Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic (2)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragele mele, am o rugaminte... am postat la "discutii generale" un subiect care se cheama "cu stewardesa, Romania - Canada". Daca aveti un pic de timp si puteti sa aruncati un ochi, multumesc mult. Si promit ca mai scriu, cit de curind, de indata ce am un pic mai mult timp, ca sint prinsa in tot felul de minuni acum... Va sarut, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutie intimplatoare, de 8 martie. *********************************************** E seara, ora de culcare a cam trecut... In chicotelile odraslei, Mami incheie povestea despre Radu cind era bebelus si s-a aruncat in cap din mergator in cutia cu sosete: -Si cutia era goala! Ce flet erai! Bine ca nu ti-ai crapat testosul! Gata acum! Noapte buna! Te rog frumos sa nu ma zapacesti de cap, sa dormi frumos ca ma doare maseaua. Radu inca ride de el insusi cind era bebelus fraier si nu se da culcat, se ridica intr-un cot si vrea sa stie de ce o doare pe mami maseaua. Nu s-a spalat pe dinti cind era mica? Lui mami nu-i prea arde de bancuri, chiar o doare maseaua, asa ca admite ca da si mai roaga o data copilul sa ramina sub patura. Copilul ridica un deget in aer si zice: - Stai ca stiu cum sa reparam maseaua... Si sare din pat, inainte sa apuce mami sa interzica escapadele de dupa stingere. Fuge in baie si se intoarce cu periuta de dinti si pasta. -Spala-te un pic, sa vezi ca iti trece... Mami nu poate dezamagi odorul cind e vorba de pasta si periuta, exemplul personal atirna greu, asa ca se mai spala pe dinti o data... Apoi decreteaza din nou stingerea... in zadar. -Te mai doare, mami?!, se aude de sub mormanul de "prieteni" de plush cu care doarme odrasla. -Da, ma doare. Nu vrei sa te culci? Sa ma duc si eu la mine in pat, sa iau o pastila? Poate ma lasa, face mami, calcind la sigur pe drumul enervarilor de seara, cind odorul mai are ceva de zis dupa orice "gata, la culcare". -Mami, nu te supara, vreau doar sa nu te doara, suspina copilul. Daca pun un pic eu mina acolo o sa treaca, sa vezi! Uite, asa... mai spune, si o minuta ca o jucarie isi cauta drum printre perne catre fata lui mami. O gaseste si se lipeste tamaduitor de obrazul sub care se ascunde maseaua buclucasa. -E mai bine mami? Asa-i ca-i mai bine?, intreaba mitilelul, cu speranta in voce. Mami nu mai are nervi de mult, de fapt, cinstit vorbind, are lacrimi in coltul ochilor... Asa ca nu prea poate vorbi, aproba din cap, apropie minuta cu gropite de buze si saruta fiecare degetel. Apoi descopera capsorul putin transpirat si isi plimba miinile pe fetisoara ingrijorata a fiului ei. Mina materna aluneca de jur imprejurul obrajilor, urca la frunte si coboara iar... -Uite, tu, aici, ai o inimioara pe fatza, zimbeste mami, in timp ce, cu degetul aratator, miingiie conturul imaginar... Cind te-ai nascut ai luat cu tine inimioara mea si, o porti acum pe fatza... Vezi?! Asa de mult isi iubesc mamicile copilasii... le dau mititeilor inimioarele lor cind se nasc, sa le duca cu ei toata viata, sa stie copilasii tot timpul ca mami a lor se gindeste mereu-mereu la ei, ca o sa ii iubeasca tot timpul - tot timpul... Copilul asculta fascinat, ii place ideea, incearca si el sa traseze conturul unei inimioare pe fata lui mami.. Of! Mami are fata rotunda, nu prea iese... Se incrunta putin, ii trebuie o solutie... A gasit-o! Dintr-o miscare, arunca plapuma de pe el. Isi lipeste talpile. Picioarele lui unite astfel iau forma de inimioara. Isi lipeste palmele si le roteste spere interior. Ridica bratele deasupra capului. Inca o inimioara. Si copilasul ii explica lui mami: -Mami, vezi?! Sint tot o inimioara! O MAAAAARE inimioara. Inimioara ta. ************************************* Epilog: Ati crezut ca s-a culcat dupa asta? Doamne Fereste! L-a chemat si pe tati, sa vada si el cum e el, Copilul, "tot o inimioara". Si, pe cind am crezut eu ca gata: poezie, duiosie, culcare, Atomix a sarit peste mine drept in mijlocul covorului. M-am ratoit la el: "Oi fi tu tot o inimioara, dar acum TREBUIE sa dormi. Inapoi in pat! Acum!" Dar m-a razbit curiozitatea, de obicei cind e melancolic nu se mai agita, eventual mai elucubreaza pe tema data, asa ca l-am iscodit: "Ce-ti veni?" "Caut ceva!", m-a lamurit el si si-a vazut de sapat printre boarfele pe care le colectioneaza pe birou. Eu l-am lasat sa isi faca damblaua, oricum era tirziu... "Yap! Asta-i!", s-a bucurat el si, dintr-o saritura, a fost inapoi in pat. Apoi s-a aplecat asupra mea, m-a sarutat si, agatat de mine, mi-a strecurat ceva in palma. "E pentru tine, mami, sa il porti mereu la tine", a soptit si s-a lipit si mai tare de mine. "Ce este?", am intrebat, n-as fi avut cum sa ridic mina sa vad ce-am primit, asa sechestrata de trupuletul mititel. Si Radu mi-a raspuns: "Oh, e un... un om-inima. Da, asta e. Un om-inima! Sa il duci cu tine peste tot- peste tot, mereu - mereu." ************************* Asa a fost seara de 8 Martie. "Omul-inima" locuieste acum la mine in geanta... Azi am aflat ca, daca imi cumpar geanta noua, trebuie sa am un buzunar special sa il tin acolo... La "toate - toate" gentile pe care o sa mi le cumpar vreodata. Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emotionat tare! Mai ca mi-au dat si mie lacrimile. Tu ai un talent deosebit de a scrie, mai ales ca pui si multa dragoste cand o faci, iar baietelul tau iti ofera subiecte pentru un nou "filmulet", filmulet zic pentru ca pt mine totul se defasoara pe "ecranul" mintii, reusesc sa imi imaginez pana la cele mai mici amanunte si pot pentru ca tu scrii in asa fel incat vad personajele, actiunea se defasoara, aud vocile. Poate nu prea are sens ce zic eu acum aici, vroiam doar sa iti spun: multumesc ca imparti cu noi din bucuriile, trairile tale! "Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti." [:)] Eliza, [gravi] in 16 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand deschid pagina Desprecopii.com rascolesc repede pagina cu nazdravaniile micutilor in speranta ca voi mai gasi inca o poveste minunata cu Atomicul si Mama lui... Si de fiecare data cand gasesc o istorisire noua, sunt surprinsa... cum poate fi mai frumoasa decat toate celelalte? Multe [flo][flo][flo] si [pup] pentru voi! "Cauta la cine te pretuieste, cat de curata e inima, nu cat de inalt e gandul."(N.Iorga)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...