Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic (2)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Avea o zi, poate doua. Si dormea non-stop. Acum realizez ca avea icter, atunci eram sigura ca e cel mai cuminte copil din lume. In a treia zi, l-au auzit de pe coridor urlind. De foame? As fi vrut eu. S-a dovedit, mai apoi, in prima luna, si in a doua si in lunile ce au urmat, ca urla de plictiseala. Semnaliza mereu: "sint si eu pe aici, bagati-ma in seama!". La trei luni, cazuse deja o data din pat. La cinci luni a inceput sa mearga in patru labe, o luna mai tirziu nu-l mai gaseam prin casa, avea deja viteza. La 6 luni, cazuse din pat de vreo trei ori. La 9 luni stia sa iasa din mergator, cum facea a ramas secretul lui pina in ziua de azi, si se dadea jos de pe orice pat. La 10 luni mergea in picioare singur, la 11 aproape fugea. La un an avea ochiul vinat si nimeni nu mai numara de cite ori a cazut din pat. Nu lasa pe nimeni sa il tina de mina, o fi fost sub demnitatea lui!?, si avea capul ca buzduganul. A fost pur noroc ca n-a cazut in nici un canal! Ieseam in parc si disparea. Pur si simplu. Il lasai la groapa de nisip, il gaseai la fintina arteziana. Il lasai la leagane, il gaseai la escavatorul care sapa 100 de metri mai incolo. Luai o clipa ochii de pe el si era catarat pe spatarul bancii, de unde se hlizea, asa, pe jumatate stirb cum se afla. Spre un an si jumatate urca singur scarile si se dadea singur pe toboganul mic din parc. In vara urmatoare, se dadea singur pe toboganul mare din parc. Si avea in vocabular cuvinte ca "bioxiteracor", "pansament" sau "galbenele". La trei ani, avea arcada sparta. La patru ani, s-a aruncat in piscina singur, fara colac. S-a speriat, a tras un plins cu sughituri, de indata ce i-a trecut era deja la start si striga de acolo: "Daca nu-mi pune nimeni aripioarele mai sar o data!" Acum face cinci ani. El e din ce in ce mai plin de energie, noi, din ce in ce mai blazati. Ce sa-i mai spui? Sa strigi la el fiindca sare de pe tobogan, care-i mai inalt decit tati? Sa il certi fiindca isi da drumul cu trotineta de pe deal si cind ajunge jos o arunca intr-o parte si isi face vint in nisip? Ca inca de anul trecut vrea skate-board de ziua lui? Si parasuta? Sa faci stop cardiac cind sare din leagan, cind ii faci tu vint mai tare? Si ca nu suporta sa se catere intr-un copac decit daca ala e suficient de inalt? Sa faci ulcer perforat? Nu. Mai bine rizi cu el si incerci, pe cit posibil, sa-l feresti de pericole. Sa-i cumperi casca, cotiere si genunchiere (de parca lea-r folosi cineva!), sa-l dai la cursul de inot si sa-l minti fara sa clipesti ca pe skate-board scrie "copiii sub 6 ani nu au voie sa il foloseasca!". Sa inchizi ochii cind sare de pe spatarul canapelei in mijlocul casei si sa tii mereu gheata la frigider, panaceu universal impotriva cucuielor. Si sa inveti sa ii respecti curajul, perseverenta si curiozitatea. Si sa iti inghiti lacrimile cind plinge din cauza lor, el sa nu stie ca si pe tine te doare cind se loveste el, sa stie doar ca, asa "Atomic" cum este, il iubesti. ************************* Doamnelor, sint mamica de aproape cinci ani. Iubirea materna nu m-a traznit de cum i-am auzit primul tipat, nici macar de cum a pus gurita prima data la sin. Dar, in fiecare seara, cind trec pe la Radu prin camera si ii vad zimbetul din somn (ca mai doarme si el, zau ca da!) stiu ca exista. Asa cum stiu si cind se trezeste a doua zi, desi mi-e clar ca o face ca sa o ia de la capat, sa ma zapaceasca-innebuneasca-aiureasca si sa-mi faca capul calendar. ************************** Cu mare drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, felicitari! Si pt ca esti mamica, dar mai ales mamaica lui "Atomic" si pt ca stii sa pui pe hartie asa de frumos sentimentele tale, intamplarile prin care treceti si pt ca impartasesti cu noi aceste momente deosebite. Multumim! [flo][flo][flo] [pup][pup][pup]Atomicului, sursa ta de inspiratie si nu numai! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 26 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...