec pe pasaportul tatalui ei nu-i greu (e doar neamt), dar daca va trebui sa calatoresc numai eu cu ea si va trebui sa o trec in pasaportul meu 8e romanesc), sa ma tina atunci nervii la cat voi avea de umblat si de asteptat la fel ca si voi. Mai am timp pana in mai si atunci voi vedea mai departe. Multa rabdare, nervi si sa fiti tari in lupta cu birocratia. Pupici Roxana
Roxana, Si sotul meu are doar cetateni germana,la fel si fetita noastra.Eu am refuzat sa-i fac documente romanesti copilului tocmai din cauza umblaturii,nervilor,etc.In curind voi primi si eu cetatenia germana si atunci trebuie si copilul sa fie doar cetatean german daca mama renunta la cetatenia romana. Acum,daca vreu sa calatoresc singura cu fetita(eu cetatean roman,ea cetatean german)trebuie sa am o declaratie notariala a taticului ei ca e de acord cu calatoria si mi se pare mult mai simplu decit umblatura pt documentele romanesti sau? Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, uite cum a fost la noi: in 2002 s-a nascut bebe in Olanda. Am vrut sa mergem in Ro. Mai intai am mers la consulat si pt ca eu aveam pasaport tip vechi, l-a trecut pe bebe pe pasaportul meu. Din cate imi amintesc sotul nu a trebuit sa dea nici o declaratie, simpla lui prezenta acolo a fost suficienta. Toata tarasenia a fost rezolvata intr-o jumate de ora (tarasenia = facut certificat de nastere lui bebe + trecut bebe in pasaportul meu). Nu stiu sa va spun ce importanta cetatenia sotului, dar cred ca are ceva pt ca azi cand am vorbit la Haga, domnul de-acolo m-a intrebat de cetatenia copilului si a sotului. Ma rog, cica in declaratie pe care ar trebui sa o dea sotul(cum ca de-acord sa i se faca piticaniei pasaport), trebuie mentionat numele persoanei care-l va insoti pe micut in calatorie. Cam astea is informatiile primite de la Haga. Ca am adus vorba si de certificat de nastere ... de la consulat nu e trecut pe certificatul copilului CNP-ul (codul numeric personal). Pt a-l obtine trebuie mers la primaria orasului si cei de-acolo vor suna la Bucuresti sa obtina unul. Dupa ce are bebele CNP, se poate inscrie la medic de fam, i se poate face pasaport, ... Sper sa nu ma intrebe cei de la Cluj de ce vreu sa-i fac piticaniei pasaport...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

referitor la CNP: la starea civila Iasi (/a orasului de resedinta a mamei)ni s-a spus ca tb mers acolo cu certif in original si o cerere, ei le iau pe amandoua si le trimit prin posta la Bucuresti unde se scrie CNP-ul pe certificat, apoi le trimit inapoi. Nu a zis nimic de telefon. Mai este o posibilitate: sa mearga cineva in Bucuresti la primaria sect. 1 camera 10 si sa treaca CNP-ul direct pe certificat. E mai scurt dar mai complicat intrucat tb mers la Bucuresti. Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
referitor la CNP: la starea civila Iasi (/a orasului de resedinta a mamei)ni s-a spus ca tb mers acolo cu certif in original si o cerere, ei le iau pe amandoua si le trimit prin posta la Bucuresti unde se scrie CNP-ul pe certificat, apoi le trimit inapoi. Nu a zis nimic de telefon. Mai este o posibilitate: sa mearga cineva in Bucuresti la primaria sect. 1 camera 10 si sa treaca CNP-ul direct pe certificat. E mai scurt dar mai complicat intrucat tb mers la Bucuresti. Un An Nou Fericit!
Eu am rezolvat CNP in 10 min. A dat doar un telefon.Atentie trebuie sa fi ajuns actele de la consulat. Asta s-ar putea sa dureze. Cristina si gemenutele -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by tinatache
Cristina, uite unde stateau iesenii, acolea la o aruncatura de bat! Si noi tot la Iasi ajungem, parca vezi ca ne asteapta o surpriza... Oricum, mai e ceva, acuma nu se poate deloc obtine pasaportul prin consulat, asa ca ai de ales: ori titlu de calatorie si-l faci in tara, ori procura si ti-l face altcineva. Un An Nou Fericit!
Ca sa vezi ce mica-i lumea! Noi suntem pe aici din ianuarie 2001, cu Green Card si tot asteptam sa vedem daca se da sau nu celebra lege a emigrarii. Anul asta mergem la Iasi in vacanta de Paste si stam vreo saptamana. Cat despre consulat, nu eram la curent cu ultimele noutati. Anul trecut cand am fost pe acolo chiar s-au oferit sa ne procure ei pasaportul contra unei taxe, bineinteles, dar, daca mai nou nu mai presteaza astfel de servicii, raman celelalte variante. La politie mi-au facut capul calendar, erau chiar dispusi sa treaca baietelul si pe pasaportul de tip NOU... a fost o intreaga aiureala. Poate ca intre timp s-au mai clarificat lucrurile si n-o sa ai bataie de cap. Si inca ceva: eu am obtinut CNP-ul sunand direct la Bucuresti, pur si simplu mi l-au dictat prin telefon si dupa aceea am fost la Starea Civila si l-au trecut ei pe certificat. Solutia asta mi-au dat-o cei de la Primarie. Asa cum vezi, surprize la tot pasul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...