Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (2)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Tiara
Am uitat sa va intreb .Stie cineva ce creme sunt bune contra ridurilor la ochi? Lidia ,Tiara si David D.
Eu folosesc una de la Estee Lauder din gama Perfectionist si ma impac bine cu ea. Poate ca te ajuta si pe tine. Mai auzisem la cineva de crema antirid de la Guerlain. Eu nu am folosit-o,dar am auzit numai lucruri bune despre ea. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Dana Claudia
Eu si sotul meu am prelungit valabilitatea pasapoartelor, aici in Japonia ,pe inca 5 ani (cred ca am platit 12.000 yeni pentru fiecare)...este adevarat ca in 2002! Daca intre timp s-a schimbat ceva nu mai stiu![japan] Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Ohoho! Dana Claudia ar fi super sa se mai poata o treaba de genul asta! Si 12.000 de yeni nu mi se pare o suma fabuloasa. Angel_jp imi spulbera si ultima sperantza[;)] Cand spui ca te ajunge o suma mare, cam la cat te referi Angel?? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angel multumesc pt informatzie! Ai dreptate ca mai ieftin iesi daca te duci in tzara. De la mine pana in Tokyo un bilet de avion e in jur de 30.000 de yeni. Dus-intors 60.000 . Plus poze plus taxa ma ajunge printr-un elementar calcul la 110.000 yeni. Cat un bilet dus-intors japonia-romania. Si unde mai pui ca daca plec ma mai vad si cu familia si prietenii[detectiv] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raluca cel mai bine e sa suni la Ambasada si sa vorbesti cu...consulul. A sunat sotul meu de curand si este un nou consul foarte amabil si el te poate lamuri cel mai bine! Noi avem alta problema, sotul meu a depus actele si a si platit (tot 12.000 yeni, pentru ca noi suma asta am platit-o de cate ori am avut nevoie de ceva si chiar ni s-a zis ca orice dorim de mai mare sau mai mica importanta tot atat platim) pentru a i se elibera pasaport nou inca din iulie sau iunie anul trecut (la vremea respectiva i s-a zis ca e posibil, dar ca dureaza cam 2-3 luni, caci astfel de acte importante circula numai prin curier care vine in Japonia o data la 2 luni) si inca mai asteapta! Inca mai speram ca asteptarea se va finaliza cu un pasaport nou, daca nu...data viitoare cand ajunge in Romania! Oricum eu sut hotarata sa imi fac pasaport nou in Romania caci intr-o luna se poate rezolva! Dana C. http://uk.geocities.com/dana_claudia/mypage.html
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor,eu tot in 2002 mi-am prelungit valabilitatea pasaportului pe inca 5 ani si tot 12000 a fost.Pentru pasaport nou am inteles ca nu se poate decat in Ro. La vama cu electronicele personale nu am avut probleme deoarece am spus ca ma intorc cu ele inapoi si am avut aparat foto norma,digital si camera video digitala plus MD. La posta sa trimiti un pachet sau sa primesti unul e un adevarat chin.Pe langa faptul ca asteptio ore in sir i-ti scoate tot din pachet sa vada ei ce averi trimiti ca te lipsesti! Adevarul e ca la plecare tot pui un pachet doua si te ia la puricat de parca pui bombe atomice in pachet! Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eellya, asa e cum ti-am zis, camera digitala era in bagajul de mana, nu le-a controlat si nici nu le-a intrebat nimic. Nu stiu daca are importanta, ele erau cu viza de turist. Daca tu te intorci cu camera inapoi poti face declaratie vamala aici in Japonia, asa cum a spus Raluca, sau vamesului roman ii spui ca te intorci cu camera in Japonia. Daca e noua si ai de gand sa o lasi si in tara, ar fi bine sa nu lasi impachetata in cutia in care ai cumparat-o, cartea cu instructiuni daca vrei sa o iei sa o pui prin alta parte a gentii, tragi si vreo 2 poze cu camera, ca sa fie cat mai credibil ca e bun personal in cazul in care te controleaza. Mult succes si sa fie doar asa cum vrei tu! O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uf!Am scris un mesaj si mi s-a sters![bang] Eu tot in 2002 mi-am prelungit valabilitatea pasaportului cu 5 ani,taxa fiint 12000 Yeni.Schimbarea pasaportului ni s-a spus ca nu se poate decat in Ro. La vama nu am avut probleme cu aparatura personala si am avut:aparat foto normal,digital,camera video digitala si MD porabil plus un Game boy pt nepotamiu .Le-am zis ca ma intorc cu ele inapoi si nu mi-au zis nimic.De bani le-am spus ca am doar banii de cheltuiala si atat. Iar la posta...un adevarat calvar ca nici nu-mi vine sa ma gandesc!Si cand trimiti si cand primesti,este o adevarata bataiede joc. Aliada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci Raluca,am telefonat si in prealabil se percepe o taxa de 24.000\,dar noi mai platim si drumul si fotagrafii....mancarea etc ,preferem acasa .Nu se mai pot trimite acte prin curier..de ce nu stiu,deci tipa nu estte bogata si nu ma minte....Prefera sa rezolve acasa,ce a fost acum 2-3 ani ...asta nu mai este,eu o spun din experienta,eu una am fost de craciun acasa,fetele stiu ,am legaliazat casatoria si mi-am schimbat pasaportul....in 2 lui am reusit dar cu spaga,am stat in stres putin ,in fine ...acum se fac pasapoarte noi ,aici este mai greu.Cu telefon ...tipul vb . repede nu prea ai timp sa asculti tot,trebuie sa dai de 2 ori telefon sau sa te duci personal ca sa-ti explice(cred ca asa e mai bine )Deci sincer nu cred ca se mai poate aici...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...