Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic (2)


Veve

Recommended Posts

Simona, sa-ti traiasca si sa ramana la fel de poznas! [:p] Iaca ce-ti dau eu tie, ca multumire ca m-ai facut sa rad cu lacrimi: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12888&whichpage=1 Pupici pufosi! Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004) [url="http://community.webshots.com/user/flaviana17"]Album Tiana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"Radu avea citeva saptamini, noi o colectie intreaga de suzete: toate marimile, modelele, materialele, culorile, doar-doar accepta una, oricare, si dezvoltam cu succes ritualul: uite-suzi-vine-somnul-nu-mai-urla-dragul-mamii-cind-te-las-din-brate! Odrasla: nu si nu! Pina in ziua cind ne-am prins ca tetina de la biberon e meseriasa, poti s-o sugi, poti s-o molfai, poti sa faci si muzica daca te concentrezi! Asa ca tetina s-a transformat in suzeta, era o tetina de-aia vad prin pozele de cind eram eu mica, sa mor daca stiu de unde o aveam, dar era infecta. Asa ca toate bunicile de prin parc imi aduceau suzete: "Doamna, daca n-aveti bani, o are fiica-mea/fiu-meu pe asta, uitati, e nefolosita, e in tipla". Degeaba explicam eu ca am colectie acasa, ele insistau, asa ca ne-am imbogatit colectia de suzete in timp ce Radu isi molfaia, cu spor, tetina. Sa fi avut odrasla mea vreo 4-5 luni cind am vazut, in piata, o suzete chinezeasca, ordinara, cred ca stiti de ce vorbesc, cu tetina de cauciuc si lant de plastic colorat, floricica aia care sta pe gurita era, de preferinta, intr-o culoare cit mai contra culorii lantului. Na, de-asta n-am incercat, mi-am zis, hai si-om vedea! Si i-a placut, sa mor, a scuipat vechea tetina cit colo! Am fugit inapoi la piata, am cumparat toate suzetele aleia, nu-i venea sa creada, ca de-alea nu cumpara nimeni, m-a si intrebat daca sesizez Protectia Consumatorului, ca nu-si putea imagina ce fac cu atitea suzete! Am bagat o avere in suzetele alea :) se stricau intr-o viteza ametitoare, Radu le recicla, la un moment dat dormea cu o suzeta in gura si cite una in fiecare mina, daca nu le avea e toate trei la culcare era scandal! Dar a meritat, vedea suzetele si-l apuca somnul! Am trecut prin toate perioadele: of, ce miracol, uite, a adormit singur, cu suzi! / Of, la naiba, sta non-stop cu suzeta in gura / ascuns suzetele si balamucul de rigoare / copil maricel si hi-hi-hi, nu ti-e rusine, se uita lumea la tine, caraghiosule! / mami, te rog eu sa-mi dai suzetele de cind e limba mare la doi si pina la sase ca sa vezi ce cuminte sint dupa aia... Ca sa nu spun ca am emigrat cu o punga de suzete de-alea pacatoase la mine, de cite ori refaceam lista cu ce TREBUIE sa luam cind plecam, ele erau in frunte, puteam sa ne intoarcem din drum daca le uitam acasa! Adevarul e ca incepea sa ma enerveze si pe mine, plodul avea un metru inaltime si defila peste tot cu suzetele lui, parca erau frati siamezi! Dar se si ducea la culcare, venea dupa mine spre dormitorul lui cind scoteam obiectele de pe unde erau ascunse peste zi ca soriceii dupa vrajitorul ala cu fluierul! Intr-o seara, si-a gasit suzetele de pe unde erau ascunse, a bagat una in gura triumfator, pe celelalte le-a strins in pumnisori, eu l-am certat iar el, intr-un elan de dragoste pentru suzici, le-a ascuns de mine, il auzeam cum bombane din sufragerie :"Uite, suzicile mele iubite, va pun eu bine, nu va gaseste mami sa va ascunda!", ceva de genul asta. Urit a fost la culcare cind, stupoare - stupoare, nu-si aducea aminte unde le-a pus :)) Era vineri seara. L-am dus cu presul, i-am promis luna de pe cer, i-am spus chiar si un supliment de poveste, iar eu nu spun suplimente ca altfel ne prinde dimineata cu "MAmi, numai una, mica-mica, scurta-scurta sa-mi mai spui!" si a adormit. Tati si cu mine am intors sufrageria cu fundul in sus, cu gindul sa le gasim si sa le facem vint, inainte sa le depisteze el, din greseala. Nici urma de blestematele alea de suzici. Am lasat-o balta, le-om gasi miine dimineata. Copilul Atomic a facut ochi in zori de zi, nici n-a pomenit uriteniile alea de suzici, noi am sperat ca-i trece subit.. Da' de unde! Era la masa, concentrat la ceva desene animate, noi vorbeam pe balcon. "Iu-hu!!!!", a razbit pina la noi strigatul de lupta al Mostenitorului. N-am spart cana de cafea pe care o aveam in mina, dar nici mult n-a lipsit. Ne-am