Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic (2)


Veve

Recommended Posts

Doamnele mele, si voua va trece saptamina fara sa simtiti? Azi e luni, azi e vineri! Simt cum imbatrinesc, Radu incepe scoala, ma rog, minunea de Meternelle, ce-o mai fi si aia - vom vedea, asa ca eu pling pe-ascuns ce ce mare e si cum n-o sa mai aiba el nevoie de mine... Uite, ca ce bine s-a potrivit, ca am de gind azi sa va povestesc despre relatia lui cu mine... Ca sa vedeti ca nu i s-a schimbat parerea! (Si nu gasesc fetisoara plingacioasa ca sa vedeti cum imi vine sa fac cind il aud!) ************************************ Mami are un acces de "verificat cunostintele generale ale copilului despre corpul uman": Mami: Radu, cine e cel mai inalt din familia noastra? Radu: Tati. (Raspuns corect) Mami: Cine e cel mai frumos? Radu: Eu (Din nou corect) Mami: Cine e cel mai scund? Radu: Eu (Na, ca stie si ce-i aia!) Mami: Cine are ochii caprui? Radu: Tu si tati (din nou corect) Mami: Si cine e blond? Radu: Niciunul. (Si asta-i asa) Mami (considera copilul pregatit si declanseaza seria intrebarilor cu subinteles): Si cine are cel mai putin par pe cap? Radu (ride si se prinde!): Tatiiii!!! Tati se strimba, mami si Radu rid! Mami: Si cine e cel mai cracanat? Radu: Tatiiii!!! Tati se strimba iar, restul familiei se tavaleste pe jos! Mami: Si cine e cel mai gras? Radu (plimba ochii de la unul la celalat, fixeaza ochii pe tat-su, mami ride deja, tati da sa plece, s-a saturat deja, si copilul ride tare - tare): Mamiiiiiiiiii!!!!! Mamiiii e cea mai grasaaaa!! ********************************* Mami e in toane extrem de bune. Vine de la gym si, in drum spre baie, se opreste linga copil: -Iti plac muschii mei, Radu? -Da, vine raspunsul. -Care? De la miini sau de la picioare? -De la miini. - Si aia de la picioare ce-au? - Ai muschi la picioare?!, se mira copilul ca de-a opta minune a lumii. -Am! -Unde? Ca eu vad numai grasime! ************************************** Mami pupa copilul dupa baie si-i lauda cu patos fizicul, sa capete copilul incredere in el, sa nu dezvolte cine stie ce complexe la adolescenta, lasa sa-i spuna ea cit e de frumos: -Immmm! Ce bine mirosi! Si ce pielicica fina! Si ce muschiuleti bine formati! Si ce burtica plata!, face mami, toata o incintare! Dintr-o data, viziunea unui adolescent care a stat prea mult la computer si prea putin la aer, burtos, masiv si fara forme ii trece prin fata ochilor. Si schimba tonul, aproape pina la panica: -Birrr! Radu! Sa nu cumva se te ingrasi cind o sa fii mare! -Nu ma ingras!, asigura copilul. - Sigur, sigur?, incearca mami sa capete o asigurare suplimentare, de parca de asta ar fi depins soarta omenirii pe urmatorii 20 de ani. Ca mie n-o sa-mi placa sa fii gras! -Nu ma fac gras, nu intelegi?, se semi-indigneaza copilul! Ca eu ma fac pilot si daca sint gras ma intepenesc in cabina! Ca tine in scaun, mai tii minte? *********************** Cu pupici, doamnelor, ca am vase de spalat, fructe de cumparat si pe urma fug la gym. Sa nu se mai plinga copilul de mine atita! :) PS: In scaun ma intepenisem pentru ca aveam amindoua picioarele amortite de la cum dormisem pe avion, asa sa stiti! Nu sint chiar asa de grasa! :)) Si iar PS: Iren, aveau scara, mama ei de scara, ca nu era dreapta, avea un cot unde era un soi de platforma, asa ca