Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vi se pare viata in Japonia? (2)


Recommended Posts

Sa va zic si eu cate ceva despre [asia] meu, calatoriile sale in Romania si cam ce stie sa zica in romana. E capricorn incapatanat, de cele mai multe ori face doar cum vrea el, nu foarte vorbaret, cel putin nu cu mine care nu excelez la capitolul japoneza, lucreaza foarte mult de uneori imi vine sa [bang] sau [bruta], dar e bun, sufletist, iubitor, oricand gata sa ajute, iar de cand m-a cunoscut nu mai e 100% japonez, acum zice si el ca e macar 25% roman [:)]. De cand ne-am cunoscut a inceput sa invete romaneste, si-a cumparat ghid de conversatie si gramatica limbii romane, cat si o carte cu scurte texte in limba romana si apoi cu traducerile si explicatiile gramaticale de rigoare. De multe ori cand ne intalneam, eu avand obiceiul sa mai intarzii [ups], il gaseam repetand cate un cuvant sau batandu-si capul cu gramatica romana. La prima lui vizita in Romania, aeroportul Otopeni i s-a parut mic, mic de tot, nu ca ar fi foarte mare. Ce i-a displacut e ca l-au tinut vamesii foarte mult timp, intreabandu-l cu ce scop a venit in Romania si ce are in bagaje, de ce ....? L-au tot tocat la cap, insa nici nu i-au desfacut bagajele, de a iesit cand tocmai imi pierdusem speranta ca il voi vedea, ziceam ca sigur s-a ratacit cand a schimbat avionul sau s-a hotrat in ultima clipa sa nu mai vina in Romania[:(]. In tara l-a impresonat extrem de mult faptul ca a putut sa vada orizontul, linia imaginara ce uneste cerul cu pamantul, pe care doar in Hokaido o mai vazuse pentru ca nu e aglomeratia din Tokyo. Am fost cu el la munte, la Sinaia, Busteni, a vazut Babele si Sfinxul, am vizitat Bucurestiul, Brasovul cu Piata Sfatului si Biserica Neagra, Sighisoara si am petrecut Sarbatorile Pastelui acasa in Moldova. A mers cu familia mea la Biserica in Noaptea de Inviere, nu cred ca a inteles el prea multe din ce s-a petrecut acolo, dar i-a placut dupa, cand am ciocnit oua, friptura de miel, am mancat pasca si cozonac, iar a 2-a zi i-am explcat ce e cu monedele (monezile???) si oul rosu din cana cu apa. A, sa nu uit, a fost singurul caruia nu i s-a stins deloc lumanarea pe tot drumul de la Biserica pana acasa. De obicei se trezea inaintea mea si mai repeta la romana, isi facuse un caiet in care scria de multe ori cuvintele ca sa nu le uite, cand ma trezeam ma lua la "conversat". Vorbea si cu mama, doar in romana, sora cand nu se intelegeau ii mai vorbea in engleza, doar eu o dadeam pe japoneza ca asa ma invataseam sa vorbeasc cu el si ce ma mai certau toti ca nu invat baiatul romaneste. Dintre mancaruri i-au placut si ii plac, borsul de pui si cel de fasole, ciorba de perisoare, pasca (am facut si eu aici si cand s-a terminat m-a intrebat cand mai fac),pui cu smantana, e mort dupa salata boeuf si sarmale (dar sa le manance doar cu mamaliguta nu si cu smanatana). Cand sa se reintoarca in Japonia, nu a mai vrut dimineata sa plecam la aeroport (eram in Bucuresti) si s-a prelungit vizita cu cateva zile. Am facut o rezervare pentru un bilet doar dus si fiind eu ocupata in ziua in care trebuia sa isi ridice biletul si nestiind daca ajung sa merg cu el pana la sfarsitul programului la agentia de bilete, s-a dus singurel(isi cumparase din Japonia un ghid al Romaniei, orasele mai importante aveau si hartii), a zis ca il cheama X, ca are o "reservation" (nu isi mai amintea cuvantul in romaneste) si a primit biletul. Mi-a povestit ca functionara i-a vorbit in engleza si a fost socata cand el ia spus in romaneste "Nu vorbesc imba engleza, vorbesc putin limba romana!" [:-)))] [:-)))] El intelege engleza in proprtie de 70 % dar neavand cu cine comunica nu se poate exprima. A doua oara cand a venit in [RO] a stat foarte putin, nu am avut timp decat de o excursie cu familia in nordul Moldovei la Manastiri, de multe popasuri la iarba verde, si 2 mese la Hanul-Ancutei. De data aceasta a avut ocazia si sa sofeze. Dupa aceasta vizita