Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Copii nascutzi in Japonia


Recommended Posts

Am o mare nedumerire si sper sa ma pute-ti ajuta.Voi naste in Mai o fetitza si as vrea sa-i pun 2 prenume care sa fie trecute in toate actele.,insa acum problema este ca din cate stiu si eu si din cate tot imi spune sotuzl meu ,cica aici in Japonia nu se pot trece doua prenume atat in certificatul de nastere cat si in alte documente.Este careva dintre voi care a reusit sa puna doua prenume la copil ,in certificat ,pasaport si asa mai departe fara a avea probleme ,ma refer sa se greseasca in acte sau mai stiu eu ?Kiar nu pot sa-i trec doua prenume in acte? Eryka [gravi] & sufletzelul de fetitza din burtica --->24 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu la fel am auzit ,ca nu se poate si am intilnit cazuri in care nu s-a putut.Din pacate nu am intilnit pe nimeni care a putut desi am impresia ca scrisese cineva ,Lia sau Julie (nu retin)ca a trecut doua prenume fara probleme la pui.Daca gresesc imi cer scuze fetelor in cauza[flo]si nu ai altceva de facut ,decit sa astepti raspunsul lor si sa te lamuresti. Numai bine si sarcina usoara . Nicole&Amira
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate,fara discutie.Copilul meu are doua prenume,trecute corect amandoua in toate documentele(japoneze si romanesti).Dupa ce nasti,sotul tau va declara copilul cu ambele nume,apoi va trebui sa mergi la Ambasada Romaniei si sa-i faci copilului certificat romanesc,in care numele copilului va fi trecut corect[:)].Asa nu vei avea surpriza neplacuta ca-n pasaport numele copilului tau sa apara scris gresit cu caractere latine(ex.in loc de Andrew,ar fi putut aparea "Andoriu"[:D],ceea ce nu s-a intamplat multumita existentei certificatului romanesc[:)]). Nastere usoara si numai bine! Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia cand declar copilul la ambasada ,se termina repede balamucul?adika ma refer daca primesc repede certificatul romanesc si cam ce acte imi trebuiesc cand ma duc la ambasada? Eryka [gravi] & sufletzelul de fetitza din burtica --->24 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu despre ce fel de balamuc vorbesti...lucrurile stau destul de simplu.Ai nevoie de cateva documente(pe moment nu-mi amintesc exact care,dar iti voi scrie mai tarziu sau maine exact de ce acte ai nevoie...(poti afla date exacte daca suni la Consulatul Romaniei) traduse in engleza.Pe baza acestora se va intocmi Certificatul de Nastere romanesc.Trebuie platita o taxa,cateva mii de yeni,nu-mi mai amintesc cat..Cand ajungi prima data in tara, mergi si ceri scrierea codului numeric personal,sau trimiti certificatul prin EMS cuiva din familia ta pentru obtinerea codului numeric personal al copilului.Asta-i tot[:)] Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pare ceva mai simplu decat am auzit ,mi se spusese ca ai nevoie de tot felul de acte ca te tot pune pe drumuri si auzisem ca multe fete au renuntat la a declara copilul pe motivul asta.Ok ,multumesc frumos ,tot ce imi ramene e sa sun la consulat dupa ce voi naste.Si per sa termin cam in 3 luni ,ca apoi daca voi putea as vrea sa dau o fuga in tara ca sa botez si copilul. Eryka [gravi] & sufletzelul de fetitza din burtica --->24 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eryka,voi cauta in seara asta documentele pe care le-am tradus si maine iti voi spune exact despre ce este vorba.Oricum,pentru siguranta e bine sa suni la ambasada dupa ce nasti,pentru ca exista si posibilitatea ca intre timp unele lucruri sa se fi schimbat. Eu am primit certificatul lui Iepu' in aceeasi zi.Mai exista si varianta trimiterii documentelor prin posta,daca nu pot fi eliberate in aceeasi zi si locuiesti departe de Tokyo. Sfatul meu e sa obtii cetatenia romana a fetitei tale si cand ajungi in tara sa-i faci si pasaport romanesc. Numai bine! Lia&Andrew
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[si-eu] LIA are perfecta dreptate shi credetzi-ma ca vorbesc in cunoshtintza de cauza!Shi tero-chan are doua prenume [;)] ! Eryka,hai sa te incurajez putzin [zz] :este foarte legal ca fiica ta sa aiba doua prenume,este foarte ushor sa obtzii orice act pentru ea aici [japan] dar sa vezi ce te ashteapta daca ai de gind sa-i obtzii pashaport individual romanesc,in Romania!!! [soc] Sint prea obosita acum dar promit sa revin cu amanunte daca se arata cineva interesat de "dixtractziune"!Ma duc la [nani] ca n-am decit citeva ore de cind am revenit de la Romanica shi urla somnu' la mine! [pup] gramada de la noi, Eddy & Antonia Naomi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...