Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

VREAU SA EMIGREZ. AVETI SUGESTII?


lix

Recommended Posts

Salut. Sper sa nu mai starnesc scandaluri. Am tare nevoie de sfatul vostru. De cand m-am intors dintr-o tara straina mi-am dat seama ca eu nu mai pot traiiiiii in Romania! Vreau sa plec intr-o tara in care nu conteaza culoarea pielii. Mi-am dat seama cat de important este confortul psihic. Vreau sa plec intr-o tara in care sa mi se ofere ceva. Eu le ofer viata mea. Pot, si in general muncesc de Luni pana Duminica, inclusiv noaptea, insa aici tot nu obtin nimic concret. Deja imi vad viata la batranete si nu e o imagine frumoasa. Ca profesie sun jurnalista. Lucrez in domeniu de 7-8 ani. Am terminat liceul si acum sunt la facultate PR si Cumunicare -in anul doi- fac facultatea la distanta ca sa am timp sa si muncesc- in privinta emigrarii...cred ca pot continua facultatea si de la distanta - pot da toate examenele o data pe an-asa ca partea asta e rezolvata! Partea cu etnia: sunt pe jumatate tiganca si se vede cel mai bine pe pielea mea. Nu prea vreau sa bat moneda pe asta si nici nu o sa o fac...insa aici sa fi femeie si tiganca pe deasupra e foarte greu. Rasismul exista. Eu l-am simtit pe pielea mea. Intru in categoria celor pana in 25 de ani...deci putere sa incep o viata noua am. Si trebuie sa o fac. Engleza este a doua mea limba. O vorbesc f bine. Ma intereseaza orice propunerea a voastra. Fie ea Irlanda, Olanda, Australia, Canada, SUA, Germania... orice. Cred ca oriunde altundeva imi e mai bine decat aici...macar pt confortul psihic daca nu cel financiar. Multumesc. [bis][bis][bis] lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Lix, dpdv legal poti emigra numai in 3 tari dezvoltate, cel putin asa stiu eu: Canada, Australia si Noua Zeelanda. Daca vrei in Ca, eu acum sunt in proces de emigrare si-ti pot da toate detaliile. Trebuie sa cunosti lb. franceza bine, sa ai studii superioare terminate si sa ai carte de munca de cel putin 1 an. Mai poti incerca si in State, dar cu loteria vizelor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e foarte usor sa emigrezi. In afara de Canada, Australia si Noua Zeelanda nu stiu care tari mai primesc oficial emigranti. In Germania poti sa emigrezi doar prin reintregirea familiei,casatoriei si mai poti veni cu contract de munca ca asistenta medicala, in gastrnonomie si inca 2-3 domenii. Nu stiu cum se ajunge in Irlanda, am auzit ca intr-acolo se indreapta romanii. Dar nu stiu de conditii. Incearca sa gasesti un job desi nu e usor deloc. Bafta si sa auzim de bine! PS. Imi pare rau ca ai dat de oameni care te-au nedreptatit pe motiv de etnie, sa stii ca am intalnit multi tigani care erau foarte iubiti si respectati la locul de munca si in societate. Sunt niste oameni de nota 10 si nu-i discrimineaza nimeni. Laura si papusica din burtica ( 24 saptamani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

