Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dialoguri cu Copilul Atomic (2)


Veve

Recommended Posts

quote:
Originally posted by iuliana c
Simonna o [flo]si pt. Copilul Atomic un [pup]. Mormolocul nostru este baietel si mi-l inchipui plin de energie si imaginatie cum este puiul tau [il] iuliana[gravi]24+ saptamani cu [cavaler]
Iuliana,daca vei naste pe [cavaler] intre 21 mai si 21 iunie,cu sigurantza, ca va fi la fel ca Atomicul [:D] [flo] & [pup] Corina & Darian,tot mai nazdravan...(4 ani si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Da, da, da, Iuliana! Ascult-o pe Corina, ca stie ea ce spune :) Si, doamnele mele, toate sinteti asa de dragute cu mine! EU va multumesc pentru ca cititi despre Atomix si va place mititelul... Vreau numai sa va spun un secret: eu nu sint mami-buna-si-draguta! Nici de departe. Sint, in realitate, o scorpie, regulile sint reguli, jar maninci de le incalci, copile, cam asta-i deviza! Tati este la noi nepretuitul, omul de baza al lui Atomix, tati se joaca cu el (mami ii explica cum ca jucariile s-au inventat sa te joci cu ele nu sa le tii prin colturi in timp ce tu stai imbufnat pe pat ca nu se joaca nimeni cu tine si il lasa acolo ca are si altele de facut), tati il duce pe umeri (mami ii spune ca pe ea o doare spatele si ca picioarele s-au inventat ca sa mergi pe ele, nu sa le tirasti), tati il alinta cind cade (mami se asigura intr-o clipa ca e intreg si zice: vezi, daca nu te uiti pe unde calci!), tati ii citeste povesti cu roboti si se uita cu el la Star nu-stiu cum, filmul ala cu printesa Lea (mami se uita doar la Home Alone si Beethoven, Bambi si Tarzan - si mai si plinge, fraiera!!!), tati ii da piine cu halva (mami il santajeaza sa-si manince supa si pe urma halva, tinere, unde te trezesi? La restaurant?!)... tati, tati, tati. Si, ca sa ma credeti pe cuvint, o sa va povestesc 2 faze. Poate ca pe prima am mai spus-o: Radu la gradi, face niste chestii care nu-i plac educatoarei. Care ii face observatie o data, de doua ori, de zece ori. Dupa care il ameninta ca ii spune lui tati. Fara rezultat. Il ameninta ca il spune lui tati si ca tati il pedepseste. Radu isi vede impasibil de treaba lui. Il ameninta ca il spune lui tati care nu-l mai duce la piscina. Radu mai ca nu-i pufneste in ris in plina fata. Educatoarea trece la artileria grea: "Ii spun lui mami...", incepe ea, dar nu apuca sa termine, ca Radu intepeneste, numai buzitele i se mai misca: "Te rog, te rog, nu ma spune, ca nu mai ajung la piscina..." Si a doua, care s-a petrecut chiar in seara asta. Am vizionat Home Alone 3 cap coada. Toata seara nu m-am miscat de pe canapea decit ca sa ii pun excelentei Sale unt si dulceata pe piine. Ora de culcare a trecut, deci si ora mea de culcare se decaleaza. Ei, si? E joi, miine e vineri, asa ca ma lungesc la culcat Atomixul. Si spun trei povesti. TREI! Eu, eu care mai mult de doua nu spun decit la Craciun si de ziua lui! Si ma dragalesc cu el. Si ii arat ca are coaste, ca am si eu, ca in spatele lor sint plaminii, el se gidila si ride, povestim si nu ne mai tace gura... Apare tati, eu il rog sa-mi imprumute si mie camasa de blugi pe care a primit-o de la Oprescu anul trecut de ziua lui, sa ma dau si eu mare la serviciu, ca tot e vineri-de-mers-in-blugi miine... Tati se