Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

VREAU SA EMIGREZ. AVETI SUGESTII?


lix

Recommended Posts

quote:
Originally posted by lix
cat despre rasism...nu cred ce cineva isi doreste sa treaca prin asta..si capul pe sus il ai cu sau fara rasism...asa sunt eu cel putin...a nu se confunda capul cu nasul. :)
eu vorbeam de discriminare nu de rasism!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc pentru felicitari. Si eu cred ca bursa in uk e o trambulina. eu un inceput. insa nu e total acoperita. mai trebuie sa fac rost de ceva bani. Aceasta bursa este printr-o fundatie pentru tarile non-uk. Imi pare rau ca nu e BBC. De aceea m-ar interesa sa continui studiile in uk intai si intai. sa termin anul 3 si 4 de facultate acolo. daca nu, US e oricand binevenit, sau germany. o sa vaz. intai sa incerc un transer scolar ca pe urma o sa vaz eu ce fac. nu vreau sa studiez jurnalismul acolo, cel putin la facultate. Eu studiez PR si Comunicare aici. Fetele din SUA si nu numai: poate reusiti sa ma ajutati si pe mine cu ceva info...ca eu mi-am incurcat mustatile in acesta cautare... dar numai daca aveti timp. Facultatea pe care o fac se cheama asa (si e inrudita cu David Ogilvy) 'College of Communication and Public Relations' (CC&PR) at the State University of Political and Administrative Studies (SUPAS). E o scoala buna. Poate reusiti sa imi indicati ceva universitati prin Sua care sa aiba acest profil? Ma intereseaza New York-ul in special, insa sunt acceptate si alte sugesti. Eu chiar mi-am prins urechile in aceasta cautare. nu mai fac fata. sunt mult prea multe info. si inca ceva. eu tot caut insa, terminologia anilor de studiu in SUA e cu totul alta. Undergraduate, junior...eu sunt anul 2 de facult si pe 3 vreau sa il fac afara...deci ce sunt eu??? Junior? OZ...te rog sa ma ierti! lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti scriu eu pina vine vreuna din fetele din US cu mai multe informatii. Undergraduate inseamna anii de facultate. Postgraduate sau Graduate este dupa absolvire (master sau Ph.D). Freshman=anul I; Sophomore=anul II; Junior=anul III; Senior=anul IV. Pentru toate titulaturile din scolile americane du-te pe: http://www.uta.fi/FAST/US5/REF/glossary.html Este Glossary of US Educational Terminology si termenii sunt in ordine alfabetica, asa ca te lamuresti imediat. Succes, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lix, iti dau si eu o sugestie pentru State, sorela mea a trecut exact prin ce treci tu. Cred ca e aproape imposibil sa-ti echivalezi anii de facultate de aici cu cei de acolo si sa "prinzi" o bursa pe ultimii doi ani, mai ales ca SNSPA-ul nu e chiar o scoala buna (cand m-am lovit eu de problema era catalogata drept o institutie super politizata). In schim, da-ti SAT-urile si testul de limba, se dau la date fixe de cateva ori pe an, si daca obtii scoruri mari prinzi si o bursa integrala la vreo facultate de acolo. Sora mea asa a facut si a ajuns ea sa aleaga unde sa studieze. Numai bine. Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lix, SAT-ul poti sa il dai in Bucuresti. Pentru informatii despre cum sa te inscrii, te sfatuiesc sa te duci la Comisia Fulbright in Bucuresti, aveau sediul pe Str. Austrului pe langa Liceul Mihai Viteazul/ Popa Nan (n-am mai fost de multa vreme acolo, nu stiu sigur daca tot acolo sunt). La ei gasesti materiale nu numai pentru bursele Fulbright, dar si in general despre studiu in SUA, inclusiv o serie de carti pregatitoare pentru SAT si TOEFL, si au si un consilier caruia poti sa ii ceri sfaturi (eu acolo m-am pregatit cand mi-am dat SAT-ul). Intra pe subiectul "Viza de studii - USA" de la Calatoriile sufletului, acolo s-a vorbit mai mult despre 'graduate school' (studii postuniversitare), dar daca postezi la subiectul respectiv s-ar putea sa intre sa citeasca mai multe dintre fetele care sunt studente in SUA si poate primesti mai multe pareri. Bafta, Lai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lix, uite ce am gasit: "Irlanda are nevoie de 100.000 de imigranti cu studii superioare Cei mai cautati vor fi inginerii, cercetatorii si economistii Irlanda are nevoie, in acest deceniu, de circa 100.000 de imigranti cu studii superioare, pentru a raspunde cerintelor cresterii economice accelerate inregistrate dupa 1990. Potrivit unui studiu realizat de Institutul de cercetari economice si sociale din Dublin, publicat ieri, necesarul economiei irlandeze de absolventi cu studii superioare, in perioada 2001-2010, nu va putea fi asigurat de universitatile irlandeze. Din aceasta cauza angajatorii irlandezi vor fi nevoiti sa apeleze la tinerii absolventi din alte state, cel mai probabil din Europa de Est. Cei mai cautati vor fi inginerii, cercetatorii si economistii. Mult timp tara de emigratie, din cauza conditiilor precare de la jumatatea secolului 18, cand peste un milion de irlandezi au parasit tara, Irlanda a cunoscut, in anii '90, un adevarat "boom" economic, ceea ce a facut ca peste 100.000 de imigranti sa aleaga aceasta destinatie in ultimii ani."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetele. Am gasit tot ce trebuie in Viza de studii Sua" Multumesc mult! inca o mica nelamurire. pe un site-fast web mi se cere GPA- si e 1,2 si 3. am mers pe altul ca sa aflu ce e...da unde ma incadrez eu??? Grade-point average (GPA) The average of grades earned in all courses taken during a term divided by the number of credits. Graduate (1) A person who has successfully completed a program of study and earned the final award (2) as an adjective, refers to post-baccalaureate status. lix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...