o alta posibilitate ar fi sa incerci sa fii admisa la o facultate din strainatate. asa ai obtine viza de student, drept de munca din pacate doar limitat, dar oricum toti studentii muncesc la negru ca sa se intretina. (baby-sitting, restaurante, calculator, munca de birou etc.) si daca rezisti 6 ani cu viza de student si iti termini facultatea in tara respectiva (eu cunosc conditiile de admitere din Austria) poti sa depui dosarul pt drept de munca sau cetatenie, si tot asa. nu e usor, dar e o varianta mai putin riscanta sa ajungi in tari ca Austria sau poate si Germania decat o casatorie de circumstanta... Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toti prietenii mei care au emigrat au plecat in Canada. Altii au plecat la munca cu contracte in State, Finlanda si Franta. Daca vrei sa emigrezi, iti recomand Canada. Poti merge in partea engleza sau franceza. Actele dureaza 1-2 anu pe aici, apoi dupa 3 ani capeti cetatenia acolo. Iti doresc sa gasesti ceea ce iti doresti si sa ai parte numai de bine, Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu prin ce treci... Eu am simtit acelasi lucru in 1990. De aceea mi-am cautat "norocul" in alta parte. Aveam numai 19 ani. Am vrut o alta viata si am fost gata de munca sa imi realizez visul. Si eu fac parte dintr-o nationalitate conlocuitoare, sint de origine tatara. Nu spun ca am fost haituita din cauza asta, dar cred ca asi fi putut fi privita altfel daca eram romanca pur. La mine situatia era mai complicata pentru ca tatal meu se pare ca a fost roman. Am spus "se pare" pentru ca nu stiu nici acum cine este si nu cred ca voi afla vreodata. Dar asta este o alta poveste... Din cauza asta eram privita cam "cis" de amindoua partile si toata viata am avut senzatia ca nu ma integram niciunde... M-a crescut bunica din pensia ei asa ca nici stare materiala buna nu aveam... In Romania nu aveam nici un viitor... Asa ca la o saptamina dupa revolutie am ajuns la ambasada Canadei si am cerut sa vin in vizita cu bunica mea la matusa mea. Ajunsa aici am simtit ca nu voi mai putea trai niciodata in Romania si m-am hotarit sa imi depun dosarul de refugiat. Stiu ca situatia s-a schimbat mult de atunci si poate ca atunci era mai usor sa vii. Impreuna cu bunica mea am devenit cetateni de mult, sintem aici de 14 ani. Este o tara pasnica, facuta de emigranti. Trebuie sa muncesti mult la inceput, dar e o tara in care iti poti permite sa traiesti linistit si pasnic, sa ai tot ce iti trebuie... Iti doresc din tot sufletul sa iti realizezi dorinta. Se zice ca daca iti doresti ceva cu adevarat si vizualizezi visul, iti devine realitate... Multa bafta. Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alyssa
Stiu prin ce treci... Eu am simtit acelasi lucru in 1990. De aceea mi-am cautat "norocul" in alta parte. Aveam numai 19 ani. Am vrut o alta viata si am fost gata de munca sa imi realizez visul. Si eu fac parte dintr-o nationalitate conlocuitoare, sint de origine tatara. Nu spun ca am fost haituita din cauza asta, dar cred ca asi fi putut fi privita altfel daca eram romanca pur. La mine situatia era mai complicata pentru ca tatal meu se pare ca a fost roman. Am spus "se pare" pentru ca nu stiu nici acum cine este si nu cred ca voi afla vreodata. Dar asta este o alta poveste... Din cauza asta eram privita cam "cis" de amindoua partile si toata viata am avut senzatia ca nu ma integram niciunde... M-a crescut bunica din pensia ei asa ca nici stare materiala buna nu aveam... In Romania nu aveam nici un viitor... Asa ca la o saptamina dupa revolutie am ajuns la ambasada Canadei si am cerut sa vin in vizita cu bunica mea la matusa mea. Ajunsa aici am simtit ca nu voi mai putea trai niciodata in Romania si m-am hotarit sa imi depun dosarul de refugiat. Stiu ca situatia s-a schimbat mult de atunci si poate ca atunci era mai usor sa vii. Impreuna cu bunica mea am devenit cetateni de mult, sintem aici de 14 ani. Este o tara pasnica, facuta de emigranti. Trebuie sa muncesti mult la inceput, dar e o tara in care iti poti permite sa traiesti linistit si pasnic, sa ai tot ce iti trebuie... Iti doresc din tot sufletul sa iti realizezi dorinta. Se zice ca daca iti doresti ceva cu adevarat si vizualizezi visul, iti devine realitate... Multa bafta. Alice