executa, scoate camasa din dulap si pleaca cu ea, zicind: "Pai, poti s-o porti si tu din cind in cind!" Eu fac cu ochiul la copil si zic: "L-am pacalit pe tac-tu! Crede ca mai ajunge camasa aia inapoi la el in dulap!" Plodul ride si cinta tare: "L-am pacaliiit! - L-am pacaliiit!" Tati se intoarce si glumeste: "Ce ziceti voi aici?" "Te-am pacaliiiit!", ride, fericita, maimutica din pat. Eu ma intorc spre Hlizici si ma zborsesc de fatada, zimbind si convinsa ca voi avea cistig de cauza: "Copilu'! Tu cu cine tii aici? Cu mine sau cu tat-tu?" Si plodul, ce credeti? Zimbeste ca la fotograf si-l indica pe tat-su! Si apoi, de parca n-ar fi fost destul de elocvent datul din miini, zice: "Cu el, cu el! Nu cu tine, nu cu tine! Cu el!" Ei???? Sint rea, nu? [;)] Va mai povestesc eu alta data despre cum am descoperit eu ce bine e sa fii "prost" si sa nu sti nimic! SI despre cit de mult imi place! Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi a fost St. Patrick. Verde peste tot, cadouri aduse de spiridusi si alte de-astea... Mami si Radu dezbat evenimentul in drum spre casa: ************************ Radu: Mami, cind eram in Ro veneau spiridusii? Mami: Nu, romanii nu-l sarbatoresc pe Sfintul Patrick. Radu: De ce? Mami: Pentru ca romanii au alta religie. Radu: Adica cum? Mami (sa gindeste cu jale ca iar si-a bagat singur capul in latz): Adica... Adica... Radu: Da...?! Religie...!? Mami (ofteaza in gind): Religie.... Religie... (cauta o explicatie, cum ii explici unui copil de nici cinci ani ce-i aia religie???, se bilbiie, se poticneste, apopi are o inspiratie): Pai, tu tii minte cind am fost noi la biserica si te-a botezat preotul? Radu: Da... Tin minte. Dar nu stiu de ce mi-a turnat apa in cap! Mami: Asa e la botez! Radu: Da' de ce m-a botezat? Mami (se gindeste c-a cazut din lac in put si incearca sa gaseasca o explicatie fara sa mai bage in zacusca asta de concepte si ideea de crestinare): Te-a botezat... te-a botezat... Pentru ca asa se face cu toti copiii. Preotul face o rugaciune speciala, in care il roaga pe Doamne-Doamne sa aiba grija de bebelus, sa ii dea putere si sa il faca bun si dragut si destept... Radu: Si sa fie curat.... De-aia preotul le toarna apa in cap copiiilor... *********************** Radu: Si la mai ce e bun botezul? Mami: Cind un copilas se naste, sufletelul vine din Tara Bebelusilor si nu stie regulile dupa care trebuie sa traim in lumea asta... Si-atunci Doamne-Doamne trebuie sa il ajute sa invete regulile astea... Stii, sa fii bun, sa ajuti pe altii, sa fii dragut si amabil cu toti oamenii, sa nu furi, sa nu te bati, sa nu scuipi, sa fii bun cu animalele... Radu: Da, eu stiu un fel in care poti sa fii bun cu animalele... Mami: Serios? Radu: Serios. Sa nu te faci vinator! ************************ Cu drag... Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
draga mea Simona,sunteti oameni fericiti...de-asta va invidiaza toata lumea...in sensul bun al cuvantului...pentru ca fericirea voastra se transmite...de asta il aveti pe ...Atomic...sa va traiasca...voi il faceti pe el sa va faca fericiti...tineti-o tot asa...ma faceti sa plang de bucurie de fiecare data cand citesc...si pentru asta meriti multumiri...pupici Atomicului.... sey
