Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

VREAU SA EMIGREZ. AVETI SUGESTII?


lix

Recommended Posts

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Lix,iaca vin si eu cu un sfat.Incearca sa eviti,cit poti NORDUL Europei,in cazul in care te hotarasti sa emigrezi.Aici rasismul este in floare,nu numai culoarea pielii iti pune o eticheta pe frunte,dar chiar si un nume de familie ciudat,care nu seamana cu nimic nordic..chiar si numai culoarea parului(eu mi-s brunetzica)este suficienta,sa fii tratata altfel decit ceilalti[bang]. Stau de 7 ani in Suedia si stiu ca asa este si in Danemarca si Norvegia8am inteles ca Danemarca e cumplita). Mult succes Rayuela cu bebe 30 de sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rayuela
Draga Lix,iaca vin si eu cu un sfat.Incearca sa eviti,cit poti NORDUL Europei,in cazul in care te hotarasti sa emigrezi.Aici rasismul este in floare,nu numai culoarea pielii iti pune o eticheta pe frunte,dar chiar si un nume de familie ciudat,care nu seamana cu nimic nordic..chiar si numai culoarea parului(eu mi-s brunetzica)este suficienta,sa fii tratata altfel decit ceilalti[bang]. Stau de 7 ani in Suedia si stiu ca asa este si in Danemarca si Norvegia8am inteles ca Danemarca e cumplita). Mult succes Rayuela cu bebe 30 de sapt
imi pare rau sa te contrazic dar Danemarca nu e atat de cumlita pe cat crezi tu... e adevarat ca e destul de greu sa-ti gasesti un job aici sau sa gasesti o portita prin care sa te stabilesti aici dar de aici pana la cumplita cred ca mai e totusi ceva cale...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca fiind "legata", impotriva vointei mele de tarisoara(scuze ptr. lipsa de patriotism), nu sunt in masura sa dau sugestii, dar daca vrei pareri, eu ti-o dau pe-a mea:FA-O REPEDE SI NU MAI STA PE GANDURI, ORICE AI PIERDE E MULT MAI PUTIN DECAT CEEA CE VEI CASTIGA , FIRESTE MUNCIND SI TRAIND CORECT. "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uhhhhh Doamne...mi s-a incretit parul! :)))) 1. Stau foarte prost cu Germana. In afara de 1-2--3- sau Gutan Tag...care nu stiu cum se scrie...o sa pun mana sa invat. Engleza e f buna, Franceza acceptabil dar nu l-a nivel bun de vorbire, mai spicuiesc nitel Italiana si Spaniola. Atat cu limbile. 2. NU m-ar deranja rasismul in occident. Cel putin aici se poate face ceva legal. L-a cate am patimit aici, acolo totusi as avea un scop. Marymar...o sa incerc cat de repede se poate. Imi pare rau ca nu m-am miscat si mai repede. OZ- cat despre meserie...o schimb. Ma adaptez usor...fac orice pana reusesc sa ma specializez in meseria mea in tara respectiva. Cataghe- si papadicu mi-a recomandat studii in sua. O sa ma interesez. Babee si Klavier- frumos sa studiezi in Austria dar germana mea e la pamant!!! Ira- te rog da-mi detaliile daca nu te deranjeaza. m34- nu stiu cat dureaza formalitatile dar 2 ani e deja prea mult. Eu deja simt ca ma sufoc aici. Alyssa - as fi vrut sa am si eu mintea ta. Louisea- o sa ma uit prin subiectele arhivate. Laura- si mie imi pare rau ca se intampla asa...dar ce sa ii faci... aici e foarte greu de dovedit ca ti-ai pierdut job-ul din cauza rasismului!!! Nu vad decat o singura sansa pentru mine: strainatatea...afara cu mine deci. Cum e cu Australia OZ??? Dar Noua Zeelanda? lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt studiu in Germania: www.daad.de. Nu am cautat pt ca nu m-a interesat, insa uita-te si dupa cursuri in engleza. Cand am venit aici prima data am zis ca eu limba asta (germana!)nu o voi invata niciodata, si uite ca incet dar sigur ... reusesc! Nu elimina aceasta varianta, nu se stie niciodata! Poate inveti pe parcurs, studentilor li se asigura si cursuri de germana gratuite. Nu e usor, conditiile sunt asemanatoare cu cele din Austria, din pacate nu le stiu exact care sunt:( dar poate prinzi vreo bursa... Un An Nou Fericit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da ,adevarat,un job gasesti..adaptarea nu este imposibila,pentru ca au grija cei de sus sa arate bine totul pe hirtii..insa nu pot sa ma ametesc cu ideea ca totul este ok si ca rasism nu exista,mai ales cind Suedia a fost chiar admonestata de EU,pentru incalcarea drepturilor omului.Cit despre Danemarca..stiu ca si acolo situatia este asemanatoare.Nu o stiu din proprie experienta,deci nu insist,insa am discutat cu o multime de romani care stau acolo si mi-au confirmat asta.Nu cred ca se pune sub semnul indoielii ca aici vom fi tot timpul niste musafiri nepoftiti.Eu nu mai imi fac iluzii degeaba. Rayuela cu bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...