Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Erin Brockovich din Romania


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns
  • Administrators
draga Cristina Bazavan - bine ai venit la [dc]. Ne bucuram sa avem inca o jurnalista intre noi - si cu atit mai mult de la un post de radio binecunoscut - si cu atit mai mult cu cit esti o jurnalista bine-cunoscuta publicului din Romania. Ne-ar face mare placere sa o avem pe Camelia la o mica discutie pe acest forum. Dupa cum stii probabil - forumul aceasta este cel mai activ forum romanesc ... iar membrii sai formeaza o cumunitate virtuala absolut speciala. cu prietenie, [flo] Desprecopii.com
Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tradus astazi un articol cu povestea Cameliei si a Lucicai Bunghez si am ramas impresionata de curajul si daruirea ei. Pe linga faptul ca este o fata frumoasa (am vazut-o si la TV la stiri, la Observator cind avea loc operatia), este si modesta si plina de generozitate si darurire pentru semenii ei. Felicitari pentru un astfel de jurnalist! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am sa vorbesc cu camelia despre invitatia voastra pe forum. mi-ar placea insa sa reeditati textele pe care le-ati postat, cu fragmente din jurnalul meu de cinefil, si sa citati frumos autorul si sursele (Europa FM si LiterNet.ro.). Cu ambele companii am un contract cu clauze de copyright pe care le-ati incalcat. de asemenea trebuie explicat contextul/formatul jurnalului de cinefil. ii pot explica moderatorului forumului care sunt termenii si conditiile in care trebuie mentionat textul meu. sorry ca sunt asa de scrupuloasa, dar sunt obisnuita cu aceste reguli exacte pentru ca lucrez la o companie internationala care respecta cu strictete drepturile de autor. cb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vazut de la "centru" are imaginea unui truditor marunt. De cele mai si chenzina este marunta. Dintr-un birou cu geamuri largi din Casa Presei vin deseori doar comenzi pentru stiri "senzationale". Iar el, maruntul si cocosatul de senzational, alearga, scormoneste si trimite "in timp util" stirea aceea care, de multe ori, tine prima pagina. Uneori el, ziaristul de provincie, are "scapari". Cum ar fi cea a Cameliei Csiki. "Scaparea" a insemnat o ancheta de mare suflet, de mare munca, de mare precizie, de mare tenacitate, de mare dragoste pt aproapele ei. Probabil ca nu am fi aflat "culisele" unei intimplari cu adevarat senzationale daca nu ar fi existat un confrate, ziarist de mare suflet si condei, si anume Cristina Bazavan. Care pur si simplu ne-a deschis ochii la ceea ce se intimpla in jurul nostru. Daca in ziare ar fi existat macar la data fixa, cam cum vine Craciunul la Palatul Victoria, o rubrica de genul "Intre noi, oamenii" poate anul trecut nu am fi trait un cosmar alaturi de cris68 care nu a mai putut sa ne anunte despre copilasul ei disparut decit "Stefanescu Mihai-Alexandru Nascut: 08 Noiembrie 1995 Decedat: 14 Mai 2003 S-a inecat in Dimbovita. Am aflat pe data de 13 August. Este ingropat in cimitirul Straulesti II. Slujba de pomenire va avea loc Simbata, 23 August. Pentru cei care mi-au fost alaturi, rugati-va pentru noi. Cristina". Poate ca, daca acum trei ani cineva ar fi fost interesat si de recuperarea celui mai mic pacient operat pe inima in Romania, fetita danieleic ar fi fost alaturi de mamica ei: "Doctorul nostru era acum optimist,nu mai intalnise asa ceva, nici nu spera, dar acum credea ca se poate... cand Stupoare... ... intr-o nefericita zi de 1 noiembrie prizele din salon s-au ars de doua ori la rand, ea a rezistat cat a putut, medicii au incercat sa o resusciteze, dar inima supusa socului de intrerupere a oxigenului brusc, de doua ori la rand a cedat... a facut stop cardiac... chiar atunci cand se intampla o minune... Dumnezeu a vrut,ea a luptat, dar la noi, in Ro, organizarea din spitale..." Va multumim Camelia si Cristina si nu putem decat sa speram in reeditarea unor minuni. Caci minune se numeste, azi, o intimplare fericita. [asia] "În afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu impresionata cind am citit in Ev zilei si am fost surprinsa sa intilnesc un nume cunoscut, Dinu Gangure. Facem parte din aceeasi generatie, dar am terminat la licee vecine.Era un baiat serios si destept, parca stiam ca plecat in SUA cu o bursa. Bravo lor! Cristina -- http://cristinacsa.bei.t-online.de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

...emotionant, socant...revoltator,...miscator. FELICITARI DE 1000 DE ORI Cameliei. A mers pana la capat si nu a cedat in fata obstacolelor. Se numeste perseverenta. Dar scopul pentru care a luptat este sublim! Singura prietenie de pret este cea care s-a nascut fara motiv.Meritul este exclusiv al acestei EROINE! Daca ea nu era, Lucica nu ar fi fost operata. Doctotilor incompetenti care s-au aratat intregii tari la ore de maxima audienta spunand "...acum suntem doi medici care am facut astfel de operatii", ar trebui sa li se arate buletinul pe care au scris ".. suntem de acord cu TENTATIVELE de tratament in strainatate".Nu au spus ca s-au aflat in sala de operatii numai pentru a asista la operatie si numai pentru ca a fost de acord Mc May Mc Kinnon. Imi repugna astfel de oameni si din pacate depindem de ei. Nu am suficiente cuvinte de lauda pentru Camelia. Zi de zi, ora de ora, minut de minut ne sunt scosi in fata oameni care pretind ca fac ceva, care inventeaza lucruri spunand ca lor le datoram, ne sfideaza si desconsidera. Cred ca ar trebui inventat un premiu, o onoare care sa i se acorde Cameliei ca semn de recunostinta din partea noastra. Cei care ar trebui sa-i acorde aceste multumiri sunt ..in campanie electorala si se gandesc cum sa-i mai fraierim pe astia. FELICITARI DE INFINITE ORI Cameliei si medicilor straini! D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by cristina bazavan
si inca ceva... data viitoare cind dati copy paste de la un articol citati sursa si autorul. Multumesc Cristina Bazavan/ Europa FM
Am editat prima postare care era plina de coduri si caractere care ar fi trebuit sa inlocuiasca "-" si diacriticele, de ">>>" si de alineate(?) in mijlocul propozitiilor... in concluzie greu de citit. Acum am corectat (sters) "interventia" mea. Este ok? Q
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...