Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

tratamente naturiste


Recommended Posts

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, sunteti comori. Trimiteti-mi cat de multe MP-uri, ca sa stiu ce sa comand prin telefon cand vorbesc cu mama. Alecsia si Clopel, astept cu nerabdare sa-mi explicati dozarea si ce mai trebuie sa stiu. Androix, iti spun un secret. Mama mea, care e asistenta, ma scapa intotdeuna de simptomele racelii si chiar de raceala mult mai repede prin injectarea unei doje cabaline de vitamina C, adica vreo 2-3 deodata, direct in vena. Nu te speria, vitamina C nu este asimilata de organism insa da un sfung sistemului imunitar care lucreaza la turatie maxima. Sa nu te sperie doja cabalina, nu faci supradoza, insa ai sa vezi ca la cateva minute dupa injectie ti se desfunda nasul (daca il ai infundat), respiri mai usor si te simti mai bine instantaneu. Fa 2 din astea 2 zile la rand si completeaza cu mult ceai fierbinte cu miere si suc de lamaie. Nu uitatai ca in caz de raceala sau gripa maia les sunteti atacate de visuri, care nu raspund la antibiotice, asa ca mai bine sa nu inghiti medicamente aiurea. scarmanus
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Scarmanus, nu este un secret argila si proprietatile ei. Eu am aflat de ea din Formula AS, daca stii despre ce este vorba. Daca vrei sa te informezi mai mult despre ea, si de efectele ei mai ales in bolile renale iti recomand cu caldura varianta electronica a revistei formula-as, www.formula-as.ro si acolo ii dai cautare in site. O sa gasesti multe articole pe aceasta tema. Eu argila o comand prin posta de la d-l Mircea Bocan (nu am la mine adresa lui, dar o gasesti pe site-ul cu pricina), cel care a "dezvoltat" acest subiect in Ro, ca sa zic asa. O sa vezi, daca citesti articolele de acolo, ca el a fost cel care a testat-o pe propriai piele. Nu vreau sa spun prin asta ca el a descoprit argila, insa la noi in romania era voodoo cand el s-a hotarat s-o incerce. hai ca am elogiat prea mult pe marginea acestui remediu! Daca mai ai vreo nelamurire, intrebare..etc iti stau cu placere la dispozitie. Multa sanatate si astept impresii in urma tratamentului. O sa vezi ca mai tarziu o sa razi de cat de usor si de bine ai scapat de infectiile urinare.Succes! Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, ref la echinacea, acum e cam tarziu sa mai iei. In stadiul in care esti e bine sa faci ce au spus fetele, adica sa tragi tare cu vit C, propolis in stare naturala daca ai sau tinctura de propolis e la fel de buna, seara cate o inhalatie cu uleiuri volatile (menta, eucalipt, brad etc). Iar daca iti permiti sa mananci ceapa ...atunci te-ai scos. Eu o mai comit cu ceapa cand simt ca ma cam incearca vreo raceala. imi toc marunt o ceapa mijlocie si o frec cu sare, o las putin sa "planga" si apoi pun peste ea o lg de ulei de masline. Si chestia asta o mananc cu paine prajita si cu branza de vaci sau altceva la care merge sa pun ceapa pe deasupra. iar a doua zi...molfai guma non stop. Iar ca sa ajuti corpul tau sa lupte cu virusii..nu iti strica sucuri naturale (facute in casa) de morcov, sfecla, mar si ce iti mai place tie. Dar nu le combina prea tare! Sanatate multa si sa ne spui cum te mai simti! Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor si eu cred cu tarie in puterea plantelor, dar fiindca nu am avut probleme serioase nu stiu remedii miraculoase. Totusi am 2 intrebari: 1) de cand ar trebui sa incep sa iau prenatale si care sunt cele mai bune (eu sunt insarcinata in sapt. 15)? si 2) aveti idee unde pot gasi ulei de migdale? Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Androix
Fetelor, este un subiect senzational! Pe mine acum tocmai ma chinuie o raceala, pe care am facut-o din neglijenta.[bang] Vroiam sa va intreb: sa iau echinaceea pentru raceala mea? si in ce forma este mai bine tinctura sau pulbere? Am auzit ca exista chiar si pastile. Credeti ca mai are efect atata vreme cat eu sunt deja racita? Sau mai stiti alte remedii naturiste pentru raceala, tuse,febra, nas infundat? Va pup[pup] Andreea
Exista Echinaceea capsule.In doua variante: simple si cu vitamina C.Nu sint scumpe deloc Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by roxana1974