Atomix s-a asezat acolo si, de indata ce-am disparut din raza lui vizuala,treosc, pac, bum... Asa ca si tati si mami intra si criza si fuuugiii sa vezi ce face Maimuta. Ce sa faca? Rula tancul si avionul proaspat primite pe platforma si le dadea drumul pe scari in jos, direct pe parchetul ca oglinda al alora. Si parca poti sa-l certi?! Nu poti. Ca cica: "Mami, tu ai spus sa stau EU pe scari. De jucarii n-ai spus ca trebuie sa stea!" Cu sarutari, doamnelor, plecam sa ne dam cu rolele, ca mi-a explicat Infantul ca "si alea fac bine la muschii de la picioare, mami draga!" Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si inca un PS: N-am mai zis de mult asta, simt nevoia sa o fac: multumesc ca ne cititi... Eu fac ce pot cu scrisul meu iar Atomix... el contribuie la greu, imi da subiecte cit e ziua de lunga. Colegu' participa si el cu tot elanul lui de Fagaras, cit poate si el. Acum fac curat la jucarii si ma asteapta sa termin. Doamne, ce-mi mai place DC! Pe linga gramada de prieteni pe care mi i-am facut, virtuali sau nu, ma si scuteste de adunat explozia de masinute-trenulete-avioane-carti-cirpe-cutii-pline-sau-goale-hirtii-si-hirtiute din camera lui Radu! M., nu stiu unde sa gasesc prima parte a subiectului, m-am uitat si eu, credeam ca e o arhiva dar nu pare sa fie! Vilma, Irina, help, daca mai e subiectul pe undeva macar sa mi-l salvez, sa le citesc dupa ce se insoara! Sarutari, am plecat Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La antipodul ultimului mesaj, dar tot despre noi doi, Atomix si mami a lui: ********************************** E seara, povestim povesti adevarate, dupa care Radu se innebuneste: - Si am avut noroc, sa stii, ca soferul a frinat tare si doar m-a izbit cu bara de protectie, altfel... adio Simona, n-aveai mamica! Adica aveai, dar nu pe mine! - Nu vreau alta mamica! Tu esti cea mai buna mamica de baietel!- Serios? Asa mult ma iubesti tu pe mine? - Da, mami! Si cind aveai tu sase ani te iubeam. Ca stii ce cred eu? Ca eu deja locuiam in tara bebelusilor, te asteptam sa te faci mare ca sa poti sa te faci mamica ta. Si cind te-a lovit camionul ala cred ca ai scapat asa bine pentru ca eu aveam grija de tine, de-acolo, din tara bebelusilor! ***************************************** E duminica dimineata, obiceiul instaurat al casei este ca mami sa se trezeasca tirziu. Baietii fac ce stiu, dar in liniste. Cind se trezeste, mami arunca cu tot felul de obiecte in usa, sau bate cu pumnul in perete, s-o auda careva si sa vina s-o rasfete. Asa ca, la primul proiectil ad-hoc care se izbeste de usa si se pocneste de podea, de-a lungul holului se aud lipaituri de piciorute goale pe parchet si Radu explodeaza in dormitor. "Mami, mami! Te-ai trezit, ce bine!", chitaie mititelul, incintat ca poate ravasi dormitorul fara frina, iar tati apare in cadrul usii. - Buna dimineata, incearca el sa spuna, dar n-apuca, pentru ca Radu trage un picior in usa si striga cit poate: - E a mea, nu ti-o dau si tie! ******************************************* Epilogul acestei din urma povestioare este ca a vrut sa stie daca ma supar daca "te imprumut, mami, un pic, dar numai un pic, si lui tati!". Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Habar n-am unde e prima parte, dar citeam la subiectul "Ile..." ca bibi a listat nazbatiile lui Atomix.