ingramadit amindoi spre sufragerie, de unde racnetele victorioase continuau sa se auda. Am ajuns la timp sa-l vedem pe el ingenuncheat linga o comoda unde tati avea cartile lui, smulgindu-le de la loc, scotocind in spate. Urmatorul lucru pe care l-am vazut a fost un zimbet de la o ureche la cealalta, impodobit cu minunea de suzi. Am oftat, ne-am intors pe balcon, sa ne terminam cafelele, el s-a intors la desenele lui. A venit si zapada, a venit si bradul, cu globulete, stelute, artificii... Mosul, dragutul de el, tare-l mai iubesc!, a venit cind noi ne imbracam, in dormitor, la tol festiv, sa-l primim. Am auzit doar usa de la intrare cum s-a inchis dupa el. Radu a navalit afara din camera, cu nadragii tiris dupa el si tricoul in cap, s-a izbit de usa, a tras de tricou, sa intre o data pe git, ca altfel nu vede ce cadouri sint acolo, sub brad. Tati il astepta solemn, ca la biserica :), linga brad. Si cuvintele au picat ca toporul: "Mosul a adus cadourile si a plecat cu suzetele! A zis ca poti sa te joci cu cadourile daca n-o sa mai ceri suzicile de-acum!" Copilul Atomic a cumpanit pret de o clipa, dupa care l-a ocolit pe tati si, luindu-si avint spre cutiile lucitoare, ne-a imbirligat: "Ah, si-asa erau cam rupte si cam urite, mai bine ca le-a luat!" Avea trei ani si jumatate. Nu intreaba de suzici niciodata. Numai eu, in accese de nostalgie materna, mai scotocesc din cind in cind in debara, rotesc in miini stocul adus din Romania si ramas nefolosit si-mi aduc aminte cum era puiul meu cit o franzela de mare si cum mai molfaia tetina aia... Cu mare drag, Simona" Uite povestea cu suzy, ne sunteti tare dragi. There is a difference between knowing the path and walking the path.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

soleil multumim ca ai regasit prima parte a subiectului,am ras de credea colegu' ca i s-a scrantit nevasta[:D],sau ca am [alcool] prea mult(noroc ca stie ca nu le am). mai simona sa iti traiasca baiatul mai,isi merita numele de copilul atomic si te rog cand mai ai timp mai scrie ca mereu intru aici sa vad daca ai mai postat. m.alhillo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviana, Coral... multumesc mult-mult-mult... N-am reusit sa recitesc decit istoria cu suzeta ca pic de somn, am fost la plaja si iar ne-a batut soarele in cap, de parc'am fi avut nevoie suplimentar!, dar miine imi fac timp si stau si recitesc (si salvez :)) ) Flaviana, Tiara inseamna ceva? Ce nume frumos! Eli!!! Sa-ti traiasca Oac-Oac, sa te bucuri de el in fiecare clipa! (daca ma intrebi pe mine, profita acum, acum cind nu vorbeste si sta unde-l pui! :) ). Avea Nagyi, bunica mea, o vorba, nu intelegeam deloc atunci, acum m-am prins, dar e prea tirziu :) De cite ori ma agitam eu sa-l fac sa zica ceva sau sa mearga, ma rog, sa progreseze in careva din directiile astea, sa ma dau si eu mare cu ce copil total am, ca toate mamele, ea, mama cu experienta, lua mosmondacul in brate si-i spunea secretos: Puiule, n-o asculta pe mama-ta, ca pina pe la doi ani o sa-ti spuna intr-una sa mergi si sa vorbesti si pe urma o sa-ti spuna intr-una sa taci si sa stai jos! Si sa mor daca nu-i asa! Macar o data pe zi ma trezesc uitindu-ma la italianul meu de-o schioapa care meliteaza si meliteaza si meliteaza si-mi vine sa-mi pun palmele pe urechi si sa strig: Mai, taci, frate, din gura aia, ca nu mai pot! Am si facut-o o data, dar omul avea treaba sa-mi spuna ce-avea de spus, asa ca a venit linga mine, mi-a luat miinile de pe urechi si-a zis: Mami, stai sa termin, pe urma poti sa stai toata ziua asa! Andromeda, amin-amin-amin e o povestioara cu Atomix intr-una din clipele lui de calm si intelegere pentru restul lumii, ar trebui sa fie intre cele din linkul dat de Flaviana. Iar pentru bebe... pregateste-te bine! Citeste tot ce poti citi, orice carte despre gravide, apoi despre nastere si bebei, asculta orice are de zis alta mamica, bunica, cine-o fi, dar retine ce iti cade tie bine si iti place. Mari, mai postez... ceea ce-mi aduce aminte ca intrasem ca sa povestesc Scufita Rosie in varianta Atomix in cada cu tati, editie prescurtata la maximum. : Seara intiia, Radu in cada, tati il spala. Radu se studiaza constiincios si ii explica lui tati: -Tati, stiai ca am niste bile aici, in sacul asta? Seara a doua, Radu in cada, tati il spala: -Tati, tu ai bile? Seara a treia, amindoi in cada: Radu: Tati, de ce ai bile asa de mari?! ********************************************************** Noapte buna, ma duc sa-mi spun Ispita regulamentara, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Tocmai am terminat de citit Dialoguri cu Copilul Atomic(1)[:-)))]Eu ma declar fan Simonna si Radu.I-am vazut si poza.Are fatuca de copil inteligent[pup]...Sa-ti traiasca.Dar ce se intampla?Nu ai mai scris de vreo 2 saptamani.Stiu ca Radu a intrat la scoala dar nu pot sa cred ca nu a mai facut nici o nazbatie...nu a mai scos nici o perluta...Banuiesc ca acum nu mai aveti asa de mult timp impreuna,poate de asta nu ai mai postat...Profita cat mai mult,dar nu uita sa impartasesti[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Eu abia acum am descoperit subiectul respectiv ...dar nu m-am dezlipit de la computer pina nu l-am terminat ....e bestial Atomixul ...cu mamica cu tot ... Simona, m-am indragostit de voi ...vad ca stati in montreal , si eu la fel ...tare-as vrea sa va cunosc ...si bryan al meu e un Atomix mititel ...daca ai timp si vrei sda un semn pe privat si poate ne vedem macar la o cafelutza. Cu mult drag Onutza Onuta,Bryan Alexandru(26feb. 2001) si Sean Raphael (29 dec. 2003) http://community.webshots.com/user/onutza_mamicutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simonico, cetesc la atomix 1 si ma tavalesc pe jos, ma zgaltai, ma zgudui, rad cu lacrimi, fac criza de ras... MOR DE RAS draga fie-ti mila ca nasc prematur![:D] 1000 de [flo] pentru... mamica! mamica eroina! prietenii stiu de ce[cheers][8D] [url="http://photobucket.com/albums/v127/ancamonique/27%20septembrie%2004/"]burtici si pitici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gindacel... nu prematur, nuuuu! Mai tine-l un picut acolo, ca doar stii ca e mai greu cu bebic in brate decit cu el in burtica! Macar nu-l auzi[q]:) Si sa-ti traiasca, de fapt sa ne traisca tuturor si sa ne bucuram cu ei pentru fiecare minune pe care o traiesc ei, cu ochii lor de copil. Ca, de fapt, ce voiam sa spun este ca, fetelor, dragelor, hai ca ma "embarasati"! Radu e un copil normal, pe bune, ii merge gura de cind casca ochii si pina adoarme, si prin somn cite o data, ati citit voi subiectul de-a valma, la care eu scriu de mai bine de un an si de-acolo vi se trage! Zau ca e un plod ca multi altii, unii ar zice chiar ca e exagerat, ca sa nu mai spun ca, azi vara, am dat ochi in ochi cu cineva care citea subiectul si, dupa ce-a stat fo ora cu ochii pe Atomix, a concluzionat ceva de genul: "nici nu-i cine stie ce de capul lui!". Eu, personal, am ramas tablou, mi s-a parut o insulta, pe urma am realizat ca biata femeie citise atomisme doua ore cu o zi mai devreme si se astepta sa cunoasca un super-copil care nici "nu, mami" nu zice fara sa provoace hohote de ris! Si, pe undeva, adevarul e ca, "de capul lui", indraznesc eu sa spun, este exact dragalasenia virstei. Si inocenta. Si seriozitatea, sau bucuria, cu care se uita la lucruri pe care, noi, adultii, am uitat deja sa le mai privim. Si-acestea fiind zise, sa trecem la lucruri serioase: *************************************** Radu si mami vorbesc la telefon: Mami: Tare mi-e dor de tine! Radu: Si mie! Mi-ar place sa fii cu mine, sa ma dragalesti! Mami: Nu pot sa vin acum, dar o sa-ti dau o mie de pupicuri la telefon. Si se pune pe treaba. Tzoc-tzoc-tzoc, face mami, acum te pusicesc pe burtica, tzoc-tzoc-tzoc, acum pe urechiute, tzoc-tzoc,tzoc - si pe palmutze, tzoc-tzoc-tzoc - si pe talputze, peste, tot, peste tot. Si-o tine asa pret de citeva minute, dupa care se opreste sa-si traga sufletul si zice topita de iubire: -Ai simtit, puiule, cum te-am pupacit peste tot, peste tot?! Radu (si poti sa-i simti regretul ca o va dezamagi pe mami in voce): Mami, stii, ca sa fiu sincer, mai mult am auzit! ********************************************************** Ma duc sa culc plod, avem mai multe in plan pe seara asta, dar nu se culca fara "ispita". Noapte bunaaaaaaaaaaa, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Simonna
Gindacel... nu prematur, nuuuu! Mai tine-l un picut acolo, ca doar stii ca e mai greu cu bebic in brate decit cu el in burtica! Macar nu-l auzi[q]:)
[:-)))] iaca n-avea atomixu cu cine semana![:-)))] [url="http://photobucket.com/albums/v127/ancamonique/27%20septembrie%2004/"]burtici si pitici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...