Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum vi se pare viata in Japonia? (2)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Angel multumesc mult pt informatzii.[flo] Asa cum ti-am mai spus: si eu am facut un calcul si bine ai spus ca mai usor ne este daca mergem in Ro. Eu am o luna de cand am venit din Ro si chiar am fost la Pasapoarte si am intrebat daca mi-l imi pot schimba cu 8 luni inainte, avand in vedere ca pt o perioada mai lunga de timp nu am de gand sa vin in Ro. Si acolo mi-a spus ca doar cu 2 luni inainte de expirare se poate schimba. Asa ca m-am lasat pagubasha. Auzisem la cineva care pleca in SUA pt urmatorii ani ca intr-o situatie similara, cand a venit in Ro a declarat pasaportul pierdut si si-a facut altul in regim de urgentza. Nu stiu cat de brilianta a fost ideea dar se pare ca la individ a mers si a scapat fara prea mare bataie de cap. La mine e valabil pana pe 16 august. Sper sa nu am parte de prea multe complicatzii. Si barbate-meu nu vrea sa intzeleaga faptul ca la noi pasapoartele se dau cu o valabilitate de 5 ani[mariaj] Cica am fost eu "kechi" si nu am vrut sa platesc sa mi-l fac pe 10 ani.[:o)] Mi-a venit sa rad cand am auzit[:)] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angel_jp
A...vreau sa va intreb..ati citit "Bushido"de Inazo Nitobe,este super...o recomand ,despre vechii samurai..viate cultul..etc.Mi-a dat o prietena de a mea cartea ,citind intelegi de ce japonezi sant mai "tsumetai"[flo]
Eu nu am citit-o dar m-ar interesa. Se gaseste in romana? Sau e in engleza? Si eu am citit niste carti scrise de scriitori japonezi si ai dreptate. Incet incet incepi sa intzelegi modul lor de gandire si in multe cazuri incepi sa empatizezi. Eu am niste cartzi de Haruki Murakami, Yukio Mishima , Kazuo Ishiguro si Yasunari Kawabata.
Mey fetelor daca tot vorbim de carti. Imi spunea cineva ca a citit o carte despre viatza gheishelor , foarte interesanta, dar nu isi mai aducea aminte cum se cheama. Spunea ceva parca de " Ogyosama" sau ceva de genul asta. Si pe mine ma intereseaza subiectul asta si chiar as vrea sa citesc despre asa ceva. Daca stitzi vre-o carte va rog recomandatzi-mi-o si mie![flo][pup] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Eu am o luna de cand am venit din Ro si chiar am fost la Pasapoarte si am intrebat daca mi-l imi pot schimba cu 8 luni inainte, avand in vedere ca pt o perioada mai lunga de timp nu am de gand sa vin in Ro. Si acolo mi-a spus ca doar cu 2 luni inainte de expirare se poate schimba. Asa ca m-am lasat pagubasha.
Informatie gresita ! Cu 6 luni inainte de expirarea pasaportului nu-l poti folosi ca sa iesi din Romania, iar schimbarea lor se poate face cu 6 luni inainte de data expirarii (exact din acest motiv!) Probabil ala ti-a zis ca-l poti schimba peste 2 luni ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lia cunosc persoane, mai exact parintii mei, care au plecat intr-o excursie in Grecia cu 3 luni inainte sa le expire pasapoartele. Toata lumea a fost fericita si nimeni de la frontiera nu a avut nimic de obiectat. Mai tarziu voi verifica si informatzia ta, cum ca la 6 luni se pot schimba pasaportele. Eu nu te contest ci doar vreau sa ma conving singura ca ceea ce am intzeles eu e gresit.(cu toate ca nu prea cred) Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Lia cunosc persoane, mai exact parintii mei, care au plecat intr-o excursie in Grecia cu 3 luni inainte sa le expire pasapoartele. Toata lumea a fost fericita si nimeni de la frontiera nu a avut nimic de obiectat. Mai tarziu voi verifica si informatzia ta, cum ca la 6 luni se pot schimba pasaportele. Eu nu te contest ci doar vreau sa ma conving singura ca ceea ce am intzeles eu e gresit.(cu toate ca nu prea cred) Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Daca era excursie organizata nu le trebuia 6 luni pe pasaport ! Daca intrebai la iesirea din tara ti se spunea (la control pasapoarte de ex) acelasi lucru. Chiar si pe paginile de internet scrie treaba asta si linkurile au tot fost date pe aici. Unul parca l-ai dibuit chiar tu si l-ai postat pe undeva. Oricum daca intri in tara si pasaportul mai are sub 6 luni valabilitate ti se atrage atentia la vama ca nu-l mai poti folosi ca sa iesi ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ralucami
