Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasaport pt copil


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Cristina_C
quote:
Originally posted by tinatache
Cristina, uite unde stateau iesenii, acolea la o aruncatura de bat! Si noi tot la Iasi ajungem, parca vezi ca ne asteapta o surpriza... Oricum, mai e ceva, acuma nu se poate deloc obtine pasaportul prin consulat, asa ca ai de ales: ori titlu de calatorie si-l faci in tara, ori procura si ti-l face altcineva. Un An Nou Fericit!
Ca sa vezi ce mica-i lumea! Noi suntem pe aici din ianuarie 2001, cu Green Card si tot asteptam sa vedem daca se da sau nu celebra lege a emigrarii. Anul asta mergem la Iasi in vacanta de Paste si stam vreo saptamana. Cat despre consulat, nu eram la curent cu ultimele noutati. Anul trecut cand am fost pe acolo chiar s-au oferit sa ne procure ei pasaportul contra unei taxe, bineinteles, dar, daca mai nou nu mai presteaza astfel de servicii, raman celelalte variante. La politie mi-au facut capul calendar, erau chiar dispusi sa treaca baietelul si pe pasaportul de tip NOU... a fost o intreaga aiureala. Poate ca intre timp s-au mai clarificat lucrurile si n-o sa ai bataie de cap. Si inca ceva: eu am obtinut CNP-ul sunand direct la Bucuresti, pur si simplu mi l-au dictat prin telefon si dupa aceea am fost la Starea Civila si l-au trecut ei pe certificat. Solutia asta mi-au dat-o cei de la Primarie. Asa cum vezi, surprize la tot pasul!
Apropo de legea emigrarii. Ce facem daca nu se da, ne intoarcem in Ro? Noua ne expira greencardul in sept 2005. Asa ca nu mai e mult. Cristina si gemenutele -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by cristinacsa Apropo de legea emigrarii. Ce facem daca nu se da, ne intoarcem in Ro? Noua ne expira greencardul in sept 2005. Asa ca nu mai e mult. Cristina si gemenutele -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
Pe 27 februarie se reiau discutiile. Poate se va lua in sfarsit o hotarare, ca de amanat au tot amanat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va spun cum e in Franta, poate intereseaza pe cineva: tocmai i-am facut pasaport lui Alex (7 luni). Eu am nationalitatea franceza, idem sotul, copilul asisderea, asa ca nu m-am complicat cu acte si cereri si coada la Consulatul României. Aveam de ales intre a-i face pasaport individual sau sa-l luam pe paraportul nostru. Am ales prima varianta, pt ca, daca il lasam in România sa poate sa intre inapoi in Franta insotit de bunici. N-a fost nevoie de declaratie semnata de ambii parinti, semnatura celui care a mers la Primarie si a facut cererea a fost suficienta. In cazul in care copilul minor iese din Franta insotit de o alta persoane decit parintii e necesar sa aiba o autorizatie speciala "Sortie du territoire" (iesire din teritoriu) pe care o obtin de la Primaria din orasul in care locuiesc. Eu sint un caz particular pt ca nu mi-am facut pasaport francez. Asadar, daca vreau sa plec in strainatate numai cu Alex s-ar putea sa se uite vamesii chioris: eu-pasaport românesc, copilul-pasaport francez si nicaieri nu exista trecut numele parintilor. Ce m-au sfatuit fetele de la Primarie: sa avem intotdeauna cu noi o copie dupa livretul de familie, nu stiu daca exista si prin alte parti. E o carticica pe care ti-o dau la casatorie si in care sint trecuti copiii. Sau, daca nu, o copie dupa certificatul de nastere al copilului, in Franta insa e mai simplu sa ai o copie dupa livretul de familie decit dupa cerificatul de nastere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Francezii, pentru orice document oficial, carte de identitate, pasaport, etc, iti cer un extras de act de nastere (extrait d'acte de naissance) recent (sa nu aiba mai mult de 3 luni). Actul de nastere il ceri de la Primaria orasului in care te-ai nascut si e in permanenta actualizat. Adica, de exemplu, in cazul casatoriei se face o mentiune marginala pe acest act. Nu exista ca in România un certificat original unicat. In schimb e gratuit, singura conditie e sa te prezinti personal cind faci cererea sau sa o faci in scris, niciodata prin telefon.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...