Te admir cum asa de tanara ai luat viata in piept....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by klavier
o alta posibilitate ar fi sa incerci sa fii admisa la o facultate din strainatate. asa ai obtine viza de student, drept de munca din pacate doar limitat, dar oricum toti studentii muncesc la negru ca sa se intretina. (baby-sitting, restaurante, calculator, munca de birou etc.) si daca rezisti 6 ani cu viza de student si iti termini facultatea in tara respectiva (eu cunosc conditiile de admitere din Austria) poti sa depui dosarul pt drept de munca sau cetatenie, si tot asa. nu e usor, dar e o varianta mai putin riscanta sa ajungi in tari ca Austria sau poate si Germania decat o casatorie de circumstanta... Klavier, imi pare rau ca te contrazic.Nu este foarte usor sa ajungi sa fii admis la o univeristate in Austria.In primul rand ti se cere dovada ca esti acceptata la aceeasi univeristate in Romania, in anul 1 si ca exista posibilitatea de a continua studiile daca se intampla ceva si esti eliminat in Austria.Apoi, dupa toata tura vura cu admiterea, se cere viza.La obtinerea ei esti obligat sa faci dovada a 75.000 silingi austrieci(aproximativ 6.000 euro) pentru fiecare semestru.Locurile in camin sunt destul de greu de gasit, si ei nu-ti garanteaza din prima clipa ca ai loc de cazare.Cumva daca ai banii respectivi te poti intretine.Pentru viza trebuie sa mergi semestrial cu dovada ca iti iei examenele si iti vezi de treaba ta.Stiu ca sunt foarte multi care fac asta, dar trebuiesc vazute si aspectele acestea. In ceea ce priveste dreptul de munca.Nu te ia nimeni cu bratele deschise.De curand este data legea ca poti lucra ca si student 10 ore spatamanal, dar pentru aceasta tot iti trebuie firma care sa-ti dea dreptul de munca.Si scuze, nu se complica multi cu tine, pentru 10 ore.Da, poti lucra la negru(baby sitter, restaurant etc) dar conditiile nu sunt cele mai bune.Sa reusesti sa si inveti, sa te si intretii nu e chiar simplu. Eu sunt doctorand dar nu am drept decat de colaborare cu Universitatea.Im mod normal am bursa..dar unui student normal nu i se acorda bursa decat in cazuri exceptionale, si sunt foarte foarte rare.Am drept de munca si restul in urma casatoriei, dar nu si timp sa mai fac si munca dupa cat am de invatat.Vrei ceva, nu te joci de-a cartea si de-a studiile.Ori inveti ori muncesti, una din doua.Deci nu e totul roz precum ai spus, imi pare rau daca ridic polemici.Adevarul trebuie stiut si nu eliminat. Exista posibilitatea unei casatorii de convenienta(asta se face pentru 7.000 euro) dupa 4 ani ai dreptul sa o ceri, dar trebuie sa fii exemplar.Atata timp cat ai drept de munca si de sedere nu sunt probleme.dar acum, pentru viza ti se cere dovada ca vorbesti germana, si in caz contrar poti fi refuzata la viza, chiar daca esti casatorita cu austriac.Casatoria de convenienta nu este cea mai buna metoda, dar este destul de greu sa fii legal si cu totul la punct.Eu una nu ma vad in stare sa fac ilegalitati nuami pentru a sta si a munci in Austria.Am avut anumite avantaje consider eu, si mai bine corect decat sa-mi tremure picioarele cand vad un politai langa mine.Nu uita campania ce se face in Viena impotriva romanilor.Imi pare rau ca o spun, dar toata ziua buna ziua citesti in ziare de romani.Nu ca altii nu ar face rau..dar ati citit si voi decizia guvernului austriac de a construi o inchisoare in Romania.Nu va imaginati ca ei sunt in top..li s-a pus pata pur si simplu.In topul rautatilor sunt altii, n-are rost sa dau detalii, nu am nimic cu nimeni. Lix, incearca legal sa pleci.Asa cum ti s-a spus si de catre altii, incearca Canada, Australia sau Noua Zeelanda.Daca vorbesti foarte bine engleza consider ca ai multe atuuri.Esti fata isteata si nu te vad in stare sa-ti sacrifici pielea oricum.Ai o viata inainte si un suflet mare si culoare nu conteaza niciodata. Eu pentru legal sunt pro..hai sa facem si lucruri bune sa mai ridicam valul negru de pe fata romanilor.Nu trebuie sa fim bagati toti in aceeasi oala. Mult succes Lix...si poate prinzi vreo bursa pt jurnalism undeva.[flo] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...