a gasit in Japonia un curs de limba romana tinut de profesoare romance, a mers in vara lui 2002 cam o luna-doua, dupa, fiind foarte ocupat a renunatat si treptat, treptat a uitat mult din ce invatase, mai ales ca noi vb 99% japoneza. In august cand familia a venit in vizita s-a ambitoinat sa retina cat mai mult ca sa se inteleaga cu sora, dar mai ales cu mama cand eu nu eram prin preajma sa le traduc. Sora mea de fiecare data cand prindea ocazia, asta se intampla de multe ori cand am calatorit pentru ca statea in masina cu el in fata, ii zicea cuvinte sau expresii in romaneste si le repetau impreuna. Imi amintesc ca dupa o zi agitata petrecuta in DisneySea, tot drumul spre casa l-a bombardat cu expresii sau cuvinte romanesti, ca de exemplu, "dop si sticla din plastic", le aveam in masina, "scaun", "portofel cu bani", "servetel" si altele, dar nu imi vin in minte acum. In afara de astea, ce mai stie acum sunt "buna dimineata/ziua/seara" " ce faci (acum)?", "ma numesc...", "incantat de cunostinta", "cum te cheama?", "sunt obosit", "acum muncesc", "eu invat limba romana", " esti frumoasa/urata" "te iubesc", "mi-e (tare) dor de tine", #esti foarte importanta pentru mine", "baie", "dus", "apa calda" "fierbinte", "repede"- pe care il repeta mereu dupa ce intr-o conversatie ii zice echivalentul in japoneza, "Maria e eleva la liceu"-ii place tare mult, a retinut dintr-un text, ca si "e vreme frumoasa de plimbare", "muzeu", "parc" stie si zilele saptamanii, sa spuna cat e ora, in ce luna, an suntem, pronumele personale si cele de politete, conjugarea verbului "a fi" la prezent. Mia sunt poate cuvinte pe care le stie, dar nu mi le amintesc sau nici nu stiu ca le stie. De inteles intelege, mai ales daca ii vorbesc rar. Experienta mea cu coaforul pana acum e buna, am avut norocul, de fiecare data sa fiu frizata asa cum mi-am dorit. La cosmetica nu stiu cum e pentru ca nu am fost. La inceput si mie imi era tare frica sa merg cu bicicleta, mai ales ca avusesem si un accident (circulam pe trotuar si vroiam sa depasesc o japoneza care pedala agale si tare aiurea, ba era in stanga ,ba pe mijloc, ba in dreapta, am asteptat momentul oprtun si vazand ca parca s-a linisiti si merge doar pe o parte mi-am zis ca acum e sansa mea, pentru ca pe atunci aveam o bicicleta fara claxon, si cand sa o depasesc, eram in dreptul ei, ea, nu stiu unde naiba se uita, da sa o ia la stanga nevazand ca in stanga ei sunt eu, am cazut si eu si ea, mi s-au imprasitiat toate cumparaturile, iar ei, faza la care m-am speriat tare de tot, i-a sarit copilul, de pe locul din spate, pe trotuar si a inceput sa planga, dupa am inteles ca datorita sperieturii si nu pentru ca ar fi patit ceva, ea in tot acest timp, cand eu sarisem repede sa vad ce are baietelul, tipa la mine ca sa ii dau numarul meu de telefon, i-am zis ca nu am telefon si am ajutat-o sa isi stranga si ea ce avea pe jos, dupa care mi-am ridicat bicicleta dezmembrata, mi-am cerut scuze s mi-am vazut de drum, ei nu ii venea sa creada ca am plecat, pai ce era sa ii fac, sa o conduc acasa? ca doar bicicleta ei era ok, si ea si copilul erau nevatamati), scoteam bicicleta foarte rar, mergeam pe jos si veneam acasa cu mainele rupte de la gerutatea sacoselor, o data chiar stiu ca ma opream la cateva minute sa ma odihnesc. Asta a tinut pana ce o prietena m-a sfatuit sa imi fac curaj si sa ies cu bicicleta, sa fiu o data atenta la cum circul eu si de 3 ori atenta la cum circula ei. Mi-am invins frica si acum circul cu mare placere cu bicicleta, de multe ori asta vara am iesit cu [asia] meu in lungi plimbari pe bicicleta si eram asa de veseli, de fericiti. Iar de cand am bicicleta cu cos pentru cumparaturi, suport pe spate si clxon e si mai fain. A intrebat cineva de Medeea, ea e in Romania deocamdata. Restaurante romanesti stiu ca sunt in Tokyo, in Ginza "Darie" si in Kinshicho "Miorita", apropo de acest restaurant, i-am povestit si japonicului balada "Miorita". Gata ca m-am lungit prea mult. Astept sa mai citesc ce scriu restul fetelor din [japan][grup]! O zi placuta! [pup] [:)] Eli
