Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Serviciul si sarcina


mel_g

Recommended Posts

Sunt tare speriata de faptul ca am ramas insarcinata exact in perioada asta cand toata lumea tuseste si stranuta. Prin natura serviciului pe care-l am intru in contact cu multa lume zilnic si va dati seama ca printre ei sunt si din cei nu tocmai sanatosi. Ce ma fac pt ca abia am aflat ca voi avea un bb deci sunt la inceput de drum si in perioada imediat urmatoare nu prea am voie medicamente. Voi ati ramas acasa? Cunosc pe cineva care este profesoara si din cauza acestei probleme a intrat in concediu medical. Parca nici sa stau 9 luni acasa nu-mi surade, dar nici sa se intample cine stie ce nu. CE MA SFATUITI? Pupici Mel si bb Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fii unpic mai optimista si ai mare grija de tine. Nu te poti pazi noua luni de orice presupus risc, boala sau infectie decat daca te-nchizi intr-un balon ermetic, iar noua luni acasa plus inca cel putin atatea ulterior nu fac bine psihicului. Sanatate si numai bine! Moka si Mokutza (3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel, nu te speria, asa am patit si eu. Nu mai stiu in ce luna eram, 3 sau 4, si toti colegii mei erau raciti , dar rau de tot. Unii au fost si internati in spital. Ce mai, a fost urat de tot in iarna aceea. De cine crezi ca nu s-a atins raceala sau gripa ce o fi fost? de mine. Toata ziua eram cu spirtul in mana si dezinfectam toate lucrurile din jurul meu, inclusiv pe maini si pe la nas. Mirosea in biroul meu de ziceai ca s-a mutat vre-un spital acolo. Dar nu aveam ce sa fac, trebuia sa-mi apar "saracia si nevoile si neamul", mai ales neamul in cazul meu, adica urmasul! Colegii m-au inteles si mi-au dat dreptate. Chiar si clientii (si eu lucram cu publicul), intelegeau situatia. Asa ca asta e sfatul meu; nu ai cum sa eviti contactele cu ceilalti, dar poti sa te aperi singura. Si inca ceva, mananca multa lamaie. Eu imi faceam ceaiuri cu multa lamaie, sau chiar sucuri . Multa sanatate si ai grija de tine. Laura, mama lui Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistita. Eu (si multe alte femei) am mers la serviciu pana in luna a 9-a (de fapt am intrat in prenatal cand am intrat in ultima luna de sarcina). Nu s-a atins nici un microb de mine in acea perioada - si chiar au fost boli infectioase prin zona :))). Racelile comune le poti preveni cu o alimentatie bogata in vitamine. Iar daca ai facut rubeola in copilarie sau esti vaccinata, chiar nu vad de ce te-ai teme. J.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva aflat de la medicul meu ginecolog. In perioada sarcinii esti un pic mai "protejata" din cauza bebeului care il porti. Dupa cite am inteles, atunci cind bebe se instaleaza, organismul detecteaza un corp strain si creste numarul de anticorpi si ca urmare si nivelul de imunizare. Apoi organismul "observa" ca e bebe, si atunci nu-l ataca cu anticorpi, dar nivelul de imunizare ramine crescut pina in momentul nasterii. Atunci din nou, dupa nastere, organismul face un "control" daca mai e vreun corp strain, si daca totul e OK, nivelul de imunizare revine la palier obisnuit (dinainte de sarcina). A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mel,doar stii de la sarcina anterioaraa ca atunci cand esti insarcinata esti ami rezistenta ca deobicei.Eu de ex nu am luat gripa,nu m-a mai durut capul...doar o infectie la ureche am avut de la un curent cred.Am luat antibiotic atunci recomandat de dr ginecolog pt ca nici cu infectia nu-i bine sa stai.Deobicei sunt f.bolnavicioasa dar atunci eram tare,tare.Eu nu iti recomand sa stai acasa.Eu am stat de la 4 luni la cererea dr si a fost ingrozitor.Cand stai acasaa zilele trec greu tare.Acum ca ai deja un bb poate va fi mai usor...nu stiu faci cum crezi tu! [pup] Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pentru [gravi]. Sa ai o sarcina usoara si un BB sanatos si frumos. Si eu zic sa nu te agiti pe tema asta, dar ia-ti masuri de prevedere, cum au zis fetele: mananca multe citrice, bea suficienta apa, nu sta in frig, evita pe cat poti aglomeratiile si pastreaza distanta fata de cei care tusesc si stranuta. Eu, de exemplu, mai tot timpul sarcinii am mers pe jos la serviciu pentru a evita aglomeratia din mijloacele de transport in comun. Numai in ultima luna m-a dus sotzul cu masina, de frica sa nu alunec pe gheata. Vestea buna e ca numarul cazurilor de gripa a scazut serios in ultimele zile (sau cel putin asa sustine Ministerul Sanatatii), deci nu mai este epidemie. Eu am ramas insarcinata primavara, asa ca nu mi-am facut probleme de genul asta, dar tot a circulat in iunie un microb pe la serviciu, de s-a imbolnavit toata lumea. Ghici cine nu a patit mai nimic: eu. Doar mi-a curs nasul un pic si atat (am mancat tone de portocale cu ocazia asta). Am fost la serviciu pana in ziua in care am nascut, si nu s-a lipit nici o boala de mine si nici de BB care s-a nascut in ianuarie, deci in plin sezon de raceli. Si eu cred ca exista o imunitate sporita la gravide, care dureaza si un timp dupa nastere, altfel nu-mi explic cum de nu am racit nici un pic iarna trecuta, cand eu traversez de obicei sezonul rece numai cu nasul in batista [bang][bang] (Chiar si acum sunt racita, dar nu-ti face griji, nu transmit virusi prin internet.) Bucura-te de sarcina cat poti, dureaza doar noua luni, dupa aceea incepe un alt fel de fericire, mai mare. Daniela si [copil] Denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele eu stiu cum este in timpul sarcinii pt ca am deja un baietel de 4 ani. Dar in perioda acelei sarcini eram si eu altfel - mult mai rezistenta. Dupa nastere insa am ramas extrem de sensibila , cu sistemul imunitar la pamant. Asa ca din cauza asta sunt asa inspaimantata. Astazi am tras si o repriza zdravana de plans din cauza asta. Pupici Mel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...