Fetelor si eu cred cu tarie in puterea plantelor, dar fiindca nu am avut probleme serioase nu stiu remedii miraculoase. Totusi am 2 intrebari: 1) de cand ar trebui sa incep sa iau prenatale si care sunt cele mai bune (eu sunt insarcinata in sapt. 15)? si 2) aveti idee unde pot gasi ulei de migdale? Multumesc!
Ti-am trimis un PM pentru uleiul de migdale. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred cu tarie in tratamentele naturiste. Eu asa am scapat de niste calculi renali care imi produceau niste colici infioratoare. Din nefericire, dupa ce problema s-a rezolvat, am lasat-o moale cu ceaiurile si acum iar am nisip la un rinichi. Imi propun sa reincep cura de ceaiuri chiar de azi. Si existenta printesei mele se datoreaza, cred, in mare parte plantelor medicinale. Am facut o cura de vitex agnus castus si pulbere de seminte de marar pentru infertilitate primara si in doua luni eram deja insarcinata, dupa ce alte metode "medicamentoase" esuasera. Chiar voiam sa dechid un subiect pe tema tratamentului naturist al tusei rebele si profit de ocazie sa postez aici. Mititica mea a luat de la noi o viroza urata care acum e pe trecute (sper), dar nu-i mai trece tusea (productiva, insistenta) [bang][bang]si as fi vrut sa stiu ce siropel naturist sau ceai de plante as putea sa-i dau (are un anisor). Deocamdata ii dau Stodal, e un siropel homeopatic, dar nu am remarcat rezultate notabile, sau poate trebuie sa mai astept (azi e a treia zi de cand ii dau). Multumesc anticipat pentru orice sugestie. Daniela si [copil] Denisa (foarte tusitoare)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danais , las-o balta cu Stodal-ul ca zapacesti copilul. Singurul remediu homeopat care merge ca generic ( adica bun la toata lumea ) este Oscillococcinum. Restul celor vandute ca generice contin remedii care se dau specific, pentru fiecare pacient in parte. Uite un exemplu: pentru fii-mea un remediu de curatare este Pulsatilla iar pentru alt copil ( fata Torei97) este ceva cu Vo...Desi ambele au raceli pronuntate. Virozele circulante acum au o caracteristica: se fixeaza un ceva in nas si nu se opreste secretia. Nu are copilul foarte multi mucisori la vedere dar exista o secretie permanente undeva la intersectia cailor ORL. Secretia asta e cea care duce la tuse. Nici sa pui copilul sa sufle nasul prea tare nu-i posibil ( hmm .. am incercat[bang]). Opresti nasul... opresti si tusea! Ce poti sa faci la raceala: 1. dai la bb Oscillo. Te uiti pe prospect. O sa vorbesc cu homeopatul sa-l intreb de dozaj pe ani ( daca uit[bang] pune un PM ). Oricum, poti sa-i dai un tub in prima zi si apoi sa mergi pe schema de tratament raceala dar cu jumatati de doze. 2. Vit C 1 gr/ zi timp de 3 zile apoi 0.5 gr / zi 5 zile din saptmana, pana trece iarna si epidemia[:D] 3. Picaturi de nas: Nazomer . Contin apa de mare si echinaceea ( un tip de Nazomer ) si apa de mare si propolis al doilea fel. VERIFICI daca bb nu are alergie la propolis!!! Daca totul e ok, picaturi la greu, poti sa le alternezi. Daca nu si nu.. pediatra o sa-ti recomande Pivalone cu neomicina ( se pare ca mai tine in frau povestea.. si io i-am dat mandrei de 2 ori in 4 saptamani! .. ca nu am avut incotro, nu gaseam Nazomer ). 4. Siropele: Prospan, Plantusin, mai e unul de la Aboca dar e mai scump.. Bambi nu stiu cum ii spune, sirop de pin, sirop cu miere patlagina si propolis. Mai sunt si eltele. Eu ii dau Alexiei ( Ruxandra Alexia ) cel putin 2 siropele si le alternez. Fii-mea e mai mare si pot sa-i dau si capsule cu plntele ( Tusinal sau cam asa ceva ). Ceaiul de ceapa e super! Eventual amestecat un pic cu ceai de coji de nuca. Io nu pot sa-l sufar.. puah.. dar ca efecte .. asta-i altceva. 5. Bai cu apa mai calduta si cu sare muulta! O tin pe Alexia mai mult in apa sa stea "la saramura" si sa respire vaporii sarati ( ca vara-i departe .. pentru aerosoli la mare ). I-am pus sare calda pe piept.. si cred ca o sa repet chestia asta ca tare bine a curatat bronhiile. Bebeului sa-i iei temperatura in fiecare zi daca tuseste asa. Amarata asta de viroza are prostul obicei sa inflameze bronhiile si ajungi la pneumonie interstitiala rapid. Nici nu-ti dai seama. Copilul este doar o idee mai marait ( sau deloc.. cum e a mea[:D] )dar are o usoara temp. ca un 37.4 sau 5 sau 3! Cam atat. Sanatate multa. Roxana&Ruxandra http://community.webshots.com/user/aquariusrpro si un nepotel super http://community.webshots.com/user/lucaandrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...