Adevarat, desteapta de mine doar le-a listat[bang][bang][bang]. Acum ce fac? Le tiparesc si vi le trimit prin posta?!?[:D] Sa vedem ce zice autorul ca intram in conflict cu legea[:D]....Ei si uite asa ma paste un prim contract de editare[:D]. Hai nu, pe bune! Daca le scanez iese ceva??? Oricum incerc sa mai caut prin computer(dar slabe sperante) si prin diskete...poate...poate Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am invartit de-un stres. Zau ca nu mai stiu ce parte am. Daca : povestea cu "AMIN!AMIN!AMIN!" e in prima parte e ok (nu pot sa iau la puricat acum 9 pagini). Pe de alte parte, mi-aduc aminte ca perlele lui Radu i le-am aratat nasei lui David in ziua de craciun, deci ar trebui sa fie prima parte....in fine, o sa ma lamuresc cand ajung acasa. Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pupici, doamnelor! Vilma, Bibi, o parte, o buna parte probabil, o am si eu salvata pe CD. Ca m-am straduit sa salvez de cite ori am postat ceva, dar nu mi-a iesit de fiecare data. Dar de le repostez o sa zica lumea ca m-am ticnit cu totul... (Si n-ar fi f. departe de adevar! :)) ) Cit despre drepturi de autor... Bibi, un pupic, nu unul, o mie o sa capeti daca reusim sa punem cap la cap ce am eu si ce ai tu si primesc scanat ce-mi lipseste! Dar de asta, la rigoare, vorbim pe personale. Oricum, Amin, amin, amin e in prima parte. Si am verificat si il am si eu... Uf, ca nimic nu mai scriu fara sa salvez! De cind imi zice colegul ca ar trebui sa scriu intii in word si pe urma sa-i dau cu copy - paste, dar pe mine nu ma inspira wordu', ma inspira DC... Si-acu sa va zic de increzutu' asta mic, de ma mir de fiecare data, cu oarecare mindrie materna, recunosc, ce-am putut sa producem! ******************************* Atomix se pregateste de scoala. Ca nu-i scoala, e un fel de grupa pregatitoare, nici nu mai conteaza, doar e in cladirea scolii, doar invata sa scrie si sa citeasca, scoala, dom'le, asta e. Asa ca mami l-a tuns preventiv cu o saptamina mai devreme, a primit blugi "de baiat" si nu mai admite sa iasa nici in parc daca nu-i asortat. Pe seara, mami apare de la serviciu, frinta toata, se trinteste pe canapea si acolo ramine. Dupa citeva minute, Radu apare din parc. Pupa grijuliu mamica rastignita pe canapea, se descalta si se spala pe miini din proprie initiativa. Apare din baie si trece prin dreptul oglinzii. Zimbeste larg, se studiaza de la blugii cei noi pina in virful capului proaspat tuns, sa rasuceste pe calciie, gura i se duce de la o ureche la alta si zice profund fericit: -Uite, mami, uite ce frumos sint! ************************************* Mie imi vine sa rid de fiecare data, chiar era frumusel foc asa, baiat de scoala nu baietel de gradinita. Ceea ce nu ma impiedica sa ma trezesc plingind cind ma gindesc mai atent la semnificatia incepului scolii... Cu pupici multi-multi, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru Radu si mamica lui. Sunt nou venita pe acest minunat forum si imi pare rau ca nu am citit prima parte a acestui subiect. Daca ai putea reposta ar fi minunat, oricum te voi urmari cu deosebita placere in continuare. Toti copii de aici sunt speciali, insa eu de Radu m-am indragostit iremediabil iar tie Simonna iti multumesc ca m-ai facut sa zimbesc. Sa va dea Dumnezeu sanatate si poate lui Radu un fratior pe masura. Lilianna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona , daca pana acum te-am citit ca forumista si mai apoi ca forumista [gravi], iata ca sunt si eu mamica si lecturez cu "broscuta" de baietel alaturi. Acum ma impresioneaza/ inlacrimeaza si mai mult mesajele tale, incerc sa-mi imaginez si eu cum va fi cu Stefanel peste cativa ani. Deocamdata ma bucur de el cat e mic, mic. Sa va dea Dumnezeu multa sanatate si tot ce mai bun. Succes lui Radu la "scoala" si tie, mamico, spor la scris pe DC! Pupici pt o familie minunata! [:)]Eliza, [mamica] scumpului Stefan Takeshi (16 august 2004) [url="http://www.babiesonline.com/babies/h/hanako/"]web1[/url] [url="http://community.webshots.com/user/sutikun2"]web2[foto][/url] [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=eli"]paginuta DC[/url] [url="http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Stefan+Takeshi&mid=2236&cid=10198"]album [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...