Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelushi si caini mari si fiorosi...


Recommended Posts

Scuze, vad ca s-a vorbit despre pisici... As vrea sa stiu ce parere aveti despre bebelushi care vin pe lume intr-o familie in care seful este un mare fioros. Mai exista cazuri pe aici? Ideea e ca nu lasa pe nimeni sa intre in casa sau sa se apropie macar de noi. Cum credeti ca se va comporta cu bebe si fata de el? O sa-l accepte si mai ales o sa-l protejeze la fel ca pe noi?? Am mai citit pe aici pareri potrivit carora animalul ar trebuisa dispara cand vine copilul ceea ce mi se pare o aberatie. Multumesc Mihai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa o luam pe rand, din punct de vedere al pericolului contactarii unei zoonoze, daca animalul are spatiul lui (ideal casa si curte), parintii se documenteaza (dar serios nu povesti auzite de la vecini si mai ales de la babe), cainele nu are acces la spatiul copilului (acolo unde se tarase, se joaca pe jos), accesul la spatiul comun este limitat (cu igiena de rigoare), animalul este curat, deparazitat, nu ar trebui sa fie probleme. Exista cateva mici reguli pe care daca le respecti nu sunt probleme, de ex. deparazitarea la 3 luni nu este eficienta impotriva hidatidozei, ce poti face atunci este sa nu dai sub nici o forma organe crude (in special ficat si plamani) cainelui, pentru ca asta este calea de infestare. La capitolul comportament lucrurile stau asa: omul este seful turmei si el conduce, copilul este vazut ca un membru al turmei dar neputand sa se impuna ca un adult, este un membru inferior. Cainele il va apara fata de persoane/animale straine turmei sale dar poate fi gelos pe atentia exagerata care i se acorda. De asemenea se pare ca ii deranjeaza plansul copilului si sunt multe cazuri in care cainii au atacat copii din cauza ca plangeau. Copiii mici nu trebuie lasati cu animale fara supraveghere, se intampla rar dar nu cred ca cineva vrea sa riste.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihai,se poate , cu conditia ca tu, ca parinte sa faci un pic de atentie.In primul rind de igiena ( am dezvoltat ideea in subiectul cu pisicile!) si in al doilea rind din cauza geloziei, in conditiile in care fiorosul se gasea deja in casa respectiva si unde era tratat ca un copil ( de regula, cuplurile care inca nu au copii trateaza animalele ca pe niste copii;dupa ce apare bebe, se schimba problema, prioritatea fiind evident copilul!!!).Puiul meu a venit pe lume intr-o casa in care erau deja doi fiorosi ( la propriu, ptr ca unul era Staff si celalalt Pitbull!!!!).De ce rasele astea, atit de hulite?Din intimplare, ptr ca initial am vrut un singur ciine, care sa asigure paza casei si primul peste care am dat a fost un crescator de Pitbulli.Al doilea a venit din nenumaratele discutii aparute in casa, referitor la al cui este ciinele.Asa ca fiecare a avut ciinele lui!!Si cind ne certam, fiecare dormea cu ciinele lui!!!!Nu as putea spune ca am fost destul de inspirati pentru ca dupa virsta de un an fiecare a incercat sa devina ciinele sef, ceea ce a dus la separarea lor, cu teritoriu bine delimitat.Si in toata nebunia asta a aparut minunea de copil.Nu pot spune ca nu continua sa ii iubesc dar copilul era ceea ce aveam mai de pret.As fi putut sa ii dau insa ideea ca ar ajunge pe mina nustiucui, care sa ii puna la lupte sau sa faca alte magarii cu ei, ma teroriza , asa ca mi-am luat inima in dinti si am spus ca sint capabila sa ma ocup de toti, fara ca cineva sa sufere!In primul an de viata al copilului, am avut mare grija ca ei sa nu intre in camera lui, sa nu ii atinga jucariile si sa nu se filfiie pe linga mine cind il hraneam pe cel mic.Oricum, din start, de cind am venit de la maternitate si le-am prezentat " seful casei", si-au manifestat sentimentele fata de el in sensul ca al meu ( care era mult mai zapacit!) a inceput sa topaie in jurul lui, incercind sa-i linga minutele, iar ciinele sotului ( care este un fel de mutu, mutu, .....) a intors capul cu dezgust ( gelozia!!!!).Si mai tirziu, cind ieseam la plimbare ( adica eu, copilul si un singur ciine, pe rind),cu caruciorul, nimeni nu avea dreptul sa se apropie de copil.Numai in casa si nhumai persoanele care veneau frecvent aveau " permisiunea" lor de a tine copilul in brate, dar supravegheati atent ( desi se prefaceau ca doarm, aveau ochii intredeschisi!).Cind piticul a implinit un an si eu a trebuit sa incep serviciul, sotul meu mi-a facut placuta surpriza sa dea ciinele meu la o familie, in lipsa mea ( nu l-am iertat nici in ziua de azi!!!!!!!!!!!).Deci, am ramas cu un singur ciine, ptr ca deja piciul se plimba cu premergatorul peste tot iar ciinii nu trebuiau sa se intilneasca, ptr ca iesea cu scintei iar copilul risca sa se gaseasca la mijloc.Totusi, ceea ce nu am inteles eu este de ce al meu a trebuit dat, fiind ciinele care iubea cel mai mult copilul, care se juca cu copilul.Dar, asta este o alta poveste!!!!! Revenind la oile mele, pot spune ca de la virsta de