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Replici *********** Mami e la computer, Radu s-a trezit din somnul de dupa-amiaza. Vine tiptil si face "Bau!!!" Mami: Mama! Ce m-ai speriat! Radu (ride multumit): Te-am speriat! Sa te mai sperii? Mami: Daca tii neaparat! Radu: Mai tirziu. Acum trebuie sa ma schimbi! Sint tot o apa! Ma simt aproape ca un delfin! ***************** Mami, tot la computer. Radu vrea sa joace nu-s ce joc... Radu: Mami, ma lasi si pe mine? Mami: Nu. Computerul a fost liber toata ziua. Acu' iti trebuie? Radu: Da! Acum! Mami: Miine. Acum sint eu aici, tu maninci, apoi te culci! Radu: Haide, mami, numai pina maninc. Pe urma poti sa stai pina dimineata, eu n-o sa te deranjez! **************** Elisa, mami a lui Radu si Radu la magazin: Radu: Mami, pot sa am doua jucarii? Mami: Am spus numai una. Nu dezbatem subiectul! Trec ceva minute, Radu si Elisa se invirt printre rafturi. Radu (catre mami, dulce-insistent): Mami, da' pot sa am doua jucarii? Elisa: Mama ta a zis ca poti sa ai numai una. Radu (catre Elisa, nervos): Mind your own business! ******************************** Radu si mami, la culcare: Mami: Iar m-ai dus cu vorba. A trecut jumatate de ora de cind trebuia sa ies din camera asta. Culca-te! Radu: Bine, ma culc, dar... Mami(ii taie elanul): Nici un dar. Te culci. Clar? Noapte-buna, somn usor, gata, culca-te! Radu (striga convingator dupa mami): Culca-te si tu! *************************** Mami l-a strigat deja de 200 de ori pe Radu sa vina la masa. In fine, odorul apare. Mami (cam nervoasa): Ai binevoit? De cite ori trebuie sa te chem ca sa vii o data? Radu: Pai am venit o data si nu erau inca farfurii pe masa. Si am plecat. Si te-am auzit ca ma strigi dar n-am auzit ca pui farfurii si atunci de ce sa vin? Din ce vrei sa maninc?! Mami (amenintator): Radu! Lasa-ma cu lectiile! Daca vrei farfurie, pune mina si pune farfurii pe masa. Nu vezi ca eu termin pireul? Pune farfurii, tacimuri... Doar nu m-ati angajat chelnerita, nu? Tu ce cusur ai sa le pui pe masa? Radu: Data trecuta cind am vrut sa pun farfurii ai zis ca-mi rup gitul cind sar de pe masa pe bufet... Intre timp, intra tati, zice nu stiu ce, mami ii raspunde, copilul ii da inainte cu protestele, mami isi vede de pireu, cu o mina tine mixerul cu cealalta scoate farfuriile din bufet si le pune pe masa, bate in continuare pireul... Radu se strecoara printre picioarele ei spre usa de la bucatarie... Mami: Alo! Unde?! Unde?! Treci la masa! Radu (ultra-indignat): Ma duceam sa aduc furculite! Tu m-ai trimis! ************************ Radu, la televizor, mami, prin casa: Radu: Mami, pe oamenii astia negri care se uita la R2 ii cheama Oamenii Nisipurilor. Mami (revendicativa!): Stiu! Nu voi ati inventat Razboiul Stelelor! Radu: Dar cine? Mami: Noi! Cind eram in clasa a saptea am vazut Razboiul Stelelor 1 de doua ori pe zi o saptamina intreaga! Si pe urma prietenii mei au facut un catralion de benzi desenate cu el! Radu: Tu n-ai facut? Mami: Nu, eu nu sint buna la desen. Radu: Asa e. Tu esti buna la mincare! Mami (indignata): M-am scos! Numai la atita sint buna? Radu: Si la scris. Ca tu stii sa scrii si eu nu stiu. Mami: Si la altceva? La mai ce altceva? Radu: La mai multe... Acum pot, te rog, sa ma uit la film? ******************************************* Cu drag, Simonna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...