Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Miopie


Recommended Posts

Buna fetelor! Am si eu o problema: sunt insarcinata in 7 luni si sufar de miopie forte (-6 dioptrii). Am fost sfatuita atat de medicul ginecolog cu care o sa nasc, cat si de oftalmolog sa fac cezariana. Problema este ca trebuie sa conving oftalmologul ca nu e de ajuns o simpla recomandare, ci o hartie "batuta la masina si cu timbru" ca sa fie adica ceva oficial (asa imi cere ginecologul). De unde gasesc eu un oftalmolog care sa imi dea asa ceva, pt ca cel cu recomandarea zice ca nu a auzit de asa ceva.[bang]Daca a auzit cineva de un asemenea formular, va rog spuneti-mi si mie.[pic] Inesita & Burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mie mi-a trebuit o recomandare de la medicul oftalmolog. Am mers la Medsana si mi-au dat o recomandare, dar n-avea timbru special. Cei de la Cantacuzino au agreat-o asa ca n-aveam nevoie de altceva. Numai ca la mine era totul aranjat, spaga data si nu mi-au mai cerut nimic. La ce spital urmeaza sa nasti? Love is all around
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai la noi se mai intimpla asta!Cind i-am spus medicului de aici ca a trebuit sa nasc prin cezariana, din cauza miopiei ( -5), s-a crucit!Chiar daca s-a intimplat acum 6 ani ( probabil ca de atunci s-au mai schimbat formalitatile!), mie nu mi-au cerut recomandare de la medicul oftalmolog ci o simpla hirtiuta, care sa ateste miopia mea.Asta se intimpla la Giulesti.Incearca sa iei contact cu un oftalmolog si sa vezi modalitatile ptr obtinerea hirtiutei re'spective.Si eventual, daca trebuie sa faci neaparat cezariana!Nu stiu daca -6 reprezinta ptr ei o miopie forte.Te asigur, insa, ca -5 este o miopie medie! Oricum, nastere usoara, bebe sanatos si......ochelari care nu se aburesc niciodata!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragelor eu am nascut bine merci cu miopie -6,5 normal, shi indicatzie in caz de miopie pt. o nashtere naturala este daca tensiunea oculara este marita, pt. ca atunci exista riscul de dezlipire de retina, in rest se poate nashte natural cu miopie! Corinna, Andreas, Alexandru shi fasolicu mic http://www.rhp.ro/Andreasn/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am - 6, si am fost la centrul Oculus, in Floreasca de unde mi-au dat o recomandare, dar nu cu timbru special!!! as fi putut naste normal fara probleme, pt. ca fundul de ochi era bine...din pacate Sofia nus-a intors si nu mai aveam lichid destul, asa ca am facut cezariana de urgente din suspiciune de suferinta fetala. De acord cu Yasmine Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mai discutat pe forum despre miopie,pentru ca suedezii nu au suflat o vorba pe tema asta.drept care,mi-am luat inima in dinti si am intrebat pe medic,imediat.Aici mi-au spus acelasi lucru,ca miopia mea(-6) nu constituie un pericol.Doar daca ai miopie extrem de avansata,se poate accepta o cezariana..si nici atunci nu e sigur !Eu m-am linistit,sper sa pot naste natural. Succes! rayuela cu bebe 30 de sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu trebuie sa nasc la Polizu cu Dr. Adriana Vermesan. Nu cred ca este rea vointa din partea ei (si de aceea sa imi fi cerut asa ceva). Ea chiar m-a sfatuit la cezariana inainte de a merge la oftalmolog. Doar ca sunt intr-o ceata totala acum, pt ca nu stiu de unde sa gasesc pe cineva care sa imi dea recomandarea aia speciala [bang]. Inesita & Burtica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...