un an, a copilului si pina la 4 ani, cind am plecat in Franta, nu am avut incidente dar recunosc ca niciodata nu am lasat ciinele singur cu copilul in aceiasi camera ' nici nu este recomandat, indiferent de rasa).Noi am plecat iar mosulica ( are noua ani acum!!)a ramas in apartamentul nostru ptr ca nu m-am indurat sa-l arunc pe drumuri asa ca am gasit un bun prieten, dispus sa se mute la mine, cu conditia sa se ocupe de ciine. Ideea este ca se poate si cu fiorosi in casa, dar cu multa ,multa atentie.Ciinii sint f gelosi si odata cu aparitia copilului, pierd o parte din afectiunea de care beneficiau.Daca as fi sa refac totul, cred ca as lua un Boxer, sint ciini care adora copii, se joaca cu ei si ii pazesc totodata. In clipa de fata avem o saracie de maidanez, flocos tot, adus de bunica sotului meu din Bucuresti, care sta tot timpul in sufletul copilului.Copilul il iubeste tare mult, se joaca impreuna dar cind vad milioanele de floace care zboara peste tot, pe mine nu ma incinta deloc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un bb de 10 luni si un ciine mare in casa (apartament), mare dar nu fioros, un schnauzer urias. Sfaturile lui OZ mi se par foarte potrivite. Si noi am aplicat regulile de baza: 1 spatiul copilului separat de cel al ciinelui 2 aspirat aproape la 2 zile, toate obiectele copilului din bucatarie acoperite, jucarii separate ....etc 3 programul ciinelui (plimbari, joaca) au ramas aceleasi 4 copilul nu sta niciodata singur cu ciinele desi acum se joaca impreuna dar numai in prezenta unui adult 5 cred cu convingere ca oricine are un ciine, mai ales unul de talie mare ar trebui sa urmeze cursuri cu dresajul de baza. Mai mult, ierarhia la noi este tata, mama apoi ciinele (care e foarte echilibrat). Acestea fiind regulile urmate pot spune cu mina pe inima ca n-am avut nici un fel de probleme, nici o manifestare de gelozie, momente de joaca in comun, de afectiune ciine-copil, paza, siguranta si mai mult un tatic fericit ce se poate bucura si de ciinele lui si de bebe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu aveam un fioros in casa cand s-a nascut Monica. Si o pisica! Fioroasa e maidaneza dar are ceea ce noi numim "comportament de doberman" adica musca fara alegere pe cine intra in casa. Dupa ce s-a nascut Monica, spre surprinderea noastra, fioroasa a inceput sa doarma la usa camerei copilului. Nu incerca sa intre inauntru dar o pazea si nu dadea voie altcuiva sa intre (adica celor veniti in vizita si matzei). Asa ca ne-a fost de folos - si nu a mai trebuit sa pazim pisica sa nu intre in camera copilului ca nu intra oricum. Cand ieseam afara maraia si chiar musca pe oricine avea intentia de a se uita in carucior. Cand avea Monica vreo 4 luni sora mea s-a mutat si a luat si cainele. Pisica am dat-o unor iubitori de pisici. Cainele vine totusi in vizita (destul de des) si se intelege destul de bine cu Monica (acum 1 an si 4 luni) atata timp cat Monica nu o calca pe coada - la propriu! Atunci cand e calcata pe coada sau labute o atentioneaza maraind. Monica o mangaie, se aseaza de-a busilea si zice "hamham" fix in botul cainelui. Unul dintre primele 5 cuvinte zise de Monica a fost "hamham" asta dupa ce vara scotea limba si facea exact cum face cainele (de caldura). Totusi nu as avea curajul sa le las singure in camera! E mai mult de munca si este necesara mai multa atentie dar se poate. Bafta - si sa va traiasca noul veni! Sa fiti sanatosi! Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un boxer de 5 ani, baietel si intentionez sa devin mamica anul asta.Cumnata mea are o fetita de 1 an si la inceput ne temeam sa o lasam sa intre in contact cu cainele, stiti cum sunt boxerii, mai zapaciti,sa nu ii traga vreun cap sau un picior, are niste miscari asa de brutale si ...cand statea cainele pe fotoliu odata, am pus fetita langa el(ea avea cateva luni)nu stia cum sa stea sa nu o atinga, isi tot ridica cate un picior ca sa ii faca loc,se uita la ea si a stiut ca trebuie protejata ca este fragila.Acum sta si se uita la ea intr-una, dar nu se duce el spre ea sa nu o sperie asteapta sa se apropie ea, atunci o miroase toata, iar cand vine ea in viteza cu rotobilul, el o ia la fuga. Si eu imi puneam intrebarea ce voi face cu el ca il iubesc ca pe copilul meu,[mamica] ii dau sa manance cu lingura il povestesc, are albumele lui de poze, mai multe ca ale noastre la un loc,e rasfatat si ascultator. La fel m-am decis sa nu il las in camera copilului deloc, in primele luni, apoi ii las impreuna, dar numai in prezenta noastra, nu ca nu as fi sigura pe el, pentru ca nu cred ca un caine linistit i-ar face rau copilui stapanului intentionat, dar se pot intampla si accidente,al meu de exemplu ne mai trage cate un cap in gura de drag, asa ca, deparazitat si vaccinat, supravegheat, nu aveti de ce sa va faceti griji, sunt sigura ca nu ati putea renunta la caine.Spune-ne ce rasa aveti, ca suntem curioase. Sa auzim numai de bine! Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...