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by remy
Fetelor va invidiez ca aveti restaurant romanesc si puteti minca mincaruri de la noi[bang][pofta] cami
Eu nu duc lipsa de mancare romaneasca. Imi fac singura tot ce doresc. Am si condimentele luate de acasa, iar cu ingredientele, ma descurc cu ce se gaseste aici. Sotul agreeaza si el ideea mancarurilor de origine nejaponeza. (romanesti sau de aiurea). As vrea sa stiu,daca e restaurant romanesc, clientii sunt tot "sorbacaitori si scot alte sunete de-astea ? Ca daca e asa, e clar ca nu voi pune piciorul in ele niciodata, cat ar fi de buna mancarea. Mi se intoarce stomacul pe dos zilnic, cat ii aud 4 ceasuri pe zi in trenuri si autobuze. Nu-mi mai trebuie si-n timpul liber ! Si desi la inceput credeam ca ma voi "obisnui" cu asa sunete, mi-e tot mai greu sa le suport. Mai impart servetele in stanga si-n dreapta, mai schimb locul, vagonul, trenul... e cumplit. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut parte de multe intamplari interesante aici,in Japonia! Unele sunt foarte haioase...imi amintesc ca eram in tren si eu stateam pe scaun,iar o doamna batrana vine langa mine! Ma ridic politicoasa si ii spun:"Sawate kudasai(atinge-ma te rog)....eu de fapt am vrut sa spun va rog luati loc,dar cum eu eram nou venita in Japonia,nu prea vorbeam japoneza si cum cele doua fraze se aseamana,am dat-o in bara....ca doamna respectica mi-a tras o uitatura urata si s-a indepartat revoltata! [bang] Sorina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eli si eu l-am plimbat pe sotul meu in Ro...si el a fost impresionat de tara noasra,sa recunoastem ca este frumoasa intradevar,el a venit de 4 ori pe an ...echivalent la o saptamana de stat si de distrat,putin recunosc dar serviciul nu-i permitea o lunga sedere...Vreau sa spun ca acum ma pune sa-i fac mititei ,saramura ,ciorba de burta (poate sunt modesta nu contest..dar ma pricep ...sa gatesc mancare romaneasca)si sti care este culmea ca-i place musdei de usturoi pasta facuta,,japonezii nu prea mananca usturoi ,dar el da!sunt incantata caci mie-mi place foarte mult..mai ales cu iaurt sau smantana....[pofta]Acum cand fac friptura (de orice natie de carne..)vrea si usturoiAi mei manaca usturoi si l-au invatat si pe el...chiar si-n misoshiru bag uneori usturoi[:)]Condimente primesc de acasa ..mai ales pt. mici si-i mai fac cate o surpriza cu micii ca stiu ca-i plac , mai ales cu carne de oaie,pacat ca nu aveti restaurante internationale,mare pacat ...au inebunit ..dar aveti poate altele(glumesc)[cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi mai fac uneori mincaruri rom.dar numai eu maninc.[bang]Al meu sot singura mincare de la noi care ii place sint micii iar la socrii e salata boeuf si ardeii umpluti.Daca ar fi fost restaurant Rom sau Turc era bine ca as fii putut minca ce mi-ar fii poftit inima[pofta] cami
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorina vezi si tu in forumul "La bucatarie" ca acolo ar trebui sa gasesti retzete care de care mai gustoase despre prepararea micilor. Eu te-as ajuta dar habar nu am si de felul meu mananc doar semipreparate sau chestii care le termin de pregatit in maxim 5 minute[:I] Fetili we asta ma duc sa ma tund[:)] Hihihi! Vad eu ce freza mi-or face de data asta. Pana acum am mai fost de cateva ori sa ma tund si sa ma coafez in Jp si pana acum nu prea au dat gres ca am stat cu okii de vultur pe el. Si de data asta ma duc inarmata pana in dintzi cu poze [:p] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una primesc de acasa condimente pentru mici,dar cumpar carne tocata de pork si de oaie ,amestesc si pun condimentele cu putina apa,ii las in frigider o ora apoi ii formez si-i prajesc (sare ,pui numai daca nu-ti par sarati) Tot eu am intrebat deMedeea,am aflat ca este in tara ,merci.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...