Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vreau un copil


Ada00

Recommended Posts

[flo]Dragele mele am nevoie de un sfat de la voi.Am rinita alergica si astm bronsic alergic de vreo 3 ani, m-am tot tratat eu, crize de astm am foarte rar, dar imi este frica, ce voi face cand voi fi cu bebe in burtica si fac o criza, am citit pe sprayul care imi face bine ca este interzis in timpul sarcinii, ati mai fost careva in situatia asta?Am 25 ani si consider ca ar cam fi vremea dar asta ar fi singurul motiv pentru care am tot amanat.Cu rinita ma descurc eu, m-am obisnuit cu nasul infundat si ochii cu gadilici.Va rog sa ma ajutati!!! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
buna Ada. inteleg ca problema ta este folosirea in timpul sarcinii a medicatiei anti-astmatice. in mod normal aceste spray-uri sunt intr-adevar interzise in sacina, dar trebuie sa discuti cu doctorul tau importanta faptului ca vrei sa ai un copil. doze normale de anti-astmatic iti fac in primul rind tie bine si in al doilea rind actioneaza asupra copilului. asta se numeste evaluarea raportului risc/beneficiu si se aplica in toate cazurile in care mama are absoluta nevoie de medicatie ce ar putea afecta in orice fel fatul. am sa incerc sa caut citeva articole despre asta si sa iti trimit link-urile ptr ca te mai informa. in orice caz, este o decizie pe care numai tu impreuna cu medicul o puteti lua si depinde de dorinta ta de a avea neaparat un copil. sper ca te-am ajutat, Roxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adda! Eu am astm bronsic alergic si m-am descurcat chiar bine cu sarcina, m-am simtit chiar mai bine si n-am mai avut crize de astm(in timpul sarcinii glanda suprarenala secreta cortizon si asta te ajuta). Medicul de aici mi-a spus ca pot folosi Salbutamol(Ventolin in Ro) in criza fara probleme ca nu dauneaza bebelusului. Mie imi era f. frica de nastere, sa nu cumva sa mi se declanseze vreo criza de astm din cauza efortului si imi tot bateam la cap medicul cu cezariana...ei, am nascut natural fara probleme, n-am facut nici o criza...iar fetita mea are acum 2 ani si 5 luni si e super sanatoasa(imi faceam griji sa nu ma mosteneasca cu astmul sau alergia) si eu de cand cu sarcina nu mai fac crize decat foarte, foarte rar. Asa ca, eu zic ca se poate si ca poate fi mai bine si pentru tine, ti se pot ameliora problemele cu astmul. Sanatate multa si sa auzim de[copil]. [pup], Catrinel si Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea, iti trimit mai jos cateva linkuri cu informatii - sunt in engleza, sa imi spui daca iti sunt de folos sau nu: http://www.lung.ca/asthma/pregnancy/ http://www.pregnancyandasthma.com/ http://allergy.mcg.edu/advice/preg.html sa revii cu vesti bune [flo] m [gravi] 8 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa-ti scriu si mi separe important de stiut: am fost sfatuita de medic ca in caz ca nu pot respira bine, chiar criza usoara de astm sa folosesc spray-ul cu salbutamol pt ca e f.important sa se oxigeneze bebe (lipsa ta de aer il afecteaza). Sper sa-ti fie de folos si te astept daca mai ai intrebari. Numai bine! Catrinel si Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...