Lia cunosc persoane, mai exact parintii mei, care au plecat intr-o excursie in Grecia cu 3 luni inainte sa le expire pasapoartele. Toata lumea a fost fericita si nimeni de la frontiera nu a avut nimic de obiectat. Mai tarziu voi verifica si informatzia ta, cum ca la 6 luni se pot schimba pasaportele. Eu nu te contest ci doar vreau sa ma conving singura ca ceea ce am intzeles eu e gresit.(cu toate ca nu prea cred) Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Iar la tine nu se punea problema schimbarii "la termen", parca ziceai ca te-ai casatorit asa ca vrei nu vrei schimbi pasaportul. Sper ca t-^i-ai legalizat certificatul romanesc de casatorie, ca daca intarzii peste 6 luni, te "paste" si o amenda draguta ! Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt distrusa.Nu se mai fac pasapoarte."CA sunt pasapoarte tip nou si nu se mai faca asa usor"."Sunt foarte multi romani plecati in strainatate si e cam greu eliberarea unui pasaport".IAr procura costa 24 000yen.Cu deplasarea in Tokyo neaparat.Trebuie semnat in fata consulului. Prelungirea pasaportului iar nu se mai face din cauza celor noi.E mincatorie la noi. RAmin fara pasaport ,nu sunt eu de vina ca sistemul din Ro merge prost.Nu am bani de dus in Tokyo doar pentru atit.Si chiar daca ar fi sa ma duc cu foaie de drum in tara asta nu inseamna ca nu pot sa obtin o alta viza.SAu poate nu mai ma duc deloc in tara si gata.Sunt super suparata la ora asta.Nu ma luati in seama. De asta imi si ies riduri ca ma consum mult.Multumesc pentru raspunsuri.O sa incerc o gama de cosmetice de la nu stiu ce firma ca nu m-am hotarit inca. Apropo de consul .Cel care vorbeste repede e consulul si cel care vorbeste mai altfel(sa nu zic cum ) cine e?Era inainte si este si acum.Cine e? RAluca da si tu un tel si mai intreba si tu.SAu intreba de chestia cu foaia de drum de unde se elibereaza si cum se procedeaza ca asta am uitat sa intreb. Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tiara
Sunt distrusa.Nu se mai fac pasapoarte."CA sunt pasapoarte tip nou si nu se mai faca asa usor"."Sunt foarte multi romani plecati in strainatate si e cam greu eliberarea unui pasaport".IAr procura costa 24 000yen.Cu deplasarea in Tokyo neaparat.Trebuie semnat in fata consulului. Prelungirea pasaportului iar nu se mai face din cauza celor noi.E mincatorie la noi. RAmin fara pasaport ,nu sunt eu de vina ca sistemul din Ro merge prost.Nu am bani de dus in Tokyo doar pentru atit.Si chiar daca ar fi sa ma duc cu foaie de drum in tara asta nu inseamna ca nu pot sa obtin o alta viza.SAu poate nu mai ma duc deloc in tara si gata.Sunt super suparata la ora asta.Nu ma luati in seama. De asta imi si ies riduri ca ma consum mult.Multumesc pentru raspunsuri.O sa incerc o gama de cosmetice de la nu stiu ce firma ca nu m-am hotarit inca. Apropo de consul .Cel care vorbeste repede e consulul si cel care vorbeste mai altfel(sa nu zic cum ) cine e?Era inainte si este si acum.Cine e? RAluca da si tu un tel si mai intreba si tu.SAu intreba de chestia cu foaia de drum de unde se elibereaza si cum se procedeaza ca asta am uitat sa intreb. Lidia ,Tiara si David D.
N-am spus ca nu obtii viza din nou, in tara, ci ca vei avea de asteptat dupa ea, dupa ce obtii noul pasaport. Si in plus trebuie sa-ti iei cu tine toate actele necesare eliberarii unei "NOI VIZE". Foaia de drum tot la consulat ti-o elibereaza, si are valoare de "pasaport " pentru un singur drum cel de plecat acasa. Pe acea foaie nu ti se aplica "re-entry permit" si din aceasta cauza pierzi viza de pe pasaportul vechi. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...